توهین به استیلی و مهدوی کیا آزارم داد/ کی‌روش فهمید که اشتباه کرده بود/ نه اروگوئه شبیه انگلیس است؛ نه سنگال!

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: با شرایطی که برای تیم ملی در آستانه حضور در جام جهانی رقم خورد مشخص شد که هم مهدی تاج به کی‌روش نیاز داشت و هم کی‌روش به مهدی تاج نیاز داشت.

به گزارش مشرق، حشمت الله مهاجرانی، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، درباره اتفاقات اخیر در تیم ملی و اردوی اتریش اظهاراتی را مطرح کرد:

نظر شما درباره تغییرات گسترده در کادرفنی چیست؟

با تمام نواقصی که دراگان اسکوچیچ در امر هدایت تیم ملی داشت اما در نهایت خوب نتیجه گرفت. او تیم ملی ایران را در کمال ناباوری و ناامیدی تحویل گرفت و آن را به جام جهانی رساند. این اتفاق کمی نبود که ما توانستیم همراه با اسکوچیچ به آن دست پیدا کنیم..

به نظر شما وضعیت جدا شدن اسکوچیچ از تیم ملی خوب بود؟

نه! من با شیوه جدا شدن اسکوچیچ اصلا موافق نیستم. ای کاش به طور شایسته تری از او قدردانی می شد. مراسمی گرفته می شد و بابت راهیابی تیم ملی از این مربی تقدیر می کردیم. من تا جایی که به یاد دارم هر زمان یک مربی از تیم ملی می رفت برایش مجلس خداحافظی ترتیب می دادند و به رسم یادبود یک قالیچه فرش به او هدیه می کردند، اما متاسفانه اسکوچیچ در شرایط بدی رفت و به او تهمت و افتراهای زیادی زده شد. فقط عنوان شد چون اسکوچیچ تیم ملی را به جام جهانی برده رسانه ها برایش کف بزنند و او را تشویق کنند که روش درستی نبود.

به نظر می‌رسد از این بابت دلخور هستید؟

بله! در این مدت اسطوره های بزرگ فوتبال ما مثل حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا هم دوروبر تیم ملی بودند. من از رفتاری که با آنها شد هم ناراحت شدم. برخورد با این بزرگان فوتبال آزارم داد.

با توجه به فرصت کم باقی مانده تا شروع جام جهانی چه برنامه ای در دستور کار تیم ملی باشد بهتر است؟

ما باید به صورت مستمر تمرین داشته باشیم. باید به بازیکنان تیم ملی تفهیم شود تا بدانند قصد داریم در چه میدان بزرگی گام بگذاریم. باید از حداقل فرصت ها نهایت استفاده را ببریم

به نظر شما ایران می‌تواند در جام جهانی نتایج مورد نظرش را در گروهش بگیرد؟

لطفاً با کلمات بازی نکنیم! این قبیل حرف ها می توانند از نظر مسائل روحی کمک‌کننده باشد که ما هر سه تیم را میبریم اما ممکن است این قبیل حرفها به بازیکنان تیم ملی غرور کاذب بدهد. ما باید به همه رقبا احترام بگذاریم و باهوش عمل کنیم.

بیشتر در این باره توضیح می دهید؟

ما اول باید مشکلات خودمان را حل کنیم و با برنامه ریزی برای رسیدن به هدفی که در پیش داریم پیش برویم. در فوتبال روزهای خوب وجود دارد اما این روزها در نمی زنند! روزهای خوب در فوتبال را باید خودمان بسازیم. چون مربی در یک تیم در جایگاهی قرار دارد که همه می خواهند او را قضاوت کنند.

به طور کلی شما با این جابجایی و تغییر سرمربی تیم ملی موافق بودید؟

ظاهرا ما چاره‌ای جز این نداشتیم. متاسفانه دودستگی بین بازیکنان تیم ملی به وجود آمده و شرایط به گونه‌ای شده بود که هم مهدی تاج به کی‌روش نیاز داشت و هم کی‌روش به مهدی تاج نیازمند بود. شاید اگر این تغییر ایجاد نمی‌شد لطمه بزرگی به تیم ملی فوتبال وارد می آمد. من در این که کی‌روش با فوتبال ما آشناست شکی ندارم؛ البته اسکوچیچ هم آشنا شده بود و از قبل هم آشنایی داشت.

فکر می کنید مهدی تاج کار درستی انجام داد؟

او دست به ریسک بزرگی زد. از اینجا به بعد هر نتیجه ای برای تیم ملی رقم بخورد به پای کی‌روش و تاج مینویسیم. چه مثبت و چه منفی! البته مهدی تاج از نقطه نظر بین المللی جایگاه خوبی در فوتبال آسیا و دنیا دارد. ضمن اینکه اتهاماتی که به او وارد شده بود هم رد شد. البته در این باره مسئولین باید نظر بدهند.

به نظر شما ایران توانایی صعود به دور بالاتر را دارد؟

بله! من فکر می کنم اگر با برنامه و استراتژی درست وارد مسابقات شویم می توانیم به دور دوم صعود کنیم. این موضوع خواست جامعه فوتبال است.

کی روش را در این مدت کوتاه چطور ارزیابی کردید؟

به نظرم او نشان داد که نسبت به سه چهار سال پیش که در ایران بود تغییرات بزرگی کرده و دیگر با حالت قبل با رسانه‌ها و مردم حرف نزد و نشان داد که از مواضعش پایین آمده. او مشخص کرد که در گذشته اشتباه می کرده است و در همان بدو ورود دیدیم که چطور با رسانه ها دوستانه حرف زد.

به نظر شما که خودتان سرمربی تیم ملی در جام جهانی بوده اید، کی روش در این فاصله کم چه کار کند تا تیم ملی بتواند موفق تر باشد؟

باید از همین دو بازی با اروگوئه و سنگال نهایت استفاده را ببرد. درست است که این دو تیم شباهتی به استایل تیم های انگلیس و ولز ندارند اما به هر حال تیم های خوبی هستند. تیم های مطرح در جام های جهانی قبلی بودند. این نوع بازی های تدارکاتی به ما نشان می دهد که کجا ضعف داریم و کجا باید خودمان را تقویت کنیم. این بهتر است که ما قبل از شناخت نسبت به حریفان، خودمان را بشناسیم تا بعد به سراغ مبارزه برویم.

بیشتر بخوانید:

بازگشت کی‌روش بهترین تصمیم ممکن بود/ تصمیم اشتباه اسکوچیچ دلیل برکناری‌اش بود/ ضعف نساجی، دلیل پیروزی استقلال

اصلا به این تیم ملی مان امید دارید؟

ما هیچ وقت ناامید نیستیم. تیم ایران خصوصیات خاصی دارد که بازیکنانش در میادین بین المللی کاملا امیدوارانه به میدان می‌روند.

لطفاً یک توصیه دوستانه به کارلوس کی روش داشته باشید؟

بهترین روش برای هدایت یک تیم و بزرگترین تاکتیک در فوتبال دوستی و رفاقت است. کی روش قبلا ثابت کرده که در اجرای چنین برنامه هایی استاد است. اما به طور کلی دیدارهای رسمی با بازی‌های دوستانه متفاوت است.

در چنین شرایطی که تیم ملی باید تا حدود دو ماه بعد در مسابقات حضور داشته باشد چه توصیه ای به طرفداران تیم ملی و مخالفان کی‌روش دارید؟

همواره در همه سال‌های گذشته در فاصله کم باقی مانده تا شروع مسابقات از همه خواسته شده که از تیم ملی حمایت کنند. این حرفها تکراری و کلیشه ای است. همیشه در چنین مواقعی می گفتند الان وقت انتقاد نیست. امیدوارم حالا هم در همین باره تماشاگران، رسانه های گروهی و چه فوتبالیستها و مربیان ایرانی همگی دست به دست هم بدهیم تا اتفاق بزرگی برای تیم ملی فوتبال کشورمان رقم بخورد. حضور در جام جهانی افتخار بزرگی است که نصیب هر کشوری نمی شود. از حالا همه با هم باید کمک کنیم و دست به دست هم بدهیم تا تیم ملی اند به خواسته خودش که سال‌های سال است منتظر آن بوده برسد تا بتوانیم از گروه‌مان صعود کنیم.

حرف باقیمانده؟

یک فاکتور دیگر هم در فوتبال وجود دارد که بازیکنان ایرانی به خوبی آن را دارند. البته شاید بازیکنان دیگر کشورها هم آن را داشته باشند اما من همیشه معتقدم فاکتوری که ایران را از سایر کشورها جدا می کند همان غیرت و تعصب بازیکنانش است. آنها در هیچ میدانی پاپس نمی کشند و یک قدم به عقب برنمی . می‌روند و برای عظمت و بزرگی نام ایران، تیم ملی و مملکتشان می جنگند.

منبع: روزنامه خبر ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • لعنتی DE ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  0 0
  کدوم تیم ملی؟ این تیم میلی هست حقیقتا. من که بابت حقم از بیت المال که می ریزه تو جیب اینها راضی نیستم.
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹
  0 0
  آرزومند موفقیت تیم های ملی ایران عزیزمان هستیم إن شاءالله
 • IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  0 0
  اتوبوس تیم ملی با سه باخت 1بر صفر .
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  0 1
  زحمت شکار رو یکی دیگه میکشه خوردنش مال لاشخوراست...مفتخوران همیشه در کمین...آه اسکوچیچ و مهدوی کیا و استیلی و باقری مطمئنا در فضای قطر با شماست!!!خخخ
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
   0 0
   آه چرا؟ اسکوچیچ با تیم های ایرانی مربی شد و با تیم ملی ایران معروف شد و در آینده از آن استفاده می کنه. خدا وکیلی مهدوی کیا و استیلی آه دارند؟ مهدوی کیا که اساسا مربیگری بلد نیست و تیم امید شده بود طرح کاد آقا. ایشون بچه آلمانه و رفیق رفیق اسراییل. استیلی که هر جا هست خانه خراب کنه. بلایی بود که از سر تیم ملی بخیر گذشت. باقری هم از نظر فنی چیزی نداره و رفتارش با بازیکنان برازنده تیم ملی و جام جهانی نیست.
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
   0 0
   کلا ما تو این زمینه ها تخصص داریم ویرا برزیلی سرمربی ایران که در بازی با استرالیا و قبلترش بود بعد بردن ایران به جام جهانی و شادی خیابانی مردم عذرش رو خواستند و طالبی امریکایی رو آوردند و تازه فهمیدتد عجب فوتبال چه پتانسیلی برای روانی کردن و بازی با احساسات مردم ساده دل داره و چه پول هنگفتی میشه توش جابجا کرد خلاصه که فوتبال رو حرفه ای کردن و قراردادهای شبهه ناك نجومی و آوردن بازیکنان و مربیان دست چندم خارجی و حیف و میل بیت المال و دزدی رو کلید زدند...!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس