عربستان و چین «توافقنامه همکاری راهبردی جامع» به امضا رساندند

شاه عربستان سعودی و رئیس جمهور چین امروز پنج شنبه در ریاض، توافقی تحت عنوان توافقنامه همکاری راهبردی جامع میان دو کشور به امضا رساندند.

به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) گزارش داد که سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و شی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز پنج شنبه در کاخ الیمامه در ریاض، توافق همکاری راهبردی جامع را به امضا رساندند.

جزئیات بیشتری از این توافق تاکنون اعلام نشده است. پیش از این نیز، رسانه ها از امضای ۳۴ توافقنامه همکاری در زمینه سرمایه گذاری میان شرکت های چینی و عربستان سعودی در حاشیه سفر شی جین پینگ به ریاض خبر داده بودند.

گفتنی است رئیس جمهور چین روز گذشته در سفری که از سوی رسانه ها تاریخی و مهم توصیف شده وارد ریاض شد و مورد استقبال گرم مقامات ریاض قرار گرفت.

شی جین پینگ که قرار است در دو نشست جداگانه با سران عرب و سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز شرکت کند، در ارتباط با این سفر گفت: سفر من به عربستان سعودی، عصر جدیدی از روابط چین با جهان عرب را کلید خواهد زد. وی با تاکید بر اینکه پکن دوست نزدیکی برای ریاض است، افزود: کشورهای جهان عرب بخشی مهم از کشورهای در حال توسعه در جهان هستند و ما به تقویت روابط با این کشورها اهتمام داریم.

پینگ با تمجید از سیاست های عربستان سعودی در زمینه مسائل اقتصادی، افزود: چین همچنان بزرگترین شریک تجاری شورای همکاری خلیج فارس و بزرگترین وارد کننده از کشورهای این منطقه باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور چین در ادامه با اشاره دو نشست جداگانه با سران کشورهای عربی و همچنین سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که در سفر وی به ریاض برگزار می شود، افزود: این دو نشست با هدف تقویت روابط تاریخی و دوستانه میان چین و کشورهای عربی، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و عربستان سعودی برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس