امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه «ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند»، خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: هیچ خبر مهمی در ایران نیست و تغییر رژیمی صورت نخواهد گرفت.

به گزارش مشرق، وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با رادیو سراسری آمریکا ( ان پی آر) در پاسخ به پرسشی درباره درگذشت دختر جوان ایرانی مهسا امینی، گفت: در مورد اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاده است، همه ما متاسف هستیم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: این اتفاق در همه جای دنیا رخ می‌دهد از جمله ده‌ها مورد در سال در آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها.

وزیر خارجه ایران گفت: از زمان وقوع این اتفاق رئیس جمهور کشورم موضوع را با دقت دنبال و با خانواده خانم امینی صحبت کردند. دستگاه قضایی نیز  با جدیت در حال پیگیری موضوع است.

وی تصریح کرد: به دلیل احساسات پاک مردم ایران در ساعات اولیه این حادثه، مردم اعتراضاتی را به شکل مسالمت آمیز ابراز کردند اما موضوع تمام شد و همه منتظر نظر دستگاه قضایی هستند.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: ولی برخی از خارج از کشور با سوء استفاده از احساسات پاک مردمی، از طریق ماهواره‌ها، فضای مجازی در حال تحریک مردم در داخل ایران هستند به نحوی که اعتراضات مسالمت آمیز را به خشونت تبدیل کرده‌اند.

وی گفت: البته ما تعجب می‌کنیم که چرا برخی مقام‌های آمریکا در این موضوع دخالت می‌کنند.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره نحوه درگذشت مهسا امینی افزود: بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، اولا اسنادی وجوی دارد که خانم امینی قبلا دچار مشکل مغزی بوده و عمل جراحی انجام داده، ثانیا شاهدان را که به دادگاه احضار کرده‌اند، شهادت داده‌اند که مورد ضرب و شتم از طرف پلیس قرار نگرفته است اما هنوز ما نمی‌توانیم قضاوت کنیم و باید منتظر تحقیقات نهایی دقیق و منتظر نظر دستگاه قضایی باشیم.

نقش شبکه‌های ماهواره‌ای لندن در ناآرامی‌های ایران

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اما اکنون سوال من این است، اتفاقی افتاده است، چرا باید شبکه‌های ماهواره‌ای که از لندن اداره می‌شوند یا در داخل آمریکا برخی از مقام‌های آمریکا حرف‌های تحریک آمیز بزنند و مداخله کنند؟

وی گفت: بعضی از این شبکه‌ها که از لندن هدایت می‌شوند علنا مردم را به شورش، آتش زدن و کشتن ترغیب می‌کنند . بگذارید دستگاه قضایی نظرش را بدهد.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران افزود: معترضانی در ایران نسبت به این حادثه وجود دارند که مطالبه شان را به شکل مسالمت آمیز بیان می‌کنند اما اکنون شبکه‌های سازماندهی شده‌ای در حال کار در حوزه ایجاد ناامنی هستند و اخلال در نظم عمومی را دنبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: گروهک تروریستی منافقین که ۱۷ هزار ایرانی را به شهادت رسانده، از آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی در حال تحریک هستند و عواملشان را به داخل ایران می‌فرستند.

بین اعتراض، اخلال و آشوب تفاوت وجود دارد

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند. مردم ایران فهیم هستند. بین اعتراض، اخلال و آشوب تفاوت وجود دارد. ما در ایران به مطالبات مردم توجه می‌کنیم اما با کسانی که بخواهند آشوب کنند و تحت تاثیر خارج از کشور باشند، طبق قوانین مان عمل می‌کنیم.

ما از دموکراسی کامل برخورداریم

وی در پاسخ به پرسش دیگر این خبرنگار آمریکایی درباره برخی درخواست‌ها مبنی بر تغییر قوانین پوشش زنان گفت: کشورها چارچوب‌ها، قوانین، مقررات و ارزش‌هایی دارند. ما در کشورمان از دموکراسی کامل برخورداریم. همین وضعیتی که در ایران می‌بینید نشان دهنده وجود دموکراسی در ایران است. بگذارید منتظر نتیجه قوه قضاییه بمانیم.

پلیس با کسی که آمبولانس آتش بزند و بانک سرقت کند، با قدرت برخورد می‌کند

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برخی ویدئوهای منتشر شده خشونت آمیز مبنی بر برخورد پلیس با معترضان افزود: هر جا که مطالبه و درخواست به شکل مسالمت آمیز مطرح شود، در چارچوب مقررات کشور آزادانه می‌توانند اقدام کنند. اما پلیس با کسی بخواهد آمبولانس آتش بزند و بانک سرقت کند، با قدرت برخورد می‌کند. در کشور شما وقتی مردم ریختند کنگره را اشغال کردند، چه کردید؟

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: حتی دستگاه امنیتی شما توییتر رئیس جمهور (دونالد ترامپ) را مسدود کرد. دموکراسی بود یا برای حفظ امنیت؟ تشخیص دادید برای حفظ امنیت، توییتر مقام اول مملکتتان را هم مسدود کنید چون نماد دموکراسی تان توسط مردم اشغال شده بود.

افراد در چارچوب آزادی بیان و تجمعات در ایران آزادند

امیرعبداللهیان در پاسخ به این پرسش خبرنگار رادیو سراسری آمریکا درباره علت محدودیت اینترنت در روزهای اخیر گفت: ما برای حفظ امنیت و آرامش عمومی مردم در سراسر کشور وظیفه داریم و هر آنچه که به امنیت کشور کمک کند در چارچوب قانون، پلیس باید انجام دهد. کسی که اخلال کند طبق مقررات با او برخورد می‌شود اما در چارچوب آزادی بیان و تجمعات، افراد در ایران آزادند. ببینید اتفاقی افتاده است، همین اتفاق برای یک فرد سیاهپوست بطور عمد و وحشتناک توسط پلیس آمریکا اتفاق افتاد.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: تحقیقات ما تاکنون نشان می‌دهد، اینجا عمدی در کار نبوده است. البته ما منتظر نتیجه تحقیقات بیشتر و دقیقتر می‌مانیم.

یکسری سایت‌ها که از غرب هدایت می‌شوند، به دنبال تحریک مردم هستند

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران پرسید: چرا باید بعضی از کشورهای خارجی از غرب اظهار نظرهایی را برای تغییر نظام در ایران بکنند؟ این موضوعات اصلا چه ارتباطی با هم دارد؟

یک شبکه ماهواره‌ای که بطور فارسی از لندن پخش می‌شود، مردم ایران را دعوت به سرنگونی نظام می‌کند. یکسری از سایت‌ها که از غرب هدایت می‌شوند، دارند مردم را تحریک می‌کنند که سلاح و مواد منفجره بصورت دستی بسازند.

امیرعبداللهیان درپاسخ به ادعای دیگر این خبرنگار آمریکایی گفت: کسانی که در کف خیابان حضور پیدا کردند، مردم در دسته جات بزرگ و چند میلیونی در سراسر ایران به خیابان‌ها آمدند. بیش از ۲۸ میلیون ایرانی - اجتماع بزرگ امت رسول اللّه (ص) - در اعتراض به آشوب و شورش به خیابان آمدند اما رسانه‌های غربی این ۲۸ میلیون را ندیدند. یک تصویر هم از آن منعکس نکردند اما یک جمع ده نفری، ۵۰ نفری یا ۱۰۰ نفره را در میدانی در حال آتش زدن بانک و سطل زباله بزرگنمایی کردند.

وزیر خارجه ایران یادآور شد: این داستان قبلا هم در کشور ما و سایر کشورها اتفاق افتاده و طرف‌های خارجی هم سعی کرده‌اند دخالت و سوء استفاده کنند.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنم منتظر باشید تا نتیجه تحقیقات روشن شود . همه چیز در ایران تحت کنترل است. آنقدر که شما به آن می پردازید و نگران هستید، نگرانی وجود ندارد.

آمریکا و غرب به جای نگرانی درباره اینترنت، نگران وضعیت بیماران ایرانی باشند

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با توجه اعلام وزارت خارجه آمریکا مبنی بر کمک به رفع محدودیت اینترنت در ایران، آیا جمهوری اسلامی ایران در آینده قادر به کنترل اینترنت خواهد بود؟ گفت: ما فضای مجازی را بطور آزاد در اختیار مردم قرار داده‌ایم و این فضا را حفظ می‌کنیم.

وزیر خارجه ایران افزود: ایالات متحده اگر نگران مردم ایران است، هزاران کودک ایرانی به خاطر تحریم دارو فوت کرده‌اند، آمریکا برای داروی کودکان پروانه‌ای در ایران حاضر نشد همکاری کند. آمریکا در زمان کرونا حاضر نشد یک واکسن به ایران ارسال کند. به جاهای دیگری که به ایران واکسن می‌دادند، فشار آورد که ایران تحریم است و واکسن ندهید.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: تا زمانی که دستگاه امنیتی ما تشخیص دهد به دلیل سوء استفاده بیگانگان، اینترنت باید کنترل شود، حتما این کار را انجام می‌دهیم.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران۷ گفت: اگر آمریکا و غرب نگران وضعیت اینترنت در ایران هستند، نگران تحریم و وضعیت بیماران ایران باشند که آمریکا دارو را تحریم کرده و اجازه نمی‌دهد به دست آنها برسد.

وزیر خارجه ایران گفت: توصیه‌ام به مقام‌های آمریکایی این است ما در حال مذاکره و تبادل پیام برای بازگشت به برجام هستیم، هیچ خبر مهمی در ایران نیست. تغییر رژیمی در ایران صورت نخواهد گرفت. با احساسات مردم ایران هم در این طراز نمی‌توانند بازی کنند.

وی یادآور شد: زمانی اوباما هم دچار این اشتباه شد، نامه نوشت و صحبت از حل مشکلات کرد، چندی بعد که تحولاتی سیاسی – اجتماعی در ایران رخ داد و البته گسترده تر از وضعیت فعلی، بلافاصله از کسانی که کف خیابان‌ها بودند ، اعلام حمایت کرد و شبکه‌های ماهواره‌ای هم ترغیب کردند که مردم کف خیابان‌ها بریزند و بانک‌ها را آتش بزنند و همه چیز را تغییر دهند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: مقام‌های آمریکا باید صبر کنند و شتابزده عمل نکنند به ویژه اینکه ما در حال مذاکره و تبادل پیام درباره برجام هستیم. این رفتارها اعتماد ما را نسبت به آمریکایی‌ها کمتر می‌کند. ما همین گونه اعتمادی به آنها نداریم چه رسد به اینگونه رفتارها و موضعگیری‌ها.

درباره تضمین به درک مشترک نزدیک شده‌ایم

وزیر امور خارجه درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز گفت: در مجموع گفت وگوهای مثبت و رو به جلویی را در وین پشت سر گذاشتیم. تاکنون پیام‌های زیادی را با طرف آمریکایی تبادل کرده‌ایم. مسیری طولانی را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون در گام‌هایی قرار داریم که موضوعاتی اندک ولی مهم روی میز قرار دارد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما دیپلماسی را راه حل می‌دانیم و برای رسیدن به توافق قوی و پایدار جدی هستیم. آمریکایی‌ها در موضوعات باقی‌مانده متنی را دادند که ابهام زیادی در آن وجود دارد. به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا گفتیم این متن باید شفاف، روشن و قوی شود.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: پیشنهادهایمان را به طرف مقابل از جمله آمریکا ارائه کردیم و متن را شفاف تر بیان کردم که خیلی قابل تفسیر نباشد. ما برای توافق جدی هستیم اما نمی‌دانیم آیا طرف آمریکایی واقع بینی و شجاعت لازم را برای اتخاذ تصمیم دارد؟ البته آنها گاهی اوقات از مشکلاتشان در درون آمریکا و کنگره می‌گویند. اینها مشکلات طرف آمریکایی است.

وزیر خارجه ایران گفت: من هم هر هفته به مجلس می‌روم و به مخالفان برجام پاسخ می‌دهم لذا در مورد برجام اگر طرف آمریکایی مشکل داخلی دارد، ما هم مشکل داخلی داریم ولی ما شجاعانه پای میز مذاکره آمده‌ایم و مذاکره می‌کنیم.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران درباره تضمین‌ها از سوی آمریکا نیز افزود: موضوع تضمین برای ما خیلی مهم است. اهمیتش اول از همه این است که آمریکای ترامپ این وضعیت را ایجاد کرد . دلیل دوم این است آقای بایدن مخالف فشارهای حداکثری و رفتار ترامپ بود ولی مثل او، در این مدت ضمن مذاکره بطور متوسط هر ماه یک یا دو تحریم علیه ایران اعمال کرد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: فکر می‌کنم درباره تضمین به درک  مشترک نزدیک شده‌ایم. طرف آمریکایی در موضوع تضمین گام‌هایی را برداشته که اگر آن گام‌ها کاملتر شود، می‌توانیم به نقطه توافق برسیم.

وزیر امور خارجه درباره زندانیان دوتابعیتی همچون باقر نمازی که خبرنگار ان پی آر از او پرسید، گفت: این موضوع را از برجام جدا می‌دانیم. پرونده کاملا انسانی است و آمادگی داریم هر زمان طرف آمریکایی آمادگی داشته باشد، برای تبادل اقدام کنیم.

وی افزود: در این مورد پیام‌هایی در گذشته بین ما تبادل شده است و درصورت وجود اراده در طرف آمریکایی ما بدون ارتباط به برجام نسبت به این تبادل اقدام خواهیم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  34 13
  ۴۳ سال هست ایران را اشغال کردید انشا الله با مقاومت همه تان را از ایران پاکسازی میکنیم
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   7 10
   اسراییلی از البانی نشستی برای مردم ایران و ایران نسخه میپیچی.از نشانه دموکراسی و ازادی بیان در حمین حد که کامنت تو منتشر شده و پلیس ایران هم هیچوقت مثل پلیس امریکا و کشور های غربی در برابر کشتن بی دلیل مردم مصونیت نداره.
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   3 10
   ایشالله عین چی اغتشاشگرا رو دستگیر میکنیم
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   2 7
   بدجور سوختیا، آفرین بازم بسوز خخخخ
  • DE ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   3 9
   ۴۳ سال که هیچی ۱۰۰ سال دیگه باید منتظر براندازی باشی وقتی ده بار کفنتون پوسید. انقلاب مخملی که آخرش مثل سوریه و لیبی و اوکراین بشه نمی‌خواهیم. آشغالها از مملکت پاکسازی میشن به زودی.
  • کارشناس IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   2 0
   اینها نیازی به پاکسازی ندارند
  • سید فروزان CH ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   3 4
   بچه اشرفی آن موقع که سی چهل هزار ملیشیا داشتید و مسلح در خیابان‌های تهران حرافی میکردید ،ب...هم شد پدر زن گوربگوری مسعود ،مثل پاچه میکرفتند ،کف خیابان دهنتان را آسفالت کردیم ،حالا که یک مشت سوسول ، با زدن شیشه و‌مواد دیکر توهم براندازی پیدا کردن و تا دستگیر میشن غلط خوری میکنند ، رقمی نیستید بخواهید نظام عوض کنید ، بفکر پوشک و لگن و دندان مصنوعی باشید برای کمپ آلبانی بهتر است
  • پدی ازپیج همسایه IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 1
   اش انقدر شور شده صدا عزیزان شرقگدای ساکن مسکونیوز هم دراومده.مثبت ومنفیا ونظرات جالب بود.
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  16 6
  جک سال
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   5 2
   در اسلام دروغ گناه کبیره است. جهت اطلاع
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  23 7
  خدا وکيلی اين حرفا رو ميزنه خودش خندش نميگيره؟؟ احتمالا بعد از پايان مصاحبه ميره پشت دوربين بخاطر صحبتاش قهقه ميخنده
  • DE ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   5 11
   همه که افکار کثیف جنابعالی را ندارند. انسان عادی با منطق حرف میزنه ولی خرابکاران فکرشوندهم خرابه چه توی آلبانی چه سعودی.
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  12 4
  شما شمردی دیدی
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  16 5
  شما تاریخ هم بخون در کنار تمرین زبان عربی
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  12 6
  خخخخخ
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  1 2
  دقیقا
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  7 2
  تاريخ ايران رو تا حالا خوندی؟؟؟
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  4 3
  درود
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  11 4
  مردم حق اعتراض دارند
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
   4 10
   حق اعتراضبله و نه آشوب واغتشاش
 • جدی IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  3 5
  حرف حساب
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  8 2
  پهلوی و قذافی و صدام و مبارک و...توهم داشتند
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  0 7
  البته انقلاب نمیشه
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  2 2
  میدونید کارمندان تو ادارت کار و ورزش و جهاد و بهزیستب دارند ار بی پولی با مدرک لیسانس و سابقه کار 20 سال تو اشغال ضایعات جمع می کنن
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  9 2
  آزادی بیان؟؟؟؟؟؟؟لطیفه نگو
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  4 5
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • نادر IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  0 1
  درود
 • میم IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  0 1
  عالی
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  2 5
  جانم فدای وطنم ایران اسلامی
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  1 0
  مخاطب حرف هات کیه؟؟؟
 • اریا IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  0 0
  این همونی نبود یه مدتی بیرونش کرده بودند و بیکار شده بود و یه پست من داوردی زیر نظر لاریجانی براش درست کردند
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 0
  از نظزات مثبت و منفی، با توجه به متن کامنتها، نظریت اکثریت اعضا(ملت) مشخص میشه چیه،
 • ناصر IR ۰۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  هیچ چهارچوبی والا کسی ندیده از بازنشستگان ومعلم ها مظلومترکسی هست
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  2 1
  قربون دستت بخاطر همین آزادی بیان اینستاگرام ما رو وصل کن داریم کسب و کارمونو از دست میدیم خانواده از گرسنگی میمیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس