یک شب با اغتشاشگران/ بازی گیمرهای خشن در پازل لیدرهای موتورسوار

آنچه در این گزارش می خوانید حاصل همراهی حدودا ۳ ساعته با دختر و پسرهای جوان و نوجوانی است که شنیده بودم برای خونخواهی مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند.

به گزارش مشرق،  فیلم‌های منتشر شده از اغتشاشات و حضور پررنگ نوجوان‌ها در آن برایم عجیب بود. عصر چهارشنبه برای شناخت بیشتر این طیف به میان معترضان رفتم. پیدا کردن‌شان سخت نبود. خیابان‌های منتهی به میدان ولی عصر(عج) اولین جایی بود که توانستم با گروهی حدودا ۱۵ نفره از آنها همراه شوم.

آنچه در این گزارش خبرگزاری فارس می خوانید حاصل همراهی حدودا ۳ ساعته با دختر و پسرهای جوان و نوجوانی است که شنیده بودم برای خونخواهی مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند.

ساعت ۱۷:۳۰ در تقاطع خیابان برادران مظفر و روبه‌روی یک قهوه فروشی با چند دختر و پسر جوان همراه شدم؛ همگی تقریبا زیر ۱۸ سال. تردید داشتم چطور به جمعشان ورود کنم. نگران بودم ظاهر و لباس‌های متفاوتم جلب توجه کند. اما دل به دریا زدم و با اولین شعارها با آنها همراهی کردم و وارد خیابان ولی عصر شدیم. پلیس مانع از تجمع می‌شد.

شلیک اولین گاز اشک آور حسابی چشم و گلویم را سوزاند. بعضی‌هایشان فورا سیگار روشن کردند. یک نفرشان به من هم تعارف کرد. سیگار را گرفتم و در جیبم گذاشتم. نگران بودم پوک زدن‌های ناشیانه هویتم را لو دهد.

با حضور پلیس از کوچه‌های فرعی به سمت چهارراه ولی عصر فرار کردیم. برای اینکه جمعیت را گم نکنم یک دختر و پسر جوان را نشان کردم و به دنبال آنها می‌دویدم. اینترنت قطع بود و این افراد با تلفن محل قرار بعدی را مشخص می‌کردند. قرار بعدی سر خیابان وصال بود. با آنها همراه شدم.

روال کار به این شیوه بود که ابتدا شعار می دادیم وقتی به حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر می رسیدیم با هدایت لیدرهایی که عمدتا موتورسوار بودند و سن های بالاتری داشتند، خیابان را می بستیم.

نوع برخوردها خشن بود. متوجه شدم برخی چاقوی جیبی و اسپری فلفل داشتند. رفتار دخترها هم مثل پسرها بود. در میان راه چند تابلو راهنمایی و سطل زباله را آتش زدند. کرکره مغازه ها غالبا پایین بود. جوانی حدودا ۲۰ یا ۲۱ ساله که سعید صدایش می‌کردند، حس لیدری این جمع را داشت. بقیه هم یکی درمیان به توصیه های سعید گوش می دادند.

قرار بعدی میدان فردوسی بود. در مسیر با هم، کمی هم‌کلام شدیم. همین همراهی در یک ساعت اول و شنیدن نوع حرف‌های آنها مشخص می‌کرد اینها نسبتی با گروهکی‌هایی که بارها وصف حالشان را شنیده بودم، ندارند. با اینکه کار را جدی گرفته بودند اما بعضا برخوردها و شوخی‌های غیراخلاقی و راحت بین دختر و پسرها رد و بدل می‌شد.

حتی در شوخی هایشان هم تند و عصبانی برخورد می‌کردند. اصطلاحات و واژه‌هایی به کار می‌بردند که مشخصا ویژه زیست مجازی بود. ادبیات‌شان برای من که فقط چند سالی از آنها بزرگتر بودم خیلی قابل درک نبود.

به وضوح مشخص است هیچ تقید دینی و سیاسی ندارند. می توان تصور کرد که هدف مهمی در زندگی به جزء خوش‌گذرانی ندارند که آنهم لابد با توجه به سبک زندگی آنها در کشور ما خیلی بساطش جور نیست! بیشتر من را یاد آن نوجوانی می‌انداختند که چند وقت پیش در اینستاگرام کلیپ‌های مشمئز کننده‌اش با دو دختر کم سن و سال‌تر از خودش خاطر بسیاری از مردم را جریحه‌دار کرده بود.

قاعدتا از زندگی‌شان احساس رضایت ندارند و هر کس را که عامل این عدم موفقیت بدانند با سخت‌ترین برخوردها و شعارها به او حمله می‌کنند؛ این عامل ناکامی می خواهد دین و قرآن به آنها معرفی شده باشد یا متدینین، بسیجی‌ها، پلیس و... البته در مسیری که من با آنها بودم به جز شکستن شیشه چند مغازه و کندن تابلوها و نرده‌های خیابان، موقعیتی برای سنجش رفتار آنها با افرادی با ظاهرمذهبی یا خانم‌های محجبه پیش نیامد اما کلیپ‌ها و ویدئوهای مختلفی در فضای مجازی منتشر شده بود که این میزان خشونت و تنفر را به وضوح به تصویر می‌کشید.

به میدان فردوسی رسیدیم و در خروجی مترو مستقر شدیم. «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و «مرگ بر دیکتاتور»، «ای مردم با غیرت حمایت حمایت» از شعارهای اولیه‌ای بود که این گروه می‌دادند. به مرور به وسط خیابان آمدیم و ترافیک سنگین شد. ناگهان چند موتور سوار، هماهنگ با هم خیابان را کاملا بستند. چند زن نقابدار که مسن‌تر بودند وارد جمع ما شدند و میدان‌داری می‌کردند. ماشین‌ها و مردم هم نظاره‌گر بودند.

موتورسوارها که حدودا تعدادشان ۱۰ تا ۱۵ نفر بود شروع به بوق زدن ممتد کردند. بقیه هم مردم را تشویق به همراهی می‌کردند. جو هیجانی خیلی بالا بود. ناگهان سطل زباله را به وسط خیابان آوردند و در کسری از ثانیه آتش زدند. متوجه نشدم چه کسی این کار را کرد؛ گروه جوان همراه ما یا میانسال‌های تازه‌وارد. به‌هر حال، میدان فردوسی از چهار طرف بسته شد. گروه نوجوان‌ها هم چند دقیقه‌ای شعار دادند و به هم ریختند و آتش زدند. رفتارشان مثل قهرمان بازی‌های رایانه‌ای بود. انگار خرابکاری را فقط برای هیجان و لذتش انجام می‌دادند؛ یک جور تخلیه انرژی.

اما در گوشه دیگر میدان، ماجرا فرق می‌کرد. تحرکات لیدرها توجهم را بیشتر جلب می‌کرد. زنان و مردانی که معلوم بود جنسشان با این جوان‌ها متفاوت است. کارشان را کاملا بلدند و برای تک‌تک رفتارشان برنامه دارند. هیچکدام از موتورها پلاک نداشتند. یک زن و مرد یا دو مرد سوار هر موتور بودند. در تاریکی شب متوجه نشدم که مسلح بودند یا نه اما بعدا از همکاران دیگر شنیدم که می‌گفتند در دست برخی لیدرها اسلحه‌هایی دیده‌اند.

چند دقیقه بعد پلیس وارد میدان شد. بلافاصله موتوری ها آدرس محل بعدی تجمع را دادند و تا قبل از رسیدن پلیس محل را ترک کردند. با ورود پلیس به میدان، جوانان شعاردهنده هم متفرق شدند و دوباره قرار بعدی را گذاشتند: زیر پل چوبی! از اینجا به بعد همه چیز تکرار می‌شد. ابتدا شعار می دادند و ترافیک ایجاد می‌کردند. وقتی جمعیت به حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر می‌رسید، سر و کله لیدرهای موتورسوار پیدا می‌شد که سن و سال بالاتری داشتند. ناگهان خیابان با یک سطل زباله یا لاستیک شعله‌ور مسدود می‌شد. به محض ورود پلیس، موتورسوارها ناپدید می‌شدند. حالا این جوان‌های هیجان‌زده باقی می‌ماندند و مردم بهت‌زده و پلیسی که باید این صحنه را مدیریت کند!

یک شب با اغتشاشگران/ بازی گیمرهای خشن در پازل لیدرهای موتورسوار

به محض ورود پلیس، لیدرهای موتورسوار فراری می‌شدند و نوجوان‌ها در میدان می‌ماندند

ظهر پنجشنبه اطلاعاتی از بازداشت شدگان دریافت کردم. همان نوجوانان و جوانان کم سن و سال. در توصیف آنها می گفتند: اکثرا دغدغه معیشتی ندارند. اهل گیم و اینستاگرامند! بدون قید و بند مذهبی. معتقد به آزادی بی حد و حصر رابطه با جنس مخالف. به شدت نسبت به دین بغض دارند. روحانیت و اسلام را عامل ناخوشی‌شان می‌دانند. در اعترافاتشان مشخص شده پیوند خانوادگی شان به شدت ضعیف است و بعضا پدر و مادرهایشان با هم زندگی نمی‌کنند. پلیس می‌گوید بعضی هایشان که پوشش نامناسبی دارند تا هنگامی که خانواده شان لباس مناسب برایشان نیاورند نگه می داریم. مادرانشان که می‌آیند وضع پوششان به گونه‌ای است که باید آنها را نیز نگه داریم اما بعضا اغماض می کنیم! البته حساب اغتشاش‌گران فرق دارد باید بمانند تا محاکمه شوند.

دکتر منوچهر زارعی جامعه شناس آنها را در جرگه وندالیسم دسته بندی می کند و می‌گوید: «وندالیسم» عارضه امروز مدرنیته است. بیماری نوظهوری که تقریبا در همه جوامع به ظاهر توسعه یافته مشاهده می‌شود. کودکانی که در اینستاگرام و فیسبوک پرورش پیدا می‌کنند و در دیسکوها و کازینوها بزرگ می‌شوند. اکثرا هیجانات جوانی را با الکل یا مخدر سرکوب می‌کنند اما هر از چند گاهی به بهانه‌ای به خیابان‌ها می‌ریزند و با آشوبگری و تخریب اموال عمومی، هیجانات خود را تخلیه می‌کنند. انگار ما هم باید سزای غربی شدنمان را اینگونه بدهیم. سیاست‌های توسعه غربی که دهه ۷۰ پایه‌گذاری کردیم هم اکنون محصولش را درو می‌کنیم. البته که اینها هنوز در اقلیتند و بسیار محدود، اما همین مقدار کم نیز دردآور است. خانواده، آموزش و پرورش و لقمه شبهه‌دار و نحوه تربیت و مصرف رسانه‌ای بیشترین نقش و تقصیر را در این ماجرا دارند.

به نظرم این نوجوان‌ها مراقبت‌های خاص می‌خواهند. شاید باید پس از شناسایی در مدارس خاص ثبت‌نام شوند تا هم آموزش‌های مناسب ببینند و هم بقیه را کمتر آلوده کنند. دکتر زارعی درست می‌گوید؛ انگار به میزان تقلید از غربی‌ها، داریم شبیه آنها می‌شویم لااقل در نابهنجاری‌های فرهنگی. اما یک تفاوت جدی نیز وجود دارد. غربی‌ها مثل ما این همه دشمن و گروهک تروریستی و معاند ندارند. هیچ کجای دنیا دشمنان قسم خورده که به این میزان دستشان به خون مردم آغشته باشد و رسانه‌های پرشماری که ساعت‌ها برای تهییج مردم و به خشونت کشیدن جامعه وقت بگذارند و هزینه کنند، وجود ندارد.

رسانه هایی که ایجاد یاس و ناامیدی را در برنامه دارند و هنرشان این است تا کوچکترین ایرادی را به نظام سیاسی و دینی کشور منتسب کنند و مردم را به خیابان بکشند. آنگاه با پنهان شدن پشت مردم سپری را برای گروهکی ها و تروریستها ایجاد کنند.

یکی از همکاران که سابقه خبرنگاری در فتنه ۸۸ را نیز دارد می‌گفت: این مسائل برای ما تکراری است. این رسانه ها بیشترین اثر را روی خودشان می گذارند. بیش از ۴۰ سال است که هر بار باورشان می شود که کار نظام تمام است اما باز هم دست از پا درازتر ناکام می مانند و مشغول سناریوسازی دیگری می شوند. البته پشتکار خوبی دارند هر کسی بود تا الان هزار بار ناامید شده بود. انگار به اراده الهی ماموریت دارند تا ما را قوی تر کنند همان کاری که تاکنون کرده اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 15
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  24 5
  اصلا معلومه اینا خانواده ها و تربیت درست و حسابی ندارن... یه دختر پسر زیر ۲۰ سال نصف شب تو خیابون چی میخواد؟!! مشخصه اگه خونواده درست و حسابی داشت عمرا نمی‌داشت پاشو بذاره تو خیابون چ برسه به شعار و... موندم شماها که عرضه پدر مادر شدن نداری چرا بچه میارین؟! هم اون بیچاره هارو از زندگی ناامید میکنین هم کشور رو به خرج میندازین!
  • زامبی های وحشی ویرانگر IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
   1 2
   فقط کافیه همه کسانی که سابقه بازداشت بخاطر قمه کشی و کیف و موبایل قاپی و سرقت و درگیری و چاقو کشی دارن رو بگیرن و زندانیشون کنن…. قطعا دیگه شک نکنید هیچ احدی در این آشوب‌ها و اغتشاشات در هیچ شهر و محله ای باقی نخواهد موند و جامعه و کشور کلا و کاملا به آرامش کامل خواهد رسید…. فقط و فقط همین !
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  10 3
  آموزش و پرورش را دریابید
 • IR ۰۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  7 7
  قیام اینستاگرامی به گونی ختم شد...
 • IR ۰۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  1 0
  دشمن سعی در فعال سازی گسل های فرهنگی مذهبی و قومی در ایران دارد. حالا به هر بهانه ای. تا شاید یکی از این هزاران تلاششان باعث شورش اجتماعی و جنگ داخلی شود. که البته این آرزو را به گور خواهند برد
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  0 0
  گزارش قابل تأملی از جامعه شناسی اغتشاش گران است راست گفته اند که بحران جنسی اگر مدیریت نشود، به بحران امنیتی منتهی می شود
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  1 0
  همین که افرادی در صحنه آشوب توسط ضابط قضایی دستگیر بشند یعنی مقصرند. تاسف اینجاست که در سیستم قضایی ما فرد میتونه بیاد خیابون و به جان و مال و امنیت مردم آسیب بزنه و بعد علیرغم دستگیری توسط ضابط قضایی تحت عناوینی مثل فقدان مدرک، بدون هیچ عواقبی و حتی پرداخت خسارت مالی آزاد و منتظر شرکت در فتنه بعدی بشه !!!
 • صادق IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  0 1
  منطقی ترین تحلیلی که تا به امروز شنیدم. دست مریزاد
 • صادق IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  1 3
  حیفم امد به این تحلیل منطقی دوباره پیام ندهم.عالی عالی
 • ایرانی IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  1 0
  نه دیگه، هرگزاجازه نزدیک شدن اغتشاشگران داعشی رو به مراکزحساس نظامی وانتظامی وامنیتی را نخواهیم داد. اسلحه بردارندو فرزندانمان درنیروهای مسلح را بشهادت برسانند؟.زهی خیال باطل. این حرف مردم کوچه وبازاراست. مردمی که۴۳سال این کشورونظام وانقلاب را حفظ کردند. اگرنظام همان اول اجازه میداد مردم دخالت کنند، دیگه پای اغتشاشگران داعشی به بازداشتگاهها هم نمیرسید، خودمردم حسابشونو میرسیدند.
 • DE ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  1 0
  آفرین! واقعا استفاده کردم.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  2 0
  تعداد پلیس های زن در مجموعه پلیس بسیار کم است در حالیکه که نصف جمعیت کشور خانم هستند. متاسفانه دشمن این رو فهمیده و در اغتشاشات اخیر هم دیدیم که اکثر لیدرها خانم هستند. طرف روسری خودشو برداشته و چشم تو چشم پلیس بهش فحاشی میکنه . حالا پلیس مرد بهش کاری داشته باشه یا نداشته باشه در هر دو حالت ازش داستان درست میکنن. باید نیروی پلیس زن به تعداد زیاد استخدام بشه.
 • دیده بان IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  4 0
  سلام علیکم. این مطلب بسیار بسیار بسیار ارزشمند و متاسفانه از نوع مطالبی است که چراغ خاموش لابلای اخبار دیگر گم میشه و میره. در صورتی که به نظر بنده با کار روی این مطلب و تجزیه و تحلیل و بررسی و بعد پژوهش و تحقیق و ارائه ی راهکارها و برنامه های مدون میشه واقعا جلوی حوادث و رویدادهای تلخ بعدی را گرفت و مانع بروزشون شد. ای کاش روی این چنین مطالبی بیشتر دقت بشه و کار بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس