دولت عراق اجازه ندهد از خاک این کشور امنیت ایران تهدید شود

معاون اول رئیس‌جمهور امنیت ایران و عراق را جدایی ناپذیر دانست و تاکید کرد: انتظار داریم دولت عراق اجازه ندهد که از خاک این کشور تهدیدی برای امنیت ایران ایجاد شود.

به گزارش مشرق، محمد مخبر عصر امروز در دیدار محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق ضمن تبریک و ابراز خرسندی به دلیل استقرار دولت عراق گفت: کمک برای تقویت دولت و پیشرفت ملت عراق از راهبردهای اصلی جمهوری اسلامی و مورد تاکید رئیس جمهوری ایران است.

وی روابط تهران و بغداد را صمیمانه و مستحکم توصیف کرد و اظهار داشت: برای توسعه و پایداری مناسبات فیمابین لازم است مناسبات اقتصادی دو کشور بیش از پیش تقویت شود که در این راستا دو کشور می‌توانند با گسترش همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف، روابط تجاری خود را تقویت کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور امنیت ایران و عراق را جدایی‌ناپذیر ارزیابی و تصریح کرد: نظارت و کنترل دقیق بر مرزها امری مهم و ضروری است و انتظار داریم دولت عراق اجازه ندهد که از خاک این کشور تهدیدی برای امنیت ایران ایجاد شود.

مخبر با اشاره به وجود زمینه‌های همکاری متعدد میان ایران و عراق، تقویت همکاری‌های بانکی را پیش‌نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری‌ها در بخش انرژی دانست و خواستار رفع موانع بانکی و مبادلات تجاری میان دو کشور شد.

وی ادامه داد: ایران از دستاوردها و توانمندی‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف از جمله در حوزه دانش بنیان برخوردار است و اگر زمینه فعالیت تجار و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در عراق فراهم شود، می‌توانند کارهای مؤثری در جهت رفع نیازهای عراق انجام دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم پیگیری مجدانه قضائی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی از سوی دولت عراق، از مردم و دولت این کشور بخاطر پذیرایی و میزبانی مناسب از زوار ایران در ایام اربعین حسینی قدردانی کرد.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار سفر خود به تهران را در راستای تقویت روابط مهم و استراتژیک دو کشور ارزیابی و ابراز امیدواری کرد دیدارها و مذاکرات در این سفر به تحقق چشم انداز همکاری‌های دو کشور و عملیاتی کردن برنامه‌ها و توافقات فیمابین منجر شود.

وی بر اهمیت تقویت همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف انرژی، صنعت و کشاورزی تاکید کرد و خواستار ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور و استفاده از تجربیات و دستاوردهای صنعتی ایران شد.

نخست‌وزیر عراق امنیت دو کشور را موضوعی واحد و جدایی ناپذیر دانست و بر ضرورت افزایش هماهنگی‌ها در سطوح عالی و دیدارهای میدانی و رفع مسائل و مشکلات امنیتی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: رویکرد جدی دولت عراق این است که از امنیت جمهوری اسلامی ایران صیانت شود و اجازه ندهد که از خاک این کشور برای هدف قرار دادن ایران از سوی برخی طرف‌ها استفاده شود.

محمد شیاع السودانی با تاکید بر اینکه مردم عراق هیچگاه شهدای پیروزی یعنی شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی و جنایتی که علیه آنها صورت گرفت را فراموش نخواهند کرد، بیان کرد: دولت عراق شهادت آنها را به شکل قضائی با جدیت پیگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به توافقات انجام شده دیدارهای امروز، بیان کرد: در این دیدارها قرار شد جلسات کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور به زودی از سر گرفته شود و امیدوارم این کمیسیون به کمیسیون عالی میان دو کشور ارتقا پیدا کند و تمام موضوعات مورد علاقه را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس