خاتون5

سریال خاتون در ماههای اخیر، یکی از منابع اصلی صفحات معارض و محرک آشوب ها در کشور بوده است که با انتخاب بریده های استعاری این سریال و بازفراهم‌آوری آنها، تلاش میکردند آتش اغتشاشات را شعله ور نگه دارند.

به گزارش مشرق، برخی‌ سکانس‌های سریال‌های شبکه نمایش خانگی با آغاز آشوب‌های اخیر در فضای مجازی با هشتگ‌های معارضانه تبدیل به دستمایه‌های تبلیغاتی آشوبگران شد.


ملودرام تاریخی «خاتون» با نویسندگی و کارگردانی تینا پاکروان و تهیه‌کنندگی علی‌اسدزاده در پلتفرم «نماوا» از جمله سریال‌هایی است که بسیاری از بخش‌های آن با طراحی‌های گوناگون کاربران فضای مجازی برای توسعه‌ مطالبات جریان‌های هرج و مرج‌طلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روایت این دو سریال، دو با شخصیت «خاتون» و «شیرزاد ملک» یکی از افسران ارتش با اشغال ایران از شهریور ۱۳۲۰ آغاز می‌شود.«خاتون» ویژگی‌هایی دارد که با زنان دوران خود شباهت چندانی ندارد و بر اساس اظهاراتش خواستار تغییرات فراوانی در زندگی شخصی و نحوه اداره کشور است و مطالبه جایگاه واقعی زنان (با گرایش فمنیستی) یکی از اهداف و خواسته‌های اوست. کاراکتری که با تفسیری سمبلیک با رخدادهای آنارشیستی اخیر ارتباط برقرار می‌کند.


این نشانه‌های بسیار مشابه با فعالیتی فمنیستی که در سریال «شبکه‌ مخفی زنان» محور روایت قرار گرفت و با وجوه مشترک محتوایی در ساخت سریال‌های تاریخی منجر به یک استنتاج مهم می‌شود که در گزارش ویژه صفحه تصویر بیست و هشت آذر ۱۴۰۱ با تیتر «بزک دوران استبداد رضاخانی با تأکید بر شعار زن،قدرت،شکوه» مفصل به آن اشاره شد.


یکی از بریده‌های مهم سریال خاتون که همزمان با آغاز آشوب‌های ۱۴۰۱ منتشر شد بخشی از این سریال است که خاتون و دوستش پروین مشغول قدم زدن هستند و او رو به دوستش می‌گوید: «پروین آدم یه وقتایی یه چیزهایی می‌بینه که باورش نمی‌شود.»

-پروین پاسخ می‌دهد:«ما اصلا تو این مملکت به دنیا آمدیم، هر روز چیزهایی ببینیم که باورمان نشود.»

سریال با یک نقطه زنی کاملا تمثیلی بدون آنکه متهم به این همانی با گفتمان معارض اخیر شود، در قالب دیالوگ و شیوه «این‌ همانی تاریخی» مخاطب را در بوته آزمون تطبیق رخدادهای روز و وقایع گذشته قرار می‌دهد. در تحلیل سریال «شبکه مخفی زنان» اشاره شد که هدف اصلی آثار تاریخی ساخته شده در شبکه نمایش خانگی، گذشته ‌سازی برای آینده‌ است.


مهم‌ترین سکانس فیلم که از شیوه این همانی تاریخی بهره می‌برد،سکانس هجوم مردم به سوی دفتر کنسولی اتحاد جماهیر شوروی است که با حمایت قاطعانه شیرزاد مواجه می‌شود.

جمعیت بسیار زیادی از ایرانیان مقابل سفارت شوروی برای اشغال این دفتر گرد هم آمده‌اند و سربازان روسی آماده شلیک به ایرانیان هستند. میزانسن تقابل تشدید می‌شود و شیرزاد به عنوان نماینده ارتش ایران با حرکتی مسلحانه مانع ورود معترضان به سفارت می‌شود. یکی از رهبران حمله این شورش به سفارت روسیه کاراکتر پروین (ستاره پسیانی) همان دوست همسر شیرزاد است.


شیرزاد در مواجهه با این حمله فریاد می‌زند: حمله شما به کنسولگری فقط قضیه را پیچیده‌تر می‌کند، دولت در حال مذاکره‌ است، پروین پاسخ می‌دهد: «دولت اگه لیاقت داشت کار به این‌جا نمی‌رسید.»
عزم مردم برای تسخیر کنسول‌گری روس تشدید می‌شود و شیرزاد فریاد می‌زند: «اگر یک نفر پایش را جلو بگذارد شلیک می‌کنم.»

یکی از مبارزان فریاد می‌زند: «ببیند ارتش ایران را که حاضر است به خاطر حفاظت از دشمن، به مردم خودش شلیک کند.»

کاراکتر معترض دیگری در این سکانس رو به سرهنگ شیرزاد می‌گوید: «نباید روی مردم خودت اسلحه بکشی.»

سریال روی موضوع همراهی ارتش با معترضان پسا شهریور ۱۳۲۰ سکانس‌های نمایشی ویژه‌ای را طراحی کرده است.

در یکی از این‌همانی‌های سریال، شیرزاد رو به دانیال کافه‌چی‌ می‌گوید: «مردم بی‌صفتی داریم دانیال»! کافه‌چی پاسخ می‌دهد: نه... مردم بی‌صفت نیستند جناب سرهنگ، «خسته‌ان»،تو این فشار توقع دارن که ارتش پشت آنها باشد، نه رو به رویشان.


شیرزاد با کاراکتر اورنگ (بانیپال شومون) در کسوت یک روزنامه‌نگار برخورد بسیاری صریح و تندی دارد و اورنگ در مقابل او فریاد می‌زند:«دلم خون است برای مردمی که ارتش کشورش طرفشان نیست. الان احتکار توی قحطی یا دزدی به نفع مردم است یا خبررسانی ما؟ چرا فشار به مردم می‌آورید شما غلط نشانه گرفتید؟»


بخش‌های مورد اشاره در انتقاد از ارتش برای عدم همراهی با مردم در جریان آشوب‌های اخیر با موسیقی و کلیپ‌های بسیار متفاوتی در صفحات مجازی و پلت‌فرم‌های مختلفی بازنشر شد و همین بازفرآهم‌آوری هدفمندانه در تهییج عمومی، نقش سازنده‌ای را ایفا می‌کرد و آشوب‌گران مطالبه همراهی ارتش با آنان را مطرح کردند، حتی در نخستین مصاحبه فرخ‌نژاد با شبکه اینترنشنال این موضوع دوباره تکرار شد.

صفحاتی که کارویژه سینمایی مرتبط با آشوب‌های اخیر را در اینستاگرام برعهده داشتند، بارها اقدام به بازفراهم‌آوری بریده‌های ملتهب این سریال در نسبت با موضوعات روز کردند.

اشاره موکد به عدم همراهی ارتش در وقایع پسا شهریور ۱۳۲۰ به عنوان یک کد نمایشی بارها در لحظات تاثیرگذار سریال مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به وضعیت ملتهب کشور در سال‌های اخیر می‌توان این تحلیل را مدنظر قرار داد که این سریال مثل «شبکه مخفی زنان» برای عبرت آموزی از گذشته ساخته نشده و هدف اصلی سازندگان ارائه راهبرد برای آینده است.

وقتی شرایط ورود متفقین جنبه تقابلی پیدا می‌کند، تیمسار با ایفای نقش فرخ نعمتی می‌گوید: «گاهی اوقات شک می‌کنم که اینها(برخی افسران ارتش) ایرانی هستند، من که نمی‌توانم جوان‌های مردم رو با دست و شکم خالی بفرستم جلوی توپ.»

اگر دیالوگ‌های بازیگران را در لحظات غیر مرتبط سریال بررسی کنیم به یک نتیجه جالب دست خواهیم یافت که خاتون اثری برای بازخوانی وضعیت‌های ملتهب اخیر است و هیچ ارتباطی به روایت ورود متفقین به ایران ندارد.

تحریک عمومی جامعه زنان با همان روش گذشته ‌سازی برای اهداف آینده را می‌توان در دیالوگ ساختارشکن دیگری جست‌وجو کرد. تشویق و ترغیب حضور هر چه بیشتر زنان در کنش‌های اجتماعی را می‌توان به آینده‌نگری سریال تعمیم داد.


در یکی از دیالوگ‌های سریال شیرزاد رو به همسرش می‌گوید: جنگ مگه جای زن‌هاست؟خاتون در پاسخ به او می‌گوید: چه فرقی می‌کند وقتی کسی ‌می‌تواند، باید بیاد، من دلم نمی‌خواد بچه‌ام زیر دست اجنبی بزرگ شود.

تمام این نشانه‌ها و تقابل رجب‌اف با شیرزاد محتوایی را ارائه می‌دهد که ایران به نوعی مستعمره روسیه است و این وضعیت‌های نمایشی با ظرافت‌هایی خاص، کاملا امروزی به نظر می‌رسد و رویکردهای ضد روس سریال در حالی قسمت به قسمت تشدید می‌شود که کشورمان در شرایط کنونی از متحدان استراتژیک روسیه به شمار می‌آید.

پروین یکی از شخصیت‌های مبارز این سریال است و در گفت‌وگویی دوستانه، خاتون به او می‌گوید: «پروین شما چی می‌گین؛ دیکتاتوری یا اشغال؟»و دوستش در پاسخ به او می‌گوید: «نه دیکتاتوری نه اشغال؛ آزادی. چیزی که الان شده رویا.»
این بخش از سریال خاتون بارها و بارها در پلت‌فرم‌های مختلف همزمان با آغاز آشوب‌ها برجسته و بازنشر شد تا پیش‌بینی‌ها درباره محتوای ساختارشکن آن و انتقادات فراوان به محتوای آینده‌نگرانه دوباره به عنوان تحلیلی منطقی در نسبت با شرایط روز فرصت مطرح شدن پیدا کند.


این سریال از زمان انتشار تا کنون با حمایت بسیاری از چهره‌های سیاسی حاکمیتی مواجه شده و در مهم‌ترین برنامه‌های تلویزیونی مورد تمجید واقع شده و رویکردهای آینده‌نگرانه آن به کلی نادیده گرفته شده است.


به عنوان مثال با فعال شدن هشتگ اعدام نکنید، سکانسی از سریال که کاراکتر خاتون معترض به کشته شدن دوست مبارزش پروین توسط عوامل زیردست شوهرش، در صفحات مجازی بارها بازنشر شد.
در یکی از روایت‌های فرعی سریال، نویسنده و کارگردان سریال تینا پاکروان‌، نقش زنی را ایفا می‌کند که همسرش دستگیر شده است. روایت او چنین است: «ریختند با یک ماشین سیاه (همسرم) را به زور بردند، هیچ‌کس نمی‌داند کجا؟ هر کجا می‌روم نام او نیست، نمی‌دانم بابت نبودن نام او خوشحال باشم یا ناراحت؟»
خاتون می‌گوید: «به چه جرمی اورا گرفتند؟»

زن می‌گوید:‌«این‌ها برای گرفتن دنبال جرم نمی‌گردند، هرکاری دلشان می‌خواهد دارند می‌کنند. زدن، کشتن، گرفتن، سربه نیست کردن.... فعلا زور دست این‌هاست.»

میزانسن طوری طراحی شده و روایت به صورتی عرضه می‌شود که گویی همسر یکی از دستگیر شدگان آشوب‌های اخیر مشغول گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان است. چون عبارت‌هایی که او به کار می‌برد هیچ شباهتی با نحوه برخورد با معترضان در زمان اشغال کشور در دوران ورود متفقین به ایران ندارد.

بسیاری از جزئیات نمایشی سریال هیچ ارتباطی به وقایع پسا شهریور ۱۳۲۰ ندارد و بیشتر لحظات، ارجاعاتی به رخدادهای روز
است.
یکی از ارجاعات طعنه‌دار امروزی در لوکیشن کتاب فروشی زمانی در قالب دیالوگ ارائه می‌شود که خاتون به اخوان کتاب فروش می‌گوید کتاب جدید چه خبر؟ اخوان پاسخ می‌دهد: «هیچی، همینا رو نصفشو از ترس سانسور گذاشتیم
تو انبار.»

در حالی‌که با ورود متفقین کشور در شرایط جنگی و هرج و مرج طلبانه‌ای قرار داشت و سانسور حکومتی محلی از اعراب نداشت.با این حال مسئولین و منتقدانی که در تمجید از این سریال با یکدیگر رقابت داشتند یک‌بار دیگر کارکرد بریده‌های این سریال را با هشتگ‌های «زن زندگی آزادی» و «اعدام نکنید» در فضای مجازی باید بررسی کنند.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • علی IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  32 3
  جالب حرفی هم از انگیس نزدن... جهنم ابدی
  • محمد IR ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   1 5
   مشرق ميدوني اين حرفها چرا نارحتت كرده چون همش الان در حال اتفاق افتادن است و اين حرفها دقيقأ مصداق الان جامعه ايران است جوانها و مردمي كه به گراني وحشتناك بي عدالتي تبعيض فساد تورم كمر شكن ظلم ووو معترض هستن اما بهشون ميگن ارازل و اوباش اغتشاشگر و بعد ميگن دچار تير غيب شد كشته شد سكته كرد خودكشي كرد از آسمون سنگ خورد توي سرش اما مطمئن باش مشرق خدا عادل است
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  16 2
  موارد نشون میده با برنامه است. مجازات افساد و محارب به درستی اعدامه. مجازات دعوت‌کننده به افساد و محاربه چیه؟ همونو سرشون بیارید
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  8 17
  جای امریکا باشید چکار می کنید که تو فیلم هاش روزی سه بار کاخ سفید سقوط میکنه؟ من فکر میکنم شما هنوز معنی فیلم براتون جا نیفتاده
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   25 3
   بله در آمریکا و اروپا هم کلی اعتراض و اعتصاب اتفاق میفته توی اسرائیل از اول سال ۳۰۰ و ... بچه کشته توی حوادث طبیعی آمریکا کلی آدم میگیره توی جشن هالووین کره اون همه آدم کشته میشن همه جای دنیا اتفاقات بد میرفته ولی فقط توی ایران اتفاقات بدش بازتاب جای داده میشه و ۶ تا کشور دیگه دخالت میکنند پادشاه الان انگلیس چندین نسل قبلش پادشاه بودن ولی کشورهای دیگه میخوان با ایجاد آشوب ایران بی ثبات کنند تا ما مدام درگیر عوض کردن ساختارها باشیم
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   17 2
   همینقدر ساده لوحانه به همه چیز نگاه می کنید که کثیف ترین و بی شرف ترین دشمنان ایران از شماها سواری میگیرند ‌
 • حسن روحانی IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  5 22
  تینا پاکروان بانوی زیبا و مودب و باهوشی هستند و این وصله ها به ایشان نمی چسبد
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   13 1
   آره مثل گرگی در لباس گوسفند مثل همونی که یک روز رنگ ریشش عقب نیفتاد ولی روی قوم مغول رو در غارت و نابود کردن ایران و مردمش سفید کرد الان هم با وقاحت تمام طلبکار شده لعنت الله علیه
  • بشار عبدالواحد IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   8 1
   خفشو ملعون بنفش
  • IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   7 1
   همون گرگ درلباس میشی که هرروزویدئوکنفرانس کارش بودهمزمان بامرگهای سه رقمی کرونا،مشروط به امضاءبرجام؟تاواکسن غربی واردکنه؟همون که الحق نامش رابایدگذاشت:حاج ابراهیم خان کلانتردوم!فراماسون جاسوس پنهان شده آنهم درزیرلباس روحانیت!شب بنزین رابه قصدنارضایتیها ۳سه برابرکردبعدفرداروزمی آمدوباریشخندمیگفت:خبرندارم!
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  8 19
  اینا رو که جدی ننوشتید؟ یعنی شما هوز معنی مشارکت 48 درصدی در انتخابات ریاست جمهوری رو نفهمیدید
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   14 2
   ظاهرا شما جدی نگرفتی که تمام مشکلات گذشته و حال این مملکت ریشه در دخالت ها و دشمنی استکبار داشته و داره
  • ح IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   14 0
   اون مشارکت 48 درصدی بخاطر بی عرضه گی لیبرال ها بوجود آمد!!! وگرنه در سال 88 92 درصد مردم شرکت کرده بودند!! این خودش همه چیز را بیان می‌کند!!
  • IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   3 3
   40 درصد از واجدین شرایط اولا. دوما روحانی انقدر به مملکت گند زد که یکسریا ناامید شدن
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   1 3
   چرا فکر میکنید بقیه طرف شما هستن
 • #جانفدا IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  17 1
  تا خائن کفن نشود , این وطن,وطن نشون این خائنین و مزدوران از مدت ها پیش نقشه ی آشوب و وطن سوزی طرح ریزی کرده بودند و مسئولین ما در خواب بودند. این بار هم با درایت رهبر عزیزمون و عنایات امام زمان بساط این ارازل جمع شد و حرم به دست حرامی نیافتاد. اقایان مسئولین بی مسئولیت بیدار شید قبل از آنکه زیر لگد دشمن بیدار شید.
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   0 3
   از همین‌جمله اولت ، قانون کپی رایت رو رعایت نکردیا 😉😅
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  23 1
  یه مشت شکم سیردروغگومطرب قرطی ودلاک برای گرفتن ویزاوگرین کارت وخوش رقصی شدندفیلمساز بعدازهمنشینی های شبانه چشم تو چشم شوهرش یاهمسرش باهمکاسه های دیگه شون،آخرش جنین های سقط شده راهم بندازندتوسطل آشغال،کثافتها
  • مهرداد IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   0 0
   مجوز پخش این سریال رو کی داده؟
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  3 5
  شما همتون رو باید دکتر اعصاب ببینه . بعیده تا اللن برای خونوادتون مشکلی پیش نیاورده باشید ؟
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  8 2
  هر چی سریال از شبکه خانگی پخش میشه مشکلی داره و فرهنگ زشتی رو تبلیغ میکنه.تو رو خدا جمع کنین این شبکه های خانگی و خصوصی رو
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  1 2
  خیر
 • SE ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  11 2
  در شبکه خانگی و تولیدات آنرا باید گه گرفت چون یک مشت خائن وطن فروش و ریزه خوار دشمنان استعمارگر در آن به توطعه و پروپاگاندا و شستشوی مغزی جوانان علیه امنیت و استقلال کشور مشغولند
 • علی IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  5 0
  سناریوی این سریال سرقتی است و نام سناریوی واقعی " سه یار دبستانی " می باشد که در آذر 1389 در خانه سینما ثبت شد. حوادث سناریوی اصلی در جنگ دوم جهانی (بعد از شهریور 1320) در شمالغرب کشور و عمدتا در تبریز می گذرد ولی چند سال بعد تصمیم گرفته شد نام آن به "هنگام بیداری " تغییر پیدا کند(بدون اجازه نویسنده و بدون پرداخت دستمزد) و حوادث در بوشهر و در دوره جنگ جهانی اول باشد . ابتدا آقای حسین لطیفی و سپس آقای سیروس مقدم هم برای کارگردانی این سریال در نظر گرفته شده بودند ولی پروژه لغو شد و بعد از چند سال سناریو پاره پاره شده و کج و کوله شده سر از دستان خانم پاکروان در آورد.
  • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
   1 1
   این سناریو که شما گفتید تو بوشهر بود لولا برای صدا وسیما بود نه نمایش خانگی بعدم درمورد رئیسعلی دلواری بود ربطی به فیلمنامه خاتون ندا ره.
 • مصطفی IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  5 0
  ارشاد کجاست؟
 • از قدیما IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  3 3
  کتابخانه نویسنده را اگر داشته باشد نگاه کنید پر است از کتاب‌های جنايي و جاسوسی و همچنین آرشیو فیلم های سینمایی شان، کلا موضوع و سناریوی فیلم هم روانی است نه زمان را می‌شناسد نه مکان بیچاره پول‌های به‌در رفته
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   1 0
   آدرس غلط نده. این فیلم، روانی نیست. براندازانه است
 • DK ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  1 2
  به خدا شما ها مریزین، نه تنها جاهلید بلکه مریض هم هستید، حداقل خودتون بخونید این حرفها رو در مورد چند تا سریال و فیلم دیگه زدید ، در مورد شیکه مخفی زنان رو که من یادمه ، خدایا جهالت این دوستان اصولکرا درمان کن
 • ابوذر IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  0 0
  اینکه این فیلم عبرت گذشته نیست بلکه راهبرد برا آینده هستش.... غلطه... حاجی داری اشتباه میزنی... اونجوری باشه فیلمی نسازن بهتره... 😐😐😐😐
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  2 0
  تازه حالا متوجه شدید که هر سه سریال در حال تمام شدن هشت عجیبه ضعف عجیب سیستم اطلاعات و فقدان هوش ...یعنی یک نفر نبود که بعد از قسمت اول متوجه موضوع بشه
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  3 0
  ما از صدا سیما بد خوردیم هر چند پاکسازی خوبی تو این چند ماه شد اما امیدواریم دیگه عناصر نامطلوب پالایش شده بازگردانده نشوند
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  2 0
  خاتون را برای روسیه هراسی ساختند تا روابط ایران و روسیه را تخریب کنند
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  5 1
  مسخره این جاست که رضاخان خودش سرباز و قزاق تزارها توی ایران بوده یعتی سرباز یه کشور خارجی. دموکرات های کردستان و توده ای ها ساخته و پرداخته شوروی ها بودند و حتی فرح دیبا هم یک توده ای بود و در واقع اجداد اپوزسیون فعلی جمهوری اسلامی اکثرشون جیره خوار روس ها بودن ولی این تهمت را به نظام مستقل فعلی می زنند که فقط می خواهد با کشورهای مستقل از غرب روابط متعارف داشته باشد
 • BE ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  1 3
  اوضاع چقد خرابه که نمیشه توی یه فیلم تاریخی نشون داد روسیه چیکار کرده با ایران!!!!!
 • مهدی IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  1 1
  پارسال گفتیم این فیلم مشکل داره اگه شوروی بد بود انگلیس و امریکا هم همینطوریک نقطه یا یک سکانس سیاه از انگلیس و امریکا و جنایاتشون در اشغال ایران در سال 1320 پیدا نمیشه در این فیلم خاتون فقط روس ها رو میزنند یا میدان سرخ نقش منفی گروچف رضا یزدانی تروریست روسه خیلی هم بیرحمه در تمام سریالهای شبکه خانگی روسیه بده کثیفه ولی انگلیس و امریکا مهربان قابل اعتمادند
 • ... IR ۰۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  2 1
  مشرق دمت گرم که پاکار انقلابی ولی خدایی این یکی رو خیلی با بی انصافی داری میگی این فیلم روایت کننده یه بخش از تاریخ و ضدیتی بانظام نداره فقط یه عده از ديالوگ های این فیلم دارن سواستفاده میکنن
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  16 0
  بدبختی این جاست که اسپانسر این فیلم ها با پول مالیات ملت ایران چنین فیلم هایی می سازند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس