کد خبر 1452781
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۱
دانشجوی خارجی در ایران

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: اکنون بیش از ۹۴ هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند که از این تعداد ۲۴ درصد یعنی ۲۷ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش مشرق، هاشم داداش پور روز جمعه در دومین روز از اجلاس دوروزه روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با اشاره به جذب دانشجویان بین‌الملل گفت: جذب دانشجویان بین‌الملل از برنامه‌های اولویت‌دار وزیر علوم است و به تازگی رئیس جمهور نیز در بازدید خود از این وزارتخانه بر جذب دانشجویان بین‌الملل تاکید کرد.

رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه همه دانشگاه‌های کشور باید خود را برای حضور در این حوزه و جذب دانشجویان بین‌الملل آماده کنند، اظهار داشت: کل منابع مالی که در حوزه مالی دانشگاه های کشور باید هزینه شود یک میلیارد دلار است. سازمان برنامه و بودجه معتقد است آموزش عالی هم باید یک میلیارد دلار به اقتصاد آموزش عالی کشور اضافه کند که این کار از طریق جذب دانشجویان بین‌الملل امکان پذیر است.

وی با یادآوری اینکه سازمان امور دانشجویان به دنبال اقدامات تحولی برای جذب دانشجویان بین الملل است، افزود: تعداد دانشجویان خارجی اکنون حدود ۹۴ هزار دانشجوست و ۱۰۷ دانشگاه مجوز جذب دانشجوی بین الملل را دارند که این روند بر اساس آیین نامه های جدید این حوزه، ادامه می یابد.

رئیس سازمان امور دانشجویان به تنوع جذب دانشجویان بین الملل اشاره کرد و گفت: بیشتر تمرکز ما بر جذب دانشجویان عراقی و افغانستانی است و ۵۶ هزار دانشجو از عراق و ۳۳ هزار دانشجو از افغانستان جذب شده‌اند. جذب از کشورهای دیگر حدود ۵ هزار دانشجوی خارجی است و این نشان می‌دهد کشور ما در تنوع جذب دانشجوی خارجی خوب عمل نکرده‌ایم.

در جذب دانشجوی خارجی تنوع را در نظر نگرفته‌ایم

داداش‌پور در ادامه به جذب دانشجوی بین الملل در کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: آمارهای جذب دانشجویان بین الملل این کشور نشان می دهد ترکیه در جذب این دانشجویان و تنوع آن موفق عمل کرده و ما وقتی در کشور خودمان روند جذب این دانشجویان را نگاه می کنیم کشور ما نگاهی فراتر از محیط خود نداشته است به عنوان مثال ما از قاره آفریقا و آمریکای لاتین جذب چندانی نداشته ایم به طوری که آفریقا دارای ۵۴ کشور است ولی فقط ۲۸۴ نفر از آفریقا و ۱۷ نفر از آمریکای لاتین جذب کرده ایم.

وی ادامه داد: سهم دانشگاه های دولتی ما از جذب دانشجویان بین الملل ۲۴ درصد یعنی ۲۷ هزار نفر است. بر این اساس دانشگاه های دولتی از حدود ۹۴ هزار دانشجوی خارجی جذب شده تنها ۲۷ هزار دانشجو جذب کرده اند. همچنین آمار نشان می دهد دانشگاه های ما در یک سال گذشته در این زمینه تلاش چندانی نکرده اند.

رئیس سازمان امور دانشجویان به آمار جذب دانشجویان بین الملل توسط دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: دانشگاه هایی که در سال گذشته بیشترین جذب را در این حوزه داشته اند به ترتیب دانشگاه قم، فردوسی مشهد، ارومیه، اصفهان، مازندران، کردستان، تبریز، شهید چمران اهواز، حکیم سبزواری و یزد هستند.

وی ادامه داد: از این پذیرش ۹۹ درصد شهریه پرداز و یک درصد بورسیه هستند در حالی که ترکیه در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۸۵ هزار نفر و در سال ۲۰۲۱ میلادی ۲۲۴ هزار جذب دانشجوی خارجی داشت و این نشان می دهد در این زمینه موفق عمل کرده است.

داداش‌پور ادامه داد: ترکیه در جذب دانشجوی بورسیه خارجی هم موفق تر از ما عمل کرده و آمارهای کشور روسیه نشان می دهد در جذب دانشجویان در حوزه بورس کمتر از ترکیه نبوده و این عدد در حال بالارفتن است. باید قبول کنیم اگر می خواهیم در این زمینه موفق باشیم باید در بحث بورس در جذب دانشجویان خارجی توجه کنیم.

وی به اقدامات سازمان امور دانشجویان برای جذب دانشجویان بین الملل اشاره کرد و گفت: برای ایجاد تحول و جذب بیشتر دانشجویان اقدامات تحولی در این زمینه انجام دادیم که کار خود را در ابتدا با ارائه خدمات اقامت به دانشجویان بین الملل در طول تحصیل و خروج و مراجعات مکرر آغاز کردیم و هر دانشجوی خارجی در یک سال می تواند چهار بار خروج و مراجعه مکرر داشته باشد. این کار تا دو هفته پیش به صورت آزمایشی انجام می شد اما از دو هفته پیش به صورت رسمی انجام شده و به تمام دانشگاه ها ابلاغ شده و این باعث می شود کمتر درگیر خدمات مربوط به کنسولی شویم.

داداش پور ادامه داد: تمام فرآیند کنسولی را باید به شکل برخط انجام دهیم، در همین زمینه در حال نهایی کردن کارت اقامت دانشجویان توسط نیروی انتظامی هستیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان به موسسات جذب دانشجویان بین الملل اشاره کرد و گفت: کار دیگری که پیگیر و در حال راه اندازی آن هستیم، موسسات جذب دانشجوی بین الملل است؛ در کل دنیا ۷۰ درصد جذب دانشجویان بین الملل توسط موسسات جذب انجام می شود و ما در حال شفاف کردن فرآیند آن هستیم تا جذب دانشجویان خارجی تسهیل شود.

دادش پور افزود: اکنون به ۲۷ موسسه مجوز داده ایم و ۲۰ مجوز نیز هفته آینده با تشکیل کارگروه ارائه خواهد شد، تا سال آینده آن را به ۱۵۰ موسسه می رسانیم.

وی هدف دیگر را ظرف سه سال آینده ۲۵۰ هزار دانشجوی بین‌الملل دانست و گفت: باید در رتبه ۱۰ کشور اول جذب این دانشجویان قرار بگیریم.

طراحی سبد بورس و سامانه سیبداداش پور به برنامه های ویژه فرهنگی و معرفت افزایی برای این دانشجویان اشاره کرد و گفت: نباید آمدن این دانشجویان را به عنوان کیف پول تلقی کنیم و باید برنامه های معرفتی برای آنها داشته باشیم تا برایمان آورده فرهنگی داشته باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان به طرح جایزه ملی جذب دانشگاه های برتر اشاره کرد و گفت: شاخص های این طرح استخراج شده و دانشگاه ها در حال ارزیابی هستند و منابع مالی خوبی برای این طرح در نظر گرفته شده تا دانشگاه‌ها برای جذب این دانشجویان بیشتر تشویق شوند.

داداش پور همچنین با اشاره به طراحی سامانه یکپارچه دانشجویان بین الملل گفت: تمام کشورها سامانه ای در این زمینه دارند ظرف یک ماه آینده سامانه study in Iran در قالب سه زبان کار خود را آغاز خواهد کرد و به تدریج به ۱۲ زبان افزایش پیدا خواهد کرد.

وی به روند اعطای بورس تحصیلی اشاره کرد و گفت: طی سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ ما یک روند در بورس تحصیلی که یک پایه بیشتر نیست نداشته ایم و آن جذب دانشجو برای حل مشکل هیات علمی دانشگاه های کشور بوده است. در این در شورای مرکزی بورس ۱۳ بورس تحصیلی متنوع تعریف کرده ایم که به زودی توسط وزیر علوم ابلاغ خواهد شد. همچنین سامانه سیب در این زمینه طراحی شده است.

داداش پور به یکی از نمونه های این ۱۳ بورس تحصیلی اشاره کرد و گفت: یکی از این بورس ها بورس هنر است‌ در حال حاضر ۹۰۴ هیات علمی در هنر مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۳۵۳ نفر غیر رشته معماری و شهرسازی هستند که این نشان می دهد فقط رشته معماری و شهرسازی توسعه یافته است. و با وجود اینکه تنوع در حوزه هنر زیاد ولی میزان نفوذ هنر در دانشگاه های کشور پایین است‌ تعداد متقاضیان کنکور هنر ۱۶۱ هزار نفر اما صندلی های مربوط به هنر در دانشگاه ها ۶ هزار نفر است. ما با بورس می توانیم آن را متحول کرده و به نیاز جامعه پاسخ دهیم.

وی در ادامه به فرصت تحقیقاتی بین دانشگاهی اشاره کرد و گفت: فرصت تحقیقاتی بین دانشگاهی به تازگی ایجاد و ۴۰ میلیون تومان نیز برای آن بودجه در نظر گرفته شده است. هر دانشگاهی که یک دانشجو بپذیرد ۴۰ میلیون تومان به آن دانشگاه ارائه می شود و با تمام این تسهیلات فقط در حال حاضر ۲۰۷ دانشجو از این فرصت استفاده کرده اند. این نشان می دهد هنوز در دانشگاه های ما فرصت مطالعاتی داخل کشور به خوبی معرفی نشده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان به فرصت تحقیقاتی خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ما هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم، ۳۰۰ میلیون برای یک دانشجو هزینه می کنیم فقط اینکه سه شرط را رعایت کرده باشد، دانشگاه برتر، استاد برتر و اینکه اولویت کشور را در نظر گرفته باشد.

داداش پور به زیست سالم دانشجویی اشاره کرد و گفت: برنامه ما در این حوزه از سمت درمانگری به سمت پیشگیری است.

وی همچنین در ادامه به اجرای طرح همیار دانشجو در دانشگاه ها و طرح پات و برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان کشورهای اسلامی سال آینده در کشورمان اشاره کرد و گفت: سلامت جسمی دانشجویان برای ما مهم است در این زمینه حوزه ورزش را جدی تلقی کرده ایم با اولویت دانشجویان دختر و همچنین دفاتر مشاوره را در خوابگاه ها راه اندازی کرده ایم و به سمت مدیریت مشکلات و آسیب های روانی، اقتصادی، اجتماعی حرکت کرده ایم که امیدواریم موفق عمل کنیم. این اجلاس دوروزه از دیروز با حضور وزیر علوم و روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آغاز شده تا عصر امروز ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 1
  اینارو باید دانشگاه آزاد جذب کنه.و این که کنکور باید لغو بشه همه بتونن تو هر رشته دلخواه درس بخونن.مثل آمریکا و کانادا به دانشجو ها وام‌تحصیلی بدین و بزارید هر کس هر رشته ای دوس داره درس بخونه و بعد از فارغ التحصیلی هم به صورت اقساط پول رو پس بگیرید.این بهترین روشه.هم همه به آرزوهاشون میرسن هم مافیای آموزشی از بین میره و هم استرس کنکور و کالا شدن آموزش از بین میره و هم دیگه مدرسه به جای تبدیل شدن به بنگاه تست و ...به رسالت اصلی خودش یعنی تربیت نسل و انسان میپردازه د در فضایی به دور از ترس و اجبار و استرس وظیفه انسان سازی رو انجام میده.
 • IR ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  خیلی ها برای گرفتن شهروندی و گرفتن حقوق فول شیپ میرن دانشجوی خارجی میشن و ضمنا تحصیل مجازی هم توی جهان جذاب هست و توی ایران خیلی زیاد نیست.
 • محمّدرضا IR ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  1 0
  حالا یه جور میگی خارجی انگار اروپایی و آمریکایی است. همش این‌ اطراف خودمونه که آخرش باید برن و پشت کنن به ما فحش بدن، بگن خلیج ع ر ب ی مثل مقتدی.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  سردار سلیمانی پرچم ایران را برد و بر ساحل مدیترانه نصب کرد. کریدور چین - ایران - سوریه بزرگ ترین هدیه شهید سلیمانی به ایران بود.
 • بهزاد IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
  0 0
  اتفاقاً ایران باید بورس رایگان به دانشجوهای برتر خارجی بده، وقتی برگشتن به کشور خودشون پُست و مقام بالایی دریافت کنن در حالی که محبت ایران تو قلبشون هست. نفوذ باید کرد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس