سعدالله زارعی

اسرائیل یک کشور نیست بلکه یک پروژه است که هم غربی‌ها به پروژه بودن آن اذعان کردند و هم خود اسرائیلی‌ها.

به گزارش مشرق، رهبر انقلاب در چند سال اخیر بارها علیه فرایند عادی‌سازی روابط چند کشور عربی با رژیم صهیونیستی موضع گرفته و این اقدام را خیانت به اسلام و مسلمین توصیف کرده‌اند.

رسانه KHAMENEI.IR در گفت‌وگو با آقای دکتر سعدالله زارعی، استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل جهان اسلام به بررسی پروژه سیاسی عادی‌سازی و تأثیرات آن بر ملت‌های منطقه پرداخته است.

اگر بخواهیم از لحاظ تاریخی بررسی کنیم، پروژه سازش و عادی‌سازی در برابر رژیم صهیونیستی و اشغالگر قدس از چه زمانی در بین کشورهای منطقه آغاز شد؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم. رژیم صهیونیستی موجودیتش مرهون روابطی بود که از ابتدا با بخشی از کشورهای عربی از قبیل عربستان سعودی داشت. از ابتدا بدون همکاری بعضی از دولت‌های عربی با رژیم صهیونیستی و انگلیس که ایجادکننده این رژیم بود امکان استقرار رژیم صهیونیستی وجود نداشت.

زمانی که انگلیسی‌ها به سلطان عبدالحمید آخرین پادشاه عثمانی فشار آوردند که درباره استقرار یهودی‌ها در فلسطین همکاری کند. سلطان گفت که اگر دو دست من قطع شود، بهتر از این است که فلسطین را بخواهیم از دست بدهیم. لذا انگلیسی‌ها رفتند سراغ شخصیت‌های دیگر که زیرمجموعه امپراتوری عثمانی قرار داشتند که از جمله آن‌ها ملک عبدالعزیز بود که آن موقع بر منطقه نَجد حکومت می‌کردجایی که حدود یک‌ششم شبه‌جزیره عربستان بود. در گفت‌وگوی بین عبدالعزیز و سران انگلیسی این توافق حاصل شد و ملک عبدالعزیز طی یک دستخطی صراحتاً اعلام کرد که با استقرار یهودی‌ها و تشکیل دولت یهودی در فلسطین موافق است و به این کار کمک می‌کند. بعد هم که اسرائیلی‌ها به‌صورت محرمانه روابطی را با گروه‌های مختلف عربی و شخصیت‌های مختلف عربی داشتند. بعدها هر گاه که شعله خشم مسلمان‌ها علیه جنایت‌های صهیونیست‌ها بالا می‌گرفت، در بین خود شخصیت‌ها و کشورهای عربی کسانی بودند که می‌آمدند و فلسطینی‌ها را آرام می‌کردند و مانع شعله‌ور شدن خشم فلسطینی‌ها می‌شدند. یکی از مهم‌ترین این افراد ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی بود. ملک خالد برادر ملک فیصل در خاطراتش می‌گوید من از طرف برادرم می‌آمدم و به فلسطینی‌ها اطمینان می‌دادم که انگلیس اجازه نخواهد داد که صهیونیست‌ها مسلّط شوند و انگلیس به‌طور قطعی از حقوق شما فلسطینی‌ها حمایت می‌کند و برادرم ملک فیصل این را تضمین می‌کند.

هر بار که سر یک قضیه‌ای مثل آتش زدن مسجدالاقصی خشم فلسطینی‌ها بالا می‌گرفت و یک موج سنگینی علیه یهودی‌ها یا علیه دولت تازه تأسیس راه می‌افتاد در کشورهای عربی کسانی مثل ملک خالد عربستان و ملک حسین پادشاه اردن مأمور بودند که این خشم را مهار کنند و مهار می‌کردند؛ بنابراین این غده سرطانی یک غده‌ای بود که می‌توانست قبل از اینکه بدن جهان اسلام را فرا بگیرد به‌راحتی جراحی بشود، این کار به تأخیر افتاد؛ الان هم راهی جز جراحی ندارد.

پیامدهای این عادی‌سازی روابط برای منطقه غرب آسیا و به‌ویژه ملت فلسطین چیست؟

ببینید اسرائیل یک کشور نیست بلکه یک پروژه است که هم غربی‌ها به پروژه بودن آن اذعان کردند و هم خود اسرائیلی‌ها مثلاً بن گورین اعتراف می‌کنند که پدیدار شدن یک دولت مخالف مسلمان‌ها در سرزمین مقدس فلسطین برای کنترل جهان اسلام و جلوگیری از قدرت‌یابی جهان اسلام و تضمین سلطه اروپا بر جهان اسلام ایجاد شده است؛ یعنی این چیزی است که هم در اسناد تاریخی هست و هم در بیان‌ها تصریح شده که مقامات سابق اسرائیلی هم بیان کرده‌اند. اسرائیل یک کارکرد بیشتر ندارد و آن کارکرد این است که مانع وحدت جهان اسلام بشود. چون وحدت جهان اسلام برای غربی‌ها خاطره سه امپراتوری قدرتمند را زنده می‌کند. امپراتوری عثمانی که حدود ۷۰۰ سال بر بخش عظیمی از جهان حکومت می‌کرد و امپراتوری صفوی و امپراتوری تیموری که در شبه‌قاره هند حاکم بود. برای اینکه چنین قدرتی دوباره پا نگیرد اینجا نقش ویژه‌ای به رژیم صهیونیستی سپرده شده است.

پشت‌صحنه این عادی‌سازی‌ها چیست و برای بی‌اثر کردن آنچه راهکارهایی می‌تواند مدنظر قرار گیرد؟

عادی‌سازی به معنای پایان دادن به یک موضوع پرمناقشه‌ای است که اگر این مناقشه ادامه پیدا بکند پایه‌های اسرائیل را از بین می‌برد و از بین رفتن پایه‌های این رژیم، مقدمه از بین رفتن پایه‌های قدرت غرب در منطقه اسلامی است. لذا این مسئله که «اسرائیل باید استقرار دائمی پیدا بکند» به سیاست مشترک آمریکا، اروپا و خود رژیم صهیونیستی و عوامل او در منطقه تبدیل شده است. راهکارش اولاً وحدت و یکپارچگی مسلمان‌ها است، ثانیاً در صحنه بودن فلسطینی‌ها و خسته نشدنشان، ادامه مبارزه و ثالثاً اینکه کشورهای اسلامی از فلسطینی‌ها پشتیبانی و حمایت کنند و مثل جمهوری اسلامی ایران، اولویت فلسطین از دستور کار سیاست خارجی کشورهای اسلامی خارج نشود.

به‌عنوان سؤال آخر این پروژه سیاسی بین ملت‌های منطقه از چه میزان از مقبولیت برخوردار است؟

خود غربی‌ها نظرسنجی کردند طی چند نوبت از جمله در بحبوحه برقراری روابط رسمی بین امارات و رژیم صهیونیستی که این نظرسنجی شد در آن مقطع که خرداد ماه سال گذشته بود در آنجا گفته شد که در همه کشورهای عرب که نظرسنجی کردند مخالفت با عادی‌سازی و به رسمیت شناختن اسرائیل بین ۷۰ تا ۹۰ درصد بوده. حتی در امارات که تشکیل‌شده از یک جمعیت گسترده غیربومی و قلیلی جمعیت بومی، در آنجا هم گفته شده بود که بیش از ۸۰ درصد با عادی‌سازی مخالف‌اند؛ بنابراین موضع ملت‌ها معلوم است. ملت‌ها نمی‌توانند با یک خاطره تلخ که اشغال سرزمین مقدس فلسطینی است کنار بیایند. لذا هر چه زمان هم می‌گذرد این زشتی‌های اسرائیل از خاطر ملت‌ها پاک نمی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  24 1
  اسراییل اسماییل اسحاق ازاسامی ابراهیمی هستند دلیل که این رژیم که نسل کشی وپرستاری وحمایت سیاسی ازداعش وپایه گذاری توسط فراعنه زمان وفساد وجنایت اپارتایدی این مرتدهادرفلسطین ایجادشده گسترش پلیدی است البته دوران این بی همه چیزامدت زیادی طول نخواهدکشیددرکتب ابراهیمی هم نابودی این بلعمرباعوراها وبرصیصاصیون سامری صفت وتوهین کننده به پیامبران خداتوسط ابراهیمیون خراسان نگاشته شده
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   4 7
   بله در اون کتاب ها در خصوص ازیاد ظلم و فساد هم چیزی نوشته شده حجتیه ای؟
  • حاجی ازجوبشور قم IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   3 6
   کارشناسان اجاره ای از جان ملت چه میخوان
 • کاظم IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  20 8
  حالا اسرائیل نابود بشه یا نشه در نرخ تورم و بیکاری و اینا تاثیر نداره چون ما انقلاب نکردیم که اسراییل رو نابود کنیم انقلاب کردیم فساد ریشه کن بشه که نه تنها نشد بلکه شدت گرفت.
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   7 12
   میشه دروغ نگی؟
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   5 4
   انقلاب دووجه داره که درقالب یک اصل حمایت ازمظلومین داره وجه بیرونیس ازبین بردن استکبارغارات وفسادوجنایت واپارتایده ووجه درونیش که سنگردشمن الان دراین جبهه فعاله دزدورانتی غیرشفافه که به اسم مسئول چپاول میکنه
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   10 4
   ای گل گفتی مگه اینا جز اسایش وارامش خودشون به چیز دیگه ای فک میکنند
  • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   4 7
   جشن پوریوم حمایت ازتروریستها داعشیها بمب گذاری ها نژادبرتربینی مسلحانه کورنباشی خطرصهیونیست روبرای جهان باترویج فساد وجنایت میبینی
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   1 8
   به آسایش شما احمق ها فکر میکنن
 • بی نام IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  9 3
  گیریم که اسراییل از بین رفت که میره به نظر شما جهان اسلام با این همه تضاد فرهنگی و اجتماعی اتحاد پیدا می کنند سبک زندگی در دنیا دارد یکنواخت میشه حتی میری چین می بینی اونها هم شبیه غربیها شدن
  • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   1 2
   فسادکه نمادغرب وشرق نیست همه جهان هم دارای فاسدو هم دارای دیندارهست
 • سعید IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  3 10
  سوال : ما انقلاب نکردیم که اسرائیل نابود شود ، انقلاب کردیم اوضاع خودمان بهتر شود . پاسخ : ما انقلاب نکردیم به هر وسیله ای ( خیر و شر ) اوضاع خودمان بهتر شود . ما انقلاب کردیم تا جریان سازی کنیم و در امتداد این جریان اوضاع همه خوب شود . این همان تفاوت نگاه اسلامی با دیدگاه آن چه برای خود می پسندی و نمی پسندی را در قبال دیگران نیز در نظر بگیر و نگاه لیبرال سرمایه داری غرب که ، کلاه خودتو را بچسب باد نبرد هست . آندرستند ؟؟؟؟ آیا ؟!!!!
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   1 4
   یا ایها الذین آمنوا... لم تقولون مالا تفعلون... از خودت شروع کن بعد دنبال ساختن دنیا بهش... اندرستند؟ اتفهم؟
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   1 0
   میشه بفرمایین رکدام امتداد اوضاع ؟
 • مصطفی IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  8 5
  گور پدر صهیونیسم و اسرائیل و کل شرق و غرب عالم. به ما چه ربطی داره بفکر بدبختیا داخل باشید که زندگی مردم روبه تباهی است
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   1 1
   سوریه لیبی غزه اوکراین رونمیبینی مخالف مجازات دزدانیستم ولی ابدا ازکشتاروجنایت وغارت بدست استکبارفاسدنااگاه نیستیم وتانابدی این متجاوزین ولشون نمیکینم
 • عمو IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 5
  ببخشیدا ... اسرائیل لجن است نه یک پروژه.
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  4 2
  همه حرف شما درست یک موشک بزنید ما دلمون خوش باشه نمی خواهد محو کنید یک موشک بزنید حیفا شعار بی خود ندید ب نید شعار ن ید نابود کنید شعار ندید
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  12 1
  تمام منطقه در حال عادی سازی رابطه هستند
  • رحیم IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   0 3
   تمام منطقه حکام کشورها نیستند مردمشن که در جام جهانی دیدیم چه کردند
 • حاج احمد متوسلیان IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  3 2
  مابااسراییل واردجنگ خواهیم شدهرکس مرداین راه است بسم الله هرکس نیست خداحافظ
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 10
  سجده ما دیدنیست
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  4 11
  سجده ما درقدس دیدنیست
  • DE ۰۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   3 3
   بهترین سجده ، خدمت به خلق و مبارزه با ظلم است . این گوی و این میدان ....
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
   3 1
   درسته بهترین سجده خدمت به خلق است برای همین باناموس فروشهابرای جاسوسی وجیره برای کشتارصهیونیست میجنگیم
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 1
  اسراییل غاصب نابود خواهد شد
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
  0 0
  اسراییل صدهها سال عامل جنگهای صلیبی مسلمانان و مسیحیان بوده و تشخیص این بوده قوم بیطرف یهود اونجا حکومت کنه نه دست مسلمانها باشه نه مسیحیت
 • محمد IR ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
  0 1
  من با اینکه طرفدار حکومت نیستم اما از دولت اسرائیل خیلی متنفرم چون اسرائیل همیشه با ایران دشمن بوده ، چه در زمان پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی. اولآ اینکه خودشون هم اعتراف کردند نگرانن از اینکه نکنه حتی یه پناهنده به کشورشون آسیب بزنه و دومآ اینکه حتی به پناهنده های آفریقایی هم کمک نمیکنه که هیچ، زندانیشون هم میکنه. موقعی که جنگ اوکراین شروع شد ، افراد با تابعیت اسرائیلی نباید برمیگشتن اسراییل تا به کشور خرافات برن. و سوم اینکه از جنگ و ناامنی تو افغانستان هم حمایت میکنن. و چهارم اینکه حتی مردم خودش رو هم سرکوب میکنه بخاطر اینکه علیه اشغال فلسطین تظاهرات میکنن.
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
  0 3
  یک روزی میرسه که خجالت بکشی که بگی این حرفها رامن زدم
 • . IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۷
  2 1
  اسراییل مشروعیت نداره و غاصب سرزمین ملت فلسطینه
 • DE ۰۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 1
  نظر ملت های منطقه را از کجا به دست آوردی؟!
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  رژیم کودک کش صهیونیستی باید از بین برود رژیم کودک کش از بین برود منطقه خاورمیانه و جهان در ارامشی پایدار خواهد بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس