کد خبر 1424542
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۶
.

در حوادث اخیر ایران، حتی گوگل نیز بی‌طرف نبود. این شرکت در اقدامی بی‌سابقه پیوند فیلترشکن خود را در صفحه اصلی موتور جست‌وجوی فارسی گوگل قرار داد تا دسترسی به محتوای خشونت‌طلبانه را تسهیل کند.

به گزارش مشرق، سید محمدعماد اعرابی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

اگر در دو هفته‌ گذشته مخاطب رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه بودید حتما به این نتیجه می‌رسیدید که جمهوری اسلامی آخرین روزهای خود را سپری می‌کند؛ اگر اخبار را فقط در شبکه اجتماعی اینستاگرام دنبال می‌کردید مطمئنا خودتان را برای ۴۸ ساعت پایانی رژیم[!] آماده می‌کردید و اگر از کاربران پَروپا قرص توئیتر می‌بودید، آنجا دیگر جمهوری اسلامی سرنگون شده و بحث بر سر طراحی پرچم حکومت جدید ایران بود! اما واقعیت میدانی نیز چنین اخباری را تأیید می‌کرد؟

بیایید به یک تجریه تاریخی نه‌چندان دور مراجعه کنیم. تقریبا ۵ سال پیش در دی‌ماه ۱۳۹۶ ناتوانی دولت دوازدهم در عمل به وعده‌های اقتصادی خود و افزایش سرسام‌آور تورم در حالی که برجام هنوز برقرار بود، زمینه‌ساز موجی از اعتراضات در شهرهای مختلف ایران شد.

اعتراضاتی که خاستگاهی اقتصادی و فراگیر داشت اما با گذشت زمان تبدیل به آشوب و اغتشاش شد و مردم معترض در ادامه از همراهی با آشوبگران و اقدامات ساختارشکنانه آنها خودداری کردند.

حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ چه از نظر تعداد افراد و چه از نظر تعداد شهرهای درگیر، بزرگ‌تر از آشوب آبان ۱۳۹۸ و به مراتب گسترده‌تر از اغتشاشات این روزها بود.(دی‌ماه ۱۳۹۶ حدود ۱۶۰ شهر و در آبان ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰ شهر درگیر بودند.) در بحبوحه آشوب‌های دی‌ماه ۱۳۹۶ نیز در فضای غالب شبکه‌های اجتماعی، آشوبگران به‌عنوان اکثریت بازنمایی می‌شدند و ادامه عمر جمهوری اسلامی بیش از چند روز تخمین زده نمی‌شد اما ۶ ماه بعد با فروکش کردن آشوب، دانشگاه مریلند آمریکا در تیرماه ۱۳۹۷ نتایج نظرسنجی میدانی خود از مردم ایران پس از حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ را منتشر کرد که با بازنمایی آشوب‌ها در فضای مجازی اختلاف معناداری داشت: «بیشتر ایرانیان از قوه قضائیه می‌خواهند معترضانی(اصطلاحی که در گزارش مریلند آمده) را که علیه اسلام یا نظام حکومتی ایران شعار می‌دادند محاکمه کند... و کسانی را که به اتهام حمله به پلیس، آسیب رساندن به اموال عمومی یا آتش زدن پرچم ایران مجرم شناخته می‌شوند، به شدت مجازات کند.» آن‌طور که گزارش مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند می‌گفت: 

«دو نفر از هر سه نفر موافق برخورد نیروی انتظامی با معترضین[!] بودند. ۷۵ درصد از مردم شدت برخورد نیروی انتظامی را مناسب ارزیابی کرده و یا خواستار برخوردی شدیدتر بودند و تنها ۱۴ درصد معتقد بودند پلیس بیش از حد خشونت به‌کار برده است.» سؤال این بود؛ اکثریت معترضی که در فضای مجازی خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی بودند، کجای میدان واقعیت قرار داشتند؟

۷ ژانویه ۲۰۲۱ (۱۸ دی ۱۳۹۹) مدیر شبکه اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام از تعلیق حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا حداقل به مدت دو هفته در این شبکه‌های اجتماعی خبر داد و در توضیح این اقدام گفت: «ما آن را حذف کردیم... زیرا معتقدیم که به جای کاهش خطر به خشونت مداوم کمک می‌کند.»(این تعلیق اندکی بعد به مدت دو سال تا ۲۰۲۳ تمدید شد) دو روز بعد شبکه اجتماعی توئیتر حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا را برای همیشه مسدود کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «ما به‌صورت دائمی این حساب کاربری را به‌دلیل خطر ترغیب ‌به ایجاد خشونت بیشتر، مسدود کرده‌ایم.» سه روز بعد حساب ترامپ در شبکه اجتماعی یوتیوب نیز ابتدا به‌صورت موقت و سپس برای مدتی نامعلوم تعلیق شد.

سخنگوی یوتیوب در این زمینه گفت: «با توجه به نگرانی‌ها درباره احتمال افزایش خشونت، کانال دونالد ترامپ همچنان در وضعیت تعلیق باقی می‌ماند.» این اتفاق در حالی می‌افتاد که ترامپ میلیون‌ها دنبال‌کننده در این شبکه‌های اجتماعی داشت، تنها در توئیتر دنبال‌کنندگان او به بیش از ۸۸ میلیون می‌رسید و همچنین بیش از ۷۵ میلیون نفر از مردم آمریکا نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری همان سال به او رأی داده بودند.

دونالد ترامپ در حالی که هنوز به‌عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده قدرتمندترین فرد اجرایی این کشور بود، پیش از ترک کاخ سفید به علت ترویج و دامن‌زدن به خشونت، امکان هرگونه فعالیت در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را از دست داد. او برای ارتباط با هوادارانش یک وبلاگ راه‌اندازی کرد اما آن وبلاگ نیز در کمتر از یک ماه مسدود شد.

ترامپ با سرمایه‌ شخصی‌اش شبکه اجتماعی مخصوص خود به نام «تروث سوشال»(truth social) را پایه‌گذاری کرد اما مدتی بعد این نرم‌افزار نیز از فروشگاه‌ رسمی نرم‌افزار گوگل حذف شد تا دسترسی کاربران گوشی‌های هوشمند به شبکه اجتماعی ترامپ محدود شود. مثل همیشه علت این اقدام یک چیز عنوان شد: «تشویق به خشونت».

ترامپ هرگز در حساب کاربری‌اش ساخت کوکتل مولوتوف، خلع سلاح پلیس، حمله به نیروهای امنیتی و... را آموزش نمی‌داد. همه این محدودیت‌ها برای رئیس‌جمهور وقت آمریکا فقط به‌دلیل تصرف ساختمان کنگره توسط هوادارانش و سکوت او رخ داد.

بر این اساس تعلیق حساب‌های کاربری مؤثر در آشوب‌های اخیر ایران که به ترویج خشونت علیه پلیس و تخریب اموال عمومی در شبکه‌های اجتماعی اقدام می‌کردند؛ انتظاری کاملا منطقی بود. اما هرگز چنین اتفاقی از جانب توئیتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و یوتیوب رخ نداد.

محتوای حساب‌های کاربری شاخص که مملو از نفرت‌پراکنی، تشویق به خشونت، درگیری و تخریب اموال عمومی بود هرگز حذف نشد و صفحات این کاربران از دسترس خارج نشدند. نه‌تنها این اتفاق رخ نداد بلکه توییتر با زبان فارسی در حساب رسمی خود به کاربرانش آموزش داد که چگونه موقعیت مکانی خود را مخفی نگه دارند و چگونه با حفاظت از داده‌های خود در این شبکه اجتماعی ردپای مجازی خود را از دسترس خارج کنند تا در صورت دستگیری خطری متوجه‌شان نباشد.

توییتر سکویی بی‌طرف برای ارتباط افراد و انتشار آزاد اطلاعات نبود، آنها آشکارا یک سوی نزاع ایستاده بودند و خدمات مشاوره آشوب ارائه می‌دادند. همین رویکرد در مورد شرکت متا(مالک فیس‌بوک، اینستاگرام و واتساپ) نیز صدق می‌کرد. متا در اولین موضع‌گیری خود بدون پذیرش و یا حتی تحقیق درباره نقش سکوهایش برای ترویج خشونت در ایران، خواستار «احیای حق مردم ایران برای دسترسی به اینترنت» شد. 

متا مدتی بعد تصریح کرد: «ما نه دسترسی به اپلیکیشن‌هایمان در ایران را محدود کرده‌ایم و نه صدای کسی را به نفع دولت ایران سانسور می‌کنیم. تمرکز ما بر فراهم کردن امکان دسترسی هرچه بیشتر کاربران به خدمات و انتشار محتوای مدنظر آنهاست.» این در حالی بود که آنها پیش‌تر سابقه محدود کردن محتوای کاربران در موردی مشابه را داشتند و شبکه‌ای از حساب‌های کاربری جعلی طرفدار ترامپ را شناسایی و مسدود کرده بودند.

طبق اعلام شرکت متا این شبکه شامل ۶۱۰ حساب کاربری، ۸۹ صفحه فیس‌بوک، ۱۵۶ گروه و ۷۲ حساب اینستاگرامی می‌شد که ۵۵ میلیون نفر را تحت تأثیر خود قرار داده بود. توئیتر نیز حساب کاربری واقعی ۷۰ هزار طرفدار ترامپ را به‌دلیل خشونت‌طلبی مسدود کرده بود. ظاهرا از نظر این خدمات‌رسان‌های عمده شبکه‌های اجتماعی، قوانین مربوط به ترویج خشونت شامل کاربران ایرانی نمی‌شد و آنها به هیچ عنوان حاضر به شناسایی حساب‌های جعلی و یا محدودسازی حساب‌های واقعی مروج خشونت در ایران نبودند. مسیری که آنها طی می‌کردند و برخلاف قوانین خود، کاربران ایرانی را به آن سوق می‌دادند به حداکثر رساندن خشونت، آشوب و ویرانی در خیابان‌های ایران بود.

در حوادث اخیر ایران، حتی موتور جست‌وجوی گوگل نیز بی‌طرف نبود. این شرکت در اقدامی بی‌سابقه پیوند فیلترشکن خود را در صفحه اصلی موتور جست‌وجوی فارسی گوگل قرار داد تا دسترسی به محتوای خشونت‌طلبانه را تسهیل کند.

این رخدادها ظاهری‌ترین سطح از واقعیتی است که می‌گوید تولید، انتشار و توزیع محتوا در فضای مجازی توسط ابرشرکت‌های خدمات‌رسان این حوزه، سوگیرانه مدیریت می‌شود. در سطحی عمیق‌تر الگوریتم‌های سازنده این خدمات هستند؛ آنها تعیین می‌کنند چه چیزی را ببینید، چه چیزی را باور کنید و حتی چگونه فکر کنید.

حالا شاید به پاسخ سؤال‌مان رسیده باشیم؛ اختلاف معنادار فضای مجازی با فضای واقعی از این جهت‌گیری ساختاری ناشی می‌شود. در این فضا محتواهایی با کلیدواژه‌های همسو (مانند «مهسا امینی» یا «حجاب اجباری») صدایی بلندتر و پژواکی بیشتر از محتوایی با کلیدواژه‌های ناهمسو (مانند «سلیمانی» یا «الاقصی») پیدا خواهند کرد و در نتیجه بازنمایی اکثریت و اقلیت مطابق واقع نخواهد بود.

با این حساب جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد اما فقط در دنیای مجازی؛ برای مشاهده واقعیت کافی است گوشی هوشمند خود را کمی کنار بگذارید، به بیرون بروید و در دنیای حقیقی با امنیتی که جمهوری اسلامی در یکی از ناامن‌ترین مناطق جهان برای‌تان پدید آورده از قدم‌زدن در خیابان لذت ببرید و ببینید آن بیرون خبری نیست!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 6
  😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
   15 2
   اسب تروآی آمریکا ــ اینترنت اسب تروآی آمریکا است پرورش یافتن نوجوانان ما توسط اسب تروآ ی آمریکا ؛ باید اولین مساله امنیت ملی ما قرار بگیرد.
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  25 3
  آفرین به این تحلیل متین و زیبا
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
   11 5
   برای نابود سازی سوسک و مگس و موش باید چاه فاضلاب را بست. در اینستاگرام و واتساب را ببندید. اینترنت ملی جایگزین شود.
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
   14 2
   ده ها میلیون هشتک نتونست سر جمع ده هزار نفر رو تو کل ایران جمع کنه. این نشون میده مردم ایران اصلا فضای مجازی رو جدی نمیگیرن هرچند در اون فضا کنشگری سیاسی اجتماعی داشته باشند.
 • فرزاد IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  17 1
  یک کشورمظلوم با تمام کفر والحاددرنبرد است اماخداوندبا مومنین است شک نکنید ایران اسلامی عزیز پیروز میدان است وما رمیت اذرمیت ولاکن الله رما.
 • IR ۰۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  5 7
  شکست در حوزه اقتصادی و مجازی یعنی پیروزی دشمن در این دو حوزه با تحلیل و امنیت و ... پیروزی بدست نمیاد ، باید تلاش شبانه روزی کرد و از مردم کمک بگیرید . دولت فشل ایران رو کوچک کنید و حرکت بدید
 • GB ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  11 3
  فکر میکنید دلیل اینکه چین گوگل رو فیلتر میکنه چیه؟
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  10 0
  کتاب براندازی آمریکا : داستان استدلال را شکل می دهد، دروغ پیام را کنترل می کند و تکرار باور را تقویت می کند......لعنت خدا بر شیطان رجیم
 • حسین IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  11 1
  البته به لطف خداوند و به برکت خون شهیدان امروز جمهوری اسلامی ایران از مرحله بسیار خطرناک تجزیه و براندازی عبور کرده ولی این دلیل نمیشه که مسئولین مطالبات به حق مردم رو نادیده بگیرند.
 • رضا IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  10 1
  از نظر تاریخی و فرهنگی، ایران تنها تمدن شکل گرفته در جهان است. مسلما رفتار و عملکرد مردم این سرزمین متمدن با دیگر افرادی که نه تنها از تمدن که بویی از انسانیت نبرده اند کاملا متفاوت است. ایرانی ها ذاتا خشونت طلب نبوده اند و متوحش ترین افرادی را که به این کشور آمده اند چه از مقدونیه، چه از مغولستان و... در فرهنگ خود هضم و به آنان درس انسان دوستی، محبت و مهربانی داده اند. این در حالی است که غرب وحشی جز تنفر و توحش چیزی در کارنامه خود ندارد.
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  13 0
  ضد انقلاب سر خورده با این معرکه ها به دنبال خودارضایی سیاسی است. وگرنه کی هست که ندونه با آفتابه نمیشه سیل به پا کرد
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  6 0
  کاملا درسته
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 0
  تمامی پلتفرم ها زیر دست سرویس های آنچنانی هست -- سرمایه هم از آنهاست چاره ندارند باید اوامر را انجام دهند ....
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  0 0
  استکبار خوب می داند
 • IQ ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  6 0
  این جماعت خواب ها و رویاهای خودشون رو برای ملت تعریف می‌کنند همیشه ایران به کمک منطقه اومده اینبار منطقه به کمک ایران خواهد آمد
 • مرادی DK ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  6 0
  چرا از این نوع روشنگری ها در صداوسیما خبری نیست؟واقعیت و نیات شوم این سبکه های پیام رسان و اجتماعی دروغین دشمن واکاوی نمی شود
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  8 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 0
  البته بیرون هم خبر هست: صف نانوایی، صف کبابی، ترافیک آخر هفته جاده شمال و....
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  2 0
  وقتی امریکا و اروپا دشمنی خود را در فضای مجازی اشکار کرده است باید لشگر سایبری ایران به زیر ساخت های امریکا و اروپا حمله کند و انها را از کرده خود پشیمان کند
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  2 0
  تنها راه اینترنت ملی
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  2 0
  دو سه سالی هست از گوگل استفاده نمی‌کنم. جستجوگر ایرانی ذره بین را نصب کردم که خیلیم عالی و پرسرعته هر ماه هم دو گیگ اینترنت رایگان میده گوگل رو تحریم کنید هرکسی باید حداقل یک قدم برای وطنش برداره
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 0
  چه خوس خیال این مخالفین جمهوری اسلامی ثمره ی هزاران شهید است که جان خود فدای کیان این انقلاب کردن ودرحالی که بیشر کشورها حامی رژیم طاغوت پهلوی بودند انقلاب خروشان ملت ایران به پیروزی رسید حالا که تمام مشکلات وناملایمات پشت سر گذاشته وبه یک درخت برومند تبدیل شده که می توان گفت جمهوری اسلامی یک ابرقدرت نوظهور است که لرزه برپیکر نظام سلطه درراس آمریکا انداخته است
 • NL ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 0
  همون آخر هفته ای که در فضای مجازی کل ایران آتش گرفته بود ما و کلی خانواده دیگه در شمال داشتیم حال می کردیم و انگار نه انگار :))
 • NL ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۷
  3 0
  افسردگی و سرخوردگی کسانی که در این اغتشاشات شرکت کردند از همه بدتر است. این افسردگی بسیار درد دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس