اژه ای نمایه

رئیس قوه‌قضاییه گفت: سازمان بازرسی نسبت به نظارت بر اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و به طور کلی تمام قوانین مربوط به تعالی نهاد خانواده، تسهیل امر ازدواج و مسکن، اهتمام داشته باشد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (۳ مرداد) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن گرامیداشت روزهای پایانی ماه پر خیر و فضیلت ذی‌الحجه و روز مباهله، تصریح کرد: درسی که از این روزهای مبارک و بزرگ می‌گیریم آن است که در صورتی که خدایی‌ناکرده اسلام عزیز و جبهه حق و حقانیت در خطر قرار گرفت، نه تنها از تحمل رنج و سختی گریزان نباشیم که در صورت نیاز جان عزیز خود را نیز فدا کنیم.  

وی همچنین با اشاره به بزرگداشت عیدالله‌الاکبر عید غدیرخم در سراسر ایران اسلامی از مردم و دست اندرکاران برگزاری عید غدیر و مهمانی ۱۰ کیلومتری این روز در تهران و احسان بزرگ میلیونی که در روز غدیر در سراسر کشور انجام گرفت، تقدیر به عمل آورد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان، بیان داشت: هر میزان تلاش در جهت تحکیم بنیان خانواده و ایجاد مودّت و همدلی در نهاد خانواده به تعالی و ترقی هر چه بیشتر جامعه یاری می‌رساند.

رئیس عدلیه بر همین اساس مجدداً خطاب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد که نسبت به نظارت بر اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» و به طور کلی تمام قوانین مربوط به تعالی نهاد خانواده، تسهیل امر ازدواج و مسکن، اهتمام داشته باشد و نحوه اجرایی شدن این قوانین را مورد نظارت جدی قرار دهد.

رئیس قوه قضاییه همچنین در همین راستا به مرکز توسعه حل اختلاف و دادگاه‌های خانواده نیز دستور داد که نسبت به مقوله تحکیم خانواده عنایت ویژه‌تری داشته باشند و در دعاوی خانوادگی و مسائل مربوط به نفقه، مهریه و غیره به نحوی رسیدگی و صدور حکم کنند که خروجی این فرآیند منجر به استحکام خانواده‌ها و اجتناب و جلوگیری از گسست آنها شود.

قاضی‌القضات در ادامه به موضوع نحوه دستگیری و محاکمه ناعادلانه «حمید نوری» تبعه ایرانی در کشور سوئد و مغایرت این دستگیری و محاکمه با موازین و اصول حقوقی و نقض عدالت قضایی در این فقره اشاره کرد و ضمن محکوم کردن نحوه دستگیری، محاکمه و اتهاماتی که از قول عده‌ای تروریست، آدمکش، فاجر و فاسق به یک شهروند ایرانی در روند این محاکمه ناعادلانه نسبت داده شد، گفت: اگر مختصر عدل و انصافی در صادرکنندگان حکم علیه این تبعه ایرانی وجود داشته باشد، در مرحله بعدی، حکم به تبرئه او خواهند داد تا مقداری از آبروی از دست‌رفته‌شان را احیاء کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ایرادات و اشکالات مبرهن و آشکار نحوه محاکمه حمید نوری در سوئد از جمله قاضی نامیدن یک کارمند سابق و نقض اصول حقوق بشر از سوی مدعیان و داعیه‌داران دروغین حقوق انسان‌ها در این مقوله، گفت: تروریست‌ها و آدمکش‌هایی که در طی دهه‌های مختلف بویژه در دوران جنگ تحمیلی همراه با صدامیان علیه مردم ایران مرتکب جنایت شدند، امروز در دامن کشورهای غربی پناه گرفته‌اند و سردمداران کشورهای مزبور این تروریست‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهند و از آنها به عنوان شاهد در یک دادگاه ناعادلانه و نمایشی بهره می‌گیرند.

رئیس عدلیه در ادامه نشست شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به اهمیت تکریم مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی خطاب به تمامی مسئولان و کارکنان قوه قضاییه تاکید کرد که علی‌رغم حجم بالا و سختی کار، در نهایتِ حوصله و تحمل و بردباری با مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی اعم از شاکی، مشتکی‌عنه و متهم مواجهه داشته باشید و بدانید که رفتار ما با مردم و مراجعه‌کنندگان و نحوه رسیدگی به پرونده آنها چنانچه تأثیر بیشتری از اصل رسیدگی نداشته باشد، دارای تأثیر کمتری نیز نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بر ضرورت متقن بودن امور، دستورات، احکام و آرای صادره از ناحیه مسئولان قضایی تاکید کرد و وجه اصلی این اتقان را انطباق این احکام و آراء با موازین و اصول قانونی دانست و اظهار کرد: اگر تلاش کنیم به صورت کامل و همه‌جانبه در احکام و آراء و دستورات خود مرّ قانون را رعایت کنیم، تحقق عدالت و استیفای حق مظلوم بهتر و بیشتر میسّر خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جلسه روز گذشته خود با اعضای کمیسیون عمران مجلس به مقوله‌هایی نظیر تغییر کاربری‌ها و تعدی به اراضی طبیعی و تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: در این قبیل پرونده‌ها تاکید ما این است که مراجع تشخیص تغییر کاربری‌ها و یا تخریب محیط زیست به موجب قانون مشخص هستند؛ چنانچه این مراجع در تشخیص خود اشتباه یا تخلف می‌کنند بحث و موضوع دیگری است اما وفق قانون، قاضی ما بر مبنای تشخیص این مراجع و شکایت آنها، باید به موضوعات رسیدگی کند و پیگیری‌های لازم را انجام دهد. به هر ترتیب تاکید ما این است که در همه مسائل عدلیه باید در احکام، آراء ، دستورات و اجرا، متقن و مستند به قانون عمل کنیم و بدانیم که قانون مصوب، لازم‌الاجرا است.

در این نشست رئیس قوه قضاییه برای چندمین بار به وضعیت معیشتی کارکنان دستگاه قضایی اشاره و تاکید کرد: امروز هم مجددا اقایان الفت و شاهرخیان برای انجام ماموریتی در همین زمینه برای گفتگو و نشست با مقامات دولتی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه حضور نیافتند .

رییس عدلیه تصریح کرد: علی‌رغم گذشت ۴ ماه از سال هنوز قانون وضع شده و  توافقات مالی داده شده که حداقل خواسته دستگاه قضایی در زمینه ارتقاء وضعیت حقوقی و دریافتی کارکنان ما می باشد اجرایی و محقق نشده است؛ البته رایزنی‌ها در این راستا با نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی استمرار دارد و انتظار می رود دولت محترم با عنایت بیشتری هر چه سریعتر به این موضوع توجه داشته باشد.

 رئیس دستگاه قضا در پایان بخش نخست جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در حال رسیدگی بودن این سیاست‌ها در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص، مشخصاً به معاون اول دستگاه قضایی و معاون راهبردی قوه قضاییه تاکید کرد که نسبت به حضور در جلسات کمیسیون مذکور به منظور تبیین محذوریت‌ها و نیازهای دستگاه قضایی برای استحضار بیشترسیاستگذاران مربوطه، اهتمام داشته باشند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  8 0
  حاج آقای اژه ای، بفرمایید در سازمان بازرسی از کارشناسان مطلع و متعهد استفاده شود نه از جوانان جویای نام و در فکر پست بالاتر به هر قیمتی!!!
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  3 1
  اقای اژه ای لطفا این زبون دراز بیشرم روحانی رو محاکمه کنید
  • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
   3 1
   جراتش را ندارند
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
   0 2
   بماند که اولا پرونده براش تشکیل شده دوما ایشون رو باید دادگاه روحانیت محاکمه کنه
  • خخخ CA ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
   3 0
   روحانی بدبخت چیکار با تو کرده چون در مدت ریاست جمهوریش شش سال اول که جز ارامش چیزی هدیه مردم ‘داد دو سال بعد هم کار خرابی کرد
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  6 0
  شما خودتون عدالت اجرا کنید
 • هرمز IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  1 2
  اشتری چی عزیز
  • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
   1 3
   سوختیا
 • حامد IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  0 4
  درود
 • DE ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  1 3
  گرفتن حمید نوری ظلمه. چطور ممکنه با یک انسان همچین کار کثیف و سراسر بیرحمانه ای بکنن.
  • حاجی ازجوبشورقم CA ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
   0 0
   و تاوان این ظلم را خواهند داد
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  2 1
  آقای رییس در بهشهر دادگاه بر اساس اسناد زور رضا خانی دارد املاک ما را مصادره می کند
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  2 2
  تبرئه چیه؟ طرف بی گناه بوده دوساله دارن شکنجه ش میکنن.الان سوئد باید جریمه هم بده
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  5 0
  باید مقامات قضایی سوئد وبلژیک بیان نحوه قضاوت عادلانه رو از مقامات قضایی ایران یاد بگیرن
 • کارمند دادگستری IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
  0 0
  همکاران اداری دادگستری با افزایش حقوق سال 1401 و با 5 سال سابقه تازه به حداقل حقوق 5600 احکامش ن رسیده، خدا باعث و بانیانش رو که همگی زخم خورده دستگاه قضایی کشور هستند لعنت کنه
 • کارشناس IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
  0 0
  اگر بود
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
  0 0
  اگر باشد؟! اگر بود که اصلا بازداشت نمی شد جناب اژه ای! ابن شعارها و محکوم کردن ها برای اون فرد چه حاصلی داره؟؟
 • SE ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
  0 0
  مرگ بر منافقین خلق که دستشن به خون هفده هزار ایرانی بی گناه آلوده ست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس