پاسخ وزارت امور خارجه به جمع‌بندی شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا و مواضع خصمانه برخی دولت‌های اروپایی

وزارت امور خارجه به جمع‌بندی شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا و مواضع خصمانه برخی دولت‌های اروپایی پاسخ داد.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای به جمع‌بندی شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا و مواضع خصمانه برخی دولت‌های اروپایی پاسخ داد.

در این بیانیه آمده:

بسم الله الرحمن الرحیم

١- جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به کلیشه‌های دوگانه و منفی که به‌عنوان بخشی از کارزار برخی از دولتها طی دهه‌های گذشته برای بدنام کردن ایران ساخته شده، در حمایت و ارتقای حقوق بشر ثابت قدم است. حقوق زنان و تک تک آحاد ملت همواره مورد احترام قرار داشته و در بسیاری از جنبه ها مانند حق دسترسی زنان به آموزش، برابری حقوق و احترام به حقوق انسانی، جمهوری اسلامی ایران یکی از حاکمیت های پیشرو است.

جمهوری اسلامی ایران دستورکارهای ساختگی که به عنوان بخشی از کارزار سیاسی سازمان‌دهی شده برای تحت فشار قراردادن حداکثری حاکمیت و ملتی در حال رشد که در برابر دو چالش همزمان، یعنی منزوی سازی خارجی و جنگ اقتصادی ایالات متحده مقاومت می‌کنند، را به هیچ عنوان نمی پذیرد و به شدیدترین وجه ممکن این سوءاستفاده از فرآیندها و آیینهای بین المللی – چه در شورای حقوق بشر و چه جمع بندی شورای وزیران اتحادیه اروپا – را محکوم می کند. پلیس و حافظان امنیت ایران، در اغتشاشات و مقابله با برخی اقدامات تروریستی مطابق با ضوابط و قواعد رفتاری بسیار دقیق و مشخص که برگرفته از قوانین و آئین نامه های روشن و همچنین آموزه های دینی و اعتقادی ما بر اساس احترام به حقوق انسانی و تک تک آحاد مردم است، اقدام به کنترل خشونت افسارگسیخته نموده است. علیرغم خشونت و نفرت پراکنی که توسط برخی افراد و نهادهای فعال در قلمرو دولت های مدعی حقوق بشر ترویج و علیه شهروندان به اجرا گذاشته می شود، نیروهای امنیتی و انتظامی، در کمال مدارا، شهدای بسیاری برای کنترل ناامنی، تامین امنیت و نظم عمومی تقدیم کردند.

٢- جمهوری اسلامی ایران ضمن رد هرگونه استفاده ابزاری و گزینشی از حقوق بشر که به ابزاری برای پیشبرد منافع سیاسی برخی دولت های اروپایی و آمریکا تبدیل شده، استاندارد دوگانه و وقیحانه آن دولت ها را در برابر کشورهای هم پیمان آنها و همچنین اراضی اشغالی فلسطین که شاهد نقض های حقوق بشر به شدیدترین شکل ممکن است، یادآوری می کند. سکوت کر کننده مدعیان جهانشمولی حقوق بشر در برابر این جنایات، نمونه بارز قربانی شدن حقوق انسانی در برابر منافع سیاسی است. بر این اساس، این کشورها فاقد صلاحیت اخلاقی برای تجویز رعایت حقوق بشر به دیگرانند. طبق یافته های گزارشگر ویژه سازمان ملل، این کشورها به سبب همراهی با تحریم های ضد بشری و غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران از جمله زنان، جوانان، کودکان و اقلیتهای قومی و مذهبی، ناقض حقوق بشرند و باید پاسخگو باشند. در حالیکه هیچ کمیته حقیقت یابی برای رسیدگی به آثار غیر بشری این سیاست ها تأسیس نگردید، در مقابل، هماهنگ با کارزار فشار حداکثری علیه ایران، اقدام به تأسیس کمیته‌ها و همچنین طرح ادعاهای واهی برای به انزوا کشاندن ایران می نمایند، طرح هایی که پوچ بودن آنها از قبل روشن است.

٣- جمهوری اسلامی ایران با یادآوری تعهدات کشورها ذیل استراتژی جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل (قطعنامه A/RES/۶۰/۲۸۸) و همچنین اعلامیه اصول حقوق بین الملل (قطعنامه A/RES/۲۶۲۵)، اعلام می نماید که کشورهای غربی مکلف هستند که مانع از ترویج خشونت، نفرت، تروریسم، قانون شکنی و اغتشاش توسط افراد و نهادهای ثبت شده در قلمرو خودشان و یا تحت صلاحیت شان شوند؛ بر این اساس، چنانچه آنها نمی توانند یا نمی خواهند به تعهدات قانونی خود ذیل این کنوانسیون ها عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران با افراد و نهادهایی که بصورت نظام مند در ترویج خشونت و تروریسم دخیل بوده اند، مدارا نکرده و بدون هیچ مسامحه ای از همه ظرفیتهای حقوقی و قضائی ملی و بین المللی برای استیفای حقوق ملت ایران استفاده خواهد کرد.

۴- در جریان مذاکرات برای از سرگیری اجرای کامل و موثر برجام، مطالبات جمهوری اسلامی ایران همواره در چارچوب برجام و مذاکرات وین بوده است. اما فهرست بلند نقض های فاحش طرفهای اروپایی و آمریکایی در زمان اجرای برجام، ایران را ناگزیر می سازد که برای آینده واقع بین باشد. هدف جمهوری اسلامی ایران، انعقاد یک توافق پایدار و باثبات است، توافقی که در آن اولاً انتفاع عملی ایران از لغو تحریم ها تضمین شود؛ و ثانیاً، تحت تاثیر سیاست داخلی دولتها بسادگی نقض نگردد. جمهوری اسلامی ایران، بر اساس پیش نویس مذاکرات وین که نتیجه ماهها مذاکرات سخت و فشرده بود، آماده جمعبندی مذاکرات است. اکنون طرفهای غربی مقابل هستند که با اتخاذ سیاستهای غیرواقع بینانه و محاسبات اشتباه، دچار سردرگمی هستند.

۵- جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو مسئولیت پذیر معاهده عدم اشاعه، همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس تعهدات بین المللی خود، و متناسب با شأن و جایگاه تخصصی و فنی آژانس همکاری داشته و مصمم به ادامه این همکاری ها است. به کشورهای غربی نیز توصیه می کنیم که با پرهیز از سیاسی کاری، فضای همکاریهای فنی بین ایران و آژانس را تخریب نکنند.

۶- موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در بحران اوکراین، حمایت از تمامیت ارضی اوکراین و ضرورت پایان بخشی به مخاصمه از طریق راه حل های سیاسی است. همانطور که مکررا از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است، ما هیچ پهپادی برای استفاده در جنگ اوکراین، در اختیار هیچ طرفی قرار نداده ایم. کلیه همکاری های دفاعی و تسلیحاتی ایران با سایر کشورها نیز همسو با حقوق و تعهدات بین المللی ایران بوده است.

٧- جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری تعهدات قانونی و الزام آور دولتهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه تحت “معاهده تجارت تسلیحات”، تاکید می کند که طبق این معاهده، دولتهای یادشده بصورت “آگاهانه” تسلیحات مرگبار را در اختیار ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای استفاده در جنگ یمن قرار داده اند. بر اساس گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، این تسلیحات در حملات به غیرنظامیان یا اهداف غیرنظامی و ارتکاب جنایات جنگی نقش اصلی داشتند. از این رو، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه با تسلیح و حمایت از ائتلاف در جنگ علیه یمن، در ارتکاب جنایات جنگی احتمالی مشارکت داشته اند.

٨- ایران لنگر امنیت و ثبات در منطقه است. هرگز در طول تاریخ، به همسایگان حمله نکرده اما مورد حمله قرار گرفته است. در عین حال، رویه ثابت ایران در چند دهه گذشته نشان داده است که به هیچ عنوان تسلیم فشار، تهدید و تحریم نخواهد شد؛ به عهدی که می‌بندد وفا می‌کند؛ و در مقابل متجاوز می‌ایستد. جنگ هشت ساله صدام علیه ایران که با پشتیبانی همه جانبه برخی در اروپا، منطقه غرب آسیا و آمریکا همراه بود، لزوم توسعه توانمندیهای دفاعی را برای ما ضروری ساخته است که این موضوع هیچگاه قابل مذاکره نخواهد بود. اروپا باید پاسخگوی نقش خود در بی ثباتی منطقه از طریق تداوم صادرات جنگ افزارهای پیشرفته و دستکاری امنیتی در نظم منطقه‌، ائتلاف‌سازی برای ارعاب و فشار، دخالت در امور داخلی کشورها به بهانه ایجاد دموکراسی‌های گلخانه‌ای که همزیستی دولت‌ها را مختل می‌سازد، باشد.

٩- تجربه تلخ جنایات داعش، همچنان مردم منطقه غرب آسیا را متأثر می سازد. علی رغم ادعاهای آمریکا و متحدان آن، اگر نقش ایران و قهرمان بزرگ مبارزه با تروریسم، شهید سردار سلیمانی و همت ملت های عراق و سوریه در مبارزه، مهار و شکست موج تروریسم داعش نبود، نه تنها امنیت و ثبات منطقه، بلکه صلح و امنیت بین المللی به طور جدی تحت الشعاع قرار می گرفت.

١٠- ما به امنیت، ثبات و رفاه درون زا و فراگیر در منطقه معتقد هستیم. دست برادری به سوی تمامی همسایگان خود از جمله کشورهای منطقه غرب آسیا دراز کرده ایم و در طول بیش از یکسال گذشته دامنه همکاریهای ایران و همسایگان گسترده تر و متنوع تر شده است. تنها با مشارکت خود کشورهای منطقه، پایداری، امنیت، ثبات و رفاه فراگیر تضمین می شود. ما به سیاست مهم همسایگی، با هدف نیل به امنیت دسته جمعی در منطقه ادامه می دهیم و اتهامات بی اساس ما را از این مسیر باز نخواهد داشت.

١١- جمهوری اسلامی ایران ضمن اعتراض شدید به وضع تحریم های غیرقابل قبول و بی مبنا از سوی اتحادیه اروپا، معتقد است که تعامل و گفتگو با این اتحادیه و اعضای آن، تنها از مسیر احترام، اعتماد، منافع متقابل و مشترک می گذرد. بر این اساس، درهای تعامل و گفتگو را باز گذاشته ایم و در عین حال از بیان مطالبات و مواضع انتقادی خود نیز باز نمی مانیم. طبیعتاً، در صورت عدم توقف فضاسازی هایی که در بستر ایران هراسی صورت می پذیرد، فرصت ها برای پیشبرد منافع متقابل، به شکل قابل توجهی متأثر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۴
  2 0
  وزارت خارجه چند بار به خاطر سرکوب معترضان اروپایی مثل جلیقه زردها سفرای اروپایی رو فراخونده یا بیانیه داده و از اعتراضات حمایت کرده؟ چرا از اعتصابات انگلیسی ها حمایت نمی کنه؟ هنوز هم دنبال التماس به این آشغال های اروپایی هستید. چرا وزارت خارجه اسمی از اشلی بابیت، زن معترضی که توسط نیروهای امنیتی امریکا کشته شد نمیبره؟ هم زن بود و هم معترض چرا فقط توی موضع دفاعی هستید. حمله کردن بلد نیستید یا می ترسید اونا ناراحت بشوند؟
  • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۵
   0 1
   ما که بازیچه غرب نیستیم . اندکی تفکر
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۴
  3 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس