روحانی و ظریف - نمایه

آنچه به عنوان توافق هسته‌ای و برجام در دامان ملت و دولت ایران گذاشته شد، هرگز پروژه نظام اسلامی یا خواسته رهبری نبود بلکه برنامه دولت اعتدال و اصرار شخص روحانی بود.

سرویس سیاست مشرق _ محمود میرلوحی، از فعالان ستادی جریان چپ و عضو سابق شورای شهر تهران که پیش از این با شکایت قالیباف به حبس و شلاق محکوم شده بود؛ اخیراً طی یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در اشاره به برجام گفته است:

"واقعیت آن است که ساختار تصمیم‌گیری در کشور دچار ناهماهنگی و ناهمواری است. در طول ۲۰ سالی که پرونده هسته‌ای در جریان بوده، همیشه شورای عالی امنیت ملی تصمیمات را هماهنگ کرده است. تا اینکه در دوره آقای روحانی، مصلحت بر آن شد تا این پرونده غیرنظامی نامیده شده و وزارت خارجه متولی آن شود. همه می‌دانیم مجری پرونده هسته‌ای، وزارت خارجه و آقای ظریف بود اما تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی پخته و به تایید رهبری می‌رسید."[1]

"برجام روحانی" بود، نه برجام رهبری!/ تکرار تاریخ صفین و مظلومیت علی(ع)

*اظهارات میرلوحی چه طعنه ای باشد به اینکه تصمیمات مربوط به برجام روحانی با نظر رهبری بوده است و چه اینکه مدعای کارشناسی شده بودن و پختگی تصمیمات مربوط به برجام روحانی را داشته باشد؛ اما در هر دو حالت غلط است.

همه باید بدانند که برجام هرگز پروژه نظام اسلامی یا خواسته رهبری نبود بلکه برنامه دولت اعتدال و اصرار شخص روحانی بود.

اصراری که 8 سال آزگار طبق خواسته روحانی و نه طبق راهنمایی رهبر معظم انقلاب به پیش رفت و البته دست آخر همگان فهمیدند چیزی که مورد رضای رهبری و طبق راهبرد ایشان نباشد نه تنها به هیچ نتیجه و دستاوردی نخواهد رسید بلکه موجب مهانت اصرارکنندگان نیز خواهد شد.

میرلوحی در حالی ادعای تأیید تصمیمات برجام بر اساس نظر رهبری نظام را به دروغ مطرح می کند که دستور 9 بندی رهبر معظم انقلاب پیرامون برجام با تدبیر ایشان به صورت علنی و عمومی خطاب به روحانی صادر شد تا شاقولی برای قضاوت نسل های امروز و فردا باشد.

و چه خوب تدبیری هم بود که امروز دوست و دشمن می توانند با مراجعه به آن نامه مشهور به خوبی قضاوت کنند که برجام طبق رضای رهبری نظام بود یا نبود؟![2]

و یا همینطور هنوز همه به خوبی و روشنی به خاطر داریم که رهبری می گفتند نسبت به قضیه بدبین هستند اما روحانی صراحتا می گفت که خوشبین است!

در بحث کارشناسی و پختگی هم ایکاش که اینطور بود...

اما نبود و تجربه نشان داد تصمیمات دولت روحانی در قبال برجام نه تنها از پختگی و درایت لازم برخوردار نبودند بلکه تا حد زیادی از سر شتابزدگی، خوشبینی و حتی ساده لوحی بودند.

در واقع  در حال صحبت پیرامون بخشی از تاریخ دولت اعتدال هستیم که در آن گفته می شد امضای کری تضمین است اما نبود، گفته شد تمام تحریم ها لغو می شود اما نشد، گفته شد ابعاد مختلف مشکلات کشور با برجام رفع می شود اما نشد و گفته شد حساب اوباما با بقیه فرق می‌کند اما نمی‌کرد.

پس از باب بحث تاریخی و روشن شدن حقیقت تأکید می کنیم که منطق و رخدادها نشان میدهند برجام نه یک تصمیم هماهنگ شده با کلیت نظام بود و نه یک امر آمیخته با پختگی!

جالب است که برخی محافل از همان ابتدای روی کار آمدن آقای روحانی در دولت اعتدال طی یک تفرّس تحلیلی تأکید کرده بودند که این دولت به دنبال یک توافق نهایی با آمریکاست. توافقی که البته شکست خواهد خورد و آنها رهبری را به عنوان مقصر معرفی خواهند کرد.

در این رابطه اشاره به مقوله عقلانی و فلسفی "تکرار تاریخ" هم ضروریست.

  در قضایای جنگ صفین  خوانده ایم که عده ای بر حکمیت تأکید کردند و در حالی که علی(ع) با آن مخالف بود اما آنها بر تحمیل اصرار خود پای فشردند و حتی اجازه اجرای تدابیر علی(ع) پیرامون حکمیت را هم ندادند اما دست آخر که پروژه شکست خورد؛ به یکباره از این گفتند که تقصیر حکمیت با علی(ع) هم هست و او باید توبه کند!

*** 

1_https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1259246

2_https://khl.ink/f/31168

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • صابر IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  32 1
  تلاش های ظریف برای تحقق اهداف دشمن در fatf انهم با انواع دروغ و تهمت ، شکی در دشمن بودن او نمیگذارد چه کسی جز دشمنان میخواستند fatf را تحمیل کنند، بعد از شهادت شهید سلیمانی علیرغم خواسته دشمن مبنی بر تضعیف توان دفاعی و موشکی و اعلام ان برای مذاکره چرا ظریف هنوز دنبال مذاکره و تحقق اهداف دشمن بود؟چه کسی به تضعیف توان دفاعی کشور در مقابل دشمن راضی میشود؟ ظریف در فایل صوتی هم با تحریف و تزویر به دشمن خدمت کردو و مانند همیشه باوقاحت جز دروغ چیزی نداشت. در سفر بشار اسد ، صرفا جهت خدمت به دشمن و دیده نشدن اقتدار و موفقیت بسیار مهم جبهه مقاومت ، در مقابل ائتلاف چهانی ارتجاع و استکبار امریکا و غربیها ، استعفا داد و بلا فاصله برگشت. دروغگوئی های او همواره برای نفع دشمن بوده از دروغ لغو بلمره تحریمها تا نخوانده امضاء کردن برجام و دروغهای او در مجلس در جواب منتقدین که پس از تحمیل خسارت برجام مجبور به اعتراف وقیحانه شد وگفت نفهمیده و کلمه تعلیق بجای لغو نوشته شده ؟؟!!و ... ، ان شاءالله اگر او محاکمه شود حقایق بسیاری برای همگان اشکار خواهد شد.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   14 3
   هیچکدام از شروط 9 گانه و خطوط قرمز رهبری در برجام لحاظ نشد وگرنه برجام به خسارت محض تبدیل نمی شد.
  • ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   6 11
   آقا اگه برجام بده برای چی مذاکره می کنید؟ خوب نابودی برجام را اعلام کنید لطفا.
  • بختیاری IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   8 1
   شتابزدگی، خوشبینی و حتی ساده لوحی؟؟؟ محال و غیرممکن هست.از روز اول انقلاب و همچنین تسخیرلانه جاسوسی این رعیت وکدخدا بارهای بار علنا و در خفا باهم دیدار وگفتگو داشتند
  • پری مجرد 43 ساله IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   10 1
   شیخ بنفش اعدام باید گردد
  • سوخته IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 0
   این خائنین جاسوس با همدستان شان باید اعدام شوند آن هم با یک چوبه دار چون آنقدر کثیف هستند که باید یک چوبه دار دار نجس کرد
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 0
   سالهاست از بزرگان جریان اصلاح طلب تا دیگر اعضای جریان لجوج اصلاح طلب هیچ حرفی برای گفتن ندارد جز دروغ و به همین خاطر است بین مردم منزوی شده اند
 • م IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  14 3
  بنا به راي اكثريت راي دهندگان اقاي روحاني رفتند براي مذاكره و چون رهبر ايران پشتوانه مردمي براي اين امر را ديدند با بيان اين جمله كه من به غربي ها بدبينم و ايمان داشتند كه اين روبه هان زير معاهده خود خواهند زد و همگان ديديم كه چ شد رو سياهي ماند بر زغال و بتن بر تاسيسات و تعطيلي رسمي صنعت فضايي( بماند كه چرا ايران تمام شروط معاهده را يك طرفه و نه بصورت موازي با گشايش در روابط تماما به سرانجام رساند!!!) ولي بلا تشبيه در جنگ صفين اكثريت سربازان امام جريان حكميتي كه امام اصلا راضي بدان نبودند و مالك اشتر در حال جنگ بود را با تهديد به قتل امام علي به عقب برگرداندند نتيجه شد ايجاد گروهي چون خوارج !! پس نتيجه ميگيريم ما يك بار ديگر رهبر ايران و ولايت فقيه را تنها گذاشتيم و فقط در شعار پيرو بوده ايم اين رو از طرف كسي مينويسم كه در كل ٢٠ سالي هست كه راي داخل صندوق نيانداخته پس واي به حال آنانی كه ازعاي مسلمان بودن كردند و رهبر خودشان را تنها گذاشتند
  • ایرانی IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 1
   دوست عزیز اگه واقعاً ۲۰ساله رای نداده ای هم به خودت خیانت کرده ای و هم به مملکتت! با این تحلیل قشنگی هم که نوشتی معلومه جزو کسانی که در شناخت حق و باطل درمانده باشند نیستی با این حساب بنظر حقیر وضع شما بدتر از کسانی است که فریب خورده و اشتباه رای داده اند، البته بنده همیشه رای داده ام و خوشحالم که هرگز رای به خطا نداده ام چون میزان من برای اصلح خیلی ساده است ،دروغ نگوید و خودش را برای قدرت شرحه شرحه نکند به همین سادگی!
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  12 1
  شدقضیه ی حکمیت ونهروان که بازورصلح وجنگ روبه امام تحمیل کردن کشته شدن بیماران پروانه ای وهزینه بتن ریزی درراکتورکه باید تامین مخارج وجلوگیری تزقطع مملکت رومیکرد مستقیمامتوجه ظریفه ولاغیربرای همینه ازمصاحبه باامثال ثابتی ورائفی مثل جن وبسم الله فرارمیکنه وگرنه پول بیت المال میگیره مسئول شده چراموقع مدال افتخاردادن روحانی و100 تاسکه حاضرمیشه موقع جواب دادن حناق میگیره
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  8 3
  مشرق گل گفتی
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  10 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   2 3
   نان خور تحریم کاسب تحریم
 • برزو IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  3 1
  احسنت، مشرق جان رهبری عزیز همون اول فرمودن و بارها تاکید کردن که به آمریکا اعتماد نکنید ولی کو گوش شنوا؟!
 • کاووسی IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 0
  دقیقا
 • یاسر IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  15 1
  از روحانی و ظریف نمیگذریم
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   6 5
   مردم نیز از جبهه ناپایداری و کاسبان تحریم نمی گذرند
 • محمدایوب IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  10 0
  مشرق عزیز این کوتاهی رسانه ملی است باید فیلم روحانی که مست امضای برجام بود ومیگفت فتح الفتوح است وبرجام را خدا آورد مسئولیت برجام با من است همه برجام با من است را پخش کنند اگر چه پخش کند باز هم این .... های سیاسی آنقدر پررو هستند باز حرف خودشان را بزنند
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  14 2
  برجام خیانت بزرگی بود که روحانی و ظریف در حق نظام جمهوری اسلامی کردند و دستاوردهای هسته‌ای که با خون دل فراوان به دست آمده بود را در ازای هیچ از بین بردند.
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  9 1
  پس برجام روحانی رو احیا نکنید؟ ملوم نیست چند چندیم با خودمون..
  • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   4 0
   بله برجام روحانی رو بگذارید کنار وتمام آدم باید کارهاش مردانه باشه
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   5 1
   در جواب اون دوستی که مرتب میگه برجام روحانی را احیا نکنید. کَرد دیوانه‌ای به چاه نگاه عکس خود را بدید در ته چاه سنگی افتاده بد به راه اندر هشت آن سنگ را به‌چاه اندر مردم شهر رنج‌ها بردند تا که آن سنگ را برآوردند
  • محمد قزل IR ۰۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 0
   این دولت رفتن ضرری را که برجام به کشور وارد کرده را درست کنن در برجام همه چیز را نقدی دادن وهیچی نصیبشان نشد والان این دولت گند اونارو درست میکنه
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  12 0
  لعنت به دنیاپرستان! چه در صفین چه در دولت بنفش
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  0 0
  تو این مملکت ؟
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 2
  پس چرا الان دنبالش میکنید اگر بد است
  • آزاده IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   4 0
   هزار بار جواب امثال تو رو دادن اگه واقعاً دنبال جواب بودی تا حالا فهمیده بودی پس احتمال خیلی زیاد یا منافقی یا آنقدر ابله که آنهمه استدلال را نمیفهمی من هم وقتم رو برای تکرار استدلالهای بی شمار تلف نمی کنم.
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   فکر کردی بیرون اومدن از برجامی که کل دنیا امضاش کردن کشکه؟
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 0
  حال ملت از شعار من خوبم تو بدی دولت ها بهم میخوره.
 • GB ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  4 0
  هیچ کجای دنیا اجازه داده نمی‌شود برندازان در سیستم حکومتی رشد کنند ، چرا در ایران به این دکترا های تقلبی اجازه ورد به سیستم حکومتی را می‌دهند ؟؟؟ جواد پهن و حسن فریدون باید محاکمه شوند به جای اینکه در ویلاهای چند هزار متری زندگی کنند!!
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 0
  پس چرا کوچک زاده،رسایی،نادران ،رد صلاحیت شدند
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 2
  برجام همه بود... مقایسه خوارج با دولت هم غلط اونها شیعه حضرت نبودن اما مملکت ما پر شیعست
 • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 0
  مردم اگاهند
 • من US ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  6 6
  روحانی کجایی که خدا ازت نگذره
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 5
  اسراییل مخالف شدید برجام است
  • صادق IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 0
   از کجا فهمیدی شیطون!!! آدم به بلاهت شما نوبره، خوب بازی پلیس بد و پلیس خوب رو که دیگه پینوکیو هم میفهمه تو نمی فهمی؟!!!!
 • محمد ابراهیم عصمتی IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  4 1
  حقیت آن است که قرار بود مثلث شوم آمریکا ، اروپا وجریان غربزده داخلی ، نمایشنامه خیانت باربرجام را که دارای سه سکانس برجام یک یاهسته ای ، برجام دو یاموشکی و برجام سه یا منطقه ای بود را بازی کنند و طی آن فاکتور ها قدرت و اقتدار فوق الذکر را از ایران اسلامی بگیرند.که متاسفانه پرده اول را بخوبی بازی کرند و ملت ایران را بازی دادند ودستاور های ارزشمند هسته ای را نقدا اخذ و وعده ها نسیه که هیچ وقت هم محقق نشد را به ایران دادند .خدا به ملت ایران رحم کرد که مجلس ودولتی برسر کار آمد که مانع بازی کثیف برجام شد وگرنه روحانی و ظریف با کد خدا بسته بودند .
 • US ۰۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 2
  بهترین تضمین و منفعت از برجام: اجازه بدهند غرب از امریکا تا اروپا... مثل چین و روسیه، با ایران مراوده تجاری و سرمایه گذاری کنند، این منافع مشترک هست دشمنی به دوستی تبدیل میکند
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 1
  برجام نتیجه ی حماقت روحانی و ظریف و سوء استفاده از ساده لوحی صالحی بود.
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  4 0
  کسیکه خیانت می کند صداقت ندارد. پس منتظر قبول مسئولیت و گردن نهادن آنها به برجام بد فرجام نباشیم.
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  3 0
  نتیجه لقمه حرام همین میشه که طرف دروغ میگه!!!؟؟؟
 • اراز IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 0
  شما‌که‌هر‌روز‌دنبال‌احیای‌برجام‌هستید‌‌
 • مصطفی IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 0
  این گروه دغل (افسادطلب ها و لیبرال های مزدور)باید برای همیشه با قدرت سیاسی ایران خداحافظی کنند. چرا که به تاریخ پیوستن ولی این وظیفه رسانه است که نگذارد مردم این روز ها را فراموش کنند و برای آن فیلم و مستند بسازند
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  از کجا. تا ب کجا. ، شرمتان باد روحانی. که ننگ برجامت با صفین مقایسه باید شود
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  اگر روحانی و ظریف خطا کردند، عموپورنگ و خاله شادونه باید جلوشان را می‌گرفتند؟
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  رهبر از اول گفتند من به امریکا خوش بین نیستم ولی روحانی دروغگو وظریف هرکاری که دلشان خواست انجام دادن بعد هم با کمال وقاحت وپر رویی گفتند ما هر کاری کردیم زیر نظر رهبری بوده که انشاالله جد رهبر بزنه توکمرتون که انقدر دروغ گفتین
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  دوران شعب ابوطالب تحریم ملت ونظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تمام شده واین خواست واراده خداوند متعال وملت قهرمان ایران است
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش اینست . نباید به عقرب صفتان فرصت پیاده سازی اهداف پلیدشان را داد .
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  دروغ چرا(والله)بعدازریاست احمدنژاد-دوران هشت سال روحانی کاملا بیکار بودم واگردرطی این۸سال،۸ماه کارکردم یا بیگاری بوده یاحتی هنوزحق وحقوقمان را ندادنند(شکایت که کردیم،انگار پس گردنی بیشتر زدیم به خودمان وهیچ نتیجه ای نداشت وپرونده مان را علنا گفتند رفت تو باقالیها-تازه هنوز بوسیله بعضی برادران سواستفاده چی دنبال پاپوش درست کردن برایمان هستندکه چرا دست ازشکایتت برنمبداری!؟!عجیبه بجای اینهمه هزینه پاپوش واذیت چرا حقمان را نمیدهند!؟ -دوران روحانی واقعا دوران نجومیبگبری،امتیازدهی اجباری به خودبها،بی تفاوتی رانت پارتی بازی،بخوروبخور....بود)
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  این روحانی وظریف و....چرا خواهش والتماس نمیکنند که رسانه ها عکس ومطلبی ازشان نزه!؟چون فقط مایه آه نفرین ولعنت ...شدند برای مررم
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  دولت بنفش انموقع کهجیک جیک مستانش بود همه مسعولیت برجام راازخوددانسته ودیگران رامخالف مینامید وقتی طشت رسواییش افتاد دنبال شریک میگردد تا گردن اوبیندازد
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  ماخیانت کردیم وبرجام راکهخواسته.هایزمین مانده دشمن رابدونشلیک یک گلوله درقبال وعده های نسیه عملی کردیم ودشمن راشاد .اگر برجام بد است چرشما دنبال نقد کردن وعده های عمل نکرده دشمن هستید خب انها راهم صدقه سر ما به کدخدای مودب ببخشید شتر دیدی ندیدی .چرا انرا چماق کرده برسر اربابمان میزنید که خیلی جاهای دیگر پول راگرفت وجنس راتحویل نداد
 • علی ولی خداست .عبا دالله IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  اقایون بزرگوار یک پیمان یک معاهده بخواهد تصویب شود باید از هفت خان رستم بگذرد
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  اگر فقط اون یارو روحانی باعث برجام بود لاریجانی در ۲۰ دقیقه تو مجلس نصویب نمیکردش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس