تهران قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر را مردود دانست

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، آن را اقدام ضدایرانی گروه معدودی از کشورهای غربی و کاملا مردود دانست.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه اعلام کرد:‌ اقدام ضدایرانی گروه معدودی از کشورهای غربی در تحمیل قطعنامه ای ضدایرانی به شورای حقوق بشر را قویا محکوم می کند.

این بیانیه می افزاید: مایه تأسف بسیار است که شورای حقوق بشر برای تأمین منافع کوتاه مدت تعداد معدودی از کشورها یک بار دیگر مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه با ابراز تأسف مجدد از حادثه تلخ فوت مرحومه مهسا امینی، یادآوری می کند که با فوت خانم امینی، تمامی مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با نگاهی انسانی و پایبندی واقعی به حقوق بشر که ریشه در تعالیم دینی، قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ تمدنی ایرانی دارد، رویکردی مسئولانه را در خصوص این اتفاق ناگوار در پیش گرفتند و دولت نیز با تشکیل کمیته های تحقیقاتی متعدد و مکمل توسط نهادهای ذیربط قانونی، تمام مراحل این اتفاق و نتایج بررسی ها را به صورتی شفاف در اختیار افکار عمومی قرار داده است.

همزمان، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا بصورت منظم و در مراحل مختلف، گزارش های مستند متعددی را برای سازوکارهای بین المللی حقوق بشری در ژنو و نیویورک و همچنین کلیه اعضای جامعه بین المللی ارسال کرده است.

این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بیانگر دغدغه مندی و مسئولیت پذیری مسئولان عالی کشور، ارکان ذیربط و نهادهای مربوطه است، مضافا آنکه این رویکرد بر مبنای مسؤلیت پذیری ملی، قوانین داخلی، اصول انسانی و نیز احترام و پایبندی به تعهدات عضویت در سازوکارهای بین المللی اتخاذ شد.

برغم توسل برخی معترضان به رفتارهای خشونت آمیز و ایجاد اغتشاش مبتنی بر سوء استفاده و نیز تحریکات و مداخلات سازماندهی شده خارجی در دو ماه اخیر و مبادرت برخی افراد و گروه‌های مسلح به اقدامات تروریستی در اشکال مختلف، اما نیروهای حافظ امنیت کشور با حداکثر خویشتنداری با آشوبگران برخورد نموده و در این راه دهها نفر از نیروهای پلیس و حافظان امنیت شهید و چندهزار نفر مجروح شده اند.

بی تردید اقدام رژیم آلمان و سایر بانیان نشست ویژه شورای حقوق بشر یک خطای تاریخی و منبعث از اهداف سیاسی چند بعدی بوده است.

یادآور می شود که مبنای کار شورای حقوق بشر بر همکاری، گفتگو و کمک به دولت ها برای ارتقاء حقوق بشر است و جمهوری اسلامی ایران نیز در مدت شانزده سال اخیر از زمان تشکیل این شورا و برغم بسیاری از رفتارهای گزینشی و غیرمنصفانه و حتی مغرضانه گروهی از کشورها در شورا، همواره بر مشارکت سازنده تاکید داشته و عمیقا معتقد است اعضای جامعه بین المللی تنها با گفتگو، همکاری و تبادل تجربه می توانند به ارتقای حقوق بشر کمک کنند.

جای تأسف است که رویکردهای فرصت طلبانه و سوء استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر توسط گروه خاصی از کشورها، شورای حقوق بشر را دچار قطب بندی کرده و به تنش ها دامن زده است و بی شک این رویکرد نه تنها به ارتقاء حقوق بشر کمک نمی کند، بلکه آن را قربانی اهداف سیاسی و خصمانه برخی کشورها علیه دیگر اعضای جامعه جهانی می کند.

دولت آلمان و برخی از دولت های غربی سهیم در ارائه این قطعنامه، بر مبنای محاسبات اشتباه و تحت فشار لابی های سیاسی خاص و خبرسازی های دروغین برخی رسانه های معلوم الحال ضدایرانی، دچار خطای راهبردی شده و گذر زمان نشان خواهد داد این کوته نگری سیاسی به ضرر منافع آنها تمام خواهد شد.

متأسفانه هم زمان با اغتشاشات اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران، دروغ پردازی ها، اطلاعات نادرست و فضاسازی های رسانه ای توسط رسانه های خارجی دروغ پرداز و مروج اغتشاش و ترور نیز، بصورت بی سابقه و هدفمندی شکل گرفت و به قطعه ای مهم از جنگ ترکیبی علیه ایران تبدیل شد.

قطعنامه ای که در ژنو علیه ایران به تصویب رسید، نتیجه مستقیم بکارگیری اطلاعات نادرست برای پیش بردن اهداف ضدایرانی چند کشور معدود غربی در مجامع بین المللی است.

در حالی که مراجع ذیربط جمهوری اسلامی ایران حداکثر مماشات با معترضان و رأفت اسلامی و انسانی را با اغتشاشگران بازداشت شده و بویژه نهایت تسامح را با زنان بخرج دادند، اما رژیم آلمان و دولت های همسوی آن با اهداف و انگیزه های سیاسی، ادعاهای دروغین و تحریک آمیزی را در ارتباط با نقض حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق کودکان در ایران مطرح کردند و در این رابطه حتی اقدامات هدفمند و برنامه ریزی شده گروههای خشونت طلب و تروریستی در کشته سازی را به حساب نیروهای حافظ نظم و امنیت جمهوری اسلامی ایران منظور کردند، ادعاهایی که بارها توسط نهادهای ذیربط ایرانی بطور مستدل تکذیب گردیده است.

در خصوص قطعنامه نشست ویژه و تشکیل سازوکاری توسط شورای حقوق بشر در خصوص تحولات اخیر ایران نیز، جمهوری اسلامی ایران با نشست ویژه مخالف بود و آنرا بر اساس زمینه ها و علل برگزاری ۳۴ نشست ویژه در مورد کشورها و موضوعات مختلف طی سالهای گذشته، کاملا ناسازگار و غیر عادی و غیرضروری می دانست، فلذا قطعنامه این نشست را نیز کاملا مردود می داند.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به وجود کمیته تخصصی تحقیق فوت خانم مهسا امینی و همچنین وجود کمیته ملی تحقیق متشکل از حقوق دانان و با مشارکت نمایندگان مستقل در ترکیب اصلی آن و در ارتباط با تحولات اخیر کشور، تشکیل هر گونه سازوکار جدید برای بررسی موضوعات دو ماه گذشته در ایران را غیرضروری و نقض حاکمیت ملی کشور دانسته و مأموریت محوله در این خصوص را به رسمیت نمی شناسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • کارشناس سیاسی IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  18 6
  شبکه لجن پراکن ابترنشنال اتاق فرماندهی ضد انقلاب و اغتشاشات داخلی ایران شده در صورت تداوم فعالیت این شبکه تمام چاههای نفت وهابیون سعودی را بزنید دیگر نباید مماشات کرد. سعودیها سربازان پیاده نظام آمریکا هستند. این شبکه مستهجن تاکنون با نشراکاذیب صدمات زیادی به کشور وارد کرده است.
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
   2 2
   نکشیتمون کارشناس!
  • ایران قوی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
   0 1
   این چماق و امریکا هر از گاهی بلند خواهد کرد اخه ای چه وضعشه این امریکایی ها چندتا کشورهای کوچک کوچک درست کرده و عضو شورای سازمان ملل کرده و از این طریق خواسته هاشو به بقیه اعمال میکنه و تا آمریکا آمریکاست همین آشه و همین کاسه!؟!؟
 • نمونه IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  0 3
  اتفاقا جمهوری اسلامی باید استقبال کند باید ناظران سازمان ملل بیایند و عطوفت و مهربانی نیرو های امنیتی را ببینند و مستند کنند و در اختیار جهانیان بگذارند برخورد پلیس ایران با معترضان هیچ مشکلی نداشت که واهمه داشته باشیم
 • NL ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  1 0
  چه خشن !
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  3 1
  بهتربگویند شورای ضد حقوق بشر این شورا ابزاری دردست ناقضان حقوق بشر وکشورهایی کوچکترین اعتراض وراهپیمایی باخشونت وسرکوب پلیس هم راه می شود می ایند علیه ایران که پلیس ونیروی امنیتی اش قربانی خشونت اعتشاشگران وتروریست ها شده قطع نامه صادر می کنه
 • IQ ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  2 2
  از این قطعنامه ها زیاد صادر کردن بزارید در کوزه آبش رو بخورید بجای روزنامه شیشه ها خونه ت رو پاک کن باهاش دلقک سیرک ربع پهلوی ملعون سوسک کثیف علی‌نژاد علی کریمی مزدور کسی نماند و بقیه
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  1 3
  ۲۵ تا کشور رای مثبت داده اند همه شونم غربی نبودن معدود حساب نمیشه !فقط ۶ کشور مخالف بودن .۱۹ هم که ممتنع بود جناب !
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  2 2
  مردود دانستن ایران چه تاثیریدارد
 • صادقی IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  2 3
  قطعنامه میگه ک یه تیم تحفیق و حقیقت یاب میخواد ب ایران بفرسته خب چه مشکلی داره که اینقد ناراحت میشید ؟؟؟
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  4 0
  مگه اصلا چیزی به نام شورای حقوق بشر در دنیا وجود داره ؟؟! این شورایی که اسمش رو حقوق بشر گذاشتند فقط به دنبال منافع کشورهای غربی هست و اصولا واژه بشر فقط برای انها یک ابزار است . این شورا برای کودکان مظلوم غزه چه کمکی کرده ؟؟ این شورا موقع تحریم های ایران کجا بوده ؟چرا باید اطلاعات و مسائل کشورمون رو در اختیار خارجی ها قرار بدیم ؟ مگه امریکا و انگلیس و اسرائیل بابت کارهایی که کردند توضیحی می دهند؟؟
 • بی نام‌ IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  0 0
  جالب است که عربستان رای ممتنع دارد
 • DE ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
  0 3
  مردود ، حق مرددود شمردن یک قطعنامه را ندارد .
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  0 0
  درود برمردودی وتکذیب -مرگ برقبولی وتائید
 • کارشناس غیر سیاسی IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  0 1
  خونسرد باش و سه تا نفس عمیق بکش.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس