گزارش رویترز از عملیات موفق ایران در دستگیری ده‌ها جاسوس سیا

خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل به عملیات موفق دستگاه‌های اطلاعاتی ایران در شناسایی و دستگیری ده‌ها نفر از جاسوسان سیا پرداخته است.

به گزارش مشرق، یک رسانه انگلیسی در گزارشی به نحوه به دام افتادن مخبران «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) در ایران پرداخته است.

خبرگزاری رویترز این گزارش را با شرح داستان به دام افتادن فردی به نام «غلامرضا حسینی»، یکی از مأموران سیا در ایران در سال ۲۰۱۰ آغاز کرده است.

رویترز می‌نویسد: «تنها چند دقیقه مانده بود جاسوس [سیا] از ایران خارج شود که دستگیر شد. غلامرضا حسینی اواخر سال ۲۰۱۰ در فرودگاه امام خمینی آماده پرواز به سمت بانکوک بود. این مهندس ایرانی قرار بود در آنجا با مدیرانش در سیا ملاقات کند. اما قبل از آنکه مالیات خروجش را پرداخت کند، دستگاه خودپرداز فرودگاه اعلام کرد که کارتش معتبر نیست. لحظاتی بعد، یک مأمور امنیتی خواستار بررسی گذرنامه‌اش شد و سپس، او را به سمتی دیگر هدایت کرد.»

حسینی گفته او به یک سالن VIP هدایت شده از او خواسته شده روی صندلی‌ای که به سمت دیوار چرخانده شده بود بنشیند. حسینی برای چند دقیقه تنها گذاشته شد و با توجه به آنکه هیچ دوربین امنیتی در آنجا نمی‌دید دستش را داخل جیب شلوارش برد و کارت حافظه‌ای که پر از اطلاعات دولتی بود و می‌توانست به اعدامش منجر شود را در دهانش گذاشت، آن را جوید و بلعید.»

تنها اندکی بعدتر، مأموران وزارت اطلاعات وارد اتاق شدند و بازجویی آغاز شد. انکارهای او و نابودی آن اطلاعات هیچ فایده‌ای برایش نداشتند. به نظر می‌رسید که آنها از همه چیز خبر داشتند. اما چگونه؟

این جاسوس سیا به خبرگزاری رویترز گفته است: «اینها چیزهایی هستند که من به هیچ کس در دنیا نگفته‌ام.» در آن لحظاتی که اطلاعات به ذهنش هجوم می‌آورند حتی این به ذهنش خطور کرد که شاید سیا خودش او را فروخته است.

خبرگزاری رویترز نوشته تحقیقات این رسانه درباره نحوه مدیریت جاسوسان در سازمان سیا نشان می‌دهد غلامرضا حسینی، به جای آنکه قربانی خیانت سیا باشد، قربانی غفلت و قصور این سازمان جاسوسی شده است.

مطابق این گزارش، نظام ارتباطات پنهانی سیا معیوب بوده و این موجب شده دستگاه‌های اطلاعاتی ایران بتوانند به آسانی مخبرانی مانند او را شناسایی و دستگیر کنند. حسینی که نزدیک به یک دهه در ایران زندانی شد گفته که دیگر هیچ‌گاه، حتی بعد از آزادی‌اش در سال ۲۰۱۹ چیزی از سازمان سیا نشنیده است.

سازمان سیا از اظهارنظر درباره روایت این جاسوس خودداری کرده است.

رویترز نوشته تجربه حسینی از سوءمدیریت و بی‌اعتنایی سیا به سرنوشت او، تنها مختص او نیست. رویترز طی مصاحبه‌ای که با ۶ جاسوس سابق سیا در ایران داشته به این نتیجه رسیده که سیا برای جمع‌آوری اطلاعات در ایران بی‌احتیاط عمل کرده و زندگی کسانی که جانشان را برای کمک به ایالات متحده به خطر می‌اندازند در معرض خطر قرار داده است.  

یک جاسوس گفت سیا به او دستور داد برای جمع‌آوری اطلاعات به مکانی در ترکیه برود که آن سازمان اطلاع داشت تحت نظر ایران است. یک مرد دیگر که از کارکنان دولت بود می‌گوید هنگام سفرش به ابوظبی برای گرفتن ویزای آمریکا یک مأمور سیا از او خواسته برای آمریکا جاسوسی کند؛ او این درخواست را رد کرده اما بعد از بازگشت به ایران دستگیر شده است.

رویترز نوشته چنین اقدامات بی‌پروایی از سوی سیا گاهاً ایرانی‌های عادی را در معرض خطر قرار می‌دهد بی‌آنکه هیچ اطلاعات حساسی نصیب واشنگتن کند. وقتی این افراد دستگیر می‌شدند سیا هیچ کمکی به آنها یا خانواده‌شان حتی در سال‌های بعدتر نمی‌کرده است.

جیمز اولسون، از مقام‌های سابق ضداطلاعاتی سیا گفته اطلاعاتی درباره این پرونده‌های بخصوص ندارد. اما گفته ایجاد خطرات غیرضروری برای منابع اطلاعاتی از سوی سازمان، یک شکست حرفه‌ای و اخلاقی برای سیا خواهد بود.

اولسون به رویترز گفت: «اگر ما بی‌احتیاط بوده‌ایم، اگر بی‌پروا عمل کرده‌ایم و باعث شده‌ایم به ما نفوذ کنند، شرم بر ما. اگر آدم‌هایی به ما آنقدر اعتماد کرده‌اند که اطلاعاتی در اختیار ما قرار داده باشند و بعد مجازات شده‌اند ما از لحاظ اخلاقی شکست خورده‌ایم.»

رویترز نوشته این افراد در پاکسازی‌های ضداطلاعاتی‌ای که ایران از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد دستگیر شدند. تهران در گزارش‌های پخش‌شده از رسانه‌های دولتی خود بارها گفته که موفق به شکار ده‌ها نفر از مخبران سیا شده است.

رویترز می‌گوید برای تهیه این گزارش ده‌ها ساعت مصاحبه با ۶ نفر از ایرانی‌هایی که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ توسط حکومت ایران به جاسوسی متهم شده‌اند انجام داده است.

برای راستی‌آزمایی روایت این افراد، رویترز اقدام به مصاحبه با ۱۰ مقام سابق اطلاعاتی آمریکا که از عملیات‌ها در ایران مطلع بوده‌اند کرده‌اند و علاوه بر آن به بررسی اسناد و گزارش‌های رسانه‌ای در ایران پرداخته است. علاوه بر این، این رسانه می‌گوید با کسانی که جاسوس‌ها را می‌شناخته‌اند نیز مصاحبه کرده است.

هیچ‌یک از مقام‌های سابق یا کنونی آمریکا که با رویترز مصاحبه کرده‌اند هویت هیچ یک از منابع اطلاعاتی سیا را تأیید یا افشا نکرده‌اند.

سیا از اظهارنظر به طور مشخص درباره گزارش رویترز خودداری کرده، با این حال، یک سخنگوی این سازمان گفت سیا همه تلاش خودش را برای محافظت از منابع اطلاعاتی خود انجام می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سیدمرتضی IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  6 2
  تفاوت یک دزدی عادی با جاسوسی فساد در مدیریت کشور از نظر قانونی چیه تقریبا هیچی اگر دزدی کنی پلیس بازداشتت کنه تو نمیتونی وارد دولت بشی اما اگر در دولت فساد کنی یا جاسوسی کنی و تو در اورگان دولتی باشه اخرش میشه مثل قضیه متروپول چند سال زندان و دوسال دوری از خدمت یعنی بعدا میتونی مدیر شه واقعا مسخرن
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   1 1
   آره بنیتو مسخره هست چون به اربابت اهانت شده داری زر میزنی، آب یخ یا پماد؟!!! کدوم بدم خدمتت؟
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  7 0
  مرگ برامبیهای فحاش وتخریب گروقاتل ومجروح کننده اموال عمومی وخصوصی وپلیس ایران واروپا وکادرامبولانس ومصدوم وکسبه ورهگذر
 • ملت IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 1
  مسخره کسانی هستند که با اعتماد به آمریکا و اروپا کشورشان را می‌فروشند ودر مقابل وجدان خود هیچ حسی ندارند اطلاعات آنها باعث نابودی مردم کشورش می‌شود وجان مردم کشورش را بخطر می‌اندازد
 • امید IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 2
  چه فایده ! وقتی جاسوس دشمن آزاد میشه و اعدام نمیشه ! جاسوس رو باید به طرز وحشتناکی بکشن که دیگه کسی جرأت نکنه بیاد بر علیه نظام اسلامی و امنیت این مملکت جاسوسی کنه
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  10 1
  خلخالی کجایی نور به قبرت بباره که ریشه فساد رو خشک کردی‌ کاش الان هم زنده بودی جوخه عَلَم میکردی و مفسدین رو درو میکردی چه اختلاسگر چه آشوبگر و اغتشاشگر چه مفسدین مقدس مآب .....کجایی خلخالی
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   هیچی از دست دو روهایی مثل تو فوت شد
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   1 0
   مردم مسلمان ایران منتظر برقراری دادگاه صحرایی و تیرباران حروم لقمه های وحشی بیشرفی است که پلیس رو سلاخی کردن.طرفدارای کثافتشون رو هم بگیرین و بفرستین سنگ شکنی تو اردوگاه نه اینکه بفرستین هتل زندان به صرف قیمه پلو و زرشک پلو و چندسال بعد چاق و چله آزاد بشن. آخه کجای دنیا با زندانی امنیتی اینجوری برخورد می کنن؟
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  2 0
  سیا فقط از طریق بکارگرفتن جاسوسهای احمق اقدام به حرفهای هالیوودی میکند والا درمیدان عمل آنقدر ترسو وبزدل هستند که دستت را تکان بدهی ازترس ده ها متر به آنطرف پرتاب میشوند .درجنگ رودرو هیچ هنری ندارند
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  شاید این متن اگه تازه چاپ شده برای اینه که به جاسوسانشون که در معرض دستگیری اند یا دستگیر شدند بگه اگه بگین جاسوس آمریکا هستم آزادید بعد از مدتی. اما نگید جاسوس موساد ام.
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  2 0
  درود بر وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران و ارتش و بسیج و ناجا و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  فقط باید فیلم و عکس این مهسای تجزیه طلب کومله را با همان لباس فرم پیشمرگه در جراید منتشر کنند تا مردم بفهمند مهسا کیست صف خود را از دشمنان نظام جدا کنند
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  خوب همه در اینستاگرام عکس مهسا امینی در لباس فرم پیشمرگه کومله را دیده اند همه بسیجیان از تلفن رئیسی به خانواده این جدایی طلب و تجزیه طلب و عرض تسلیت به او در تعجبند !!!!
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  علت ترور شاه در 56 و حمله عراق سه بار قبل از انقلاب و در نهایت اخراج شاه توسط امریکا از ایران همین برنامه تجزیه ایران بود چون شاه تجزیه خوزستان را قبول نداشت اگر بمانند بحرین قبول می کرد ده بیست دیگر حکومت می کرد باید اینها را به مردم گفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس