کد خبر 1404204
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
مداحی محمود کریمی به سبک ناشنوایان

برخلاف تصور عده‌ای که فکر می‌کنند حاج محمود از راه مداحی و روضه‌خوانی درآمد دارد، او نان خود را فقط از همین راه و از همین آجرها درمی‌آورد.

به گزارش مشرق،  برزگر شریک اقتصادی حاج محمود کریمی مداح اهل بیت(ع) و یکی از صاحبان کارخانه آجرسازی در نزدیکی بوئین‌زهرا در استان قزوین می‌گوید: شاید برخی از مردم تصور می‌کنند مداحان و ذاکران اهل بیت با روضه‌خوانی در مجالس مختلف پول‌های کلانی می‌گیرند. تصوری که حتی از آن به عنوان پاکت پول یاد می‌شود و می‌گویند بعد از پایان مراسم پاکت پول به مداح داده می‌شود، اما هستند مداحان و ذاکرانی که کار اقتصادی می‌کنند و هیچ‌گاه از راه مداحی و روضه‌خوانی امرار معاش نمی‌کنند. آنها خودشان را وقف امام حسین(ع) کرده‌اند و در کنار آن با کار و فعالیت اقتصادی در کنار امرار معاش، دستگیر افراد نیازمند هم می‌شوند.

حاج محمود نان خود را از آجرها درمی‌آورد

شاید خیلی‌ها ندانند، یکی از کسانی که کارخانه آجر را راه انداخت و سال‌هاست در آن‌جا فعالیت می‌کند، حاج محمود کریمی است. برزگر با تأکید بر این‌که در این سال‌ها هیچ‌گاه حاج محمود برای راه‌اندازی کارخانه و یا وام بانکی از رانت استفاده نکرده است، از تأسیس کارخانه آجر با همکاری حاج محمود و توقیف کارخانه در سال ۹۵ توسط بانک می‌گوید: «سال ۸۲ به‌واسطه هیأت رایة‌العباس با حاج محمود کریمی آشنا شدم. از کودکی آرزو داشتم، نوکر امام حسین(ع) باشم. کاسب بودم و کار می‌کردم. در هیأت به حاج محمود پیشنهاد کار دادم. گفتم می‌خواهم کارخانه آجر بزنیم. پرسیدند سررشته‌ای از این کار داری؟ گفتم یکی دوسال تحقیق می‌کنم و بعد از آن کار را شروع می‌کنیم. حاج محمود قبول کرد و بعد از یک سال تحقیق در کنار ایشان کار ساخت کارخانه را در نزدیکی بوئین‌زهرا شروع کردیم. ابتدا یک کوره آجرپزی به راه انداختیم. کوره ما سنتی بود و بعد از مدتی متوجه شدیم، این روش منسوخ شده است. طی این مدت حاج محمود از نزدیک بر کار نظارت داشت و گاهی اوقات خودشان آستین بالا می‌زد و مشغول کار می‌شد. برخلاف تصور عده‌ای که فکر می‌کنند حاج محمود از راه مداحی و روضه‌خوانی درآمد دارد ایشان نان خود را فقط از همین راه و از همین آجرها درمی‌آورد. برای اینکه شکل کار را از سنتی به صنعتی دربیاوریم نیاز به وام بانکی داشتیم. 

شغل حاج محمود کریمی چیست؟

حاج محمود فقط ایام محرم در کارخانه حضور نداشت

متأسفانه بانک با وجود ضمانت‌های معتبری که داده بودیم بخشی از وام را نداد و سال ۹۵ کارخانه را از ما گرفت. سال‌های خیلی بدی بود. بانک‌ها به جان کارخانه‌ها افتاده بودند و خیلی از کارخانه‌ها تعطیل شدند. با ورود قوه قضائیه به موضوع تعطیلی کارخانه‌ها در تحقیقات قضایی مشخص شد بانک این وام را به ما نداده است. حتی حاج محمود برای ضمانت وام، ماشین زیر پای خودش را فروخت. از ۱۵ آبان سال ۹۲ فاز صنعتی شدن کارخانه آجر را شروع کرده بودیم و شبانه‌روز همراه با حاج محمود کار می‌کردیم. حاج محمود فقط ایام محرم در کارخانه حضور نداشت. 

همه چیز خوب پیش می‌رفت تا این که سال ۹۵ کارخانه توسط بانک مصادره شد. به این ترتیب نزدیک به ۱۰۰ کارگر بیکار شدند. بانک امین اموال در کارخانه گذاشت و همه دستگاه‌ها و اموال کارخانه را فروخت. بعد از دو سال وقتی مراجعه کردیم دیدیم همه‌جا را با خاک یکسان کرده‌اند. همه وسایل را برده بودند و حتی یک متر کابل در کارخانه نبود. کارخانه‌ای که با خون‌ دل ساخته بودیم نابود شده بود.

امروز ۹۷ نفر در این کارخانه مشغول کار هستند

مهدی برزگر در ادامه از راه‌اندازی دوباره کارخانه و نگاه اقتصادی حاج محمود و از طرح آزادسازی ۶۰ زندانی و اشتغال آنها در کارخانه گفت: به حاج محمود پیشنهاد دادم کارخانه‌ را دوباره راه بیندازیم. گفت با این اوضاع مگر می‌شود؟ با همه سختی‌ها و مشکلات دوباره راه انداختیم. ۴ هزار اصله درخت در کارخانه کاشته بودیم و طبق تعهدی که به محیط‌ زیست داده بودیم باید ۵ هزار مترمربع فضای سبز می‌ساختیم. حاج محمود گفت طبق فرمایشات حضرت آقا باید در این فضای سبز درخت بکاریم. درختان چنار و افرا و درختان میوه کاشتیم. چهار اصله درخت میوه کاشته بودیم و با عشق به آن‌ها آب می‌دادیم. ولی متأسفانه تمام درختان را با ریختن آهک و روغن خشک کردند. همه را دوباره کاشتیم. به لطف زحمات حاج محمود و عنایت خدا کارخانه دوباره راه‌اندازی شد و امروز ۹۷ نفر در این کارخانه مشغول کار هستند. زمانی‌ که آقای رئیسی مسئولیت قوه قضائیه را به‌عهده داشتند با مکاتباتی که با دادستانی بوئین‌زهرا داشتیم طرحی دادیم که از زندانی‌های مالی برای کار در کارخانه استفاده کنیم.

ضمانت آزادی ۶۰ زندانی مالی را برعهده گرفتیم

وی افزود: هر ماشین‌ حمل آجر نیاز به سه کارگر دارد. در برخی کوره‌ها از کارگران اتباع استفاده می‌کنند ولی ما در طرحی که ارائه دادیم ضمانت ۶۰ زندانی مالی را برعهده گرفتیم. این طرح با استقبال مواجه شد. از تبصره ۵ ماده ۳۵ استفاده کردیم تا زندانی‌هایی که به دلیل بدهی ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان در زندان هستند بیایند و مشغول به‌کار شوند. در این طرح زندانی‌های مالی علاوه بر اینکه درآمدی پیدا می‌کنند می‌توانند بدهی‌شان را هم پرداخت کنند. در زندان بوئین‌زهرا دیدیم یکی از زندانی‌ها تکنیسین برق است و به‌خاطر ۶۰ میلیون تومان بدهی در زندان است. با طلبکار صحبت کردیم و گفتیم اجازه بدهد او مشغول کار شود. این مرد دختر دم‌بخت داشت و در زندان نمی‌توانست برای پرداخت بدهی کاری کند. با رضایت طلبکار این تکنیسین در کارخانه مشغول کار شد و علاوه بر پرداخت بدهی برای خودش ماشین خرید. همه اینها لطف امام حسین علیه‌السلام است. برخی تصور می‌کنند حاج محمود سررشته‌ای از کارهای اقتصادی ندارد و فقط در مداحی و روضه‌خوانی تبحر دارد. اما من سال‌هاست که با او کار می‌کنم و ایشان نگاه اقتصادی بسیار خوبی دارند. 

حاج محمود هیچ‌وقت برای کارخانه از رانت استفاده نمی‌کند

بارها تصمیماتی گرفته که بعد از مدتی بازخورد خوب آن را دیده‌ایم. متأسفانه تصوری که بقیه نسبت به ایشان دارند درست نیست. مثلاً اگر برای گرفتن وام به بانک برویم وقتی متوجه می‌شوند حاج محمود در این کارخانه فعالیت می‌کند تصور می‌کنند می‌خواهیم از رانت استفاده کنیم درحالی‌که این‌گونه نیست. سال ۸۳ این شرکت را راه‌اندازی کردیم تا بتوانیم در بحث جهیزیه نوعروسان وارد شویم. تصور می‌کنند حاج‌آقا چون روضه‌خوان است در هر مجلسی که می‌رود ۱۰۰ میلیون تومان می‌گیرد ولی این‌گونه نیست. وقتی دنبال برق کارخانه می‌رفتیم مأموران اداره برق می‌گفتند شما لنگ ۱۵ میلیون تومان هستید، حاج‌آقا یک روضه بخواند چند برابر این پول را به او می‌دهند. ما مجبور شدیم زمینی بخریم تا بتوانیم تیرهای برق را به کارخانه برسانیم. حاج محمود هیچ‌وقت برای کارخانه از رانت استفاده نمی‌کند. حتی وقتی برای سهمیه گازوئیل رفتیم ‌گفتند شما چرا لنگ ۴ هزار لیتر گازوئیل هستید بگویید حاج‌آقا با وزیر نفت تماس بگیرد تا برای شما چندین کامیون گازوئیل بفرستند.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی تصور می‌کنند مداح امام حسین(ع) از رانت استفاده می‌کند. با این اوضاع و احوال کار را پیش می‌بریم و جالب اینکه کسی باور نمی‌کند حاج محمود در کارخانه آجر کار می‌کند. شبانه‌روز به فکر کارخانه و کارگران است و هیچ‌وقت هم از ارتباطاتش استفاده نمی‌کند.

منبع: روزنامه ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • ستوانیکم کلانتری سعید رضایی IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  16 19
  پارسال که دور حرم امام رضا در حال گشت بودیم صدای حاج محمود از بلندگوهای حرم به گوش می رسید خیلی فضای روحانی بود بارون هم می بارید
  • بهار 24 IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   7 6
   با ستوانیکم کلانتری سعید رضایی موافقم
  • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   5 9
   مشک آن است که خود ببوید نه انکه عطار (مشرق)بگوید.
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
   0 1
   مداح ولایت مدار عبدالرضا هلالی .
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  23 19
  درود بر حاج محمود واقعا مرد شریفیه
  • سعید رضایی IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   17 9
   منم موافقم، عاشقتم حاج محمود
 • amirali IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  16 14
  خیلی از ما جوونا با نوحه های حاج محمود خاطره های زیادی داریم به جرئت میتونم بگم 50 درصد حسینی شدن من اثر شیر حلال مادر و نان حلال پدرم بوده 50 درصد دیگرش هم نوای روح بخش حاج اقا است خدا حفظشون کنه سایشون همیشه مستدام باشه انشاءالله
  • غلام رو سیاه ارباب IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   5 7
   اره واقعا همینجوریه گل گفتی
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   9 7
   انت فی قلبی حاج محمود کریمی
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  6 14
  دیگه مثل حاج محمود نمیاد
 • علی IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  11 14
  حاج محمود نظر کرده امام حسینه
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  10 12
  مداح بین المللی یعنی هر جایی بری که شیعه باشن توی این جهان حاج محمود رو میشناسن
  • بشار عبدالواحد IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   6 2
   مداح بین المللی یعنی سعید رضایی یعنی میثم مطیعی یعنی رضا نریمانی یعنی مهدی سماواتی یعنی حاج مهدی رسولی یعنی حاج سید مجید بنی فاطمه
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  2 7
  فقط حاجی محمود
 • صفدر IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  5 7
  هر کس نوکری آقا حسین (ع) را کند همیشه موفق هست ، بارها دیدم تجربه کردم افرادی که احترام امامان را حتی به ظاهر هم شده حفظ کردن در زندگی موفق بودن . دوست عزیز سوره جن آیه ۲۶ را دوشب نزدیک اذان صبح در خواب دیدم حتی یک بار هم نخوانده بودمش و بهش هم فکر نکرده بودم، صبح نزدیک اذان این آیه‌ را با شماره آن و اسم سوره در خواب می دیدم ،،جالب است وقتی انسان این آیه را می‌خواند چه ترجمه بزرگی دارد .
  • بشار عبدالواحد IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   2 5
   صفدر تو از کدام شهری اخوی؟
 • گمنام IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  6 14
  به منفی هایی که اراذل و اوباش مجازی میدن توجه نکنید این ها حرومی هستند و بزودی عذاب دردناک خداوند رو خواهند چشید و اون روز ما بهشون خواهیم خندید :)
  • بشار عبدالواحد IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   10 4
   با اجازه شما منفی زدم
  • بشار عبدالواحد IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   10 2
   چرا میگی حرومی؟ چرا تهمت میزنی؟ فردای قیامت میتونی جواب بدی برادر؟ توبه کن برادر
  • IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   4 4
   این اعلام منفی شما یعنی گرفتن آیینه جلوی این نوع بشرها. آفرین بر تو.
  • بشار عبدالواحد IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   3 2
   آفرین چرا توهین می کنی؟
  • IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
   1 0
   آفرین رو به شما گفت عبدالواحد خان.
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  6 3
  پول هم هرچی بهش بدن اشکالی نداره. یکی دلش میخواد به یکی پول بده
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  8 7
  ما هم باور کردیم.
  • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
   0 0
   مهم نیست که باور کنی یا نکنی مهم خداوند متعال است که انسان را قبول داشته باشد
  • سید IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
   0 0
   چی رو باور می‌کنی؟
 • IR ۰۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  0 0
  من شنیده بودم آهن فروشه
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  0 0
  آرزوی دیدنت دارم حاج محمود
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  0 0
  سایتی که به مداحان محترم نزدیکه، باید در تایید نظرات همسو با نظرات خودش (اما بشدت موهن) بیش از اینها دقت و مراقبت کنه تا اسم مداحان بااخلاقی مثل آقای کریمی و حدادیان بد در نره
 • DE ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  0 0
  چه شغل جالبی
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
  0 0
  انواع کارهای هنری در خصوص دین و آیین منجمله اشعار و سبک های زیبا و فاخر و پرمعنا در وصف ائمه رو به افزایشه و این کار فرهنگی ارزشمندیه.
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  0 0
  اخلاص است که این چنین معنویتی به همراه می آورد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس