ماریو کمپس

درخشش ستارگان آرژانتین رد جام جهانی ۱۹۷۸ از ویژگی‌های بارز این تورنمنت بود، در این میان کمپس فوق العاده بازی کرد و در یادها و خاطره‌ها جادوانه شد.

سرویس ورزش مشرق - به استثنای دیگو مارادونا، هیچ بازیکنی در تاریخ فوتبال آرژانتین نتوانسته افتخارات ماریو کمپس را به دست آورد. ماریو آلبرتو کمپس در تاریخ ۱۵ ژولای سال ۱۹۵۴ در بل ویل در ایالت کوردوبا در آرژانتین به دنیا آمد.

اسطوره‌ای که کارت زرد و قرمز دریافت نکرد

پس از دیگو مارادونا، معروف‌ترین فوتبالیست آرژانتین است، فوتبال خود را در تیم اینستیتوتو دو کوردوبا آغاز کرد و در ۵ اکتبر سال ۱۹۷۳ در دیدار مقابل نیوولز اولد بویز اولین بازی خود در لیگ دسته اول فوتبال آرژانتین را انجام داد. در سال ۱۹۷۴ به تیم روزاریو سنترال رفت که و تنها در دو سال حضور در این تیم، ۱۰۰ گل به ثمر رساند.

سپس در سال ۱۹۷۶ راهی اروپا شده و به باشگاه اسپانیایی والنسیا پیوست. در این تیم نیز دوران موفقیت‌آمیزی را در فوتبال باشگاهی با دو قهرمانی در جام حذفی اسپانیا (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹)، ‌قهرمانی جام در جام اروپا (۱۹۸۰)،  و نیز سوپر جام باشگاهی اروپا (۱۹۸۰) سپری کرد.
 

اسطوره‌ای که کارت زرد و قرمز دریافت نکرد

کمپس از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۲ دوباره در آرژانتین به فوتبال پرداخت و با تیم ریور پلاته بوینوس آیرس در سال ۱۹۸۱ قهرمان باشگاه‌های آرژانتین شد.

در سال ۱۹۸۲ بازهم به اروپا رفت و تا سال ۱۹۸۶ در اسپانیا فعالیت و پس از آن تا سال ۱۹۹۲ در تیم‌های کوچک لیگ دسته اول اتریش بازی کرد. بعد از سه سال استراحت به عنوان میهمان در شیلی، با ۴۲ سال سن از بازی فوتبال کناره‌گیری کرد و در سال ۱۹۹۶ در اندونزی به مربیگری پرداخت.

کمپس بین سال‌های ۱۹۷۳ و  ۱۹۸۳ نزدیک به ۴۳ بار پیراهن تیم ملی فوتبال آرژانتین را به تن کرد و ۲۰ گل وارد دروازه حریفان کرد. او یکی از بااخلاق‌ترین فوتبالیست‌های جهان بود که در تمامی بازی‌های ملی حتی یک بار هم با کارت زرد یا قرمز داور مواجه نشد.

اسطوره‌ای که کارت زرد و قرمز دریافت نکرد

وی در ۳ جام جهانی حضور داشت و در سال ۱۹۷۸ به همراه تیم ملی آرژانتین در کشور خود قهرمان جهان شد. میزبانی آرژانتین از ابرقدرتهای فوتبال دنیا، برای ایرانیان خاطره انگیز است، جامی که تحت تاثیر کودتای رافائل ویدلا بود اما ایرانیان آن را به درخشش دانایی فرد و حسن روشن به خاطر می آورند.

اسطوره‌ای که کارت زرد و قرمز دریافت نکرد

این بازیکن بزرگ در فینال این جام، ‌دو گل به هلند زد و در مجموع با ۶ گل زده، آقای گل جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین شده و هم‌زمان به عنوان برترین بازیکن جام نیز برگزیده شد. وی پس از استابیله، دومین بازیکن از آرژانتین بود که آقای گل جام جهانی می‌شد. کمپس در سال ۱۹۸۳ پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی را به دیگو مارادونا داد.

اسطوره‌ای که کارت زرد و قرمز دریافت نکرد
صحنه ای تاریخی پس از به ثمر رسیدن گل ماریو کمپس به هلند در فینال جام جهانی ۱۹۷۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس