کد خبر 1406414
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱
برگزاری المپیک زمستانی در بیابان ممکن است؟

به نظر نمی‌رسد که اقلیم عربستان توانایی ایجاد شرایط استاندارد برگزاری یک دوره بازی‌های المپیک زمستانی را داشته باشد.

به گزارش مشرق، در شرایطی که موج گرمای جهانی، بزرگترین پیست‌های دنیا در کشور سوئیس را تحت تاثیر خود قرار داده و اغلب این پیست‌ها در این فصل فقط برای تعدادی از حرفه‌ای‌ها باز است، کشور گرمسیری عربستان اقدام به درخواست میزبانی بازی‌های آسیایی زمستانی در سال ۲۰۲۹ کرده است.

حسین المسلم، دبیرکل شورای المپیک آسیا، این خبر را در اواسط هفته گذشته در اختیار رسانه‌ها قرار داد و تاکید کرد که عربستان در شهر جدید نئوم، توانایی لازم برای برگزاری این رقابت‌ها را دارد و این شورا حمایت مطلق را در اختیار این کشور قرار خواهد داد تا با برگزاری این رقابت‌ها گام بزرگی در جهت افزایش محبوبیت ورزش‌های زمستانی در منطقه غرب آسیا برداشته شود.

درخواست رسمی عربستان برای میزبانی نهمین دوره بازی‌های زمستانی آسیایی در منطقه تروجینا روز پنجشنبه به شورای المپیک آسیا واصل شده است. این درخواست در شرایطی است که عربستان به عنوان یک کشور گرمسیری و بیابانی شناخته می‌شود و این اقدام جاه‌طلبانه در جهت برگزاری مسابقاتی است که حداقل از نظر اقلیم هیچ سنخیتی با این کشور ندارد.

برگزاری المپیک زمستانی در بیابان ممکن است؟

در میان کشورهای خاورمیانه ایران به واسطه اقلیم خاص و و ارتفاعات و مناطق برف‌گیر از دیرباز در اسکی و رشته های مختلف فعال بوده و پیست‌های پررونقی در اوقات مختلف سال دارد. البته عربستان نیز در سال های گذشته به واسطه تغییرات اقلیمی جهانی با پدیده برف مواجه شده و حالا انتظار دارد بتواند با استفاده از پیشرفت های تکنولوژیک مسئله کمبود برف و بارش را در منطقه تروجینا حل کرده و در آنجا شرایطی مطلوب را برای برگزاری مسابقات زمستانی فراهم کند.

این چیزی است که شورای المپیک آسیا نیز به آن اشاره کرده و گفته کشورهایی که معمولا برای میزبانی این تورنمنت درخواست می‌دهند برف و کوه دارند و از آغاز بازی های زمستانی آسیایی در ساپورو (ژاپن در سال ۱۹۸۶) این مسابقات همواره در کشورهایی مثل ژاپن، چین، کره و قزاقستان برگزار شده و بنابراین درخواست میزبانی عربستان سعودی کمی متفاوت است؛ یا این حال ما وظیفه داریم که در این میزبانی از عربستان حمایت کنیم.

برگزاری المپیک زمستانی در بیابان ممکن است؟

این میزبانی پس از جلسه مجمع عمومی شورای المپیک آسیا در روز چهارم‌ اکتبر در پنوم‌پن پایتخت کامبوج اعلام خواهد شد و شورای المپیک آسیا اعتقاد دارد اگر عربستان موفق به انجام این چالش بشود و میزبانی را به دست بیاورد یک میراث بزرگ را برای خود به جای خواهد گذاشت.

منطقه‌ای که عربستان برای میزبانی بازی های آسیایی زمستانی پیشنهاد داده در مرکز شهر نئوم قرار داد که بلندترین قله‌های کوهستانی عربستان با ارتفاع ۲۶۰۰ متر بالاتر از دریا در آن واقع شده است. عربستان البته در میزبانی رقابت‌های فوتبال از کشورهای مهم آسیایی محسوب می‌شود و اخیرا میزبانی بازی های تابستانی آسیایی را در سال ۲۰۳۴ نیز به دست آورده است.

برگزاری المپیک زمستانی در بیابان ممکن است؟
این تصاویر ساختگی تنها اطلاعات مربوط به طرح برگزاری بازی‌های زمستانی در عربستان هستند.

با این حال مسئله برگزاری رقابت های زمستانی بحثی متفاوت و عجیب به نظر می‌آید به خصوص که با گرم شدن هر چه بیشتر زمین به نظر نمی‌رسد که اقلیم عربستان توانایی ایجاد شرایط استاندارد برگزاری یک دوره بازی‌های زمستانی المپیک را داشته باشد.

آنچه که در حال اتفاق افتادن است بی شباهت به میزبانی قطر در رقابت های جام جهانی نیست؛ موضوعی که همچنان با انتقاد شدید از سوی مراجع مهم فوتبال در اروپا به آن نگریسته می‌شود. در آن زمان گفته می‌شد قطر می‌تواند با به کارگیری سیستم‌های تهویه مطبوع غول‌پیکر شرایط متفاوتی را برای انجام مسابقات جام جهانی در تابستان آماده کند اما در نهایت این مسابقات در فصل زمستان و در اوقاتی برگزار می‌شود که در خود قطر هم آب و هوا سرد خواهد بود!

منبع: ورزش سه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس