کد خبر 1440789
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
فیلم

تنها در یک قلم، طعم تلخ و جانسوز سلاح‌های شیمیایی آلمانی همچنان جسم و جان زنان و مردان کشورمان را رنج می‌دهد.

به گزارش مشرق، مسعود اکبری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: «پروین» تازه‌عروس بود. آن روز به خانه پدری آمده بود تا از رضایتش در خانه همسر برای مادر بگوید. خانه شلوغ بود. برادرها و زن‌برادرها هم بودند.

خواهرش شهینِ ۸ ساله باریکه‌ای از پارچه را به دست پروین داد تا موهایش را گُل بزند. برادرهایش صلاح‌الدین، حمید و رحیم مشغول بازی بودند. ادریس ۹ ماهه همان‌جا زیرآب ولرم تابستان از خنده ریسه رفته بود و با خنده او گل از گل همه شکفته بود.

صدای قهقهه بچه‌ها و بزرگ‌ترها خانه را پرکرده بود. در همان لحظه هواپیمای جنگی در آسمان سردشت نمایان شد. به‌یک‌باره با صدای غرش بمب، سقف خانه شکافت.

انگار گَرد مرگ پاشیدند وسط این‌همه خنده و شادی...چند روز گذشت؛ پروین را از بیمارستان مرخص کرده بودند. مصطفی- یکی از برادرهای پروین- کنارش نشسته بود و با صدای بغض آلود و لرزان گفت:«پروین دستت را بده ناخن‌هایت را بگیرم. پروین با تعجب و اضطراب گفت: حمید را ندیدم! مادر کجاست؟! ادریس چه می‌کند؟ شهین کجاست؟ مصطفی سکوت کرده و سرش را پایین می‌اندازد و در حالی که‌گریه امانش نمی‌دهد، انگشتان پروین را گرفته و می‌گوید:حمید شهید شد؛ صلاح‌الدین هم؛ مادر هم؛ شهین هم شهید شد؛ ادریس ۹ ماهه هم شهید شد... آن‌قدر می‌گوید و می‌گوید تا تمام انگشت‌های پروین تمام می‌شود؛ اما شمار کشته‌های این خانواده تمام نمی‌شود.»

حالا به این عبارت توجه کنید: «مردم ایران می‌خواهند بدون تبعیض و با حفظ کرامت انسانی‌شان زندگی کنند.» این بخشی از اظهارات «آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در پنجشنبه گذشته است. سؤالی که در ذهن ایجاد می‌شود این است که آیا دولت آلمان صلاحیت اظهارنظر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را دارد؟! آیا آلمان وضعیت قابل قبولی در حوزه حقوق بشر دارد؟! آیا حقوق شهروندی در داخل آلمان توسط دولت این کشور رعایت می‌شود؟! کارنامه آلمان درخصوص رعایت حقوق بشر در اقصی نقاط جهان و از جمله ایران چگونه است؟! به این موارد توجه کنید:

۱- در سال ۲۰۲۱ تعداد تصاویر و ویدئوهای تولید و توزیع شده از صحنه‌های اعمال خشونت‌ جنسی علیه کودکان در آلمان حدود ۱۰۹ درصد افزایش داشته و این دو برابر میزان سال قبل میلادی است.

این آماری است که پلیس جنایی آلمان ۹ خرداد ۱۴۰۱- ۳۰ می‌۲۰۲۲- منتشر کرد. آمار پلیس جنایی آلمان می‌گوید در سال ۲۰۲۱ به طور میانگین روزانه ۴۹ کودک مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

شمار تصاویر و ویدئوهای تعرض به کودکان قربانی دو برابر شده و بیش از ۱۷۷۰۰ مورد آنها زیر ۱۴ سال بوده‌اند. بر همین اساس بود که «نانسی فزر» وزیر کشور آلمان میانگین روزانه ۴۹ مورد سوءاستفاده جنسی از کودکان در این کشور را «تکان‌دهنده» خواند.

علاوه‌بر این آمار پلیس نشان می‌دهد که شمار کودکان و نوجوانانی که تصاویر و ویدئوهای سوءاستفاده‌های جنسی را به ویژه در شبکه‌های اجتماعی بازنشر یا تولید می‌کنند، از سال ۲۰۱۸ تاکنون در آلمان به بیش از ده برابر افزایش یافته است.

۲- در یک نمونه دیگر در آذر ۱۴۰۰ آمار تأمل برانگیزی از خشونت علیه زنان در آلمان منتشر شد. براساس گزارش‌های منتشر شده به طور متوسط در هر ساعت ۱۳ زن در آلمان مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند. صدمات خطرناک بدنی، تجاوز جنسی، محرومیت از آزادی، فحشای اجباری و قتل، از جرایم مشمولِ این آمار هستند.به گفته وزیر زنان آلمان هر ۶۰ ساعت یک زن توسط شریک زندگی یا همسر سابقش کشته می‌شود. در تیرماه سالجاری نیز رسانه‌های آلمان اذعان کردند که میزان خشونت‌های زن‌ستیزانه در این کشور تکان‌دهنده است.

۳- نژادپرستی پلیس آلمان، استثمار زندانیان در آلمان و به‌کارگیری آنان در اردوگاه‌های کار اجباری، تبعیض و خشونت علیه معلولان، تبعیض مذهبی در آلمان و حملات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان و...بخش دیگری از نقض فاحش حقوق بشر در آلمان است.

۴- تاکنون تصاویر و ویدئوهای متعددی از سرکوب وحشیانه معترضان در آلمان در رسانه‌ها منتشر شده است. پلیس آلمان در برخورد با معترضان از سگ و اسپری فلفل استفاده می‌کند.

در اردیبهشت سالجاری هزاران نفر از مردم در برلین در اعتراض به خشونت پلیس تظاهرات کردند. معترضان پلاکاردهایی حاوی نوشته‌های «شما پلیس نیستید» و «به یاد قربانیان خشونت پلیس نژادپرست» حمل کردند.

معترضان، حوادث مربوط به خشونت پلیس در آلمان را یادآوری و درخواست کردند قربانیان این حوادث به فراموشی سپرده نشده و عاملان، مجازات شوند. در هفته‌های گذشته گروهی برای اعتراض در آلمان در خیابان‌ها روی زمین نشستند.

دویچه‌وله انگلیسی به نقل از وزیر کشور آلمان نوشت: «این کار در آلمان غیرقانونی است و معترضان خود را فراتر از قانون می‌دانند. زمانی که مرتکب این جنایت(بستن خیابان) می‌شوند، حد اعتراض مشروع نقض شده است.»

وزیر کشور آلمان نیز در واکنشی تند تاکید کرد که «پلیس حمایت کامل من را برای سرکوب این معترضان دارد.»

نقض حقوق بشر توسط دولت آلمان تنها به داخل مرزهای این کشور خلاصه نمی‌شود. دولت آلمان کارنامه سیاه و تأسف برانگیزی در نقض حقوق بشر در اقصی نقاط جهان دارد. یکی نمونه بسیار روشن، جنایات دولت آلمان علیه مردم ایران است.

۵- خانواده پروین در سردشت تنها بخش بسیار کوچکی از شهدا و مصدومان بمباران شیمایی رژیم صدام هستند. بمب‌هایی که ساخته برخی دولت‌های اروپایی و از جمله دولت آلمان بود.

دیروز سخنگوی محترم وزارت خارجه کشورمان در اقدامی قابل توجه و قابل تقدیر با ماسک ضدشیمیایی در نشست خبری هفتگی حضور یافت. وی در پاسخ به سؤالی درباره حضورش با ماسک شیمیایی، به نقش آلمان در تامین مواد اولیه سلاح شیمیایی مورد استفاده از سوی رژیم صدام در جنگ تحمیلی اشاره کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه تصریح کرد:«در طول دوران جنگ، تعداد قابل توجهی از دولت‌ها به ویژه دولت‌های غربی از جمله دولت آلمان با علم و اطلاع دولتمردان این کشور مبنی بر اینکه رژیم صدام از محموله‌های شیمیایی و مواد شیمیایی که در اختیار این رژیم قرار می‌گیرد، استفاده صنعتی نمی‌کند، بلکه استفاده نامشروع و غیرقانونی در تولید بمب‌های شیمیایی و تسلیحات شیمیایی در جبهه‌های جنگ می‌کند، اجازه دادند که چنین محموله‌ها و موادی در اختیار رژیم بعث عراق قرار بگیرد...نتیجه بازرسی‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که شرکت‌های آلمانی نقش وسیعی در مسلح کردن رژیم بعث عراق به سلاح‌های کشتار جمعی داشته‌اند و در این گزارش‌ها آمده است که حدود ۸۰ درصد تولید گازهای شیمیایی عراق با کمک شرکت‌های مذکور بوده است.»

ناگفته نماند که دولت آلمان با تجهیز صدام به سلاح شیمیایی موجب شهادت ۱۰هزار شهروند ایرانی و از جمله بسیاری از هموطنان کُرد کشورمان شد که زنان و کودکان زیادی در میان آنها بودند. علاوه‌بر این سلاح‌های شیمایی در جنگ تحمیلی موجب جراحت و مصدومیت ۱۰۰ هزار نفر از هموطنانمان شد که در میان آنان تعداد قابل توجهی از زنان و کودکان سرزمینمان نیز وجود دارند. در حال حاضر ۶۷ هزار جانباز شیمیایی در قید حیات هستند.

تجهیز صدام به سلاح‌های کشتار جمعی در هشت سال جنگ تحمیلی، مشارکت با آمریکا در تحریم داروی بیماران و از جمله کودکان ایرانی، همصدایی با آمریکا در تروریسم اقتصادی و مشارکت در تحریم‌ها علیه ملت ایران، بی‌عملی در برجام، حمایت از فعالین ضدانقلاب و اعضای گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب، حمایت از فتنه ۸۸، حمایت از آشوب و اغتشاش و اقدامات تروریستی در ایران و...تنها بخش کوچکی از جنایت‌ها و خباثت‌های دولت آلمان علیه ملت ایران است.

۶- اما کارنامه جنایت‌های آلمان در غرب آسیا فقط به ایران محدود نمی‌شود. استفاده از سلاح آلمانی در کشتار بی‌رحمانه مردم یمن توسط آل‌سعود؛ حمایت تسلیحاتی و پشتیبانی ویژه دولت آلمان از داعش در کشورهای عراق و سوریه، جنایات نظامیان آلمانی در افغانستان و... بخش دیگری از کارنامه سیاه آلمان در غرب آسیا است.

۷- خرداد سال گذشته دولت آلمان به نسل‌کشی و قتل‌عام دو قبیله مستعمره سابق آلمان در جنوب غربی آفریقا(نامیبیای فعلی) در اوایل قرن بیستم اعتراف کرد.

نامیبیا در فاصله سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۵ مستعمره امپراتوری آلمان بود. نسل‌کشی و کشتار وحشیانه دو قبیله هیررو و ناما در فاصله سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ توسط ارتش آلمان با فرماندهی لوتار فون تروتا صورت گرفت. تاریخ‌نگاران تخمین زده‌اند که در جریان این نسل‌کشی حدود ۱۰۰ هزار نفر به قتل رسیده‌اند.

۸- در ژوئن ۲۰۲۱ و در هشتادمین سالگرد حمله آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی سابق، رئیس‌جمهور آلمان این حمله را یک «جنایت بربرمنشانه» دانست و اعتراف کرد که بیش از ۲۷ میلیون نفر در این جنگ کشته شدند.

در چند ماه اول حمله ارتش هیتلر به شوروی صدها هزار سرباز این کشور کشته یا تیرباران شدند و گروه بزرگی از گرسنگی مردند. تعداد زیادی از زنان نیز به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

۹- فهرست جنایت‌های آلمان در طول تاریخ به این موارد ختم نشده و اشاره به تمامی آنها از حوصله این یادداشت خارج است.

اما همین مواردی که در این نوشتار به آن اشاره کردیم، برای یک عمر شرمندگی مقامات آلمان در عرصه حقوق بشر کافی است.

با استناد به موارد ذکر شده و دلایل متعدد دیگر، دولت آلمان به هیچ عنوان صلاحیت اظهارنظر درباره وضعیت حقوق بشر در سایر نقاط جهان و به ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را ندارد؟! تنها در یک قلم، طعم تلخ و جانسوز سلاح‌های شیمیایی آلمانی همچنان جسم و جان زنان و مردان کشورمان را رنج می‌دهد.

یک پیشنهاد این است که قاب عکس کودکان مظلوم ایرانی از جمله ادریسِ ۹ ماهه و شهینِ ۸ ساله به سفارت آلمان در تهران اعطا شده و یا به خانم «آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان تحویل داده شود تا مقامات آلمانی از نزدیک و بدون روتوش و سانسور، «نتیجه حقوق بشر آلمانی» را ببینند، بلکه وجدان نداشته‌شان کمی بیدار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  5 0
  😔
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  12 0
  خدا به امید تو
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  16 17
  موشک های اسکاد بی روسی که هروز سر ملت ایزان آوار میشد.تانک های تی۷۲ روسی هواپیماهای میگ و سوخو حتی کلاشینکف های دست عراقی ها هم همه روسی بودن.یه وقت نگی به روس ها بر بخوره
  • حسنی DE ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 2
   برو گمشو چرا ربط میدی به روسیه چه خبره دلت برای آلمان سوخته بعدا آون زمان اتحاد جماهیر شوروی بود نه روسیه عقب افتاده خودفروش
  • IR ۰۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   6 0
   اون شوروی بود که منقرض شد.
  • IR ۰۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   8 0
   برای شوروی سابق بود که دیگه وجود نداره اما آلمان آلمان تر شده!
  • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 0
   اول اربابای یانکی گاوچرون تو و نوکراشونو مثل آلمان و فرانسه رو به خاک سیاه مینشونیم بعد میریم سراغ بقیه!!!!
  • IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   0 0
   اینا که گفتی ادوات نظامی بودن، اون بمب شیمیایی دقیقا شبیه همون کرونا بود که در اوکراین ساختنش و قضیه اش لو رفت ..! طبق همون حقوق به اصطلاح بین الملل ساخته و توسعه اینجور بمب ها ممنوع هست! (میگ و تی 72 و .. رو ممنوع نکردن) در ضمن المان هنوز دست از خباثتشون بر نداشتن! امریکا هم بمب اتمش رو مردم ژاپن تست کرده! المان هم بمب ها شیمیایشون رو روی مردم ما! .. هنوز هم معذرتی خواهی نکردن و غرامتش رو هم ندادن! جنگ ایران و عراق به المان چه ارتباطی داشت که بمب شیمیایی بهش دادن! هرچند اون بدبخت نوکر بی چون چرا غربه!
  • حجت IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 0
   شازده، اون شوروی از هم پاشید، درثانی اینم بفرمایید که خلبانانش اوکراینی و آلمان شرقی بودن. اینم بفرمایید که بری پاکستان یارو برات کلاش میسازه. اسلحه ای مثل کلاش شبیه پیکان خودمونه. در ضمن روس ها اگه دشمن شدن بگو علتشو که حمایت از مردم مظلوم افغانستان بوده. هرچند شما ذاتتون خبیث و خرابه
  • علوی IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   5 0
   ابله مگه الان روسیه اقدامی علیه ما کرده که ما علیه اون کاری کنیم.
  • ح IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 0
   اومدی ماله کشی؟ پس بزار جوابت رو بدم آلمان هم یه زمانی فرانسه رو تصرف کرد و در لهستان دهها هزار آدم رو کشت ولی بعد از جنگ جهانی رفتارش عوض شد و رفت طرف کسانی که قبلا دشمنانش بودن روسیه هم دقیقا همینه بعد از فروپاشی شوروی اومد سمت ایران یادت باشه شوروی فقط روسیه نبود اکراین قزاقستان آذربایجان شمالی ترکمنستان و..... جزوش بود الان رفتار روسیه عوض شده تو مجامع بین الملل بارها به نفع ما رای داده حتی تو برخی ماجراها از حق وتو اش استفاده کرده روسیه اخلاقش عوض شده ولی آلمان هنوز همون مونده متوجه‌ی؟؟؟ ماله کش؟
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   2 0
   غربگدای بدبخت ، الان این المانه که پادویی امریکا را می کند و در اشوب و برهم زدن امنیت کشور نقش دارد ، نمی فهمی یا ...
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   2 1
   اولا اون شوروی سابق بود و ربطی به روسیه نداره، مثل اینه که الان بریم یقهٔ یوگسلاوی رو برای کاری بگیریم، در حالی که یوگسلاوی وجود نداره، بعدشم شما این همه جنایت مسلم اربابای گاوچرونت و نوکراشو مثل همین دادن سلاحهای شیمیایی به صدام، موشک‌های اگزوست و هواپیماهای سوپر اتاندارد فرانسه، زدن هواپیمای مسافربری ایران، حمله به ناوهای ایران، چهل و چهار سال تحریم دارو و غیره، ترور سردار شهید سلیمانی و دانشمندان هسته‌ای و..... رو گذاشتی کنار گیر دادی به شوروی سابق؟؟! راست میگن نون حروم و مزدوری مخ آدمو از کار میندازه!!!!!
  • ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   4 0
   خیلی بهت برخورد ؟ نترس آلمانی ها استخوان هم جلویت نمی اندازند که دم جنبانی میکنی
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   2 0
   احمق خان مسئله موضع الان اونهاست که آلمان با این همه ظلم و کمکهایی که به صدام با اهدا تسلیحات شیمیایی در کشتار غیرنظامیان ایران داشته با ریاکاری از در حقوق بشر می خواد ایران رو محکوم کنه در صورتی که خودش جنایتکاره. روسیه اگر اون موقع به صدام اسلحه داده الان دوست ماست بفهم نفهم
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   4 1
   روسیه ادعای حقوق بشری کرده برای ایران؟؟؟ روسیه علیه ایران چپ و راست قطعنامه صادر میکنه؟ روسیه که الان جزوی از ایران و مستعمره ایران شده بچه جون
  • آشنا IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 0
   یعنی منطق شما آدمهای وطن فروش کودن همیشه همین جوری بوده !!!؟ یکی نیست بگه مگه روسیه الان برعلیه ایران قطنامه امضا کرده یا مثلا گفته ما مجری واقعی حقوق بشر هستیم یا گفته ما اصلا به کسی سلاح نفروختیم یا نمیفروشیم یا سلاح حای کشتار جمعی و اتمی به کسی فروخته !!!!!!!!!!!؟ یعنی اگه اندازه جلبک مغز داشته باشه کسی این تناقض رو میفهمه ! مگر بیننده وطنفروش ابترنشنال کسی مثل محمدبن اره عرستان باشه
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   0 0
   بگو
 • سمانه IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 0
  چرا دائم بجای اصلاح رویه ی اشتباه برخورد با تخلفات نیروها میخواهید ثابت کنید بله در تمام دنیا وضع همین است!
 • atabat123 IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 5
  جرات ندارین از سوغات های روسی بگین
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 0
   اگه منظورت دولت شورویه، اون با روسیه فرق داره، فعلا باید اول بابای اربابای غربی تورو در بیاریم تا بعد!!!
  • احمد IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   0 0
   چرا میگیم، شوروی تسلیحات زیادی به صدام داد. الان هم نابود شد و رفت. آلمان و اروپا هم سلاح کشتار جمعی به صدام دادن. همون که بخاطرش سه بار به عراق حمله کردن. اگر اینقدر بد بوده. چرا دادن؟
 • raya IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  2 4
  البته آلمان شرقی این سلاح هارو به صدام میداد که داخل متن ذکر نشد . آلمان شرقی حکومت سوسیالیستی تا حدودی کمونیستی و نزدیک به شوروی بود و روابط خوبی با صدام داشت
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   1 1
   اصلا اینطور نیست دروغ نگو، فقط و فقط آلمان غربی این سلاحها رو به دستور گاوچرونها به صدام میداد، غربی‌های امپریالیست تروریست همگی کمر به نابودی ایران و ایرانی بستن!!!!
  • علوی IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
   3 1
   خیر همین آلمان غربی بود اون زمان هم هنوز دیوار برلین فرو نریخته بود.
 • raya IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 3
  البته آلمان شرقی این سلاح هارو به صدام میداد که داخل متن ذکر نشد . آلمان شرقی حکومت سوسیالیستی تا حدودی کمونیستی و نزدیک به شوروی بود و روابط خوبی با صدام داشت
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 0
  چرا این سازمان حقوق بشر در مورد حملات سایبری که تعداد زیادی را کشته و آواره کرد تحقیق نمیکنه؟!!!! چرا این سازمان در مورد اینکه کدام کشور یا کشورها دخیل بودند و چنین سازمان یافته حملات انجام شد تحقیق نمیکنه؟ چرا این سازمان در مورد حملات نظامی و لشگر کشی به عراق و افغانستان و لیبی و سوریه و یمن و غیره تحقیق نمیکنه ؟!!!! چرا این سازمان در مورد حملات بیولوژیک که البته بخشی از آن همین کرونا بود تحقیق نمیکنه تا مشخص بشه چه کشور یا کشورهایی پشت اون بودند ؟!!!! چرا در مورد رفتارهای بیرحمانه پلیس به افراد بیگناه تحقیق نمیکنه چرا در مورد زندان ابوغریب و گونتانامو تحقیق نمیکنه؟!!!! چرا در مورد پخش نفرت سازمان یافته از طریق ماهواره های غیرقانونی در مناطق کشورهای آسیایی توسط غربی ها تحقیق نمیکنه؟!!!! چرا در مورد نژادپرستی فاشیسم تروریسم و فمینیسم و پخش نفرت در مورد کشورهای غربی تحقیق نمیکنه؟!!!!! چون این سازمان یک سازمان دست نشانده هست و از نظر قانونی نامشروع هست.
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  خطاب به غربگدای ۰۰:۱۴ بله حقم دارن بربخوره چون اولا اون زمان کشوری بنام روسیه فدرال نبود جماهیر شوروی کمونیست بود ، دوما آنوقت روسیه هرچقدم اگ رفتار زشت و خصمانه و دشمنانه با ایران داشتن در عوضش بعد از اون رفتارها به این نتیجه رسیدن و فهمیدن ک دشمنی و کینه توزی با ایران هیچ سودی و نتیجه ای بهمراه نداره ، الان روسیه یکی از کشورای متحد در محور مقاومت و شریک رآهبردی ایران در منطقه است اما غرب چی ؟؟ از همان روز اول پیروزی انقلاب با ایران دشمن اند تابه امروز و از ادامه ی شیطنت و دشمنی هاشون هیچ قصد پرهیز کردن را ندارند بااینکه میداند به نتیجه ای نخواهند رسید ولی نسبت به ایران کینه و عقدگی شون ثابت میکنن ، نافهم اگ نمیفهمی بفهم.....!!!!!
 • DE ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  رطب خورده ، منع رطب چون کند ؟؟
 • IR ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  4 0
  مرگ بر رژیم فاشیست آلمان. این رژیم با آن سابقه در گذشته بایستی هزینه بلاهایی که سر مردمان و کشورهای دیگر آورده را بپردازد البته بایستی تحقیقات در مورد رفتارهای فعلی این رژیم نیز توسط جوامع بین المللی بعمل آید
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  2 0
  یعنی خیلی. بهت برخورد که درباره آلمان حقیقت گفته شد وگرنه همون می‌دونیم زمان جنگ شوروی هم کمک کرد ،ولی مهم اینه که آلمان همون روند رو پیش گرفته و به دروغ طرفداری مردم رو می‌کنه
 • ح IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 0
  در المان زنی محجبه دردادگاه جلوی چشم قاضی توسط یک مرد آلمانی با چاقو کشته شد و قاتلش تبرئه شد!!!! فردای ازادیتون بلا نسبت بلا نسبت بو..... میاد
 • یه زن IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  3 0
  اولش رو خوندم اشکم در اومد دیگه نتونستم بقیه اش رو بخونم 😭
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  3 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  1 0
  شرکتهای آلمانی انواع سوغات برای انواع ایرانیها داشتند-موادشیمایی برای بمباران مردم ایران به عراق-دادن آموزشها،فضای مجازی وکارهای جنگ شناختی برای حکومت ایران علیه مردم ایران-بیست چمدان سیسمونی آلمانی ازترکیهبرای نوه قالیباف-بیمارستان اختصاصی برای درمان شاهرودی درحال درحال اعتزار-تفریح وعیاشی وبی حجابی برای خودیهای حکومت درشهرهای مختلف آلمان................
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  خف! می دونی مخفف چیه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس