به گزارش مشرق، کیهان نوشت: «...من فخری‌زاده را به خوبی می‌شناسم، او می‌داند چقدر من او را می‌شناسم. به احتمال خیلی زیاد اگر او را در خیابان ببینم، او را می‌شناسم! (یعنی به حد زیادی برروی پرونده او کار کرده‌ام). «فخری‌زاده»، او در راس برنامه‌ای که برای انجام کارها طراحی شده قرار دارد که نمی‌شود به آنها پی برد. او محافظ نداشت و ندارد و من فکر نمی‌کنم که او محافظ داشته باشد...»(۱)

این صحبت‌ها را ایهود اولمرت (نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی و از عوامل اصلی این رژیم) با خنده‌ای عصبی در برنامه‌ای به نام «وقت حقیقت» یا «زمان حقیقت» بیان می‌کند که دو سال پیش از ترور و شهادت دکتر محسن فخری‌زاده از کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل پخش شد. برنامه‌ای که با نمایش فیلم‌های مستند یا بازسازی شده و مصاحبه با شخصیت‌ها و کارشناسان به مسائل مبتلابه روز سیاسی اسرائیل می‌پرداخت.

اما در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) در یکی از قسمت‌های این برنامه، مستندی در دو بخش به نمایش درآمد به نام «سرقت در قلب تهران» که به ماجرای ترور دانشمندان ایرانی از جمله دانشمندان هسته‌ای می‌پرداخت. در آن مستند دو قسمتی از دکتر محسن فخری‌زاده هم اسم برده شد که از سال‌ها پیش‌، طرح ترور وی در دستور کار سرویس‌های تروریستی و جاسوسی غرب قرار داشت.

در مستند یاد شده، در مورد ترور دکتر فخری‌زاده‌، برخی از عوامل موساد و همچنین سران رژیم صهیونیستی مانند ایهود باراک و ایهود اولمرت (نخست‌وزیران پیشین اسرائیل) صحبت کرده و اعتراف نمودند بارها برای ترور فخری‌زاده‌، دست به عملیات زدند ولی ناموفق ماندند.

دو قسمت مستند «سرقت در قلب تهران» به صورت فشرده ۲۰ دقیقه‌ای با عنوان «موساد، ماشین ترور دانش» پس از ماجرای ترور شهید فخری‌زاده از شبکه افق پخش شد.

یکی از کارشناسان مستند فوق «رونن برگمن»، نویسنده و محقق نشریاتی مثل نیویورک تایمز و همچنین روزنامه‌های اسرائیلی «یدیعوت آحارانوت» و «هاآرتص» بود که براساس تحقیقاتش از صدها کارشناس و مسئول اطلاعاتی، همچنین چهره‌های سیاسی و ماموران مخفی و با استفاده از هزاران سند، کتابی درباره عملیات ترور اسرائیلی‌ها در کشورهای دیگر از جمله ایران به نام «برخیز و اول تو بکش Rise and kill first» نوشت که در آن کتاب درباره دانشمند شهید دکتر محسن فخری‌زاده آورده بود: «ایرانی‌ها متوجه شدند گروهی در حال ترور دانشمندان هسته‌ای آنها هستند و محافظت از آن‌ها، به ویژه محسن فخری‌زاده رئیس‌گروه تسلیحات که از او به عنوان مغز متفکر این پروژه یاد می‌شد، را بیشتر کردند.»(۲)

پیش از آن، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی در ۳۰‌ آوریل ۲۰۱۸ (۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷)، در حالی که درباره اسناد ربوده شده از ایران سخن می‌گفت، چندین بار به نام دکتر محسن فخری‌زاده‌ اشاره کرد. او گفت: «این اسم را به‌خاطر داشته باشید: فخری‌زاده. او نوشته: هدف اصلی، به پایان رساندن پروژه عماد است و اضافه می‌کند: فعالیت‌های ویژه. شما می‌دانید این چیست؟ فعالیت‌های ویژه تحت عنوان توسعه دانش علمی‌انجام خواهد شد...»

ترور در قلب تهران

کاملاً مشخص بود که سرویس‌های اطلاعاتی غرب از جمله موساد، شناخت و پرونده کاملی از شخصیت و فعالیت‌های شهید دکتر فخری‌زاده در اختیار دارند که طی سال‌ها و با استفاده از عوامل داخلی و همچنین جاسوسانی که تحت عنوان بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی ‌به ایران رفت و آمد می‌کردند و همچنین اطلاعات محرمانه‌ای که از سوی طرف ایرانی در اختیار آنها گذارده می‌شد، به دست آمده بود.

برهمین اساس، سیما شاین، رئیس‌ سابق مطالعات موساد در همان برنامه «زمان حقیقت» و مستند «سرقت در قلب تهران» اظهار داشت: «... نام او در سال‌های اولیه فقط در داخل جامعه اطلاعاتی کشف شد. اما بعدا توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌آشکار شد. چه کسی می‌خواست با او مصاحبه کند. قطعا ایرانی‌ها با این موضوع موافق نیستند...»(۳)

هولگار ‌اشتارک، روزنامه‌نگار و از عوامل اطلاعاتی رژیم صهیونیستی درباره چگونگی گرفتن اطلاعات درباره شهید فخری‌زاده از عوامل داخلی خود گفت: «... ما هیچ عکسی از او نداشتیم‌، پس حتی مشخص نبود او چه شکلی است. سپس از او یک عکس گرفتیم. جوامع اطلاعاتی آن را با یکدیگر رد و بدل کردند، به‌نظر می‌رسید که آن فرد چهره‌ای دارد. تا آن زمان او یک چیز مبهم بود...»(۴)

یک عکس از دکتر محسن فخری‌زاده؛ همان عاملی بود که توانست در ‌ترور این دانشمند شهید نقش مهمی ‌را ایفا کند. عکسی که اساس شناسایی شهید فخری‌زاده توسط دستگاه‌های هوش مصنوعی کنترل‌کننده سلاح ‌ترور بودند.

هولگار ‌اشتارک ادامه داد: «... سپس شکار شروع شد، موساد بسیار تلاش کرد که او را پیدا کند. آنها طی سال‌های زیادی سعی کردند که او را بگیرند... اگر موساد موفق می‌شد که محسن فخری‌زاده را حذف کند، این ممکن است ضربه‌ای به طرح و شاید حتی به پایان برنامه وارد کند. اما فخری‌زاده بسیار باهوش بود...»(۵)

رونن برگمن نیز در همان مستند «سرقت در قلب تهران» گفت: «...تلاش زیادی برای رسیدن به او انجام شد و در راس موساد بین مردان موساد، رئیس‌موساد، مئیر داگان از یک سو و تامیر پاردو از سوی دیگر و دیگر افرادی که در کنار او بودند، بحثی جدی درگرفت. برخی می‌گفتند این یک دام است. آنها می‌دانند که ما می‌آییم. ایناهاش، به عکس‌ها نگاه کنید، گشت‌های پلیس درست در جایی هستند که ما قصد عملیات داریم. این سازماندهی غیرقابل قبول است. اولمرت نظر داگان را می‌پذیرد و دستور عملیات را صادر می‌کند. اما بعد از آن، اولمرت تماس می‌گیرد و می‌گوید: نظرم عوض شد، عملیات لغو است. داگان وارد مرکز عملیات موساد شد، جایی‌که عملیات از آنجا هدایت می‌شد. عوامل میدانی و هر کس با این عملیات و این کار مرتبط بود، به او گفته شد که عملیات لغو شد...»(۶)

اما سرانجام عملیات فوق در بعد از ظهر ۷ آذرماه ۱۳۹۹ انجام گرفت. چند روز پس از عملیات ترور شهید دکتر محسن فخری زاده، کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل با نشان دادن یک فیلم بازسازی شده از روز ترور شهید فخری‌زاده، جزئیات آن واقعه را فاش ساخت و «آلون بن داوید»، یکی از خبرنگاران برجسته این کانال‌، لحظه به لحظه این عملیات را به تصویر کشید. محسن فخری‌زاده به گفته بن داوید بدون حفاظت امنیتی اصولی و کافی‌، سوار بر ماشین دوم از سه اتومبیلی شده بود که او را همراهی می‌کردند.

بن داوید برروی تصاویر بازسازی شده شرح داد که با ورود اتومبیل شهید فخری‌زاده و دو ماشین دیگر به خیابان مورد نظر، دوربین‌های شناسایی چهره‌، با استفاده از تکنیک (‌Artificial Inteligence (‌A.I یا همان هوش مصنوعی، هویت او را گواهی و تایید کردند و سپس مسلسلی که از راه دور و از طریق ماهواره کنترل می‌شد، ۱۳ گلوله به دکتر فخری‌زاده شلیک کرد.

این فیلم، صریح‌ترین اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور دانشمند شهید دکتر محسن فخری‌زاده با استفاده از هوش مصنوعی و کنترل ماهواره‌ای بود.

دانشمندان ایرانی که ترور شدند

در ۲۶ دی سال ۱۳۸۵(۱۵ ژانویه ۲۰۰۷) دکتر اردشیر حسین‌پور دانشمند ایرانی در خوابگاه دانشگاه شیراز بر اثر گاز سمی ترور شد. دکتر حسن‌پور استاد فیزیک دانشگاه شیراز، سرپرست مرکز تحقیقاتی فیزیک دانشگاه مالک اشتر، دکترای فیزیک هسته‌ای، دانشمند تأسیسات فرآوری اورانیوم اصفهان، موسس مراکز تحقیقاتی الکتروسرام امواج الکترومغناطیسی دانشگاه مالک اشتر و شیراز و... بود.

۴ فوریه ۲۰۰۷ روزنامه‌های اسرائیلی «هاآرتص» و «یدیعوت آحارانوت» تیتر زدند که ترور دکتر اردشیر حسین‌پور به دست موساد (سرویس جاسوسی اسرائیل) انجام گرفته است. این آغاز یک دوره ترور دانشمندان ایرانی بود.

دکتر مسعود علی‌محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران در ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸، دکتر مجید شهریاری و دکتر فریدون عباسی دو تن از استادان فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در ۸ تیرماه ۱۳۸۹، داریوش رضایی‌نژاد دانشجوی دکترای مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در اول مرداد ۱۳۹۰ و مصطفی احمدی روشن مهندس شیمی از دانشگاه صنعتی شریف صبح روز ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰ توسط تیم‌های ترور اسرائیلی و گروهک تروریستی منافقین هدف قرار گرفتند که به جز دکتر عباسی، همگی به شهادت رسیدند.

«گیدئون لوی» نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس اسرائیلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۰ در ستون نظر خود در روزنامه «هاآرتص»‌ درباره شروع ترور دانشمندان ایرانی نوشت:

«دادگاه عالی اسرائیل در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۶ در حکمی به «قتل‌های هدفمند» مشروعیت داد. پس از آن اسرائیل این تاکتیک را پی گرفت که دست‌کم هفت دانشمند برنامه هسته‌ای ایران از جمله قربانیان آن بودند. نخستین آنها اردشیر حسین‌پور، فیزیکدان هسته‌ای ایرانی بود که ۱۵ ژانویه ۲۰۰۷ «به شکل مشکوکی» جان داد. رسانه‌های ایرانی دلیل مرگ او را «گازگرفتگی» اعلام کردند اما بعدها «ساندی تایمز» گزارش داد که حسین‌پور در تأسیسات هسته‌ای اصفهان مشغول بوده که برای نطنز گاز هگزافلوراید اورانیوم تولید می‌کرده و موساد او را ترور کرده است.» (۷)

گیدئون لوی در ادامه مقاله اش اظهار داشت: «کشتن‌های هدفمند» از جمله‌اندک ‌چیزهایی است که اسرائیل به‌اندازه آبیاری قطره‌ای و گوجه‌فرنگی گیلاسی‌اش به آنها می‌بالد. این کشتن‌ها در واقع قتل‌های دولتی هستند و تنها دولت‌های معدودی همچون ایالات‌متحده، عربستان سعودی و روسیه دشمنان یا حریفان‌شان را به قتل می‌رسانند؛ و قطعاً کسی به‌اندازه اسرائیل چنین نمی‌کند.»(۸)

او به ترور شهید دکتر محسن فخری‌زاده اشاره کرده و نوشت: «ترور پروفسور محسن فخری‌زاده در بولوار (امام) خمینی در نزدیکی‌های تهران نیز نخستین ترور یک دانشمند ایرانی نبود. پیش از او، دست‌کم ۱۰ دانشمند دیگر هم به قتل رسیده بودند که اغلب آنها به دست اسرائیل کشته شدند.

با وجود این باید پرسید: چه اتفاقی می‌افتاد اگر مأمورهای خارجی، پروفسور اسرائیل دوستروفکسی [نخستین مدیر مرکز تحقیقات کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل] و ارنست دیوید برگمن [پدر برنامه هسته‌ای اسرائیل و نخستین رئیس‌ کمیسیون انرژی اتمی آن]، شاهلوت فریر [از دیگر دانشمندان هسته‌ای اولیه اسرائیل] یا شائول هورف [از دیگر دانشمندان هسته‌ای اولیه اسرائیل و از رؤسای کمیسیون انرژی اتمی آن]، یعنی تاریخاً همتایان اسرائیلی فخری‌زاده را ترور می‌کردند؟‌ اسرائیل آن وقت چه می‌گفت؟ و دولت چگونه پاسخ می‌داد؟ آیا برنامه هسته‌ای‌اش متوقف می‌شد؟ آیا کارزار انتقام‌جویی در سرتاسر جهان به راه نمی‌انداخت؟»(۹)

_____________________________

۱- ایهود اولمرت- موساد، ماشین ‌ترور دانش- شبکه افق- آذرماه ۱۳۹۹ ۲- رونن برگمن – برخیز و اول تو بکش (تاریخ پنهان ترورهای سازمان‌یافته اسرائیل)- ترجمه ‌هادی عبادی- تابستان ۱۳۹۹ ۳- سیما شاین– زمان حقیقت– سرقت در قلب تهران- موساد، ماشین ‌ترور دانش- شبکه افق– آدرماه ۱۳۹۹ ۴- هولگار اشتارک- همان ۵- همان ۶- رونن برگمن- همان

۷- The Pride of Israel: Assassinations-Gideon Levy- ۲۹ Novamber ۲۰۲۰- Haaretz

۸- همان و همچنین گدعون لوی- ترور،‌ غرور ملی اسرائیل- ۱۰ آذر ۱۳۹۹- رادیو زمانه

۹- The Pride of Israel: Assassinations-Gideon Levy- ۲۹ Novamber ۲۰۲۰- Haaretz

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  22 1
  چه زندگی کثیف وداعش گونه صهیونیست دربرنامه تلویزیونیشان نقشه وتهدیدتروروجنگ میکنندتروردانشمند پرستاری ازداعش نشرفسادپولشویی به معنای واضح کلمه مرتدازدین وخارج ازانسانیت
 • سید فروزان CH ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  16 3
  ترور دانشمندان هسته ای و پرفسور فخری زاده بدون کمک عواملی از اصلاح طلبان در دولت غیر ممکن بود روحانی باید جوابگوی ترورها باشد
 • SE ۰۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  23 1
  شهادت غمبار شهید فخری زاده حکایت از بی عرضگی ما نسبت به محافظت از نیروهای ارزشمند و استراتژیک مان دارد
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   خیر چون اگه ابن بود که همون بیست سال پیش ترور میشد
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  10 تا دانشمند ما را شهید کردند و اونوقت ما هیچ کاری نکنیم.؟
 • صادق IR ۰۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  14 1
  در خصوص حفاظت از دانشمندان هسته ای شهید شده و بخصوص شهید فخری زاده کوتاهی و قصور غیر قابل گذشت کرده ایم روح این شهیدان بزرگوارشاد.
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   خیر
 • SE ۰۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 16
  به به اسرائیل داره طرفدار جمهوری اسلامی میشه! بالاخره این دو همزاد قدیمی بهم رسیدن! مبارکه!
 • ایران قوی IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  13 1
  مقابله به مثل و اگه میخاید زهر چشم بگیرید اگه یه چک زد نفر مقابل ' دستشو بشکن که دیگه نتونه چک بزنه
 • IR ۰۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  8 3
  بی کفایتی ایران هست همش میزارن روی حساب صبر استراتژیک. کار به جایی رسیده که الهام علی اف هم برای ما شاخ شده نمونه آن هم سرپل کشتار شیراز که از جمهوری آذربایجان بود. حالا بازم صبر استراتژیک
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   0 0
   میشه دروغ نگی؟
 • محمود IR ۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 1
  زمان ترور دکتر شهریاری 8 آذر ماه نه تیر ماه
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  9 1
  تا کی باید دانشمندان عزیز ما ترور شوند؟؟؟؟ بااسرائیل باید مانند خودش رفتارکنین و جوابهای کوبنده بهش بدین-صرف محکوم کردن خالی جواب نمی دهد
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   ترورهای داخل اسراییل کشکه؟
 • US ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  3 2
  چرا تا امروز انتقام نگرفتید؟!
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   گرفته شده
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  11 0
  متاسفانه در حفاظت از این عزیزان کوتاهی های بسیاری شد. حتی اگر ۱۰۰ نفر را هم برای حفاظت این عزیزان می گماردند به نفع کشور بود. روحشان شاد. لعنت خدا بر خائنین
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  8 0
  چرا به عدد سن هر دانشمند بعد از اولین ترور موشک نثار اسقاطیل نکردید تا درس عبرتی باشد که دیگر از این غلطها نکنند!؟.تا کی باید از این "سگ دست آموز"،خسارت ببینیم!؟.
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   0 0
   پس چشمات مشکل داره
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  6 0
  کسی که کوچکترین سابقه امنیتی ندارد میشود و ا.ط نتیجه اش میشود ترور دانشمندمان
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   خیر از عملیات های خنثی شده بگو
 • عمو IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  بِچه کو زدن نداره.
 • آریا IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
  0 0
  در ایران کسی را وزیر اطلاعات می کنند که حتی آدرس این وزارتخانه را هم بلد نبوده است ، وقتی چندین دانشمند ایرانی را به یک شکل ثابت انجام می دهند اما کسی جلویش را نمی گیرد این یعنی بی لیاقتی ، اما وقتی نیم تن مدرک را از قلب تهران می دزدند ، این می شود ، خیانت و حماقت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس