پرونده دستگیرشدگان در اغتشاشات هرچه زودتر در دادسراها تکمیل و به دادگاه ارسال شود/ تصویب طرح "اصلاح قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" پیگیری شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت:یکی از اولویت‌های ما در قوه قضاییه، توجه و اهتمام به هر مقوله‌ای است که موجبات تحکیم و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع و مصرف را فراهم می‌آورد.

به گزارش مشرق از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نشست با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نسبت به اختصاص وقت ملاقات به همسر یک محکوم امنیتی از ناحیه رئیس قوه قضاییه گلایه داشت، افزود: من باید تا آنجا که می‌توانم حرف هر فرد تظلم‌خواهی را استماع کنم و تفاوتی بین تظلم‌خواهان قائل نشوم؛ اعتقاد من این است و این اعتقاد را شفاف می‌گویم که قوه قضاییه باید ملجاء همه تظلم‌خواهان باشد صرف‌نظر از آنکه این تظلم‌خواه چه کسی است یا از چه جناح و گرایشی است؛ اینکه چون فرد تظلم‌خواه، فلان سابقه یا کارنامه را دارد، کاغذ تظلم‌خواهی‌اش را در خُردکن بیندازیم و به او وقت ملاقات ندهیم را من قبول ندارم.

رئیس عدلیه ادامه داد: از اختصاص وقت ملاقات به آن فردی که نام برده شد (همسر یک محکوم امنیتی) پشیمان نیستم و اگر موارد مشابه نیز پیش آید دوباره وقت ملاقات می‌دهم.

وی در همین راستا گفت: در طول شبانه‌روز حداقل ۱۰۰ پیامک تظلم‌خواهی از داخل و خارج کشور برای من می‌آید و برخی آنها را خودم پیگیری می‌کنم و با فرد تظلم‌خواه شخصا تماس می‌گیرم بدون آنکه آن خانم یا آقا را بشناسم؛ به گونه‌ای که آن فرد باور نمی‌کند که رئیس قوه قضاییه با او بواسطه پیامکش تماس برقرار کرده است. همچنین فردی را نیز مسئول کرده ام که به این پیامک های تظلم خواهی رسیدگی کند و راهنمایی های لازم را به فرد تطلم خواه انجام دهد.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به ملاقات‌های کثیری که از ناحیه خود وی و مسئولان عالی قضایی با اقشار مختلف مردم به ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران و جانبازان انجام می‌شود، گفت: اگر وقت آن را داشتم و می‌توانستم با همه تظلم‌خواهان ملاقات می‌کردم و سخنان آنها را استماع کرده و راهنمایی‌های لازم را به آنها انجام می‌دادم.

تاکید بر اهمیت مقوله تصویب قوانین متقن و همه‌جانبه‌نگر

محسنی اژه ای اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما در قوه قضاییه، توجه و اهتمام به هر مقوله‌ای است که موجبات تحکیم و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع و مصرف را فراهم می‌آورد.

وی در سخنانی ضمن اشاره به اهمیت متقن بودن قراردادهای دولتی در راستای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور تصریح کرد: قرادادهای دولتی باید در زمره مستحکم‌ترین و متقن‌ترین قراردادها باشند و نباید به گونه‌ای باشد که اعتبار این قراردادها با آمد و رفت یک مدیر یا جریان شدت و ضعف پیدا کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: وقتی یک بنگاه صنعتی و تولیدی واگذار می‌شود و فرد سرمایه‌گذار در آن بنگاه سرمایه‌گذاری می‌کند و سپس اعلام می شود که در این واگذاری عیب و نقص وجود داشته است، این سؤال مطرح می‌شود که در اینجا مشکل از بخش واگذارکننده بوده یا سرمایه‌گذاری که آن بنگاه را تملک کرده است؟ در اینجا چه کسی باید تاوان دهد؟

محسنی اژه ای در همین راستا تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما در قوه قضاییه، توجه و اهتمام به هر مقوله‌ای است که موجبات تحکیم و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری، تولید، توزیع و مصرف را فراهم می‌آورد.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله رفع موانع کسب و کار، بیان داشت: مهم‌تر از به چرخه تولید بازگرداندن یک واحد تولیدی و کارخانه تعطیل‌شده یا نیمه‌تعطیل آن است که ما علل و ریشه‌هایی که سبب توقف و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی، کارخانجات و کارگاه‌ها می‌شود را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اهتمام قوه قضاییه برای ساماندهی چرخه صادرات و واردات در کشور با مساعدت و همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی، گفت: با اقداماتی که طی یک سال اخیر در راستای ساماندهی بنادر، گمرکات و انبارهای سازمان اموال تملیکی صورت گرفته است، روند واردات کالا و ترخیص و توزیع‌ آن‌ها در کشور و رساندن کالاها به دست مصرف‌کنندگان، بهبود و ارتقاء قابل ملاحظه‌ای یافته است و این امر مرهون همراهی و همکاری هر سه قوه است.

رئیس قوه قضاییه به اهمیت مقوله تصویب قوانین متقن و همه‌جانبه‌نگر که دارای تعارض منافع، ابهام و اجمال و تناقض نباشند، تاکید کرد و بر همین اساس از نمایندگان مجلس خواست تا با همراهی و همکاری مسئولان دولت و قوه قضاییه با اتخاذ پیش‌بینی‌ها و برآوردها و کارشناسی‌های لازم نسبت به تدوین و تصویب قوانین شفاف و صریح و قابل دوام اهتمام داشته باشند و امور تقنینی به گونه‌ای پیش رود که نیازی به تغییر و اصلاح قوانین مصوب ظرف ۶ ماه یا یک سال آینده نباشد چرا که همین فرآیند، واجد تبعاتی است.

محسنی اژه‌ای با بیان این نکته که مقوله دیدار مسئولان عالی قضایی با مردم در جریان سفرهای استانی از سوی خود وی در دوره معاونت اولی پایه‌گذاری شده، تصریح کرد: در دوره‌ای که معاون اول قوه قضاییه بودم خطاب به رئیس وقت دستگاه قضا در جریان سفرهای استانی اعلام می‌کردم که برای من مسئله جایگاه مطرح نیست؛ به جای حضور در نشست با مسسولان برای من محلی را د رنظر بگیرید که در آن محل به صورت مبسوط با مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی به صورت چهره به چهره ملاقات کنم و مسائل و دغدغه‌های آنها را بشنوم و در جهت رفع آنها در حیطه اختیارات قانونی اقدام کنم.

وی ادامه داد: این رویه اکنون نیز برقرار است و در جریان سفرهای استانی ۴ - ۵ نفر از اعضای شورای عالی قوه قضائیه هر کدام چندین ساعت برای شنیدن حرف مردم وقت می گذارند؛ علاوه بر این، هر هفته یکی از مسئولان عالی قضایی در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه حاضر می‌شود تا به استماع و رفع مسائل و مشکلات قضایی مردم بپردازد.

رئیس قوه قضائیه به دور از حاشیه‌، اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده‌اند

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در طول مدتی که مسئولیت خطیر ریاست دستگاه قضا را عهده‌دار شدند، به دور از حاشیه‌، اقدامات مثبت و سازنده‌ای را انجام داده‌اند و این اقدامات کاملا در کشور مشهود است.

«حمیدرضا حاجی‌بابایی» گفت: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آن حیث که دارای سابقه قابل توجهی در مجلس یا سایر دستگاه‌های اجرایی کشور هستند، از شناخت کافی نسبت به بخش‌های مختلف و دستگاه‌های گوناگون کشور برخوردار هستند.

حسینی دیگر عضو این کمیسیون نیز با اشاره به برخی مشکلات موجود میان مردم و اوقاف، خواستار توجه بیش از پیش دستگاه قضایی نسبت به این مقوله شد.

زارع عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در سخنانی خواستار انجام مساعدت‌های قانونی از سوی دستگاه قضایی در راستای حل مشکلات صادرکنندگان شد.

شهبازی دیگر عضو این کمیسیون نیز بر ضرورت توسعه اشتغالزایی در کشور به ویژه برای فارغ‌التحصیلان تاکید کرد و از دستگاه قضایی خواست که با انجام اقدامات مقتضی، موانع پیش روی این مهم را از میان بردارد.

میرتاج الدینی دیگر عضو این کمیسیون نیز در این جلسه با اشاره به ویژگی‌های مدیریتی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: اِشراف قابل توجه نسبت به موضوعات و مسائل مختلف قضایی و همچنین پیگیری‌های مستمر و گسترده حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در راستای احیای حقوق عامه، نشان‌دهنده سوابق و تجربیات بالای ایشان در قوه قضاییه است.

وی همچنین از رویکرد دستگاه قضایی در زمینه حمایت از کارخانه‌ها و رفع مشکلات و موانع پیش روی واحدهای تولیدی قدردانی کرد.

میرتاج‌الدینی در ادامه از بعضی برخوردهای غیرکارشناسی در تعزیرات و همچنین برخی احکام صادره از سوی دادگاه‌ها در رابطه با واحدهای تولیدی انتقاد کرد.

رحمانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز طی سخنانی در این جلسه، خواستار اتخاذ تدابیر قضایی مناسب در رسیدگی به آن دسته از پرونده‌هایی شد که جمع کثیر و قابل توجهی از مردم در آنها ذی‌نفع هستند.

مفتح دیگر عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه اِشراف و آگاهی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر مسائل مختلف قضایی که برگرفته از تجارب بالای قضایی ایشان است، در افزایش کارایی عدلیه بسیار موثر بوده است، گفت: دستگاه قضایی باید رویکرد اخیر خود در برخورد قاطعانه و سریع با متخلفان را استمرار ببخشد.

وی همچنین عنوان کرد: حجم بالای پرونده‌ها در قوه قضاییه و مشخص کردن زمان معین برای قضات جهت پایان دادن به روند رسیدگی این پرونده‌ها، مغایر با اصول مربوط به دقت در رسیدگی‌های قضایی است.

کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در این جلسه، به بیان برخی مشکلات و مسائل مرتبط با حدنگاری و کاداستر در استان گیلان پرداخت.

گودرزوند چگینی دیگر عضو این کمیسیون نیز طی سخنانی، انتظارات از حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای نسبت به سایر روسای دستگاه قضا را بسیار زیاد و متفاوت دانست و گفت: رئیس فعلی عدلیه از درون سیستم قوه قضاییه به جایگاه ریاست این قوه رسیده است و همین امر، انتظارات را از ایشان بالا برده است.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، ضرورت دارد که دادستان‌ها مسائل و پرونده‌های مرتبط با کشاورزان و دامداران را به صورت ویژه پیگیری کنند.

رضاخواه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که از ناحیه اسناد جعلی در حوزه املاک به وجود آمده است، خواستار ارائه لایحه‌ای از سوی قوه قضاییه برای ساماندهی وضعیت اسناد در حوزه املاک شد.

کرمی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در این جلسه، طی سخنانی اظهار داشت: وجود قوانین متناقض و متعارض در برخی حوزه‌ها مانند قوانین تجارت و مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا، هم برای دستگاه قضا و هم برای مردم مشکل‌آفرین است و لازم است که در این زمینه ها تدابیر و تصمیمات عاجلی گرفته شود.

آقایان زنگنه و فرزانه و همچنین خانم محمودی از دیگر اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، خواستار بهبود برخی از عملکردها در سازمان بازرسی شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  2 1
  بجز کسانی که مقابل نیروهای امنیتی قرار گرفتند
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
   1 0
   من از گاریسازهای قاتل شکایت دارم به کی بگم؟
 • IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  1 0
  اون شماره پیامک چنده؟
 • رحیم IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  3 1
  چرا در ایران از حقوق مردها حمایت نمی شود. چرا دخترها به هدف پولدار شدن ازدواج می کنند.
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  4 7
  خیلی شیک شدی حاج آقا یعنی فاحشه ها و قمه کش ها و... که اغتشاش کردن خیالشون همچنان راحت باشه!؟ دیگه چون الان که چیزی از شما ندیدیم
 • DE ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  0 0
  ان شاالله
 • عدالت IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  0 5
  درود بر شما جناب اقای اژه ای حمایت از مظلوم قانون خداست
 • قمی IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
  3 0
  سطح قوه قضاییه با اژه ای رفیق هاشمی آمد پایین متاسفانه و امیدی به برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و حتی امنیتی نیست
 • atabat IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  سه جا پاشنه آشیل نظام خواهند شد . همین شما قوه قضا ، دوم بانکها، سوم مالیات.
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 1
  درود
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  3 0
  ۱- اطاله دادرسی در پرونده های حتی سطح پایین حقوقی هم بیداد میکند اینکه دفتر فلان شعبه دادگاه در فلان شهرستان استان اصفهان به سبب قرار کارشناسی که صادر شده وقت نظارت دادگاه.را ۴ ماه !! عقب می اندازد و مردم معطل هستند که در طول این ۴ماه کی قرار اجرای قرار کارشناسی صادر بشه که برن هزینه اش رو بپردازند و... یک ظلم آشکاری است که رخ داده و میده / ۲- اینکه متأسفانه تمام مقوله دفاع شاکی در دادگاه رو می‌سپرن به وکلا و خانواده درجه یک فرد شاکی که زمین گیر و مریض است رو در دادگاه براش سمتی قائل نیستند ولو اینکه از طرف شاکی در دفاتر اسناد رسمی وکالتنامه داشته باشد این یک ظلم آشکاری است که حق شاکی (خواهان). و برای دفاع از خودش در دادگاه رو گرفتن. / اگر اون وکیل درست دفاع نکرد یا خائن از آب درآمد و به جای دفاع از خواهان به نفع خوانده عمل کرد تکلیف این بنده خدایی که شکایت کرده چیه !؟ خودش که مریض است خانواده درجه یک اش رو هم که بهش اجازه نمی‌دین بیاد دفاع کنه و میگین سمت نداری وکیلش هم که اونجوری پس چه کند !؟ / وکیل رو عزل کند هم باید پرونده تمام نشده حق و دستمزدش را کامل بدهد رو گنج که ننشستیم و پول که چاپ نمی‌زنیم که براحتی وکیل عزل کنیم / حق دفاع از شاکی در دادگاه با معلولیت جسمی رو از خانواده درجه یک اش گرفتن به سبب اینکه سمت قضایی ندارد ظلم است در حق اون شاکی و بتازگی هم متأسفانه حق پیامک اطلاع از ابلاغیه های قضایی رو هم دادن به وکیل / جلوی این ظلم ها رو بگیرین لطفا ‌
 • IR ۰۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  جنای رئیس قوه قضائیه اگر قوانین هوشمندانه و بازدارنده‌ای برای عفاف و حجاب و فضای مجازی و اختلاس و حيف و میل بیت المال تصویب و اجرا نشود، فاتح امنیت و حرمت خون شهدا را بخوانید
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  با این نحوه دوپهلویی که حضرت ایشون سخن میگن و عمل میکنن، از این قوه در فرونشاندن طاغیگری و یاغیگری نباید انتظاری داشت
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  واقعا عجیبه. شما حتی از اخذ خسارت آسیب به اموال عمومی از این حروم لقمه ها (و در واقع والدین بیت المال خور اونها) هم عاجزید که راحت به بهانه های مختلف از حق ملت می بخشید و می گذرید؟
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  اگر مدیران میانی را درست انتخاب لازم نیست با زن محکوم امنیتی گپ بزنی. ثانیا فریاد تظلم خواهی ما را هم بشنو حکم اسلام را در مورد بریدن دست دزدان بیت المال اجرا کن و اول از طبری شروع کن و اگر پاکدستی به احدی از اختلاسگران رحم نکن انوقت ببین چطور اعتماد مردم برمی گردد. صدها هزار شهید وصیتشان حجاب بود ولی مردم تا می خواهند امر به معروف کنند کوتاهی شما در اعدام اختلاسگران برسرشان کوبیده می شود
 • محمدایوب IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  جناب اژه ای مردمی که بعد از هر فتنه وشورشی به جهت پایان آن می آیند وبرای حفظ نظام خون میدهند وخون دل میخورند تا کی باید شاهد وطن فروشی اصلاح طلبان حامی اغتشاش‌ها باشند مردم تظلم خواهیشان را پیش که ببرند چرا شعبه ای ویا سامانه ای برای شکایت مردم از امثال پزشکیان وکرباسچی ومرعشی ودیگر اصلاح طلبان راه نمی اندازید
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  چه نهاد بالادستی بر عملکرد این قوه نظارت دارد؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس