بهره‌برداری از ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله جدید گاز در سال ۱۴۰۱/ تزریق گاز در خط لوله ایرانشهر-میرجاوه-خاش

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه تا پایان امسال ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله جدید گاز در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: از این میزان سهم استان سیستان و بلوچستان ۷۷۰کیلومتر خواهد بود.

به گزارش مشرق، «رضا نوشادی» با اشاره به اینکه تا پایان امسال درمجموع ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله جدید گاز در این شرکت به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: بیش از ۵۰ درصد از این افتتاح‌ها در استان سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در هفته دولت خط لوله زاهدان- دوراهی دشتک- زابل به طول ۲۲۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسید.  

نوشادی با تاکید بر اینکه با این افتتاح علاوه بر گازرسانی به شهر زابل و تاسیسات در این محدوده انجام خواهد شد، گفت: روستاهای بین راه نیز از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.  

وی افزود: این خط لوله از زاهدان تا دوراهی دشتک ۳۶ اینچ و از دوراهی دشتک تا زابل ۲۴ اینچ است.  

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بیان کرد: به‌زودی تزریق گاز در خط لوله ۲۵۳ کیلومتری ایرانشهر-میرجاوه-خاش انجام خواهد شد.  

این مقام مسوول خط لوله بعدی که امسال در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری خواهد رسید را خط لوله ۲۹۲ کیلومتری ایرانشهر به چابهار در ۴ قطعه عنوان کرد و گفت: درمجموع افزون بر ۷۷۰ کیلومتر خط لوله گاز در سال ۱۴۰۱ در استان سیستان و بلوچستان افتتاح خواهیم کرد.  

نوشادی با بیان اینکه حدود  سوران پسکوه زابلی نیز کلنگ‌زنی خواهد شد، افزود: طراحی ۵۰۰ کیلومتر خط لوله جدید نیز در این استان در دست طراحی و بررسی است.  

وی مجموع خطوط لوله‌ گازی که در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد را ۱۲۰۰ کیلومتر عنوان کرد و ادامه داد: سال گذشته ۲۲۰ کیلومتر خط لوله جدید گاز به بهره‌برداری رسید.  

این مقام مسوول با بیان اینکه اغلب این پروژه‌ها در سال‌های ۹۸ و ۹۹ آغاز شده است، گفت: افتتاح خطوط لوله گاز در سال جاری در مقایسه با سال ۱۴۰۰ رشدی ۵ برابری خواهد داشت.  

وی با تاکید بر اینکه احداث خطوط لوله گاز جزو طرح‌های کلان مملکت است، افزود: طرح‌ها محدود به یک دولت نیست.  

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به احداث خط لوله گاز از بندرعباس به  لافت و گورزین در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: خط لوله متشکل از دو بخش ۳۰ اینچ و ۱۶ اینچ است و برای احداث آن عملیات پیچیده‌ای برای نخستین بار در خاورمیانه انجام خواهد شد.  

وی ادامه داد: برای احداث این خط لوله ۳ هزار و ۵۰۰ متر حفاری افقی در عمق ۸۰ متری زیر دریا انجام خواهد شد.  

نوشادی تاکید کرد: حفاری افقی از هر دو سمت صورت می‌گیرد و ۲ سیستم حفاری در سرزمین اصلی و جزیره قشم مستقر خواهند شد.  

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، این خط پایداری تامین انرژی در قشم را تامین می‌کند و با عبور کشتی‌ها خطوط آسیب نمی‌بینند.  

وی اضافه کرد: اولین بار است که خط لوله سایز ۳۰ اینچ را ۳.۵ کیلومتر از زیرزمین عبور می‌دهیم.  

نوشادی با تاکید بر اینکه اجرای این پروژه مخاطراتی خواهد داشت، بیان کرد: برای اجرای این پروژه از متخصصین و مشاورین داخل کشور استفاده شده است.  

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: پروژه از حدود ۲ سال قبل شروع شده است. در قسمت حفاری افقی نیز تجهیز کارگاه در هر دو سمت انجام شده و پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آینده کار حفاری آغاز شود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس