کد خبر 1404712
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
خیابان

خیابان ۱۷ شهریور، خیابانی قدیمی و تاریخی در منطقه ۱۲ تهران است که بخشی از آن در سالهای گذشته به پیاده راه تبدیل شد.

به گزارش مشرق، سال ۱۳۹۲ بود که از میدان امام حسین (ع) تا میدان شهدا به پیاده راه تبدیل شد و چند سال بعد در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۵ به دلیل آنچه اعتراضات کسبه و ساکنان عنوان شد؛ بخش جنوبی پیاده راه در ۲  مرحله ابتدا از میدان شهدا تا خیابان شهبازی و پس از آن از شهبازی تا خیابان صفا برای عبور ومرور خودرو بازگشایی شد و امسال هم از سوی شهرداری منطقه ۱۲ تهران اعلام شد تا بخشی از سنگفرشی که در این خیابان باقی مانده کنده و به جای آن آسفالت شود.

موضوعی که موجب شد سیدجعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل و  عمران شورای اسلامی شهر تهران تکه ای سنگفرش استفاده شده در این خیابان را در صحن شورای شهر آورده و به اعضای شورا نشان دهد و درباره کیفیت و قیمت بالای آن توضیحاتی ارائه کند.

وی در نطق پیش از دستور خود در هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر درباره خیابان ۱۷ شهریور اظهارداشت: در دوره مدیریت جهادی شهری، علاوه بر حدود ٨.٥ کیلومتر مسیر پیاده راهی که احداث شد، خیابان ١٧ شهریور در مسیر میدان امام حسین تا میدان شهدا به عنوان یک پیاده راه آیینی و مفرح برای مردم ایجاد شد.

وی تاکید کرد که همه این اتفاقات براساس اسناد بالادستی صورت گرفت و به استناد طرح جامع تهران، گسترش پیاده‌راه، دوچرخه و عرصه‌های عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

تشکری هاشمی با اشاره به عملیات تخریب خیابان ١٧ شهریور گفت: متاسفانه شاهد بودیم بدون کسب مجوز از شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده ۵ که مسئولیت تغییر کاربری را داشته، در یک اقدام عجیب و سوال برانگیز از سوی شهرداری منطقه ١٢ با جداسازی کفپوش های سنگی اقدام به تخریب این خیابان شده و مسیر برای خودروها باز شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: مشخص نیست شهردار منطقه ١٢ با کدام تشخیص، مطالعه یا کار کارشناسی و البته با کسب اجازه از کدام تشکیلات مسئول در شهرداری تهران، بر خلاف مصوبات موجود و در عین حال مخالفت صریح معاونت حمل و نقل و ترافیک اقدام به تخریب این خیابان کرده است.

تشکری هاشمی یادآور شد: تصمیمات خلق الساعه غیر قانونی و غیر کارشناسی، منجر به تخریب سرمایه‌های شهر و توهین به مصوبات شورای شهر و اسناد بالادستی شده است و حتما درمورد تضییع حق مردم و تاراج سرمایه‌های شهر مماشات نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: تخلف از برنامه پنج ساله سوم شهرداری، نقض کمیسیون ماده ۵، اقدام به تخریب بر خلاف مطالعات پشتیبان، نادیده گرفتن نظر تخصصی معاونت حمل ونقل و حوزه زیباسازی و وارد آمدن خسارات گسترده به تاسیسات و سرمایه‌های شهری به عنوان تخلف از سوی شهرداری منطقه ١٢ محرز و آشکار است.
 
رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شورای اسلامی شهر تهران به فوریت و قاطعانه نسبت به توقف هرگونه عملیات عمرانی تا زمان بررسی دقیق توسط کمیسیون های مربوطه، ارزیابی ضرر و زیان شهرداری مربوطه به سرمایه‌های شهری و تعیین و تکلیف خاطیان اقدام کند، خواستار ورود دستگاه های نظارتی به منظور حفظ و صیانت از دارایی ها و سرمایه‌های شهر و در صورت لزوم ارجاع پرونده تخلف صورت گرفته به مقام قضایی شد.

تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص تاکید کرد که این پیاده راه مصوبه شورای شهر داشته است و اگر قرار باشد تغییری انجام شود باید از شورای شهر مجوز دریافت کند.

به گفته وی، این خیابان به طول ۱۸  هزار متر پیاده راه شده بود و حجم بالایی از سنگ باید دپو شده باشد و خود یک کوه سنگ می شود و اگر سنگ ها از کیفیت خوبی برخوردار نبوده چگونه برای جاهای دیگری قابل استفاده است؟

وی تاکید کرد که تصمیم این کار یک موضوع نپخته، غیر کارشناسی ومطالعه و عدم دریافت مجوزهای لازم بوده است.
 

اما اینکه سنگفرش های خیابان ۱۷  شهریور چه شده، موضوعی بود که آن را از شهرداری منطقه ۱۲  تهران پیگیری کردیم.

امیر یزدی شهردار منطقه ۱۲ تهران در این خصوص اظهار داشت: سال ۹۲ از میدان امام حسین (ع) تا میدان شهدا به پیاده راه تبدیل  و چند سال بعد از آن به دلیل اعتراضات کسبه و ساکنان در فاصله سال  های ۹۴ تا ۹۵ بخش جنوبی پیاده راه در دو مرحله بازگشایی شد؛ البته بخشی از این محدوده از خیابان شهبازی تا میدان شهدا نیز به دلیل خطرناک بودن تردد خودرو در سنگ فرش و شکستگی سنگفرش آسفالت شد.

وی افزود: بعد از تغییرات در مدیریت شهری و انجام مطالعات تصمیم بر این شد که رینگ دور میدان امام حسین(ع) به دلیل آیینی بودن این میدان حفظ شود و سنگ فرش این محدوده به علت لغزندگی و شکستگی جز طرح های اولویت دار قرار گرفت و در تیر ماه سال جاری سنگ‌فرش‌ها جمع آوری و مسیر آسفالت گردید. لازم به ذکر است در زمان جمع آوری سنگ‌فرش‌ها تلاش شد تا بصورت سالم جمع آوری شود.

یزدی تاکید کرد: بخشی از سنگفرش‌ها برای مرمت انهار خیابان ۱۷ شهریور استفاده شده و بخش دیگری از آن در خیابان بهشت، خیابان انصاری برای سنگفرش کوچه‌ای که مجموعه شهربانو در آن قرار دارد، دپو شده است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 3
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
    0 1
    وقتي خلاف كار را محاكمه نكني طلبكار ميشه همينه . شما بريد از تمام كسبه و اهالي منطقه برسيد هيچ كس از اين طرح راضي نيود و علاوه بر هزينه ميلياردي باعث ورشكستگي و نابودي كسبه زيادي كه يكشبه خيابان را تبديل به پاده رو كردند شد و بعد از دو سه سال تمام سنگ فرشها شكست و اصلا نميشد يك جاي سالم در خيابان ديد
  • احمد IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
    0 0
    طرح های یکشبه و بدون مطالعه منجر به ضررهای مالی هنگفت می شود. سنگفرش خیابان 17 شهریور حدفاصل میدان امام حسین ع تا میدان شهدا باعث سر در گمی خودروهای عبوری و همچنین زحمت ساکنین محل شده بود. جا دارد حتماً با افرادیکه در طرح سنگفرش تصمیم گیر بودند برخورد قانونی شده و کل هزینه ها از آنها اخذ شود.
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
    0 0
    آخه چرا بعضیا چپکی متوجه میشن!!! شما یه نفر رو پیدا کنید از این طرح من درآوردی سنگفرش کردن خیابونی به این مهمی راضی بوده باشه!!! بجای بازخواست از عامل اصلی سنگفرش شدن این خیابون، الان متعرض شهردار شدید که چرا آسفالت کرده خیابون رو؟؟؟؟عجببببب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس