رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران و عمان در تنگه هرمز و دریای عمان

تحلیلگر موسسه بین‌المللی کپلر گفت: تنگه هرمز اهمیت خاصی در بازار نفت دارد. ۴۰ درصدنفت مبادلاتی یعنی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز از طریق نفتکش‌ها از این تنگه عبور می‌کنند.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: تحلیلگر موسسه بین‌المللی کپلر گفت: تنگه هرمز اهمیت خاصی در بازار نفت دارد. ۴۰ درصدنفت مبادلاتی یعنی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز از طریق نفتکش‌ها از این تنگه عبور می‌کنند. قدرت ایران در اداره تنگه هرمز باعث می‌شود که چین، با وجود ریسک تحریم‌های آمریکا، به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا از قول همایون فلک‌شاهی و درباره وضعیت ایران در بازار نفت چین نوشت: ایران به خاطر دلایل ژئوپولیتیکی و سیاسی به احتمال زیاد سهم خود در بازار چین را نگه خواهد داشت، حتی می‌توانیم شاهد رشد این سهم باشیم. در حال حاضر عربستان دومین تامین‌کننده نفت چین بعد از روسیه که سهم ۱۸ درصد دارد (۱ میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز). در حجم صادرات به چین اهمیت ایران تنها بعد از روسیه، عربستان، عراق و عمان است. اما از لحاظ امنیت عرضه، ایران برای چین اهمیت ویژه‌ای دارد. ایران و عمان هر دو کشورهایی هستند که مالک تنگه هرمز هستند.

رئیس‌جمهور پیشین ایران، حسن روحانی و مقامات دیگر، بعد از بازگشت تحریم‌های آمریکا در سال ۱۳۹۷ چندین بار تاکید کرده‌اند که اگر ایران نتواند نفت خود را از تنگه هرمز صادر کند، هیچ کشوری در منطقه نمی‌تواند این کار را انجام دهد. تنگه هرمز اهمیت خاصی در بازار نفت دارد. ۴۰ درصد نفت مبادلاتی یعنی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز از طریق نفتکش‌ها از این تنگه عبور می‌کنند. قدرت ایران در اداره تنگه هرمز باعث می‌شود که چین، با وجود ریسک تحریم‌های آمریکا، به واردات نفت از ایران ادامه دهد. همچنین آمریکا هم به دلیل ریسک افزایش قیمت نفت و امنیت عرضه جهان حاضر نیست تحریم‌های خود علیه شرکت‌های چینی که در این مبادلات تجاری سهم دارند خیلی جدی اعمال کند، با در نظر گرفتن این نکات ژئوپلتیکی، احتمال اینکه چین واردات نفتی از ایران را کاهش دهد کم است، تا ریسک بسته شدن تنگه هرمز را بهتر مدیریت کند.

در سال جاری میلادی، میانگین صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده که البته این میزان حداقل است، زیرا احتمال اینکه تمام معاملات ایران را نتوان رصد کرد؛ وجود دارد. این به معنای افزایش ۱۸۲ هزار بشکه‌ای نسبت به سال قبل و بیش از دو برابر میزان سال ۲۰۲۰ است. از این ۸۵۰ هزار بشکه در روز، ۷۳۰ هزار بشکه به مقصد چین و حجم باقیمانده حدود ۵۰-۶۰ هزار بشکه به مقاصد ونزوئلا و سوریه ارسال شده است، البته اکثر حجمی که به ونزوئلا صادر می‌شود؛ میعانات گازی است.

در بازار چین، رقابت خیلی شدید شده است با وجود اینکه امسال تقاضای نفتی چین برای اولین بار در ۲۰ سال اخیر افت کرده‌ است. واردات نفت چین از طریق دریا سال به سال ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافت. همزمان، واردات از روسیه نسبت به سال گذشته ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرد. همچنین واردات از کشورهای جنوب خلیج‌فارس، به اضافه عراق و عمان، در جمع ۳۲۵ هزار بشکه در روز افزایش داشت. واردات نفت چین از ایران

۱۷۰ هزار بشکه در روز در قیاس با ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرد و به ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. بنابراین با وجود مشکلات تخفیف‌های روسیه و رقابت بالاتر، ایران توانست سهم خود را در بازار چین افزایش دهد و از ۵,۷ درصد(سهم در واردات دریایی) در ۲۰۲۱ به ۷,۵ درصد در سال جاری برساند. برای سال ۲۰۲۳ انتظار داریم که تقاضای داخلی چین ۱۷۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند و سهم ایران را حتی با وجود رابطه محکم‌تر با عربستان در همین حدود ۶ تا ۱۰ درصد واردات دریایی خود نگه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • کدخدا IR ۰۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  0 15
  با شدت گرفتن بیماری کرونا در چین لطفا دلتان برای مردمی که هنوز از این بیماری فوت نکردند بسوزد و چینی‌های کمونیست کافر مشرک را به ایران راه ندهید که دوباره آمار مبتلایان ومرگ و میر بر اثر کرونا در ایران بالا نرود زیرا سفیر احمق ایران در چین از چینی‌ها خواسته به کیش وقشم سفر کنند بدون ویزا
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   4 0
   اتفاقأ در آمریکا، کانادا، استرالیا و اروپا شیوع کرونا چند برابر چین شدت گرفته و من به دولت پیشنهاد میکنم دلتون به حال این گاوچرونهای تروریست همجنس باز و نوکرهای اروپاییشون اصلا نسوزه و هیچکدومشون رو به ایران راه ندین، حتی ايرانيهای مقیم این کشورها و دو تابعیتی ها نباید حق ورود به ایران رو تا اطلاع ثانوی داشته باشند. بعد این آقای امیر عبداللهیان میره با اون اروپایی‌های نازی آدمکش مذاکره میکنه تا راه پای این اروپایی‌ها و آمریکایی‌های نجس همجنس‌باز رو به ایران باز کنه، آقا نخواستیم، نیاین!!!!!!
 • ؟؟؟؟؟ IR ۰۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  1 2
  اینطوری دلداری دادن به خودمون اونم بعد از خیانت چین واقعاً رقت انگیز هستش. هنوز صحنه دستپاچگی شواردنادزه وزیر خارجه شوروی سابق (اگه اسمش رو اشتباه نگفته باشم) در محضر امام مهربانی ها از ذهنمون پاک نشده ؟! کار خوبه که خدا درستش کنه ؟!
  • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   4 0
   چینی ها هم همینو میگن و بعد از جفتک هایی که حسن هنگام سفر رئیس جمهور چین انداخته بود و بی احترامیهایی که به رئیس جمهور چین و هيئت همراهش کرده بودن میگن این ایرانی ها غربگدان و فعلا چون راه دیگه ای ندارن مارو تحویل میگیرن، به محض اینکه ارباب گاوچرونشون یه چشمک بزنه میپرن تو بغل اون و مارو فراموش میکنن، پس زیاد بهشون اعتماد نکنین!! البته حقم دارن، منم بودم به ایرانی جماعت در این زمینه اعتماد نمیکردم ‌‌!!!
 • US ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  1 7
  بازنده ایران شد
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   2 1
   بازنده ارباب گاوچرون تروریست همجنس باز تو و نوکرهای اروپاییش شدن
 • امید IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  0 0
  وقتی پیکان 25 ساله ایران وچین امضاشد روحانی جفتک مینداخت وبااکراه رفت پای امضا وبه رئیس جمهور چین بی احترامی کرد ازبس زبان دنیارابلدبودن این اصلاحاتچیها ی غربگدا!!!! واصلاحاتچیها ونزدوران رسانه ای آمریکا وسلبریتیهای وطن فروش طوفان رسانه ای کردند که جزایر ایران رابه چین فروختند درحالی که درتمام چندسال تحریم اخیر چین وروسبه پشت ایران رانگه داشته بودن الان چین با عربستان همان تعهدراکمتذ ازایران مضاکرد می‌گویند چین ازدست رفت!!!! منافقی نوکرای آمریکا دیگه چقدرررررررر!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس