سناریوهای پیشرو درباره جلسه انتخاب رئیس جمهور عراق

تنها یک روز به برگزاری جلسه پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور جدید عراق مانده است،خبرهای ضد و نقیضی درباره توافق حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای معرفی نامزدواحدی برای این پست به گوش می رسد.

به گزارش مشرق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق سه‌شنبه هفته جاری در سخنانی اعلام کرد که پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور جدید در روز پنجشنبه این هفته تشکیل جلسه می دهد. 

این خبر پس از آن اعلام شد که چهارمین جلسه از دومین دوره قانونگذاری پارلمان عراق دوشنبه هفته جاری به ریاست محسن المندلاوی نایب رئیس اول پارلمان با حضور ۱۹۹ نماینده برگزار شد و المندلاوی در این جلسه اعلام کرد که درخواست رسمی با امضای ۱۷۰ نماینده، خواستار برگزاری نشست انتخاب رئیس جمهور شده است. 

درخواست برگزاری جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهور با آغاز رایزنی‌های ائتلاف تازه تشکیل شده "اداره دولت" (اداره الدوله) در اربیل درباره انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید عراق مطرح همزمان شد. 

هیئت ائتلاف اداره دولت به ریاست محمد الحلبوسی رئیس پارلمان یکشنبه هفته جاری به اربیل سفر کرد و متشکل از محمد شیاع السودانی نامزد نخست‌وزیری عراق، فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی و خمیس الخنجر رئیس ائتلاف حاکمیت بود. 

دفتر مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق عصر دوشنبه از دیدار با این هیئت در اربیل خبر داد. 

در بیانیه دفتر بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق آمده بود که در این دیدار وضعیت سیاسی در عراق و روند مذاکرات جاری برای برگزاری جلسه آتی پارلمان و همچنین انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت جدید مورد بررسی قرار گرفت. 

حاضران در این نشست بر سر بررسی مسائل حساس مذکور و دستیابی به توافق درباره این مسائل پیش از برگزاری جلسه پارلمان توافق کردند. 

در همین چارچوب، بافل طالبانی رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز با محمد شیاع السودانی نامزد نخست وزیری عراق، هادی العامری رئیس ائتلاف پارلمانی الفتح و شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل حق این کشور دیدار کرد.

در دیدار السودانی و طالبانی، آخرین تحولات سیاسی و گام های تشکیل دولت جدید و پایان بن بست سیاسی در عراق بررسی شد و دو طرف بر یکپارچه سازی تلاش های ملی برای تشکیل دولت قوی و خدمتگزار که حافظ حقوق همگان باشد، تاکید کردند.

العامری و طالبانی نیز درباره آخرین تحولات اوضاع سیاسی عراق و تسریع در تشکیل دولت جدید عراق رایزنی کردند.

تحولات سیاسی اخیر و تکمیل حقوق قانونی و تشکیل دولت جدید نیز از محورهای گفت وگوی شیخ الخزعلی و طالبانی بود.

به دنبال این رایزنی ها و پس از اینکه رئیس پارلمان عراق خبر از تشکیل جلسه انتخاب رئیس جمهور در روز پنجشنبه را داد، یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق از تداوم اختلاف نظر این حزب با اتحادیه میهنی کردستان عراق برای معرفی یک نامزد واحد برای تصدی پست ریاست جمهوری آینده خبر داد.

وفاء محمد کریم عضو حزب دموکرات کردستان عراق روز سه شنبه هفته جاری به شبکه الفرات گفت که نیروهای سیاسی کرد عراقی همچنان درباره انتخاب نامزد ریاست جمهوری اختلاف نظر دارند.

وی تصریح کرد که موضع کردها هیچ تغییری نکرده و طرفین به توافقی نرسیده‌اند و هر کدام بر نامزد خود پافشاری می‌کند.

وفاء محمد کریم گفت که چند ماه پیش توافقی اولیه درباره عقب‌نشینی هر دو حزب از نامزدهایشان و معرفی نامزدی توافقی به دست آمده بود اما با پیوستن حزب دموکرات کردستان به فراکسیون «مدیریت حکومت» باعث شد که اتحادیه میهنی از این توافق عقب‌نشینی کند.

این عضو حزب دموکرات کردستان عراق افزود که اتحادیه میهنی بار دیگر بر نامزدی برهم صالح پافشاری کرده و حزب دموکرات هم همچنان بر «ریبر احمد» تأکید می‌کند.

همزمان، یک عضو اتحادیه میهنی کردستان تأکید کرد که این حزب سیاسی در جلسه روز پنج‌شنبه فقط یک نامزد برای ریاست جمهوری خواهد داشت و آن «برهم صالح» است.

غازی کاکائی عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق در گفت‌وگو با الفرات تصریح کرد که ساعت پیش رو برای انتخاب نامزد نهایی ریاست جمهوری سرنوشت‌ساز خواهد بود.

وی افزود که این حزب فقط با یک نامزد در جلسه حضور خواهد داشت و اگر حزب دموکرات کردستان عراق در این مورد انعطاف نشان دهد، اتحادیه میهنی هم در دیگر مسائل اختلافی انعطاف نشان خواهد داد.

کاکائی تأکید کرد که اتحادیه میهنی در پی برقراری تعادل سیاسی در عراق و اقلیم کردستان عراق است و با مطرح شدن گزینه نامزد توافقی پس از کنار گذاشتن نامزدهای کنونی هر دو حزب و مطرح شدن گزینه سوم مخالف است.

هنوز مسئولان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق رسما واکنشی به این خبر المیادین نشان نداده اند.

موضعگیری های رسمی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق درحالی مطرح شد که شبکه خبری المیادین بامداد امروز چهارشنبه به نقل از منابعی بدون ذکر نام اعلام کرد که گروه‌های سیاسی عراق بر روی «عبد اللطیف رشید» به عنوان گزینه ریاست جمهوری این کشور به توافق رسیده‌اند.

المیادین به نقل از این منابع افزود که توافق بر سر «عبداللطیف رشید» پس از مذاکره میان ائتلاف اداره دولت، حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق صورت گرفته است.

همزمان عباس الیاسری عضو ائتلاف دولت قانون در عراق گفت که چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی راضی به اختلاف نظر شدید میان احزاب کُرد و ایجاد بحران تازه در صحنه سیاسی کشور نیست.

وی افزود که اگر احزاب کُرد درباره نامزد نهایی خود توافق نکنند، نمایندگان مجلس از میان دو نامزد موجود یکی را انتخاب خواهند کرد.

در همین حال، "محما خلیل" نماینده فراکسیون حزب دموکرات کردستان عراق نیز از احتمال حاضر نشدن نمایندگان این فراکسیون در جلسه فردا پنجشنبه پارلمان خبر داد و همه چیز را منوط به نتایج رایزنی ها تا لحظات آخر پیش این جلسه دانست.

براین اساس، می توان چند سناریو را برای جلسه فردا پنجشنبه پارلمان جهت انتخاب رئیس جمهور متصور شد. نخست اینکه حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق تا فردا به توافق برای معرفی نامزد واحدی می رسند و وی را به پارلمان معرفی می کنند یا اینکه اختلاف آنها همچنان ادامه می یابد و ناتوان از معرفی فرد واحدی، هریک نامزد خاص خود را به پارلمان معرفی می کنند؛ امری که قبلا هم یکبار اتفاق افتاد و نمایندگان پارلمان یکی از آن دو را برگزیدند.

سومین گزینه هم می تواند احتمال به حد نصاب نرسیدن جلسه فردای پارلمان و به تعویق افتادن این جلسه در سایه تداوم اختلاف حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق باشد. 

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس