قیمت گذاری بلیط هواپیما به جز نرخ مصوبی که از سوی سازمان هواپیمایی اعلام می شود، محاسبات پیچیده و دقیقی ندارد. اما با بررسی روند قیمت گذاری بلیط ها در طول سال گذشته می توان تا حدودی قیمت آن را پیش بینی کرد. مهم ترین فاکتور در خرید بلیط هواپیما ارزان، آگاهی از عوامل موثر بر قیمت بلیط هواپیما در آن مسیر به خصوص است.

هنگامی که سوار هواپیما شده اید ممکن است قیمت بلیط شما با مسافر کناری شما متفاوت باشد. اما چرا بلیط هواپیما نوسان دارد و چگونه برخی از مسافران بلیط هواپیما ارزان خریداری کرده اند؟ بطور کلی عوامل متعددی بر قیمت نهایی بلیط هواپیما تاثیر دارد که فاصله مبدا و مقصد و زمان سفر، سن مسافر و نوع کلاس پروازی و ایرلاین رزرو شده، از مهم ترین این عوامل است. در ادامه نحوه چگونگی یافتن و خرید بلیط هواپیما را بازگو می کنیم.

چگونه می توانیم بلیط هواپیما ارزان بخریم؟ راهنمای 1401

چرا قیمت بلیط هواپیما در نوسان است؟

بلیط هواپیما عمدتاً مانند بازار سهام تحت تأثیر تقاضا هستند. زمانی که تقاضای کمتری برای پرواز وجود داشته باشد، می توان بلیط هواپیما ارزان را خریداری کرد و با افزایش تقاضا، قیمت بلیط هواپیما نیز افزایش می یابد. به لطف فناوری پیشرفته، ایرلاین ها این قابلیت را دارند که قیمت بلیط خود را به صورت پویا تغییر دهند. به همین دلیل است که قیمت ها می توانند ساعت به ساعت تغییر کنند. پس برای خرید بلیط ارزان بهتر است، بلیط ها را در چندین روز قبل از پرواز رصد کنید تا هنگام کاهش قیمت آن، بلیط را رزرو کنید.

عوامل موثر بر خرید بلیط هواپیما ارزان

همانطور که گفته شد عوامل متعددی می تواند در تعیین قیمت بلیط هواپیما و در نهایت خرید بلیط هواپیما ارزان داشته باشد. از مهم ترین این عوامل می توان به زمان سفر، فاصله مبدا و مقصد، اهمیت شهر مقصد، نوع بلیط خریداری شده، سن مسافران، کلاس پروازی و نوع ایرلاین اشاره کرد. مهم ترین عامل در خرید بلیط ارزان هواپیما، شامل زمان سفر و مقصد انتخای شما دارد. سعی کنید با انتخاب شهری مناسب در زمانی مناسب، ارزانترین بلیط هواپیما را خریداری کنید. در ادامه عوامل موثر بر خرید بلیط ارزان هواپیما معرفی شده است.

زمان سفر چگونه بر بلیط هواپیما ارزان تاثیر دارد؟

زمان سفر و خرید بلیط هواپیما مهم ترین عامل بوده که هم تاثیر مستقیم و هم غیر مستقیم بر بلیط هواپیما ارزان دارد. بطور کلی در ایام تعطیلات و روزهایی که میزان مسافرت بیشتر است، به دلیل افزایش تقاضا برای خرید بلیط هواپیما، قیمت آن نیز افزایش می یابد. این موضوع می تواند در ایامی که مسافران کمتری به سفر می روند روندی معکوس داشته باشد که به دلیل تقاضای پایین، قیمت ها کاهش می یابد تا مسافران بیشتری بلیط هواپیما را خریداری کنند.

چگونه می توانیم بلیط هواپیما ارزان بخریم؟ راهنمای 1401

رقابت بین ایرلاین های فروش بلیط

 اگر چندین ایرلاین در یک مسیر یکسان فعالیت داشته باشند، برای پر کردن صندلی‌ها و پرواز با ظرفیت کامل از طریق روش های مختلفی با یکدیگر رقابت می کنند که فروش بلیط هواپیما ارزان تر یکی از این روش هاست. علاوه بر این برخی ایرلاین ها به دلیل قدمت بیشتر و خدمات بهتر به عنوان برند شناخته می شوند که به همین دلیل بلیط هواپیما را با قیمتی بیشتر می فروشند.

تاثیر شهر مقصد بر بلیط هواپیما ارزان

اگر مقصدی محبوبیت پیدا کند و تقاضا برای سفر به آن شهر بیشتر شود، احتمالاً قیمت پرواز نیز افزایش می یابد. اگر فاصله مبدا و مقصد نیز زیاد باشد و فقط تعداد محدودی پرواز در آن مسیر وجود داشته باشد، پروازها گران‌تر هستند. توصیه ما برای خرید بلیط هواپیما ارزان این است که در انتخاب مقصد عجله نکنید و سعی کنید از بین چندین شهر منتخب با جستجوی بلیط ارزان هواپیما در زمان های مختلف، بهترین مقصد را در بهترین زمان انتخاب کنید تا بتوانید ارزانترین بلیط هواپیما را رزرو کنید.

تاثیر انواع بلیط هواپیما بر قیمت نهایی

اینکه چه نوع بلیطی را در چه زمانی خریداری کنید، بر قیمت بلیط هواپیما موثر است. بلیط های چارتری و سیستمی دو نوع بلیطی هستند که توسط متولیان متفاوتی در اختیار مسافران قرار می گیرد. بلیط های چارتر نوسان قیمت دارند و در زمان های مختل، با قیمت های متفاوتی به فروش می رسند و گاهی از بلیط سیستمی نیز گران تر می شوند. پس برای خرید بلیط هواپیما ارزان، با توجه به زمان خرید، بلیط مناسب را انتخاب کنید.