دیدار اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با رهبرانقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هدایت فرهنگی کشور را، شأن و نقش اصلی این شورا خواندند.

به گزارش مشرق، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هدایت فرهنگی کشور را، شأن و نقش اصلی این شورا خواندند و با اشاره به ضرورت بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور گفتند: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید با رصد و شناخت دقیق ضعفها و گزاره‌های غلط فرهنگی در عرصه‌های مختلف، راه‌حل‌های عالمانه‌ای برای رواج گزاره‌های صحیح و پیش‌بَرنده، ‌ارائه کند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود نکته‌ای را در مورد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بیان کردند و با اشاره به حضور افراد برجسته و نخبه و صاحب‌نظر در این شورا گفتند: با وجود غنا و تراز بالای افراد حاضر در این شورا، اما هویت جمعی شورای‌عالی به تناسب اعضای آن، بروز لازم را ندارد و لازم است تأثیرگذاری شورا در مسائل فرهنگی کشور تقویت شود، البته اعضاء شورا اشتغالات دیگری نیز دارند و این توقع وجود ندارد که اعضا از کارهای اصلی خود باز بمانند اما انتظار این است که برای امور مربوط به شورا وقت مناسب و کافی گذاشته شود.

ایشان با طرح این سؤال که شأن و وظیفه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی چیست، گفتند: مهمترین نقش و وظیفه این شورا، هدایت فرهنگی کشور و جامعه است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه شیوه هدایت فرهنگی دستگاههای رسمی با هدایت فرهنگی تشکل‌های مردمی متفاوت است، گفتند: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با هدایت صحیح هزاران تشکل مردمی که در کارهای فرهنگی متنوع و گسترده‌ای فعالیت دارند، زمینه‌ساز شکل‌گیری حرکت عمومی در مقوله‌های مهمی همچون گسترش فرهنگ قناعت و عدم اسراف شود.

ایشان ایجاد چنین حرکت‌های عمومی برای فرهنگ‌سازی و یا اصلاح فرهنگ‌های غلط را بخشی از مهندسی فرهنگی دانستند و در مورد هدایت دستگاههای فرهنگی دولتی، افزودند: در مورد دستگاههایی همچون فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و صداوسیما، هدایت فرهنگی، فقط با ابلاغ سندهای تحول امکان‌پذیر نمی‌شود بلکه باید این سندها محقق و اجرایی شوند و ضمانت اجرای آنها هم حضور رؤسای سه قوه در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان سال گذشته خود در دیدار با هیأت دولت مبنی بر لزوم بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور گفتند: منظور از ساختار، ساختار فرهنگی جامعه و ذهنیت و فرهنگ حاکم بر آن و در یک کلام نرم‌افزاری است که افراد جامعه بر اساس آن در زندگی فردی و جمعی خود عمل می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اینکه ساختار باید بازسازی انقلابی شود به این علت است که انقلاب اسلامی بواسطه رهبری امام(ره) و حرکت مردم، معجزه‌گر بود و با روحیه تهاجمی خود بنیان‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و گزاره‌های غلط حاکم بر اذهان مردم را تغییر داد.

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به فرهنگ «ما نمی توانیم» به عنوان یکی از گزاره‌های غلط حاکم بر جامعه‌ی قبل از انقلاب اسلامی گفتند: انقلاب با سازندگی و حرکت‌های خلاقانه این ذهنیت را به تدریج تغییر داد که نتیجه آن انجام کارهای بزرگی همچون ساخت سدها، نیروگاهها، بزرگراهها، تجهیزات صنایع نفت و گاز و بسیاری از زیرساختها به‌دست متخصصان جوان داخلی بود.

رهبر انقلاب اسلامی فرهنگ «شیفتگی به غرب» و حتی استفاده از لغات فرنگی را یکی دیگر از گزاره‌های فرهنگی غلط حاکم بر جامعه دانستند که انقلاب اسلامی موجب تغییر این گزاره نادرست و تبدیل آن به فرهنگ «اعتراض به غرب» شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تغییر فرهنگ «خودپسندی و شهرت» به فرهنگ «ایثار و از خودگذشتگی» را نمونه تأثیرگذاری فرهنگی انقلاب اسلامی بر زندگی شخصی افراد برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود تغییر بسیاری از بنیان‌های غلط اما عوامل مختلف به مرور زمان موجب تضعیف روحیه تهاجمی انقلاب می‌شود که باید این موضوع مورد مراقبت و رصد جدی قرار گیرد تا دوباره آن بنیان‌های غلط سر بر نیاورند.

ایشان افزودند: می‌توان به کمک پایه‌های فکری انقلاب و جوانان فعال، آن فرهنگ و روحیه انقلابی را بار دیگر تجدید کرد و یک حرکت عظیم فرهنگی بوجود آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این موضوع را یکی از کارهای اساسی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دانستند و گفتند:‌ شورا باید برای تحقق این موضوع، فکر و کار و برنامه‌ریزی کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رصد دائم تغییراتِ معمولاً پنهان فرهنگی و علاج به موقع آنها را از ملزومات بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور برشمردند و افزودند: اگر در فهم مستمر این تغییرات و ممانعت از اثرگذاری منفی آنها دچار ضعف و عقب‌ماندگی شویم حتماً جامعه دچار خسارت خواهد شد که آشفتگی فرهنگی یا افتادن زمام امور فرهنگی کشور به دست دیگران مهمترینِ این خسارات است.

ایشان مهندسی صحیح فرهنگی را کاری بنیانی برای اصلاح ساختار فرهنگی خواندند و گفتند: هوشیاری دائم، شناخت دقیق ضعفهای فرهنگی در عرصه‌هایی نظیر اجتماع، سیاست، خانواده، سبک زندگی و دیگر عرصه ها و تلاش برای دستیابی به راه‌حل‌های عالمانه برای رفع نقاط ضعف و ترویج گزاره های صحیح فرهنگی، از الزامات اساسی مهندسی فرهنگی کشور است.

رهبر انقلاب،‌ مهندسی فرهنگی را موجب روشن شدن تکالیف دستگاههای مختلف از جمله آموزش و پرورش، صداوسیما، آموزش عالی،‌ مراکز مرتبط با جوانان و همچنین تشکل‌های مردمی دانستند و افزودند: اگر اینگونه دستگاهها دچار غفلت از وظایف مهم خود شوند، جامعه ضرر فراوانی خواهد کرد.

ایشان احیای گزاره ضرورت پیشرفت علمی را نیازی مبرم خواندند و با اشاره به نتایج درخشانِ رواج گزاره عبور از مرزهای دانش در دو دهه قبل افزودند: جهش علمی و جهش فناوری از جمله آثار پُر برکت آن حرکت بزرگ بود که باید استمرار یابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دانشگاهها، مراکز علمی و تحقیقاتی و دستگاههای مرتبط، پیشرفت و جهش علمی را سرلوحه جدی کار قرار دهند تا کشورمان از قافله علم عقب نیفتد.

در ابتدای این دیدار، رئیس‌جمهور در سخنانی مأموریت اصلی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را ساماندهی عرصه‌های علم و فرهنگ دانست و با اشاره به نهایی شدن سند تحول این شورا، از اقدامات انجام شده در دوره جدید از جمله پیگیری بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی گزارشی بیان کرد.

منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  13 12
  درود
  • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
   2 2
   همه‌ی مشکلات درفتنه‌ی اخیر، فرهنگی اند وریشه در صداوسیما واموزش‌وپرورش غربی ایران دارند.
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  11 6
  درود
 • جاوید ایران اتمی NL ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  14 11
  اونایی که امروز توی دانشگاه شریف گستاخی کردن رو شناسایی کنیداااااا، باهاشون قاطعانه برخورد باید بشه، تعجب آوره که یه دانشجوی دانشگاه شریف عربده کشی کنه، این چه وضعشه، اونا واقعاً دانشجو هستن یا از بیرون دانشگاه میان؟؟؟؟!!!! باز ممنوع الورود هارو به دانشگاه راه دادید؟؟؟؟؟؟؟ باز پر رو شون کردید؟؟؟؟ باز کنترل دانشجوها مقابل درب ورودی دانشگاه رو رعا کردید؟؟؟؟؟ به این چیزا برسییییید، نباید اون عربده کش های امروز بتونن از خدمات آموزشی با اعتبار بالای ایران استفاده کنن، اونها رو آموزش ندید چون هیییییچ ثمر و مصرفی برای خود کشور ما ندارن، اونها آینده سازان امریکا و اروپا هستن نه آینده سازان ایران، چرا هزینه میکنید اونهارو تربیت کنید برای امریکا و اروپا؟؟؟؟ افراد اصلی شونو اخراج کنید حسرت دانشگاه معتبر شریف ایران به دلشون بمونه، ماکه میدونیم این دانشجوها هیچ کمکی به ساختن آینده ایران نخواهند داشت پس تربیتشون رو هم رها کنید برن همون اروپا و امریکا درس بخونن، نه که این همه هزینه کنید تربیت کنید آماده بفرستینشون به اروپا و امریکا، این مدل دانشجوها اگر پاسخ ۵*۵ رو هم که میشه ۲۵ بدونن به هیچ وجه پاسخ رو نخواهند گفت تا مبادا ایران پیشرفت کنه، این ها درحقیقت دشمن ایران هستن. اینها هیییییچ نفعی به ایران ما نمیتونن برسونن، اخراجشون کنید.
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   13 16
   دانشگاه محل آزادی بیان و انتقاد و بحث است چرا به شما بر میخورد
  • محمد IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   8 4
   دانشگاه محل بحث درست بر پایه علم و استدلال هست نه عربده کشی و فحش دادن عزیز کسی که عربده میکشه ایا دانشجو هست ایا میتونه بحث کنه یا داره از اعصبانیت منفجر میشه یا نمیتونه بحث درست کنه یا نمیتونه حرف درست بشنوه دانشگاه جای داد و عربده نیست جای داد چال میدان هست
  • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   8 3
   ۲۰:۲۷ عربده‌کشی، توهین و اغتشاش، نقد و بحث نیست. به فضل الله، دیر نیست که دانشگاه‌ها و درونش رو درست می‌کنیم تا از محل آشوب تبدیل بشه به محل تدین. بهت برنخوره
  • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   5 1
   با تبیین اوضاع و توجیه دانشجویان اطرااف اینا خالی میشه و تیرشون به سنگ میخوره
  • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   8 3
   20:27 از کی عربده کشی و فحاشی جزء آزادی بیان شده . واقعا چه اجبار و احتیاجی هست که کار غلط را مضحکانه توجیه کنید
  • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   3 4
   فضای التهاب رو آروم کنیم اینا خود بخود میرن تو لونه اشون
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  5 10
  ولی دشمن در کمینه. دشمن از در بیرون بره از پنجره میاد. دشمن شب روز به ایران فکر میکنه
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   5 8
   کلام امام، ولی نداره. ایشون از شما بیش‌تر حواس جمعن که به رهبری امت اسلامی انتخاب شدن
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  8 3
  درود
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  6 7
  ولایت فقیه، ادامه راه انبیاء است (حضرت امام خمینی)
  • IR ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
   1 3
   پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت شما نرسد
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  3 2
  باید برای جوانها و سرمایه های کشور با دلایل و اسناد قانونی و قابل قبول واقعیتها روشن شود
 • ایرانی IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  9 8
  درود خدا بر حضرت ماه.
  • IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   8 5
   جان است حضرت ماه جانان است
  • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   8 3
   اللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد و اَلِ مُحَمَّد و عَجِّل فَرَجَهُمْ
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  7 7
  حقا که تو ولی فقیه زمانی ای رهبر حکیم و فرزانه ما. اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای مدظله العالی اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم واهلک عدوهم اجمعین.
 • لبیک یا حضرت امام خامنه‌ای IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  2 2
  لبیک یا خامنه‌ای لبیک یا حسین است.
 • شهرام IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  2 0
  وقتی در این ارگان و دیگر ارگانها نه ملاک بهره وری هست و نه شایسته سالاری و فقط و فقط ابتیاع از بیت المال آنوقت خروجی آن علامت سوال بزرگی پیش میاره که رهبر به درستی و غیر مستقیم بدان اشاره کرده است
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
   0 0
   و اصلاحش فقط در انتخاب درسته. یعنی معرفی افراد کاردان تبلیغ برای آنان و انتخاب درست. وگرنه راه حل‌ها ممکن است نتیجه ادعایی را نداشته باشد و بعد متوجه شویم کار به آن سادگی که تصور می‌کردیم نبوده است.
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  0 0
  کاش مسئولان کتاب دغدغه های فرهنگی آقا را یکبار مطالعه کنند
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  1 0
  مردم با بیداری و بصیرت و با ولایت مداری پیروز همه میادین خواهند بود
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  1 0
  خدا خودش یاور مردم ایران در گذر از این فتنه هست و خواهد بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس