کد خبر 1427892
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

تحلیل قیمت میلگرد آجدار در تابستان 1401

آهن پرایس: کاربرد وسیع مصنوعات آهنی در تمام ابعاد زندگی انسان بیانگر جایگاه مهم و حیاتی محصولات فولادی است. نوسانات قیمتی که در بازار آهن و فولاد رخ می‌دهد نه تنها برای فعالان این حوزه که برای تمامی کسب و کارهایی که به نحوی فعالیت آنها به حوزه آهن ارتباط دارد، اهمیت بسزائی دارد.

آگاهی از رفتار بازار در بازه‌های زمانی مختلف و شناخت عواملی که این نوسانات را رقم می‌زند از حیث این که به انتخاب زمان مناسب خرید آهن آلات مورد نیاز کمک می‌کند و همچنین از تحمیل هزینه‌های گزاف و بیهوده که به زیان فرد است پیشگیری می‌کند، اهمیت می‌یابد.

به همین منظور در مقاله حاضر قصد داریم تحلیلی از بازار آهن و میلگرد در تابستان سال 1401 و نوسانات نرخ اهن آلات با محوریت قیمت روز میلگرد آجدار بپردازیم. در واقع نمودار قیمتی محصول ذکر شده در بازه زمانی 3 ماهه تصویری کلی از روند تغییرات قیمت آهن آنلاین را به نمایش می‌گذارد اما مخاطبان عزیز می‌توانند برای مشاهده نمودار قیمت کلیه محصولات فولادی به سایت آهن پرایس مراجعه کنند.

پایان فصل بهار با نوسانات افزایشی نرخ روز میلگرد و سایر مقاطع فولادی همراه بود که از علل اصلی آن می‌توان به افزایش چشمگیر قیمت دلار تا کانال 33 هزار تومانی در اثر صدور قطعنامه علیه ایران توسط شورای حکام، قوت گرفتن خبر محدودیت مصرف برق و همچنین کاهش حجم عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد.

اما روند افزایشی قیمت روز آهن آلات در خردادماه دیری نپایید و شاهد فروکش کردن هیجانات کاذب در بازار آهن با آغاز تابستان بودیم؛ به طوری که قیمت میلگرد آجدار حدود 18 هزار و 200 تومان اعلام شد و برخی نیز تا 17 هزار و 900 تومان قیمت‌ها را کاهش دادند، مضاف بر این در ابتدای تیرماه شاهد کاهش نرخ محصولات فولادی در بورس کالا بودیم که با عدم استقبال از شمش بورسی همراه بود. نمودار قیمت میلگرد قائم اصفهان در سه ماه تابستان آیینه‌ای نوسانات بازار میلگرد در این ایام است.

تحلیل قیمت میلگرد آجدار در تابستان 1401 دهه اول تیرماه بازار آهن و فولاد در آرامش و ثبات به سر برد و نرخ دلار هم در کانال 30 هزار تومانی بود اما با انتشار عدم پیشرفت مذاکرات برجام و درخواست نوردسازان از وزارت صمت برای حمایت از فولادسازان به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت‌ها و لغو الزام عرضه محصولات فولادی در بورس، دوباره شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم.

 به طوری که نرخ دلار به 32 هزار و 800 تومان رسید و قیمت محصولات فولادی نیز با افزایش ناگهانی همراه بود و در عرض یک روز افزایش 1000 تومانی در برخی حوزه‌ها مشاهده شد، این درحالی بود که دیگر عوامل مؤثر بر بازار از جمله قیمت‌های جهانی، تقاضا و نرخ بازار چین، دامپینگ فولاد روسیه، کاهش نرخ شمش CIS و سیاست‌های فدرال رزرو و... آدرس کاهش قیمت آهن را می‌دادند و در این ایام بازار به نوعی دچار دوگانگی شده بود. در واقع می‌توان گفت آنچه از اوضاع بازار آهن در این ایام برآورد می‌شد موقتی بودن نوسانات افزایشی و بازگشت بازار به حالت رکود بود.

در هفته سوم تیرماه بازار اوضاع آرامی داشت اما با سفر جوبایدن به خاورمیانه بازار ارز نوسان ریزی داشت و نرخ دلار مجدد به 33 هزار تومان رسید، در بازار اهن هم برخی حوزه‌ها افزایش قیمت را تجربه کردند که تلاشی نافرجام برای تحریک بازار اهن بود.

پس از این بازار رو به نزول گذاشت و کاهش قیمت در غالب بخش‌ها قابل مشاهده بود و این روند تا هفته اول مردادماه نیز ادامه داشت. در ابتدای مردادماه ریزش قیمت آهن آلات بسیار چشمگیر بود به طوری که قیمت میلگرد روز وارد کانال 15 هزار تومانی شد.

روند نزولی قیمت‌ها در این بازه زمانی به حدی بود که بیم آن می‌رفت واحدهای فولادی به تعطیلی کشانده شوند از همین رو شاهد برخی تحرکات توسط بازارسازها برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت‌ها بودیم که شامل ابلاغیه بورس کالا مبنی بر حذف محدودیت خرید شمش بورسی و اعمال ضریب دامنه مثبت 3 درصد در نرخ شمش به اندازه سقف مجاز قیمت صادراتی مصوبه ستاد تنظیم بازار بود که با هدف حمایت از تولیدکنندگان صادر شد.

مسئله‌ای که در این ایام چشمگیر بود تلاش برای عدم پیروی از قیمت‌های جهانی در قیمتگذاری محصولات فولادی داخلی بود آن هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی درحال ریزش بود، برخی عقیده داشتند تعیین قیمت باید در بورس کالا و براساس عرضه و تقاضا باشد.

ابلاغیه بورس کالا در شرایطی بود که بازارهای جهانی ریزشی، قیمت شمش صادراتی ایران کاهشی و ضعف شدید تقاضا و رکود ساخت و ساز همچنان پابرجا بود، با وجود این شاهد افزایش پراکنده قیمت محصولات در برخی حوزه‌ها بودیم؛ اما روند کاهشی قیمت میلگرد به نزول این محصول تا کانال 14 هزار تومانی منجر شده بود و نرخ دلار نیز 31 هزار و 400 تومان معامله می‌شد.

افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا، عدم تقاضای جهانی فولاد، رکود اقتصاد چین، دامپینگ فولاد روسیه، ریزش نرخ جهانی مواد اولیه، کاهش نرخ شمش صادراتی، ضعف تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای و همچنین کاهش ساخت‌وسازها و حتی عدم استقبال از محصولات عرضه شده در بورس، از مهمترین پارامترهایی بود که در کنار سیگنال‌های مثبت از مذاکرات هسته‌ای در نیمه اول مردادماه، بازار آهن و فولاد را تحت تأثیر قرار می‌داد.

در همین ایام نیز پالس‌های مخابره شده از مذاکرات برجام نرخ دلار را تا کانال 28 هزار تومانی نیز رساند، اگرچه در دو ماه اخیر بازار آهن مستقل از بازار ارز عمل می‌کرد اما با قوت گرفتن موضوع برجام دوباره شاهد تأثیر قیمت دلار در این بازار بودیم به طوری که قیمت میلگرد از 16 هزار تومان به 14 هزار و 500 تومان کاهش یافت، به طوری قیمت میلگرد آجدار کارخانه قائم اصفهان در فصل مرداد ماه به 14 هزار و 800 تومان رسید

تحلیل قیمت میلگرد آجدار در تابستان 1401 اما کشدار شدن روند دستیابی به توافق برجام دستاویزی شد برای تحریک بازار و افزایش قیمت‌ها، ولی اصلی‌ترین عامل رکود که ضعف شدید تقاضا به شمار می‌رود، این تلاش‌ها را بی‌ثمر گذاشت.

همچنین بالا بودن نرخ محصولات بورسی و عدم استقبال از عرضه‌های هفته نخست، عامل دیگری بود که مانع از افزایش قیمت‌ها بود.

در میان اخبار مذاکرات برجامی، مهمترین خبری که بازار آهن و فولاد را دچار شوک کرد، فساد 92 هزار میلیاردی کارخانه فولاد مبارکه بود که نخستین اقدام بورس کالا حذف نماد بورسی این کارخانه از بورس کالا بود.

در همین ایام قیمت دلار نیز کمی افزایش یافته و به کانال 30 هزار تومانی رسیده بود. ناامیدی ناشی از تأخیر در احیای مذاکرات برجام عاملی برای افزایشی قیمت‌ها در هفته دوم شهریور بود، درحالی که معاملات راکد بود و تقاضای چشمگیری نیز وجود نداشت.

در هفته سوم شهریور ماه که نرخ دلار به 32 هزار تومان رسید تحت تأثیر اخبار برجامی و احتمال صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران بود که تا حدودی قیمت روز آهن آلات را نیز افزایشی کرد اما در پایان هفته با عدم صدور قطعنامه دوباره نرخ دلار کمی عقب‌نشینی کرد و نرخ محصولات فولادی نیز تثبیت شد. کف قیمت میلگرد در این ایام 15 هزار و 500 تومان اعلام می‌شد.

در پایان شهریورماه ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده شد و غیر از نوسانات پراکنده‌ای که در برخی حوزه‌ها وجود داشت غالب محصولات قیمت ثابتی داشتند اما با وجود این در فصل گرما که انتظار می‌رفت بازار رونق بگیرد و معاملات از سر گرفته شود با تمام نوساناتی که در این سه ماه رخ داد، بازار آهن همچنان راکد بود و خرید و فروش چشمگیری مشاهده نشد.


** این محتوا صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و توسط سفارش دهنده آن تهیه و تنظیم شده است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس