فرزین بانک مرکزی نمایه

محمدرضا فرزین، رییس بانک مرکزی سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی جدید ‌بانک مرکزی را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، محمدرضا فرزین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما با تشریح برنامه‌های بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، اظهار کرد: اکنون در سامانه نیما میانگین نرخ ارز ۲۹ هزار تومان است، از فردا با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه خواهد شد که این ارز به کالاهای اساسی، تجهیزات و مواد اولیه کارخانجات تعلق می‌گیرد. بخش زیادی از عرضه ارز در نیما مربوط به نفت و محصولات پتروشیمی است.

نرخ ۴۴ هزار تومان بازار آزاد نرخ واقعی نیست/ نرخ نیما متعادل است

وی با بیان اینکه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما معامله می‌شود، افزود: در هفته آتی عرضه افزایش پیدا خواهد کرد و تلاش می‌کنیم تمامی نیازها را در این سامانه تامین کنیم.

رییس بانک مرکزی با اعلام اینکه نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ تعادلی در سامانه نیما است، گفت: یکی از مشکلات سامانه نیما عدم هماهنگی بین نقشه تجاری و ارزی است که باعث می‌شود گاهی نوع ارز لازم در اختیار تاجر نباشد. نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه و تقاضای این سامانه را به تعادل می‌رساند و باعث می‌شود تامین کنندگان ارز در این بازار و بنگاه‌ها و عرضه‌کنندگان هم آسیب نبینند که این مشکل را به‌زودی مرتفع می‌کنیم.

فرزین با اعلام اینکه بازار مبادله ارزی را برای کلیه ارزهای غیرتجاری راه‌اندازی خواهیم کرد، اظهار داشت: بازار مبادله ارزی کل ارزهای غیرتجاری متشکل از ۴۰ نوع نیاز را تامین خواهد کرد که براساس عرضه و تقاضا خواهد بود و نرخ این بازار نوسان خواهد داشت و تثبیت نمی‌شود که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

مشکلی در تامین ارز نداریم

وی گفت: اگر عوامل بنیادی اقتصاد را در نظر بگیریم قیمت ارز، قیمت‌های فعلی نباید باشد زیرا در ۹ ماه گذشته صادرات غیر نفتی حدود ۳۶ میلیارد دلار و واردات ۴۲ میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد صادرات غیر نفتی بخش عمده‌ای از واردات کل کشور را پاسخگو است و مشکلی در تامین ارز نداریم، بنابراین از نظر بنیادی نرخ ارز نباید عدد فعلی باشد.

رییس بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نرخ ارز در کشور ۴۴ هزار تومان نیست و ما نمی‌پذیریم، ادامه داد: این نرخ تحریفی است که علامت‌دهی غلط به بازار کالا می‌دهد. حتما با مداخله مناسب آن را مدیریت می‌کنیم.

فرزین با تاکید بر اینکه اکثر نیازهای بازار آزاد را سعی می‌کنیم در بازار مبادله‌ای تامین کنیم، تصریح کرد: وقتی نرخ ارز را تعین و تبیین می‌کنیم باید به دوگانه رفاه و اشتغال توجه شود؛ چرا که اگر نرخ ارز زیاد افزایش یابد، رفاه آسیب خواهد دید و اگر کم افزایش یابد نیز اشتغال خسارت می‌بیند، بنابراین باید این دوگانه را به توازن برسانیم.

وی با بیان اینکه نرخ ارز باید توازن داشته باشد، تاکید کرد: نرخ ارز در بازار آزاد به دلایل انتظاری به شدت افزایش پیدا کرده و علامت دهی غلط به بازار کالا می دهد؛ اگر بخواهیم قیمت را در بازار کالا بر اساس این نرخ دنبال کنیم، دیگر کالایی در بازار قیمت نخواهد داشت، چون نرخ در بازار آزاد به دلایل انتظاری افزایش پیدا کرده است.

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: ما قصد قطع رابطه بین بازار کالا و نرخ ارز در بازار آزاد را داریم؛ بنابراین ما در این بازار برای حرکت نرخ به سمت پایین دخالت خواهیم کرد. تلاش می‌کنیم تا نیازهای موجود در بازار آزاد به جز قاچاق را در بازار مبادله ارزی تامین کنیم. به دو گانه رفاه و تولید توجه خواهیم داشت ‌و نرخی را نخواهیم گذاشت که تولید کننده قادر به فروش آن نباشد.

نرخ ارز نیمایی تا یک‌سال ۲۸ هزار و۵۰۰ تومان خواهد بود

فرزین با اشاره به اینکه بخشی از ارز مربوط به نفت یا پتروشیمی ها است که از یارانه استفاده می کنند و خوراکشان ارزان تر است، گفت: ارز نباید به صورتی باشد که در سمت نهاده با یک نوع سیاست و در سمت خرید ارز با سیاست دیگر مواجه باشیم.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای واردات کالاهای اساسی و ماشین‌آلات و تجهیزات در سامانه نیما تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، پاسخ داد: این نرخ را برای یک دوره یکساله ادامه خواهیم یافت تا اینکه به بازار کالا پیام ثبات بدهیم.

وی اضافه کرد: تولیدکننده اگر می‌خواهد برای ۶ ماه آینده مواد اولیه و کالای واسطه‌ای وارد کند باید اطمینان داشته باشد که با چه نرخی می‌تواند این کالاها را وارد کند؛ چرا که هم‌اکنون بازار ارزی مانند بازار فیوچر و فوروارد نداریم.

فرزین گفت: هدف از ثابت نگه داشتن نرخ ارز برای واردات کالاها در سامانه نیما ثبات در بازار کالا و کنترل تورم است، البته سخت است اما برای اینکه این ثبات را ایجاد کنیم، حتماً این کار را خواهیم کرد.

بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند

رییس کل بانک مرکزی در مورد اصلاح نظام بانکی، بیان کرد: نظام بانکی در مجموع ۲۰۰ هزار نفر نیروی انسانی دارد که افرادی بسیار متخصص و کارآمد هستند و تلاش این است که اصلاح نظام بانکی با محوریت کارکنان نظام بانکی اجرایی شود.

وی تاکید کرد: یکی از مسائلی که با آن مواجه هستیم عدم نظارت دقیق بانک مرکزی بر بانک‌ها و عدم پایبندی مقررات در نظام بانکی است و ما باید پایبندی به مقررات را به یک ارزش تبدیل کنیم تا بتوانیم با پیاده‌سازی مقررات به اهداف طراحی شده برسیم.

فرزین با اعلام اینکه باید قوانین و مقررات جداگانه‌ای برای انواع بانک‌ها تدوین کنیم، گفت: نظام بانکی باید به سمت تخصصی شدن حرکت کند. همان‌طور که می‌دانید بانک‌های سرمایه‌گذاری، تجاری، قرض‌الحسنه، توسعه‌ای و تخصصی داریم، اما قوانین و مقررات هیچ تفکیک و تمایزی بین بانک‌ها قائل نشده است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: برنامه دیگر ما نظارت بر نحوه مصرف در شبکه بانکی است؛ به این شکل که باید حتماً مصرف پول بانک‌ها در قالب عقود را بررسی و نظارت کنیم تا بتوانیم به اهدافمان در کنترل تورم و هم در رعایت مقررات بانکداری اسلامی برسیم.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید از بنگاه‌داری هم خارج شوند، ادامه داد: تا زمانی در بانک ملی بودم این سیاست را دنبال کردم و در این دوره هم حتماً در کل نظام بانکی این برنامه را دنبال می‌کنیم.

گسترش قرض‌الحسنه و تسهیلات خرد در دستور کار جدی است

فرزین با اعلام اینکه گسترش قرض‌الحسنه و تسهیلات خرد در دستور کار جدی ما است، بیان کرد: در همین راستا بانکداری کارگشایی را توسعه خواهیم داد و در قالب این بانکداری افراد می‌توانند وثیقه گذاشتن دارایی‌های با ارزش مانند انگشتر، تسهیلات خرد دریافت کنند و پس از بازپرداخت آن وثیقه خود را پس بگیرند. تسهیل وثایق برای مردم در دستور کار جدی ما قرار خواهد گرفت.

بانک‌های مشکل‌دار تعیین تکلیف می‌شوند

رییس کل بانک مرکزی تعیین تکلیف بانک‌ها و موسسه ناتراز را از دیگر برنامه‌های خود اعلام کرد و افزود: چند بانک ناتراز داریم که برای کشور مشکل ایجاد کرده‌اند و حتماً این بانک‌ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و رسیدگی می‌شود.

وی با بیان اینکه در سیاست پولی یا از سیاست‌های متعارف استفاده می‌شود یا از سیاست‌های غیرمتعارف، گفت: سیاست متعارف مانند نرخ سود بانکی، ذخیره قانونی و نرخ تنزیل مجدد است و سیاست غیرمتعارف پولی شامل کنترل ترازنامه بانک‌ها می‌شود به‌گونه‌ای که بانک مرکزی رشد دارایی بانک‌ها را محدود می‌کند.

سیاست‌های جدید پولی به‌زودی اعلام می‌شوند

رییس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: یکی از اشکالاتی که امروزه نظام بانکی دارد و حتی باعث ایجاد مشکلات شرعی و عدم رعایت عقود در نظام بانکداری اسلامی نیز شده است، عدم کنترل لازم بر مصرف است. کنترل بر مصرف حتما باید صورت گیرد و این مسئله حتی در تورم نیز اثر می‌گذارد. اگر نتوانیم مصرف بانک را کنترل کنیم، هم اهداف تورمی را نمی‌توانیم محقق کرد و هم در بانکداری اسلامی عقود را رعایت نکردیم.

فرزین تاکید کرد: بانک مرکزی کنترل سمت راست ترازنامه بانک‌ها را آغاز کرده و در دوره جدید هم آن را کنترل خواهیم کرد زیرا مهم‌ترین هدف ما برای این کار کنترل تورم است.

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: حتماً تلاش می‌کنیم از سیاست پولی بیشتر استفاده کنیم و سیاست‌های جدید پولی به‌زودی اعلام خواهد شد و قطعاً با بانک‌های متخلف بعد از گرفتن اختیارات لازم برخورد می‌شود. در این دوره به دنبال این است که اختیارات لازم را برای برخورد با بانک‌ها دریافت کنیم تا بتوانیم با این اختیارات با بانک‌های متخلف برخورد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قطعا با بانک‌هایی که مقررات بانک مرکزی را رعایت نکنند، برخورد خواهد شد، گفت: یکی از نواقصی که بانک مرکزی مواجه است کمبود اختیارات در این حوزه است که تلاش می‌کنیم اختیارات لازم را در این باره اخذ کنیم.

هدف بانک مرکزی حفظ ارزش پول و کنترل تورم است

فرزین درباره رشد نقدینگی گفت: دو وظیفه اساسی بانک مرکزی حفظ ارزش پول و تورم است، اما اما امروزه کنترل تورم توسط بانک مرکزی و با ابزار سیاست پولی امکان پذیر نیست، بلکه سیاست‌های مالی، تجاری، ارزی و حتی سیاست‌های سمت هزینه که توسط سایر دستگاه‌ها اخذ می‌شود در تورم نقش دارد؛ بنابراین برای کنترل تورم نیاز به ایجاد یک هیات ثبات مالی هستیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نمی‌توانیم تنها با سیاست پولی تورم را کنترل کنیم، بیان کرد: کنترل تورم نیاز به یک هیئت ثبات مالی است تا هماهنگی‌ها در سیاست‌های مالی، بودجه‌ای و پولی با همکاری دستگاه‌های اقتصادی ایجاد شود. هیات ثبات مالی برای هماهنگی سیاست‌های مالی، بودجه‌ای و پولی و تجاری راه‌اندازی می‌شد تا این مجموعه با هم سیاست‌های کنترل تورم را پیش ببرند.

تدوین سیاست‌های پولی در راستای ثبات اقتصاد کلان

وی با بیان اینکه سیاست‌های اعتباری و پولی در راستای ثبات اقتصاد کلان تدوین می‌شود، گفت: سیاست‌های خوبی در این حوزه شروع شده و حتماً آن را ادامه خواهیم داد، اما حتماً در این دوره از سیاست‌های پولی برای پیشبرد اهداف اقتصاد کشور بیشتر استفاده خواهیم کرد البته سیاست پولی یک سیاست دائمی نیست و می‌توان برای دوره کوتاه‌مدت ۶ماهه از آن استفاده کرد.

فرزین در خصوص نرخ سود بانکی چیست، گفت: شورای پول اعتبار برای نرخ سود بانکی مصوبه داشته و اخیراً اجرای انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۳ درصد برای بانک‌ها آغاز شده است. حتماً از ابزار نرخ سود برای پیشبرد سیاست پولی استفاده خواهیم کرد، اما اینکه از این سیاست چگونه استفاده می‌کنیم را اجازه دهید در عمل نشان دهیم.

رییس کل بانک مرکزی درباره حساب واحد خزانه نزد بانک مرکزی و اینکه بعضی شرکت‌ها هنوز به این حساب متصل نشده‌اند، پاسخ داد: حساب واحد خزانه به این معنا است که منابع شرکت‌هایی که در بانک‌ها بوده، را به حساب بانک مرکزی منتقل شود تا منابع دولت نزد بانک مرکزی انتقال یابد تا رشد پایه پولی و نقدینگی را کنترل شود؛ در واقع این یک ابزار برای کنترل تورم است که این سیاست را باید بازنگری کنیم.

وی درباره رشد نقدینگی اظهار داشت: هدفی که بانک مرکزی برای امسال تعیین کرده بود رشد ۳۰ درصدی نقدینگی است و ما هم فعلاً آن را دنبال خواهیم کرد، البته کنترل بیش از حد نقدینگی خودش مسائل و مشکلاتی به وجود می‌آورد.

فرزین باید تورم را به‌گونه‌ای کنترل کنیم که هم تولید آسیب نبیند و هم تورم کنترل شود، تصریح کرد: سیاست‌های کنترل نقدینگی بانک مرکزی را فعلا دنبال می‌کنیم تا سال به پایان برسد، البته در دو ماه پایانی سال و به خصوص در اسفندماه تقاضای نقدینگی افزایش پیدا می‌کند و نمی‌توانیم بگوییم رشد نقدینگی را در اسفندماه به شدت محدود می‌کنیم و نباید کاری کنیم که انسداد پولی ایجاد شود و کسب‌وکارها و تولید به مشکل بخورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 69
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 43
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  30 6
  خانمها آقایان تولد ارز جهانگیری دوم رو تبریک میگم. باریکلا بانک مرکزی با همین فرمون ببرمون ته دره. در آینده نزدیک باید منتظر دلار 60 هزار تومنی باشیم. علی برکت الله
  • DE ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   17 6
   یعنی کسی عقلش نمیرسید این دستور ۲۸ و ۵۰۰ رو زودتر صادر کنه؟ واسش رئیس عوض کردن! عجب
  • DE ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   8 2
   یعنی کسی عقلش نمیرسید این دستور ۲۸ و ۵۰۰ رو زودتر صادر کنه؟ واسش رئیس عوض کردن! عجب
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 1
   منم به عقل نداشتت تبریک به بقیه میگم چون این ارزاولابرای مهندسی معکوس ودورزدن تحریم اورد هشده نه لامچری دوما اوندرنیست که ارزملی روتضعیف کنه
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  13 1
  ریال را جمع کنید گرم طلا را جایگزین کنید ۹۰درصد قیمت‌ها درست می شود
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 2
   سوت بجای ریال(هرسوت برابر20000ریال یا2000تومان)هر(دوهزارم سوت)برابر10ریال یا 1تومان)هر(بیستهزارم سوت برابر1ریال)
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   3 2
   سکه های نقره ای بجای ریال وسکه های سوتی بجان تومان
 • FR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  3 1
  کلا اشتباه تایپ شده سرور در هم قاطی ست … عجیبه انگار متن تندنویس به غلط پیاده شده است انشالله که عمدی نباشد
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  10 1
  مشرق شما خودت یهبار متن را خوندی؟! چیزی سر در آوردی؟! انگار که مثلا یه متن انگلیسی را داده باشی گوگل ترانسلیت ترجمه کرده باشه . یه متن شلم شوربای نا مفهوم که در بیشتر جمله هاش فعل و فاعل و ... معلوم نبود... ما که از متن سر در نیاوردیم.
 • هموطن GB ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  7 1
  مشرق، آیا یک نفر نباید قبل از چاپ این، یک ویراستاری میکرد. این جملات و کلمات نامفهوم را قبل از چاپ تصحیح کنید
 • علی IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  10 0
  با سلام و احترام متاسفانه ایشان نه برنامه درست مبتنی بر علم و تجربه بیان کردند نه تحلیل درستی از مشکلات پولی و ارزی کشور ارائه دادند که بخواهند راه حل ارائه بکنند. ایشان هم چند صباحی مقامی بدست میارن و نوبت بعدی میشه. جناب رییس محترم بانک مرکزی؛ ریشه مشکل پول و ارز ایران چند فاکتور اساسی اقتصادی است که اگر مرتفع نشود هیچکس نمی تواند قدم از قدم در افزایش قدرت رئال یا کاهش ارزش دلار بردارد.
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  15 0
  یا خدادوباره ارز دولتی ولی اینبار40هزارتومان وارزآزاد5برابر یعنی200هزارتومان برای سال دیگه!؟
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 0
  یک پارس زبان ترجمه کنه : وی در ادامه بیان کرد: سیاست تصویب ۲۸۵۰۰ در حال حاضر در سامانه نیما به طور میانگین ۲۹ هزار تومان می‌باشد از فردا با عدد ۲۸۵۰۰ عرضه خواهد شد اول در سامانه نیما ارز صادرات نفت و کالایی است در خصوص نرخ ارز نیما بنده گفتم که با نرخ ۲۸۵۰۰ عرضه خواهد شد در هفته آینده عرضه ارز افزایش پیدا خواهد کرد و در سامانه نیما اشکالی است در سامانه نیما ارز عرضه می‌شود و چون ارزها متفاوت است اگر بخواهیم واژه دقیق‌تر بخواهیم انتخاب کنیم نقش تجاری و ارزی ما با مشکل است و جایگاهی که تجارت زیاد است ارز کم توزیع می‌شود و تجارت کم عرضه ارز زیاد است و نرخ ۲۸۵۰۰ می‌تواند نیازهای بازار را تأمین کند. بنگاه‌ها و ارز عرضه می‌کنند در این سامانه آسیب نبینند.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  19 0
  دوباره همون داستان دلار جهانگیری و سهمیه و این بامبولها
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  0 6
  قیمت اصلی دلار بر اساس محاسبه از سال 84 تا الان زیر 23 هزار تومان هست ولی چون دولت قبل در سال 97 برای اولین بار در بین دولت ها آن را بیش از نرخ واقعی خودش کرد و تا سال 1400 ادامه داد و افزایش میداد به جای کاهش که به نرخ اصلی برسد ولی به خاطر تامین ارز 4200 از دستش بر نمی آمد بیاورد پایین و در نرخ 25 هزار تومان تحویل دولت فعلی داد درحالی که باید زیر 17 هزار تومان تحویل میداد عملا برای 3 سال دلار بالاتر از نرخ واقعی تثبیت شده و دیگر فکر نکنم برگردد به نرخ 23 هزار تومان چون تورم بالا داریم و فرق دارد با کشورهای دیگر که تورم نرمال دارند و اگر 2 و یا 3 سال هم بالا باشد می آید پایین و دولت فعلی باید از زمان تحویل محاسبه کند و با توجه به تورم ایران و آمریکا دلار 33 هزار تومان هست و قیمت بالاتر هم با توجه به اینکه شرایط بازار و آشوب و.. هست رفته بالا و بر می گردد و این دولت مانند دولت قبل دنبال کاسبی نیست که نرخ را بالاتر این نرخ نگه دارد و می آید پایین و قیمت نیمایی هم باید افزایش یابد و تک نرخی شود تا اقتصاد درجا نزند
 • امیر IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  16 2
  وقتی امروز ۴۲ بود و این ۴۴ رو میگه یعنی میخواد بگه از ۴۴میاره به ۳۹ و مردم خوشحال میشن و نمیفهمن که در عرض ۱۰ روز از ۳۱رفت ۳۹. مردم رو چی فرض میکنه! چرا با مردم صادق نیستین ! ؟
  • ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 8
   حالا صبر کردی و نتیجه اش را دیدی یا خیلی دلت نمی خاد دلار پایین بیاد
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  10 0
  گفتن اینکه فلان نرخ واقعی نیست فقط اینو به ذهن مردم میاره که مسئولین واقعیت بازار رو کوتاه مدت انکار میکنن و به زودی مجبور به پذیرشش میشن. ایشون خاطره ارز جهانگیری رو در ذهنها زنده کرد. متاسفم که دولت هیچ ایده جدی و شجاعانه ای نداره
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  6 0
  اگر ارز گران شود رفاه از بین می‌رود و اگر کاهش پیدا کند اشتغال از بین می‌رود. اگر تولید کننده بخواهد ارز ۵۰ تومان است ما باید توجه کنیم. این دو جمله یعنی چی؟ تولیدکننده با یارانه دولتی و استفاده از منابع مفت داخلی و خارجی چینی محصول درجه 2 به سه برابر قیمت درجه 1 به مردم می‌فروشه! بس نیست؟! کاش شخص دیگری انتخاب می‌شد...
 • علوی IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  7 0
  دوستان چند چند هستن با خودشان ؟! دو سال سیاست حذف سوبسید ارز و سپس بازگشت به همان سیاست کمی معتدل تر حالا نوع نیمایی ؟!! معیشت مردم محل آزمون و خطای تئوری های اقتصاد لیبرالی نیست لطفا جراحی رو از بانک شروع و به جای توجیهات فقهی واقعی ترک فعل حرام ربا نموده و پول را با نظارت از دفاتر شرکت های بورسی به محل فعالیت اصلی آنها یعنی کارخانجات نمایید / چرا شرکت های دولتی شصت درصد بودجه راببلعند شرکت باید سود آوری کند نه هزینه سازی نصف خرج مملکت؟! اونهم بدون حسابرسی!
 • محمدایوب IR ۰۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  3 0
  بانکهای خصوصی را مانند بانکهای نظامی ادغام کنید تا پولها را به سمت دلالی نبرند
 • سید فروزان CH ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  5 0
  ایشان معجزه نمیتواند بکند با یک نفر مشکل حل نخواهد شد یک طیف بانک مرکزی وجود دارد که باید پاکسازی شوند ، کسانی که نه تنها اعتقاد به نظام ندارند که مخالف هم هستند
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  12 0
  ارز جهانگیری یا مخبری؟
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  3 1
  معلوم نیست کی میخواد با این بانکهای زالو صفت برخورد کنه؟ منافع چه کسانی تا بحال اجازه برخورد را نداده؟ مسیله این است.
 • IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  8 0
  تثبیت نرخ ارز بدون مهار خلق نقدینگی عدم تعادل را به اقتصاد تحمیل خواهد کرد. این سیاست تکرار دلار 4200 تومانی است و محکوم به شکست.
 • IR ۰۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  10 0
  این حرف ها واقعاً تکراری هستند و مردم به شنیدنشان دیگه عادت کرده اند تازه اگر به فرض دلار ارزان شود قیمت کالاهای معیشتی هم ارزان خواهد شد ؟ این مهم است
 • CA ۰۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  14 0
  تکرار تاریخ ‏بهمنی: همه نیازها با ارز ۱۲۲۶ تومانی جهانگیری: همه نیازها با ارز ۴۲۰۰ تومانی فرزین: همه نیازها با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی 🤔
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  13 1
  واقعا تعجب اوره امروز یه دانش آموز هم میدونه نرخ دلار بستگی مستقیم با داشتن ارتباطو تعامل با دنیا داره .اونوقت مسئولان رده بالای ما هنوز اندر خم یه کوجه اند چقدر باید ملت ما صدمه بخورد تا شماها کوتاه بیایید آنهم در زمانیکه مجبور بشوید از موضع ضعف مذاکره کنید شمارا بخدا یه خورده بصیرت داشته باشید
 • امین IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  8 0
  کالای اساسی با ارز ۲۸ هزار تومانی وارد میشه و با ارز ۴۳ هزار تومانی به فروش می رسد.این اتفاق همیشه رخ داده و نتونستن جلوش رو بگیرن.این بار هم نمیتونن.چه سود وحشتناکی برای دریافت کنندگان ارز نیمایی داره؟
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  7 0
  هرچه سریعتر،جلوی این بابا را بگیریدبعدازجراحی بزرگ اقتصادی وآزادکردن دلار4000تومانی به 40هزارتومان وجلوگیری ازانواع رانت وفساد و.....وفشارهای زیاد روی مردم-حالا مجددا دلاردولتی 29هزارتومانی که بعدا میگوید(دلاردولتی40هزارتومانی ودلار آزاد10برابر)را میخواهدرواج بدهد
 • IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  هرچه سریعتر،جلوی این بابا را بگیریدبعدازجراحی بزرگ اقتصادی وآزادکردن دلار4000تومانی به 40هزارتومان وجلوگیری ازانواع رانت،فساد،قاچاق و.....وفشارهای زیاد روی مردم-حالا مجددا میخواهددلاردولتی را 29هزارتومانی که بعدا که ارز29هزارتومانی را کسی پرداخت نکردبجز بافروش نفت،بگوید(دلاردولتی40هزارتومانی ودلار آزاد10برابر)را میخواهدرواج بدهد(روزازنو وروزی ازنو!کشورومردمدوباره مثل موش آزمایشگاهی تکرار ومکررات تجربیات اشتباه گذشته)
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 1
  هرچه سریعتر،جلوی این بابا را بگیریدبعدازجراحی بزرگ اقتصادی وآزادکردن دلار4000تومانی به 40هزارتومان وجلوگیری ازانواع رانت،فساد،قاچاق و.....وفشارهای زیاد روی مردم-حالا مجددا میخواهددلاردولتی را 29هزارتومانی که بعدا که ارز29هزارتومانی را کسی پرداخت نکردبجز بافروش نفت،بگوید(دلاردولتی40هزارتومانی ودلار آزاد10برابر)را میخواهدرواج بدهد(روزازنو وروزی ازنو!کشورومردمدوباره مثل موش آزمایشگاهی تکرار ومکررات تجربیات اشتباه گذشته-یعنی دراین مملکت قحط الرجاله وکسی نیست راهکار درستی داشته باشه!؟)
 • علی IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  15 0
  کلمه حفظ ارزش پول ملی سالهاست که از زبان دولتمردان مختلف بیان میشود ولی چیزی که در عمل اتفاق افتاده و میافتد کاهش و یا سقوط ارزش پول ملی است نه حفظ ارزش آن و تقویت ارزش پول ملی
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  9 3
  چرا این‌مشکل در کشورهای دیگه نیست ؟
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  14 0
  فقط توی ایران پدیده های استثنایی هست ؟ اون‌هم‌اقتصادی که همه فرمولهاش مشخصه ؟ مگه میشه ،
  • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   7 1
   درونزوئلا وکره شمالی وکوبا هم بوده
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 1
   چین ازخداش هست ارزش پولش کم کنه-ولی غربیها اگر اینکار رانکند تنبیه اقتصادیش میکنند
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 1
   چرا(کند(را کردی(نکند)!؟ چین ازخداش هست ارزش پولش کم کنه-ولی غربیها اگر اینکار راکند تنبیه اقتصادیش میکنند
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 3
   اکثر کشورها از جمله ژاپن ارزش پولشونو پایین نگه میدارن در مقابل آمریکا قدرت پولشو بیشتر میکنه تا اونا مجبور بشن در ازای کالاهای امریکایی پول بیشتری بدن افتاد حالا ؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 3
  انشا الله سال دیگه مجددا ابشان را دعوت کنید و پاسخگوی اجرای این سیایت ها باشند . با ارزوی موفقیت ایشان و دولت .
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  19 0
  خیلی زحمت کشیدید....واقعا خسته نباشید...ابتکارتون رو به جهان عرضه کنید که یادبگیرند....این هم از دولت و مجلس انقلابی غیر اصللح طلب..رسما دلار بالای چهل هزارتومان تثبیت شد!
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  6 0
  اگه راست میگی فردا تو بازار دلار نامحدود ۱۰۰۰ تومنی عرضه کن مردم هر چقدر خواستن بخرن عین سالهای قبل!!!! هر وقت شرایط این شکلی شد میفهمیم روده راست دارید!!!!
 • ایرانی با غیرت IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  19 0
  جناب رئیس بانک مرکزی : یک سئوال فقط از شما دارم چرا ارز ( دلار ) تک نرخی نمیشود؟
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  20 0
  از ارز ۴۲۰۰ جهانگیری تا ۲۸۵۰۰ فرزین در روی همون پاشنه میچرخه
 • mehdi IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  24 0
  دلار 28.5 رو همین مونتاژ کاری چینی میگیرن میرن ماشین براتون از چین میارن و سه برابر بهتون میندازن....مشکل کشور دزدان کشور هست و بعد تعمال با دنیا.......
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  18 1
  تنها تاثیر جابجایی رییس بانک مرکزی این بود که سهامدارا رو امروز به خاک سیاه نشوندن.
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 2
  اصلاح وضعیت اقتصادی بالاخره که باید از یه جایی شروع بشه
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 7
  موفق باشند ان شاالله
 • عماد IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  4 0
  باز رانت پاشی شروع شد
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  5 1
  مواظب باشید ارز نیمایی فرزین به سرنوشت غم انگیز ارز جهانگیری تبدیل نشود
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  7 0
  با این. تعیین نرخ نیمایی شما نرخ ارز ازاد تا یک ماه دیگر 50 هزار تومان.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  0 1
  سکه های(آهنی مسی برنجی نقره ای)بجای ریال و(سکه های سوتی طلا)بجای تومان
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  سکه های(فولادی چدنی آلومینیومی مسی برنجی نقره ای)بجای ریال و(سکه های سوتی وگرمی طلا)بجای چک پول
  • ماردین IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   من بشقاب مسی و روی دارم اگه تبدیل بشه به سکه چه میشه
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   3 0
   بشقابتو تا آخرین لحظه نگهدار-باید برای مقابله بادشمنان داخلی وخارحی مثل زمانمهای قدیم برگردیم به عصر ضرب انواع سکه
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   بشقابتو تا آخرین لحظه نگهدار-باید برای مقابله بادشمنان داخلی وخارحی مثل زمانمهای قدیم برگردیم به عصر ضرب انواع سکه
 • عمو IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 2
  اگر از همان موقع که بیل کلینتون با وقاحت تمام اهانت به پول ملّی ما کرد جوابش داده می شد این عوامل گرانی در همه چیز اینقدر پرروتر و وقیح تر نمی شدند و قیمتها روزی چند بار تغییر نمی کردند .
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  3 0
  دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 0
  آقای حسابداربانک:دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  آقای حسابداربانک:دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 0
  آقای حسابداربانک:دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 0
  آقای حسابداربانک:دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  آقای حسابداربانک:دلار 29هزارتومانی دولتی مال(ازما بهترون وامثال جهانگیریهاست)دلار40هزارتومانی هم هرچی مردم ثبت نام میکنند بهشون نمیدهند!؟حالا مردم چیکارکنند با این اوضاع همه چی گرونی وبی ارزشی پول!؟
 • ایرانی با غیرت IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  جناب رئیس محترم بانک مرکزی : قیمت مسکن و سکه با توجه به نرخ ارز ازاد تعیین خواهد شد همچنین بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم . کسی با نرخ ارز نیمائی شما هرچقدر میخواهد باشد کاری ندارد. سئوال اینست که چرا ارز در کشور تک نرخی نمیشود؟ این ارز نیمائی شما هیچ مشکلی را حل نمیکند امروز قیمت موز را کیلوئی 50 تا 55 هزار تومان اعلام کردند. شما یک کشور درست و حسابی رامثال بزن که در این اوضاع و احوال ارز را مثل ایران چند نرخی ارائه کند؟؟! ارز آزاد 39 هزار تومان خود به خود روی نرخ ارز نیمائی ساخته شده توسط شما هم تاثیر خواهد گذاشت!
  • آرمان IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   همه میگن باید ارز تک نرخی بشه اما دولت اصرار به تکرار سیاستهای غلط قبلی داره. بنظر من مشکل از نابلدی نیست فساد هست که نمیذاره مسولین دولتی یک کلمه راجع به تک نرخی کردن ارز و مشکل چند نرخی بودن بازار حرف بزنن. آن وقت ما مردم ساده انتظار داریم یه عده نوندونی خودشون و بچه هاشون رو تخته کنن به خاطر مردم.
 • سد و دریاچه IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  دلار نیمایی تا همین دوسال پیش چارتومن بود و دلار آزاد ۱۸ تومن ..حالا دلار نیمایی ۲۸ تومن و دلار آزاد ۴۲ تومن تثبیت شده ..
 • CA ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  باید جناب رئیسی سریع دستور بدهند قیمت دلار پایین بیاید.
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  0 0
  آفرین بر دکتر رئیسی بزرگ و کاردان
 • ایرانی با غیرت IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  0 0
  جناب رئیس بانک مرکزی : شما ارز 44000 تومانی را قبول داشته باشید یا نداشته باشید بازار ازاد کاری به نرخ ارز نیمائی که شما از ان صحبت میکنید ندارد قیمت مسکن و سکه بر اساس دلار 44000 تومانی تعیین میشود و همچنین خیلی از کالاهای اساسی مردم. شما چرا ارز را تک نرخی نمیکنید تا بساط این دلار فروشان که در تمام کلان شهر ها حضور پر رنگی دارند جمع شود؟ این دلار فروشان که در شهرها دسته های اسکناس صد دلاری تانخورده دارند را چه کسی مجوز داده تا ارز بفروشند؟ مگر ارز فروشی در خیابان جرم نیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس