آتش‌بس شکننده غزه؛ سفر هیأت‌های حماس و جهاد اسلامی به قاهره

در سایه آتش‌بس شکننده غزه و نارضایتی از عملکرد میانجیگر مصری، قرار است دو هیأت‌ از جنبش های حماس و جهاد اسلامی بزودی به قاهره سفر کنند.

به گزارش مشرق، منابع آگاه فلسطینی از سفر قریب‌الوقوع دو هیأت از جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی به قاهره، پایتخت مصر برای دیدار با مقامات سرویس اطلاعاتی این کشور خبر دادند.

این منابع در گفت‌وگو با «رأی الیوم»، تصریح کردند: احتمال می‌رود که طی چند ساعت آینده، قاهره، رسما از رهبران امنیتی و سیاسی دو جنبش حماس و جهاد اسلامی برای سفر به مصر، دعوت به عمل آورد. هدف از این اقدام، رایزنی در خصوص پرونده‌های امنیتی و سیاسی مهم و در رأس آن‌ها، اوضاع نوار غزه به ویژه پس از جنگ سه‌روزه اخیر در این منطقه، است.

به گفته این منابع، مصر به خوبی می‌داند که آتش‌بس اخیری که میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی پس از یک درگیری شدید و دشوار برقرار شد، همچنان شکننده و ضعیف است و در سایه وضعیت تنش کنونی و خشم جهاد اسلامی از اسرائیل به دلیل عدم پایبندی تل‌آویو به مفاد آتش‌بس، که مهمترین آن آزادی رهبران بازداشت شده جهادی از جمله «بسام السعدی» است که چند هفته پیش در منزلش در اردوگاه جنین در کرانه باختری اشغالی دستگیر شد، هر لحظه ممکن است این آتش‌بس در هم شکسته شود.

بنا بر این گزارش، هدف از دعوت مصر از این دو جنبش فلسطینی عمدتاً تلاش برای تحکیم و تثبیت آتش بس و جلوگیری از کشاندن فلسطینی‌ها به تحریکات علیه اسرائیل است که همیشه منجر به تشدید تنش و جنگ خونین در نوار غزه می‌شود.
به گفته این منابع، جنبش جهاد اسلامی قصد دارد عدم رضایتش از نتیجه مذاکرات اخیر که به آتش‌بس منجر شد و قرار بود به آزادی رهبران این جنبش که اخیرا بازداشت شده‌اند، منجر شود را به قاهره ابلاغ کند. 

از سوی دیگر، قرار است یک هیأت امنیتی مصری برای بحث در مورد پرونده‌های مهم امنیتی مربوط به نوار غزه، جلوگیری از تشدید تنش و تحریک گروه‌های مقاومت فلسطین و رعایت سایر مفاد آتش‌بس مورد توافق به فلسطین اشغالی سفر کند.

از یکشنبه شب پیش، پس از جنگی سه روزه در نوار غزه، با میانجیگری مصر، یک آتش بس میان تل‌آویو و جنبش جهاد اسلامی برقرار شد. شروط جنبش جهاد اسلامی برای موافقت با این آتش‌بس، توقف تجاوزهای اسرائیل، آزادی عواوده و السعدی از اسرای جهاد اسلامی بود که پس از تحقق آتش‌بس بار دیگر از سوی «زیاد النخاله» دبیرکل این جنبش تکرار شد. اما «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی چند روز پیش گفت که تل‌آویو در چارچوب این آتش‌بس، هیچ تعهدی برای آزادی خلیل العواوده و بسام السعدی نداده است. 

وی تصریح کرد که باید به غزه فشار آورد و از وضعیت داخلی آن سوء استفاده کرد تا «سربازان اسرائیلی بازگردانده شوند. ما نیز این کار را به صورت اطلاعاتی، عملی و سیاسی انجام می‌دهیم».

این در حالی است که «محمد الهندی» رئیس دایره سیاسی جنبش جهاد اسلامی شانزدهم ماه جاری گفت که توافقی در خصوص طرح مصر برای برقراری آتش‌بس حاصل شده است. وی خبر داد که این طرح مصر شامل پایبندی قاهره به تلاش برای آزادی السعدی و عواوده از اسرای جهاد اسلامی است.

گانتز با این ادعا که رژیم صهیونیستی پس از عملیات علیه جهاد اسلامی، بازدارندگی در برابر حماس را تقویت کرده است، مدعی شد: «عملیات [علیه غزه] به نظرم موفقیت‌آمیز بود. این عملیات به صورت برجسته‌ای اجرایی شد».

کارشناسان و ناظران بر خلاف ادعای وزیر جنگ صهیونیست بر این باورند که صهیونیستها به شدت از توانمندی موشکی جهاد اسلامی غافلگیر شدند. شبکه العربیه هم خبر داد که  این رژیم از ترس هدف قرار گرفته شدن سکوهای گازی خود، تجاوز خود علیه غزه را متوقف کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس