حسین شریعتمداری نمایه

به دنبال دخالت اتحادیه عرب در امور داخلی و تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره جزایر سه‌گانه، باید به این واقعیت اشاره شود که بحرین هم متعلق به ایران است.

به گزارش مشرق، در پی انتشار مفاد بیانیه نشست ۱۵۸ وزرای خارجه اتحادیه عرب و کمیته خودخوانده ۴ جانبه در خصوص جمهوری اسلامی، وزارت امور خارجه این نشست را محکوم کرد.

کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در اینباره گفت: صدور چنین بیانیه‌هایی، نشان از فقدان فهم درست برخی کشورهای یادشده نسبت به سیر تحولات منطقه و تجاهل نسبت به واقعیات منطقه غرب آسیا است.

کنعانی در خصوص جزایر سه گانه ایرانی با مردود شمردن ادعاهای بیانیه، تمامی اقدامات ایران را در چارچوب اعمال حاکمیت بر تمامیت ارضی کشور دانست و مداخله دیگران در این زمینه را محکوم کرد.

متن یادداشت در ادامه می‌آید:

«آواز کوچه باغی» اصطلاح شناخته شده‌ای در فرهنگ قدیم تهران است و در مواردی به صورت ضرب المثل درآمده است. به گفته قدیمی‌ترها- که امروزه تعدادشان زیاد نیست- در آن سال‌های نه چندان دور که تهران شهر خلوتی بود و پاسی از شب گذشته، سکوت همه جا را فرا می‌گرفت. افرادی که به هر علت، ناچار بودند در ساعات پایانی شب از کوچه‌های تاریک و خلوت عبور کنند و احیاناً از تاریکی و خلوتی می‌ترسیدند برای غلبه بر ترس با صدای بلند زیر آواز می‌زدند. این آوازها به آواز کوچه باغی معروف بود- یا یکی از انواع آوازهای کوچه باغی بود- و هنگامی که صدای عابری به این آواز بلند می‌شد و چهچهه پایانی آن با کلماتی مانند حبیب من… عزیز من… امان امان و… در فضا می‌پیچید، برخی از اهالی محل که دل و دماغ بیشتری داشتند و انگیزه رهگذر آوازه خوان را می‌شناختند، سر از پنجره بیرون می‌آوردند و با جملاتی نظیر دمت گرم!… دارمت! و … با او همراهی می‌کردند، یعنی این که نترس! خوف نکن! ما بیداریم…

پنج شنبه هفته گذشته وزرای خارجه، دفاع و امنیتی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پایان اجلاس سه روزه خود در ریاض، بار دیگر- و به روال چند ساله اخیر- با صدور بیانیه‌ای از ادعای مالکیت امارات متحده عربی بر جزایر سه گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی حمایت کردند و از جمهوری اسلامی ایران خواستند از طریق مذاکره به اختلافات موجود درباره مالکیت این سه جزیره پایان دهد!

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس- عربستان، کویت، امارات عربی متحده، بحرین، قطر و عمان- که سابقه تشکیل هیچیک از آنها به ۱۰۰ سال نمی‌رسد، به خوبی از حاکمیت قطعی ایران بر جزایر سه گانه و اسناد این حاکمیت بلامنازع باخبرند و حتی در دورترین افق‌های ذهن خویش هم نمی‌توانند تصور روزی را داشته باشند که این حاکمیت کمترین خدشه‌ای پیدا کند، بنابراین انگیزه آنها از تکرار این ادعای واهی و بی اساس هرچه باشد، احتمال خروج این سه جزیره از حاکمیت ایران نیست. پس ماجرا چیست؟

برای پاسخ به این سؤال، ابتدا باید به اسنادی که حاکمیت قطعی ایران بر جزایر سه گانه را نشان می‌دهد اشاره کرد؛

۱- علاوه بر نقشه‌های متعددی که از دوران یونان باستان - قبل از میلاد مسیح- برجای مانده و در آنها از تمامی جزایر خلیج فارس با عنوان بخشی از سرزمین ایران یاد شده است، در سده‌های اخیر نیز تمامی نقشه‌های رسمی که از سوی کشورهایی نظیر انگلستان، فرانسه، روسیه، پرتغال، اسپانیا و… تهیه شده و به عنوان اسناد رسمی نگهداری می‌شوند، جزایر خلیج فارس- از جمله سه جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی- را بخشی از خاک ایران دانسته‌اند. از جمله دولت انگلیس که بیش از دو سده در منطقه حضور داشته و در مواردی نیز با دولت‌های وقت ایران درگیر بوده است، در مجموع ۲۳ نقشه رسمی از منطقه تهیه کرده که در تمامی آنها- بدون استثناء- جزایر سه گانه متعلق به ایران است.

۲- در سال ۱۸۳۰ کاپیتان جی.بی.بروکس GBBRUCKS از سوی کمپانی هند شرقی- وابسته به دولت استعماری انگلیس- نقشه‌ای رنگی از خلیج فارس تهیه می‌کند. در این نقشه رنگی که نسخه‌هایی از آن در وزارت خارجه انگلیس و مخزن اسناد سازمان ملل متحد نگهداری می‌شود، ۳ جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی به رنگ خاک ایران ترسیم شده است. کاپیتان بروکس نزدیک به ۱۲ سال برای تهیه این نقشه در منطقه خلیج فارس بود.

۳- در سال ۱۸۳۵ «ساموئل هنل» از سوی دولت انگلیس مأمور تعیین حدود کشورها در خلیج فارس می‌شود. هنل در نقشه خود یک خط فرضی در آبهای خلیج فارس ترسیم می‌کند که جزایر سه گانه در قسمت فوقانی- شمالی- این خط فرضی قرار داشته و متعلق به ایران دانسته شده است.

۴- در ژانویه سال بعد- ۱۸۳۶- سرگرد «موریسن» جانشین ساموئل هنل، مأموریت او را پی می‌گیرد و پس از مذاکره با شیوخ خلیج فارس نقشه‌ای که به تأیید آنها رسیده بود را تهیه می‌کند. در این نقشه، جزایر سه گانه در عمق بیشتری از قلمرو ایران قرار گرفته است.

۵- در سال ۱۸۸۱ نیروی دریایی انگلیس بار دیگر نقشه‌ای از منطقه خلیج فارس تهیه می‌کند که در آن جزایر سه گانه و خاک ایران، رنگ مشترکی دارند. مقاله و مقالات

۶- در سال ۱۸۸۶ دایره اطلاعات دولت انگلیس نقشه ایران را با رنگ یکسان جزایر و خاک ایران تهیه کرده و در ۱۲ ژوئن همان سال این نقشه از سوی وزیر مختار انگلیس در تهران به ناصرالدین شاه تحویل می‌شود.

۷- در سال ۱۹۰۸، دولت ایران امتیاز استخراج خاک سرخ -سنگ آهن- ابوموسی را به ونگهاوس آلمانی می‌دهد که دولت انگلیس به دلیل تیرگی روابط خود با آلمان، به ایران اعتراض می‌کند، دولت انگلیس در اعتراض خود خواهان کسب امتیاز استخراج خاک سرخ برای شرکت‌های انگلیسی است یعنی تاکید بر حاکمیت ایران…

و از ده‌ها سند دیگر، از جمله احکامی که دولت‌های وقت ایران برای انتصاب حکام- استانداران- خود در بندرلنگه- که شبه جزیره یاد شده بخشی از آن بوده است- صرف نظر می‌کنیم.

۸- اصلی‌ترین- و تنهاترین- سندی که امارات برای اثبات ادعای خود ارائه می‌کند نامه‌ای است که شیخ یوسف فرماندار ایرانی بندرلنگه در سال ۱۸۸۲ به شیخ حمید القاسمی حاکم رأس الخیمه می‌نویسد و در آن به عنوان تعارف و ابراز ادب- که آن هنگام بسیار متداول بوده و در بسیاری از نامه‌های مشابه دیده می‌شود- نوشته بود؛ ابوموسی از آن شماست (در خدمت شما هستیم!)

نکته درخور توجه این که شیخ یوسف در ادامه همین نامه خطاب به حاکم رأس الخیمه می‌نویسد «بلد لنجه بلدکم» یعنی شهر بندرلنگه هم شهر شماست و عجیب آن که اماراتی‌ها وقتی به این نامه استناد می‌کنند جمله اخیر را که به وضوح نشان می‌دهد جمله قبلی فقط یک تعارف بوده است، حذف می‌کنند!

۹- در حقوق بین الملل و قوانین مربوط به مرزها و سرزمین‌ها، حاکمیت یک کشور بر یک منطقه از چند راه به اثبات می‌رسد. از جمله «مالکیت تاریخی»، حاکمیت مؤثر- یعنی افراشته بودن پرچم، نصب حکام، حضور نیروی نظامی و…- که تمامی این ملاک‌ها و معیارهای حقوقی از حاکمیت قطعی ایران بر جزایر سه گانه حکایت دارند.

۱۰- در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، همراهی بحرین با سایر کشورهای عضو حساب جداگانه‌ای دارد، زیرا بحرین بخشی از خاک ایران بوده است که در جریان یک زد و بند غیرقانونی میان شاه معدوم و دولت‌های آمریکا و انگلیس از ایران جدا شده است و امروزه اصلی‌ترین خواسته مردم بحرین بازگشت این استان جدا شده از ایران به سرزمین اصلی و مادری آن، یعنی ایران اسلامی است و بدیهی است که این حق مسلم ایران و مردم استان جدا شده آن نباید و نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

۱۱- و اکنون با توجه به اسناد یاد شده که از حاکمیت قطعی و بلامنازع ایران بر جزایر سه گانه حکایت می‌کند، باید به این پرسش بازگشت که انگیزه اصلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از طرح ادعای واهی حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه چیست؟ و آیا این ادعا می‌تواند غیر از وحشت آنان از زلزله‌ای که انقلاب اسلامی بر حکومت‌های قرون وسطایی و غیرقانونی آنها انداخته است علت دیگری داشته باشد؟

تمامی دولت‌های یاد شده با دخالت مستقیم قدرت‌های استکباری شکل گرفته‌اند و مردم کمترین دخالتی در تعیین دولت، سیاستگذاری ها و تصمیم سازی های آن نداشته و ندارند. از سوی دیگر تمامی دولت‌های عضو این شورا در میان مردم خود به همکاری با رژیم صهیونیستی- و دستکم بی تفاوتی در مقابل جنایات این رژیم علیه مردم مظلوم فلسطین- متهم هستند. حاکمان دولت‌های یاد شده به خوبی می‌دانند که در عصر بیداری اسلامی- با الگوی انقلاب اسلامی- حاکمیت یک خانواده بر سرنوشت مردم و غارت ذخایر ملی، امکان پذیر نیست و از آنجا که لرزه منجر به فروپاشی رژیم‌های غیرقانونی خود را ناشی از الگوی جمهوری اسلامی ایران می‌دانند- و در این مورد حق دارند!- دشمنی با ایران اسلامی را به عنوان یکی از اهداف استراتژیک خود برگزیده‌اند… و چه گزینش خطرناکی، نه برای ایران که برای ادامه حاکمیت خودشان.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  39 2
  دقیقا
  • DE ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   18 1
   شورای همکاری خلیج فارس ضمن تکرار ادعای امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی و همچنین ادعای مداخه ایران در امور یمن، خواستار شرکت در مذاکرات هسته‌ای و گنجاندن برنامه موشکی ایران در این مذاکرات شد. // حق با عمارات! است چون این سه جزیره متعلق به عمارات است و خود امارات متعلق به ایران .ولی اول باید امارات به ایران باز گردد و سه جزیره هم که متعلق به ایران است بعد اماراتی ها که باز ایرانی شدند دیگه ویزا برای سفر به سه جزیره نمیخوان میتونند هرروز برن ماهیگیری آب تنی و شنا. و عربهای عماراتی که معتقد هستند امارات یک کشور عربیست برن همون عربستان پیش باباجونشون.
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   14 1
   هر کدومشون جرات دارن بیان جلو فقط قبلش وصیت نامه شون رو بنویسن
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   4 0
   هیچ وقت ازشیوخ آشغال اجلاس عرب خوشم نیومد دلیلم دارم به وسعت حمله صدام تا دیدن کمک های مختلف باپرچم سعودی بخدادلم گرفت وقتی میبینم به اسم اجلاس ابراهیمی وعرب تو فلسطین ویمن مردم وبچه ها رومیکشند ودست وپاشون روقطع میکنندوناقصشون میکنن امنیت مردمشون وهمه چیزشون روازمادارن اونوقت بجای دوستی بامابرای مادندون نشون میدن
  • IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   2 0
   این همون بنن سلمان زباله بوگندوی دنبال قتل پدرشه که گفت جنگ روبه داخل ایران میکشونیم اینافقط گندزدن وفسادبلدن ابروبرای بی لیاقت نجس
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  3 22
  آخی بمیرم اللهی
  • خلیج پارس iran IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   23 4
   بمیر مجازی سایبری فارسی نویس، بمیر !
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   20 4
   الهی آمین ، یکم زودتر لطفأ!!!
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  27 3
  اون که مال ماست
 • کامران IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  27 3
  کاملا درسته
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  31 4
  هر آنچه که در دوره‌ی شاه معدوم به ناحق و طبق سفارش انگلیس به باد رفته ، باید برگردانده شود، بحرین ، آرارات و ... مردم از نظام جمهوری اسلامی قویا درخواست دارند که با اقدامات منسجم و محکم ، سرزمین های جداشده را برگرداند.
 • . IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  20 2
  عالی
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  32 3
  ساحل جنوبی خلیج فارس هم باید برگرده به خاک ایران که از زمان هخامنشیان خاک ایران بوده. امارات هم واس ماس.
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  16 2
  دورجنوبی ایران رویه سری شیخ عرب درباری وضدخداوضددین گرفته که بجزخفت وبی ابرویی چیزی ندارن
 • حسين DE ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  16 2
  آقاى شريعتمدارى لطفاً اصلاح كنيد جزيره بوموسى نه ابوموسى
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  23 2
  خدا خیرش بده این آقای شریعتمداری رو خوب بلده بزنه تو خال
 • FR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  19 2
  قطر هم در یک برهه جزو ایران بوده بحرین رو پس بگیرید
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   14 0
   امارات هم بوده
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  17 3
  دمت گرم حاجی خوشمان امد باور کن امریکا از این منطقه بره نصف شبی بحرین به ایران برگردانه میشه.
 • خلیج پارس iran IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  27 1
  درود بر جناب آقای شریعتی ، ایران باید پیگیر سرزمین های جنوبی خویش باشد بحرین ، زر کوه جزیره آریایی و .... همه سرزمین های جنوبی ایران باید به مام میهن با گرداننده شوند وقتی ما ایرانیان در این موارد سرزمینی کوتاه بیاییم کاملا" طبیعی است که دشمنان ما گستاخ تر بی پرواتر می‌شوند قطعا" فردا می‌گویند تهران بخشی از سرزمین های عربی است!
 • ایران iran IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  16 2
  درود بر شما این سخن میلیون ها ایرانی میهن پرست و ، وطنخواه میباشد جناب شریعتمداری عزیز .. جمهوری اسلامی ایران باید بصورت آشکارا و علنی این مسئله مهم ملی میهنی رو مطرح و پیگیری کند
 • بوکسور IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  18 4
  بخدا مردیه شریعتمداری.
 • ایران مقتدر iran IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  11 0
  شیوخ نفت خور مرتجع عرب حوزه خلیج فارس بخاطر همین همواره در کنار دشمنان ایران بودند و تلاش می‌کنند ایران مشغول و تضعیف شود تا ما ایرانیان نتوانیم بر این خواست ملی میهنی خویش بازگرداندن سرزمین های ایرانی حوزه خلیج فارس اقدامی بکنبم ؟
 • رضا IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  11 4
  بحرین قطر کویت وعربستان ما ل ماست... اول بحرینو بگیرم وبعد بقیه.....
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  10 0
  حق هست ایران اقدامی کند تا با عکس العمل طرف مقابل سنگ هامون وا بکنیم نمیشه هر چند وقت شاهد ادامه فرافکنی ها باشیم مسلما این ها نمایندگان استعمارگران در منطقه هستند چون بر مبنای همکاری بنا شده اند و با احساس ضعف خود نمیخواهند و یا نمیتوانند تکیه گاه خود را به استکبار کنار گذارند
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  9 2
  چیزهای خیلی مهم و استراتژیک تری هم متاسفانه با پهلوی و قاجار از دست رفت! که گفتن نداره. "خاک" بر سر نادانی، خاک بر سر کم اطلاعی، خاک بر سر بی فرهنگی و کم مطالعه بودن... خاک بر سر کسانی ببخشید عقب ماندگانی که حامی این دو مانده اند. قاجارهای بی شعور خوشگذران و پهلوی های هوسران کم خرد. همشون خائن و واقعا وطن فروش بودن؛ هر دوتاشون بخش های مهمی از خاک ایران رو واگزار کردن. یهلوی فقط بحرین نبود... مرزهاز خاکز دیگری هم واگزار کرد که من واقعا خجالت میکشم که بگم... الان ناراحتم.
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  11 1
  چیزهای خیلی مهم و استراتژیک تری هم متاسفانه با پهلوی و قاجار از دست رفت! که گفتن نداره. "خاک" بر سر نادانی، خاک بر سر کم اطلاعی، خاک بر سر بی فرهنگی و کم مطالعه بودن... خاک بر سر کسانی ببخشید عقب ماندگانی که حامی این دو مانده اند. قاجارهای بی شعور خوشگذران و پهلوی های هوسران کم خرد. همشون خائن و واقعا وطن فروش بودن؛ هر دوتاشون بخش های مهمی از خاک ایران رو واگذار کردن. یهلوی فقط بحرین نبود... مرزهای خاکی دیگری هم واگذار کرد که من واقعا خجالت میکشم که بگم... الان ناراحتم.
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  12 0
  باعث جدایی بحرین از ایران به درک واصل شد.
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  8 0
  عالی گفتی
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  7 1
  درود
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  9 0
  واقعا گل گفتید آقای شریعتمداری حساب بحرین از بقیه جداست بحرین با زدو بند انگلیسی های رذل از خاک مادری جدا شده و باید برگردانده بشه
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  10 0
  بهترین دفاع حمله متقابل است . چرا حرف حساب را فقط حسین عزیز بزند ؟؟؟ دیگران چه می کنند ؟؟؟؟ اگه تنها دفاعی کار کنیم !!!این که آنها جلسه بگذراند و ما جواب اجلاسیه آنها را بدهیم !!! اینقدر منفعل!! ما هم سرزمینهای خودمان که به ناحق جدا شده می خواهیم استان بحرین و استان باکو می خواهیم
 • SE ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  5 14
  ایران کم بود حالا مردم بحرین رو هم میخواهید بیچاره کنید؟
  • GB ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   5 0
   به تو ربطی نداره فعلا کاسه گدایت رو پر کون تو قطب.
  • مانی IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
   1 0
   ببند.!
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  8 2
  احسنت حرف دل ملت وایران را زدی
 • مجید IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  5 2
  قفقاز و باکو و ... مال ایران نبود؟؟!!!!
 • SE ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  2 10
  جمهوری اسلامی برو بحرین رو بگیر هیچ کی عگس العمل نشون نمیده،بعدش امارات رو بگیر بعدش عربستان رو بعدش اسرائیل رو بعدش لبنان رو بعدش همه خاورمیانه رو بگیر همه میشینن و فقط تماشا میکنن و برات هورا میکشن!
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   10 2
   همه این سرزمین های ایرانی رو از شما بیگانگان پس خواهیم گرفت خاطرتون جمع همینکار رو خواهیم کرد سایبری فارسی نویس
 • رضا IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  9 0
  اى جانم حاج حسين ! حالا ديگه ازت خوشم مياد ! سعى كن از اين ببعد فقط راجع به بحرين ، و هفده شهر قفقاز و آذربايجان و … بنويسى ، خودم طرفدارتم به مولا !
 • JP ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  7 1
  بحرین در طول تاریخ چندهزار ساله مال ایران بوده. زود و زود داره و به هیچ وجه سوخت و سوز نداره. برش می گردونیم.
 • یزدان IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 2
  کیش چطور ؟!خزر چطور ؟!ایا اینا هم مال ایران هست
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   7 4
   کل منطقه واسه ما ایرانیان هست همه این سرزمین های ایرانی رو پس میگیریم ..
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  9 3
  این قسمت بحرین هم واس ماست. عالی بود. باید رسانه ای ها این رو می گفتند.
 • حمیدرضا IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 2
  بادکوبه و ایروان هم باید به مام میهن ملحق شوند
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  0 4
  بیش از هزار کیلومتر ساحل جنوب ایران ویرانه است همه یا مهاجرت کردند یا قاچاق بر هستند، جاده سالم و امکانات رفاهی و امنیت نیست، حالا هم میخواهید بحرین را ویران کنید
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 1
  بحرین مال ایران است. هرات و آذربایجان هم همینطور.
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 1
  امارات غلط کرده. امارات هم مال ماست
 • مجتبی از زنجان IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  0 1
  با سلام آقای شریعت مداری خاک پاتم تعظیم به شما بحرین رو میخواهیم چیکار تو این دنیا که نژاد پرستی غوغا میکنه آدم های نژاد پرست پک بشن
 • علی IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 1
  اون جزایر که هیچ خودتون هم واسه مایید
 • مصطفی IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
  0 0
  باید بحرین و جزایر ایرانی که از خاک وطن جدا شدند رو به وطن برگردونند ، لعنت بر شاه خائن که مملکت رو بر باد داد
 • مصطفی IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
  0 0
  درود بر آقای شریعتمداری ، درود بر غیرت و شرفت ، ان شالله خدا کمک کنه شیعیان بحرین و آذربایجان به آغوش وطن بازگردند
 • امیر عباسی IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۲
  0 0
  بازگشت بحرین اشغالی به دامان ایران و به سرزمین اصلی خویش،فقط خواست مردم ایرانی بحرین نیست! بلکه #اصلاحات_سرزمینی_خواست_مردم_ایران است،واین موضوع دیروزود داردولی سوخت وسوز ندارد،بازپسگیری بحرین ایرانی خواست همه ی ایرانیان است مگراینکه مثل زیباکلام وتاجزاده یامصی پولینژادوبقیه ارازل بیوطن،باشند
 • کارشناس IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۰
  1 0
  آقای شریعتمداری راجع به موضع چین هم بنویس .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس