از خطر باکتری تا استفاده از آبخوریِ پارک توسط سگ/ نگهبان پارک: خیلی‌ها معترضند، اما اهرم فشاری برای مقابله با سگ‌گردانی نداریم

فصل گردش در پارک‌هاست و صدای خنده کودکان که مشغول بازی هستند به گوش می‌رسد. مادران و پدران زیادی همراه کودک خود به پارک آمده‌اند و در حال تماشای آن‌ها هستند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا اینکه دو دختر نوجوان که به نظر می‌رسد هنور دوران مدرسه‌شان تمام نشده است با یک سگ وارد محوطه بازی می‌شوند.

به گزارش مشرق، فصل گردش در پارک‌هاست و صدای خنده کودکان که مشغول بازی هستند به گوش می‌رسد. مادران و پدران زیادی همراه کودک خود به پارک آمده‌اند و در حال تماشای آن‌ها هستند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا اینکه دو دختر نوجوان که به نظر می‌رسد هنور دوران مدرسه‌شان تمام نشده است با یک سگ وارد محوطه بازی می‌شوند.

چند نفر از مادران و پدران اعتراض می‌کنند که اینجا جای سگ نیست، اما آن دو دختر نوجوان هیچ توجهی نمی‌کنند. اما تعداد اعتراضات زیاد می‌شود و آن‌ها محوطه بازی بچه‌ها را به سمت نیمکتی که آن طرف‌تر قرار دارد انتخاب می‌کنند و مشغول بازی با سگشان می‌شوند.

حدود نیم ساعت بعد به سمت آبخوری می‌روم تا دستم را بشورم. همان لحظه دختر نوجوان که سگش را بغل کرده به سمت آبخوری می‌رود و در حالی که اجازه می‌دهد سگش شیر آبخوری را بلیسد، دستش را گود می‌کند و به پوزه سگ نزدیک می‌کند. همه کودکانی که اطراف آبخوری هستند این صحنه را تماشا می‌کنند و برخی‌شان درکی از آلودگی‌ای که در آبخوری ایجاد شده، ندارند. من، اما اعتراض می‌کنم و به دختر نوجوان با لحن جدی می‌گویم: «اجازه نداری سگت را به آبخوری بیاوری، کودکان اینجا آب می‌خورند و مریض می‌شوند.» این دختر نوجوان هم با لحن تندی می‌گوید: «این سگ، بچه من است! مثل بچه‌های شما می‌تواند از آبخوری آب بخورد.» این را می‌گوید و از آنجا می‌رود.»

کاری از دستم برنمی‌آید جز اینکه نگهبان پارک را که در چند قدمی آنجا قرار دارد مطلع کنم و از او بخواهم آبخوری را تمیز کند. نگهبانی پارک قول تمیز کردن آبخوری را می‌دهد و درباره وجود سگ‌ها در پارک می‌گوید: «خیلی‌ها به ما اعتراض می‌کنند که چرا به این پارک سگ می‌آورند. اما مگر کاری از دست من برمی‌آید؟ ما هیچ اهرم فشاری برای مقابله با سگ گردانی نداریم.»

یکی از خانم‌های حاضر در صحنه نیز که نسبت به این مسئله معترض است در ادامه حرف‌های نگهبان پارک می‌گوید: «مدفوع سگ‌ها در پارک هم باکتری ایجاد می‌کند. اصلا نباید این سگ‌ها به محل بازی بچه‌هایمان بیایند. هر بار کودکم را به پارک می‌آورم نسبت به سلامتی او نگران می‌شوم که مبادا قبل از رفتن او به هر بخش از پارک، سگی آمده و ادرار یا مدفوع کرده باشد.»

در حالی که سگ‌گردانی در پارک‌ها غیرقانونی است، اما هر روزه تعدادی سگ در اکثر پارک‌های شهر دیده می‌شود. متاسفانه نه تنها حضور سگ‌ها موجب ترس بسیاری از کودکان و خانواده‌های آن‌ها می‌شود بلکه با مواردی، چون استفاده سگ‌ها از آبخوری پارک و ... سلامت شهروندان را به خطر انداخته است که باید فکری برای آن شود.

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • TW ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  17 1
  تا کی باید در این مورد منفعلانه برخورد کنیم؛ گذشته از مسائل بهداشتی و مضرات موجود، چرا در جامعه ما کسی جرات نمی کند جنبه نجس بودن این حیوان را مطرح نماید.
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   3 0
   در مجتمع 180 واحدی هستیم که فقط یک واحد آن را به مستاجر خانم داده اند. یک سگ دارد که شبانه روز واق واق میکند. هر چه به خودش گفتیم اهمیت نمیدهد. به مدیریت گفتیم میگوید من هم گفتم ولی جواب نداد. به صاحبخانه اش گفتیم گفت باید صبر کنید تا مدت قرار داد یک ساله اش تمام شود ولی با قانون جدید دولت نمیتوانم بیرون کنم . اعتراض دارید به دولت بگوئید. این چه قانونیست که 179 واحد اسیر 1 واحد شوند و کاری از دست کسی بر نیاید. اینهمه نگوید زبان بسته . سگ ذاتا درنده است و صدایش در کل مجتمع پیچیده و ماه هاست آرامش نداریم. انتظار داریم دادستان به عنوان مدعی العموم وارد موضوع شده و با حرکتی قاطع مزاحمت صوتی و حمله سگها در خانه ها خیابانها و پارکها را فیصله دهد. مردم جانشان به لب رسیده . هر چیز را نمیشود گردن آمریکا و تحریمها انداخت.
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  بعد شما میخواید جلوی امریکا بایستاید!؟
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  همین دیشب تو انتهای پارک ساسان ولنجک یه سگ بزرگ بدون قلاده با پارس کردن های وحشتناک بهم حمله کرد. سریع کیفمو گرفتم پایین جلوش فقط به کیف حمله میکرد. صاحب سگ به سختی تونست ازم دورش کنه. عجیب اینجا بود دو نفر همراه سگ بیشتر از من ترسیده بودن رنگشون کاملآ پریده بود طوری که ناخواسته ازشون عذرخواهی کردم!
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  اگر از مردم نظرسنجی کنید خواهید دید اطراف هر پارک صدها نفر بویژه از خانم ها قید پارک رفتن را زده اند فقط بخاطر یک عده معدود سگباز بی هویت غربزده
 • حبیب IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  با شیخی که قدیم گفته بود میشود با خوردن نصف لیوان آب میتوان روزه بود (تمام علما : مبتلات روزه خوردن و آشامیدن است، اگر آب خورد حتی نصف لیوان بابد قضایش را هم بگیرد) اینبار میگوید نجاست سگ با ریکا و... پاک میشود و سگ ها دیگر نجس نیستند و واکسن میزنند (در صورتی که دانشمندان پس از ده ها سال توانستند فقط یک مورد از هزاران باکتری سگ را کشف و برایش واکسن بسازند، باکتری های جدیدی نیز گزارش کردند که واکسنشان هم آماده نیست،) چه باید کرد؟
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  کدوم احمقی برا آب دادن به سگ از آبخوری استفاده میکنه عجب بیشعورایی
 • نیما IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  پلیس کجاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس