اشرف غنی

رئیس‌جمهور فراری افغانستان گفت: ما از توافق دوحه با طالبان کنار گذاشته شدیم و در نهایت در حالی که تمام مقامات واشنگتن این توافق را مشروط عنوان می‌کردند، ما را تنها گذاشته و افغانستان سقوط کرد.

به گزارش مشرق، اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» درباره علت فرار خود از افغانستان توضیح داد.

وی گفت: به دلیل  فرار تمام گارد حفاظت ریاست جمهوری با لباس غیرنظامی و همچنین خروج وزیر دفاع، امکان دفاع از افغانستان وجود نداشت.

اشرف غنی ادامه داد: «وزیر دفاع به من اطلاع داده بود که دفاع از کابل غیرممکن است و من زمانی که قصد گفت‌وگو با وی در وزارت دفاع را داشتم به من گفته شد که وی سوار بر هواپیما افغانستان را ترک کرده است.»

رئیس‌جمهور سابق افغانستان با بیان اینکه وی آخرین نفری بود که ارگ ریاست جمهوری را ترک کرد، اظهار داشت: «دلیل اصلی خروج من از افغانستان این بود که به طالبان بار دیگر لذت تحقیر رئیس جمهور افغانستان را ندهم.»

غنی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال ترور وی از سوی محافظانش وجود داشت، افزود: «در صبح ۱۵ اگوست من در جلسه‌ای حضور داشتم که صدای تیراندازی را شنیدم و حتی به آشپز ارگ برای مسمومیت من نیز مبالغی پرداخت شده بود.»

غنی درباره جزئیات فرارش از ارگ افغانستان نیز گفت: «هنگام سوار شدن بر بالگرد، فکر می‌کردم که عازم فرودگاه کابل هستیم، اما مشاور امنیت ملی در حین پرواز به من گفت که فرودگاه کابل امن نیست و بنابراین تصمیم گرفتیم که به سمت ازبکستان حرکت کنیم.»

رئیس‌جمهور فراری افغانستان با اشاره به اینکه هیچ برنامه‌ای از قبل برای خروج نداشته، گفت: «حتی پاسپورت خود را به همراه نداشتم و در زمان سوار شدن بر بالگرد به جز لباسی که بر تن داشتیم هیچ چیزی با خود نبردم.»

اشرف غنی همراه داشتن ۱۶۹ میلیون دلار در هنگام فرارش از افغانستان را شایعه‌ خواند و افزود: «اینها تنها شایعه است و بازرسی ویژه آمریکا نیز تحقیقاتی در این زمینه انجام داده که ثابت می‌کند من در هنگام خروج دلاری به همراه خود نداشتم و  همه می‌دانند که من زندگی ساده‌ای داشتم و این شایعه برای تخریب من منتشر شده است.»

وی درباره مقایسه خود با رئیس جمهور اوکراین اظهار داشت: «این مقایسه باید زمانی انجام می‌گرفت که من تازه رئیس جمهور بودم و به سختی با طالبان مبارزه کردیم، از طرف دیگر آمریکا از اوکراین حمایت کرد و در حالی که ما تنها گذاشته شدیم.»

غنی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به افغانستان خیانت کرد، گفت: «من تمایلی به استفاده از این کلمه ندارم و آنچه الان در حال حاضر برای ما اهمیت دارد این است که در آینده چه رخ می‌دهد و کشور ما با چه مشکلاتی مواجه است.»

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره توافق دوحه گفت: «ما از توافق دوحه با طالبان کنار گذاشته شدیم و آمریکا ما را مجبور کرد که ۵ هزار نظامی این گروه را آزاد کنیم و در نهایت در حالی که تمام مقامات واشنگتن این توافق را مشروط عنوان می‌کردند، ما را تنها گذاشته و افغانستان سقوط کرد. توافق دولت ترامپ با طالبان فاجعه بود و  ما از این توافق کنار گذاشته شدیم و  این توافق مشکلات زیادی داشت و براین اساس استوار بود که طالبان تغییر کرده است، و با این توافق نیز آمریکا ما را تهدید کرد که مجبور به آزادی زندانیان طالبان هستیم و در نهایت منجر به سقوط دولت شد.»

پیش از این «اشرف غنی»، رییس جمهور فراری افغانستان در گفت‌وگوی خود با یک شبکه تلویزیونی مدعی شده بود که هنوز رئیس‌جمهور قانونی افغانستان است.

وی در مصاحبه با شبکه تازه تاسیس ABN، گفت که تاکنون دستش «به خون کسی» آلوده نشده و تاکید کرد که دستش «از فساد پاک است» و تا زمان انتقال قانونی قدرت وی رئیس‌جمهور افغانستان است.

اشرف غنی در بخشی از این گفت‌وگو اظهار داشت که که قبل از او بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین‌، افغانستان را ترک کرده بود. وی افزود که اکثریت مطلق وزیران کابینه‌اش قبل از ساعت ۹ صبح ۱۵ آگوست کشور را ترک کرده بودند.

وی همچنین افزود: «آمریکا سفارت خود را قبل از خروج من، یعنی ساعت ۹ صبح ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ تخلیه کرده بود. اگر تصمیم به حمایت از جمهوریت داشتند، چرا خودشان فرار کردند؟»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  بر کسی پوشیده نیست که سقوط دولت دست نشانده اشرف غنی برنامه خود آمریکایی ها بود که طی نشست ها و توافقات دوحه قطر با سران گروه طالبان تصمیم و توافق کرده بودن حاکمیت افغانستان رو به گروه افراطی تروریستی طالبان واگذار کنند ، قطعا" آمریکایی ها به هیچ یک از دست نشانده های خویش دلبستگی نداشته و ندارند ، جناب اشرف غنی تاریخ مصرف شما نزد اربابان ، کار فرمایان آمریکاییتان به پایان رسیده بود ..
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  اشرف غنی مزدور و عمله مهره آمریکا بود که دیگر تاریخ مصرفش به سر آمده بود و باید مهره های جدید آمریکا به بازی می آمدن ... که آمدن ... !!! حداقل همین که شهامت داری اعتراف میکنی به این مسائل باز هم خوبه والله
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  آمریکایی ها طی نشست ها و توافقات دوحه قطر با اعضای گروه تروریستی طالبان توافق کردند حاکمیت افغانستان رو تحویل طالبان بدهند ، طالبان باید حافظ منافع آمریکا در افغانستان باشد ، ترور شخص اول ، ترور سر کرده القاعده در کابل افغانستان هم بخشی از همین همکاری و توافقات تعهدات طالبان در دوحه قطر با آمریکایی ها بود
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  جناب آقای اشرف غنی تاریخ مصرف شما نزد آمریکایی ها پایان یافت شما مهره سوخته هستید ، بعد از توافقات دوحه قطر آمریکایی ها با مهره جدید خودشون ( طالبان ) بازی خواهند کرد
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  ویدئو سخنان هیلاری کلینتون در اینترنت سرچ بفرمایید تماشا کنید، هیلاری کلینتون صراحتا" آشکارا علنی اعلام و اعتراف می‌کند تمامی این گروهک های تروریستی اسلام‌گرا افراطی امثال القاعده و طالبان و داعش ساخت USA آمریکا هستند ، اشرف غنی دست نشانده آمریکایی ها بود که دیگر برای آمریکایی ها کار آیی و ارزش نداشت ، آمریکایی ها تصمیم گرفتند با مهره های دیگری در افغانستان ادامه بدهند ( طالبان ) این نیز بگذرد ....
  • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   0 0
   درود بر شما ، دقیقا"... دقیقا"... اینبار آمریکایی ها با مهره طالبان در افغانستان وارد بازی شدن ! گویا این سرزمین قرار نیست هرگز به سامان و آرامش برسد ! مرگ بر آمریکا مرگ بر صهیونیسم مرگ بر اسرائیل
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  این سرنوشت همه دست نشاندگان و گماشتگان آمریکا در منطقه است ، ٱمریکایی ها اینبار با طالبان وارد معرکه افغانستان شدن ، آمریکایی ها با هیچ شخص یا گروهی پیمان و توافق دائمی و ابدی ندارند .. آقای اشرف غنی جنابعالی برای آمریکایی ها یک مهره سوخته و بی ارزش هستید
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  جناب آقای اشرف غنی کراواتی ، فعلا" دور دور ملا های طالب و طالبانی است ، ارباب از شما روی بر گردانند و به نیروهای طالب چشم دوخته ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس