کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور/ افزایش اندک نرخ تورم سالانه

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم سالانه مهر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش شاخص قیمت مصرف کننده برای مهر ١٤٠١ منتشر شد.

نرخ تورم سالانه مهر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه ١٤٠١ به عدد ٤٨,٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٦ درصد بیشتر از مهر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,١ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» با کاهش ٤.٧ واحد درصدی به ٧٠.٧ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٣٦.١ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٧,٧ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٠.٧ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه مهر ١٤٠١ به ٣,٠ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.٢ درصد و ٣.٥ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٢ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٠ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه مهر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٢,٣ درصد و ٤٦.٢ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ٠.٨ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٠.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت­ ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار» و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «آموزش» (شهریه مدارس و دانشگاه‌ها) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم­چنین در ماه جاری گروه «روغن­ها و چربی­ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته­ است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مهر ماه ١٤٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٠,٨ درصد برای دهک دهم تا ٤٨.٧ درصد برای دهک اول است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • علی IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  6 1
  ۱۲ میلیون مجرد بی همسر بیکار نا امید بی خانه ........ بمب از این قوی تر........اقای رئیسی منتظر چه هستید...... چرا اقتصاد را سامان نمی دهید ......چرا مسکن و ماشین ارزان نشد......
  • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
   2 2
   منبع حرفات؟
 • محمد IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  1 1
  کشور به دست افراد غیر متخصص اداره می شود ، کسی سر جای خودش نیست ، تورم افزایشی خواهد بود چون راه حل مهارش را بلد نیستید
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  1 0
  هر کس نتواند تورم را مهار کند دشمن ایران است چه دولت باشد چه بسیجچه اصولگرا چه مجلس چه اصلاح طلب چه پایداری چه کاسب تحریم همپالگان غرب و اسراییل و آمریکا هستند
 • مهرداد IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  5 2
  خدا وکیلی خودتون فهمیدید چی نوشتید؟؟
  • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
   2 1
   سواد و بصیرت و عقل داشته باشی و کانال‌های معاندان و جاهلان رو دنبال نکنی همه چی رو میفهمی
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  2 0
  لعنت خدا ورسول وامامان بر دروغگو
 • محسن IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  5 2
  جان مادرت کمتر خالی ببند...مردم نون ندارن بخورن تو هم هی طرفداری دولت رو بکن
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  0 1
  خیال پلو وحلوا حلوا . بلد نیستی کشور اداره کنی .
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  2 2
  حکومت به شخصی مثل رهبر کره شمالی نیازدارد هروزیر وکیلی .مسئولی خیانت کرددرجااعدام واموالش مصادره.رئفت اسلامی در ایران جواب نمی دهد.
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
   1 0
   ما به اقتدار خیلی کمتر از اون -در یک حد منطقی و منصفانه و بازدارنده مثل جریمه های سنگین مالی- هم راضی هستیم
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  3 2
  همین چندروز پیش خط فقر راقریب به20میلیون تومان اعلام کردنند
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
  0 1
  من تنها چیزی که از نرخ تورم میفهمم اینه که اون چیزی که برای دوستان قبل انقلاب آرزو بود و الان خاطره است برای ما مردم قطعا حرام خواهد بود اخنه دار شدن در ایران امروز کاملا حرام است حرام به چی میگن؟ به یک چیز غیر مجاز مثل خانه دار شدن !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس