.

وزیر خارجه بوسنی در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان گفت که ایران همیشه برای این کشور شریک و دوست بوده و همواره از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی بوسنی و هرزگوین حمایت کرده است.

به گزارش مشرق، «بیسرا تورکوویچ» وزیر خارجه بوسنی و هرزگوین امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سارایوو ضمن ابراز خرسندی از حضور همتای ایرانی در کشورش گفت: این سفری دوستانه است و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۳ سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است. در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۲۲ یک ساختمان بسیار زیبا به مساحت ۶۵۰ مترمربع در بهترین نقطه تهران به سفارت بوسنی در تهران تحویل داده شد.

وی افزود: بوسنی مایل است روابط دوستانه را با کشورهای همسایه و سایر کشورها در نقاط مختلف دنیا بر اساس اصل احترام متقابل و احترام به حقوق بین‌الملل و همچنین قطعنامه‌های سازمان ملل برقرار کرده و توسعه بدهد.

وزیر خارجه بوسنی اضافه کرد: از نظر بوسنی همه مشکلات در دنیا از طریق گفتگو قابل حل است، به شرط اینکه اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد.
بیسرا تورکوویچ ادامه داد: ایران همیشه برای ما یک کشور شریک و دوست بوده و همواره از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی بوسنی و هرزگوین حمایت کرده است و همچنین در سخت‌ترین شرایط و در زمان جنگ بوسنی و دفاع از خاک این کسور، ایران در کنار ما بود و کمک‌های زیادی را در اختیار بوسنی و هرزگوین قرار داده بود.

وی گفت: گرایش راهبردی سیاست خارجی بوسنی کاملا روشن است و ما به عنوان یک کشور کوچک تمایل داریم که به نهادهای یورواتلانتیک بپیوندیم، اما این مسیر همیشه آسان نیست، بعضی وقت‌ها مجبور هستیم نکات اصولی را پیگیری کنیم.
وزیر خارجه بوسنی افزود: درباره بحران کنونی انرژی در جهان، افزایش تورم در دنیا و همکاری در زمینه تامین نیازهای انرژی تبادل‌نظر کردیم.

وی همچنین عنوان کرد: دریافت عنوان نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا و ادامه مسیر نزدیک شدن به ناتو برای بوسنی یک اولویت اساسی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس