آتش‌سوزی‌ها در اروپا رکورد زد؛ ۶۶۰ هزار هکتار اراضی سوخته

از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۲۲) تا کنون، ۶۵۷ هزار و ۹۸۸ هکتار از اراضی اتحادیه اروپا به دلیل آتش‌سوزی‌های جنگلی ویران شده‌اند که این میزان از آغاز ثبت داده‌های مربوطه در سال ۲۰۰۶، یک رکورد است.

به گزارش مشرق، بر اساس آمار جمع‌آوری شده توسط «سیستم اطلاعات آتش‌سوزی جنگلی اروپا» (EFFIS)، حدود ۶۶۰ هزار اراضی سوخته در اثر آتش‌سوزی‌های جنگلی در اروپا در حالی یک رکورد جدید به شمار می‌رود که فصل آتش‌سوزی‌ها هنوز به پایان نرسیده است.  

اسپانیا با ۲۴۵ هزار و ۶۱ هکتار اراضی ویران شده در صدر این فهرست قرار دارد. پس از اسپانیا، رومانی با ۱۵۰ هزار و ۵۲۸ هکتار اراضی سوخته و پرتغال با ۷۵ هزار و ۲۷۷ هکتار قرار دارند.

آتش‌سوزی در شمال‌شرقی اسپانیا در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده است. وزارت انتقال زیست محیطی اسپانیا از آغاز سال ۲۰۲۲ تا کنون، ۴۳ آتش‌سوزی بزرگ را ثبت کرده است.

طبق داده‌های جمع‌آوری شده، در فرانسه که در روزهای اخیر با آتش‌سوزی‌های شدید مواجه است، این رقم به ۶۱ هزار و ۲۸۹ هکتار می‌رسد.

فرانسه تابستان امسال با خشکسالی تاریخی و همچنین موج‌های گرما به ویژه در جنوب غربی، مواجه شده است.

داده‌های EFFIS نشان می‌دهند که در سال جاری میلادی، آتش‌سوزی‌ها نه فقط در کشورهای حوزه مدیترانه بلکه در سایر عرض‌های جغرافیایی شمالی‌تر که به طور معمول با این پدیده مواجه نمی‌شدند، رخ داده است. اسلوونی از جمله این کشورها است که بدترین آتش‌سوزی‌های چند نسل اخیر در آن گزارش شده است.

«خسوس سان میگل آیانز» هماهنگ‌کننده «سیستم اطلاعات آتش‌سوزی جنگلی اروپا» می‌گوید: خشکسالی و دمای بسیار بالا کل اروپا را تحت تاثیر قرار داده و خطر آتش سوزی در جنگل‌ها را به شدت افزایش داده است. وی می‌افزاید: وضعیت بسیار نگران‌کننده است و ما فقط نیمی از فصل آتش‌سوزی را پشت سر گذاشته‌ایم.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس