شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

جواهرات ملی ایران را خیلی‌ها نمی‌دانند که یادگار دوران صفویه است؛ نادرشاه افشار نیز بر ارج و قیمت آن افزود و در گذر زمان، ثروتی بزرگ و میراثی تاریخی شد که برای ایرانی‌ها باقی‌ماند و «ملی» شد. حالا این ثروت ایرانی‌ها چقدر می‌ارزد؟

به گزارش مشرق، تا قبل از صفویه از جواهرات خزانه سلطنتی ایران اطلاعاتی در دست نیست؛ شاهان صفوی بودند که شروع به جمع‌آوری جواهرات ارزشمند کردند و البته جواهرات گران‌بها و مشهوری هم خریدند و بر این مجموعه افزودند؛ دمشان گرم! سیاحانی نظیر «تاورنیه» و «شاردن» توصیفاتی از جواهرات خزانه حکومت صفوی برای تاریخ باقی گذاشته‌اند و البته خبر داده‌اند که: «فرستادگان و جواهرشناسان حکومت صفوی جواهرات را از بازارهای هند، عثمانی و کشورهای اروپایی مانند فرانسه و ایتالیا خریداری کرده و به اصفهان، پایتخت حکومت می‌آوردند».

بعدها که «محمود افغان» به پایتخت صفویان یورش برد و حکومت صفویه برافتاد بخشی از این جواهرات هم غارت شد. بعد نادرشاه افشار آمد و حکومت ایران را پس گرفت و جواهرات را پس گرفت و بر گنجینه ایرانیان افزود و آنگاه «کوه نور» و «دریای نور».

شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

الماس «دریای نور»

جواهراتی که نادر پس‌آورد

در پایان عصر صفویه بخشی از جواهرات سلطنتی ایران توسط سرداران محمود افغان به هند برده شد و همین سرداران نیز برای نادر دردسرساز بودند و به قلمرو افشاریه حمله می‌کردند و ناامنی ایجاد می‌کردند. نادر چندبار نامه فرستاد به دربار هند که جلوی آنها را بگیرند و حمایتشان نکنند و یک‌بار «محمد شاه گورکانی» که حاکم هند بود فرستاده نادر را کشت و بله، نادر رفت و هند را فتح کرد و جواهرات ایران را هم پس‌گرفت و جواهرات دیگری هم تقدیمش کردند و این‌طوری شد: «محمدشاه شخصاً کلید خزانه سلطنتی خود را به نادرشاه داد و تخت سلطنتی معروف خود، به نام طاووس را نیز از دست داد. تخت طاووس به سمبلی از سلطنت و اقتدار نادر و قدرت او تبدیل شد. در بین جواهرات و زیورآلاتی که نادرشاه از دهلی آورد دو گوهر مشهور و پرآوازه کوه نور و دریای نور نیز بودند... پس از آنکه نیروهای ایرانی دهلی را ترک کردند نادرشاه افشار همه سرزمین‌های سمت شرق رود سند را به محمدشاه بازگرداند».

این‌طوری بود که دو گوهر ارزشمند جهان به خزانه جواهرات ایران رسید و این مجموعه منحصربه‌فرد شد. پس از درگذشت نادر، «کوه نور» از ایران خارج شد و افتاد دست کمپانی هند شرقی و از آنجا رفت روی تاج ملکه بریتانیا؛ دریای نور اما ماند در سرزمین نور.

شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

«تاج کیانی» که شاهان قاجار استفاده می‌کردند

تاج و تخت تاریخی و کره جغرافیایی!

در دوره زندیه خوشبختانه بلایی سر جواهرات ایران نیامد و در دوره قاجار بر ارزش تاریخی آن افزوده هم شد. فتحعلی قاجار داد «تخت خورشید» یا همان تخت طاووس قاجاری را با جواهرات خزانه ساختند و «تاج کیانی» را ساختند که آراسته به الماس، زمرد، یاقوت و مروارید است و توسط سلاطین قاجار برای تاج‌گذاری استفاده شد.

ناصرالدین قاجار که علاقه زیادی به طلا و جواهر داشت، فرمان داد «کره جواهرنشان» را ساختند که این‌طوری بود: «وزن طلای به کار رفته در این کره  ۳۴ کیلوگرم و وزن جواهرات آن ۳۶۵۶ گرم است. تعداد کل جواهراتی که در روی کره نصب شده بالغ بر ۵۱۳۶۶ قطعه است... دریاهای روی کره به وسیله زمرد و خشکی‌ها به وسیله یاقوت نشان داده شده است. آسیای جنوب شرقی، ایران و انگلستان با الماس، هندوستان با یاقوت روشن و آفریقای مرکزی و جنوبی با یاقوت کبود مشخص شده است. خط استوا و سایر خطوط جغرافیایی با الماس نشان داده شده است. قطر کره تقریباً ۶۶ سانتی‌متر است و روی پایه‌ای که تماماً از طلای آراسته به جواهرات است، قرار دارد».

شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

«کره جواهرنشان» که به دستور ناصرالدین قاجار ساخته شد و نامش در عهد ناصری «کره مبارکه جواهرنشان» بود 

بعدها پهلوی اول نیز با این جواهرات «تاج پهلوی» را ساخت که این‌طوری بود: «این تاج ۳۳۸۰ قطعه الماس به وزن ۱۱۴۴ قیراط، ۵ قطعه زمرد به وزن ۱۹۹ قیراط... ۲ قطعه یاقوت کبود به وزن ۱۹ قیراط و ۳۶۸ حبه مروارید غلتان دارد. وزن تاج کلا در حدود دو کیلو و هشتاد گرم است».

شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

«تاج پهلوی» که پهلوی‌ها استفاده می‌کردند

چی هست؟

در گنجینه جواهرات ملی ایران چه اقلامی هست؟ کیلو ‌کیلو انواع گوهرها هست که یک‌به‌یک‌شان میلیون ‌میلیون و میلیارد میلیارد قیمت دارند و این‌ها هست: «جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملی در قالب ۳۶ گنجه دسته‌بندی شده‌اند. محتویات این گنجه‌ها بسیار متنوع بوده و به‌طور عمده شامل انواع زیورآلات تزئینی، انواع تاج و نیم‌تاج، انواع جقه (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش‌های غذا، قلیان، آینه، تنگ‌های مینا، شمعدان، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه‌دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، سنجاق، گل سینه و... است».

چند است؟

در سال ۱۳۱۶ شمسی بنا به مصوبه مجلس شورای ملی جواهرات ملی ایران به بانک ملی منتقل شد و پشتوانه اسکناس ایران شد. خزانه فعلی جواهرات ملی در خیابان فردوسی تهران یا همان «موزه جواهرات ملی» نیز در سال ۱۳۳۴ شمسی ساخته شد و بعدها همزمان با تأسیس بانک مرکزی در سال ۱۳۳۹ شمسی افتتاح شد و زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفت.

حالا قیمت این جواهرات ملی ایران و این گنجینه بی‌نظیر ایرانیان چقدر است؟ پاسخ بانک مرکزی ایران به این سوال این است: «هیچ‌کسی پاسخ این سؤال را نمی‌داند، زیرا در این مجموعه گوهرهایی است که در جهان نظیر ندارد. در پاسخ به این سؤال فقط می‌توان گفت: مجموعه جواهرات ملی ایران از لحاظ هنری، تاریخی و منحصربه‌فرد بودن در شرایطی است که حتی زبده‌ترین کارشناسان و ارزیابان جهان هم نتوانسته‌اند ارزش واقعی یا تقریبی آن را محاسبه کنند».

شاهان عشقِ جواهر در عهد قاجار و پهلوی/ جواهرات ملی ایران چقدر می‌ارزد؟

موزه جواهرات ملی پر از اشیاء کاربردی و تزئینی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  14 15
  غارت مردم ایران و کشورهای همسایه برای چند لحظه خوشی کثیف فلان ستمگر ارزشی ندارد. تمام این جواهرات به خون هزاران انسان بی گناه رنگین شده است. خوشا ملتی که ثروت نداشته باشد اما عدالت داشته باشد و مردم در آن همدیگر را غارت نکنند.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   19 9
   خب قبول داریم که این جواهرات به واسطه ظلم و ستم توسط حاکمان جمع آوری شده. اما به هرحال اینها متعلق به ایران هست. به همین خاطر هم ملی اعلام شدند و این یعنی برای تمام ملت ایران هست و نه شخص خاصی. حالا به نظر شما باید بندازیمشون دور؟ یا به عنوان یک گنجینه ملی ازشون حفاظت کنیم؟
  • ایرانی GB ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   6 1
   خطاب به ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ : بیخود واسه ما از خودت چرندیات بلغور نکن و الکی ادای آدمهای ظلم ستیز رو از خودت در نیار ... این جواهرات اموال ملی کشور ایران هستند و جواهرات هم در خزانه هر کشوری وجود داره چه ایران باشه چه ترکیه چه جاهای دیگه ... پادشاه هند هم غلط کرد که به یاغیان افغانی جا و پناه داد و اقدام نادر شاه هم بجا و درست بود , کسیکه واسه دولت و مردم ایران گردن کشی میکنه بایستی هم گردنش شکسته بشه و تاوانش رو هم پس بده , همه این جواهرات به مردم ایران تعلق داره و جزو اموال ملی و گنجینه های کشور ایران هستند , فضولی اش هم به کسی نیومده , ... این همه جواهرات و اشیاء باستانی ایران تو کشورهای اروپایی و آمریکا هست تو دهن خودت رو باز میکنی و میگی که چرا اشیاء باستانی ما اونجا نگهداری میشه ؟ حالا اگر این جواهرات تو کشور اوگاندا بود تو یکی جیکت در نمی اومد و زبونت تو دهنت قفل بود , تو اگر واقعا" ظلم ستیز هستی برو حق مردم ایران رو از مسئولان موزه لوور و لندن بگیر که با ارزش ترین اشیاء باستانی ما رو اونجا تو موزه هاشون ضبط و بایگانی کرده اند , اگر هم نمی تونی دهن خودت رو ببند و الکی شعار نده
  • قلی IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   1 3
   ملی بودنش چه تاثیری به حال ما داره
  • به ایرانی IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۲
   0 1
   کسی که از ظالم دفاع کند از ظالم بدتر است و در ظلم او شریک. کثافتی به نام نادرشاه که مردم ایران او را ظالمشاه می نامیدند به بهانه واهی فرار چند افغان به هند لشکر کشید، ارتش گورکانی را نابود کرد. مردم شهر دهلی را قتل عام کرد. طوری که وقتی مردم برایش پیغام دادند تو اگر خدایی تو را بنده باید و اگر شاهی رعیت باید، چرا دهلی را خراب می کنی، گفت من نه شاهم و نه خدا. نادرقلی ام پول می خواهم. سلسله مسلمان و فارسی زبان کورگانی بعد از آن حمله عملا تبدیل به حکومتی روی کاغذ شد و هندوهای ضد اسلامی ماراتا و سپس انگلیس بر هند مسلط شدند. حالا تو از آن کثافت دفاع می کنی؟ تو خیلی کثیفتر از او هستی. اینکه می گویی چون بقیه استعمارگران ظلم کردند و غارت کردند ما هم کار خوبی کردبم غارت کردیم نشان می دهد خون انگلیسی در رگ تو است.
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  11 2
  به قول مرحومه پروین اعتصامی رحمهاالله :«بر قطرهٔ سرشک یتیمان نظاره کن تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست»
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   5 1
   روزی گذشت پادشهی از گذرگهی فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست پرسید زان میانه یکی کودک یتیم کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست آن یک جواب داد چه دانیم ما که چیست پیداست آنقدر که متاعی گرانبهاست نزدیک رفت پیرزنی گوژپشت و گفت این اشک دیدهٔ من و خون دل شماست ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است این گرگ سالهاست که با گله آشناست آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است آن پادشا که مال رعیت خورد گداست
 • علی IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  6 3
  فکر کنم یواش یواش داره خبری میشه؟! نکنه دزدا به موزه جواهرات رفتن و پنج شنبه و جمعه ‌شنبه ویکشنبه هم که تعطیل بوده !!! البته خوشبختانه پلیس ما قوی هستش ، قبل از دزدها در یک کشور همسایه کمین کرده واونها را میگیره‌!!! نمیدونم‌ چرا اینقدر بازگرداندن دزدهای بانک ملی طول کشید !! پیاده هم می اومدن تا الان رسیده بودند و حکم هم صادر شده بود .
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  0 0
  عکس کره جواهر نشان نگذاشتی
 • بشار عبدالواحد IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  0 2
  هیچ نمی ارزد فقط انسانیت ارزش دارد و لاغیر و السلام
  • علی IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۱
   1 0
   ادای افراد فرهیخیه را درنیار .
 • عماد FR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  4 1
  باز حرفی از شکوه و تاریخ ایران زده شد و باز سخنان به بیراهه می روند. دوستان، تحت تاثیر حرف های چپ چکشی ها و وطن فروشان ظاهرا ملی و هم احساسات زیاده از حد افراطی مذهبی قرار نگیریم. ایران یکی از نادرترین و شاید تنها کشوری است که در تاریخ سیاسی جهان هیچگاه جز برای دفاع از خود و حفظ یکپارچگی خاک خود و پس زدن و دور نمودن دشمن به جایی حمله نکرده است. ایرانیان نه با مستعمره کردن سرزمین های دیگران، نه با دزدیدن طلاهای مردمانِ هر سه قاره آمریکا و نه با برده نمودن و به حراج گذاشتن مردمان قاره آفریقا و دیگر نقاط جهان و نه با ترویج و فروش تریاک در آسیای شرقی اقتدار و ثروت ملی خود را بدست آورده اند... و شما به من بگویید پشتوانه ملی سایر کشورهای مقتدر جهان از کجا آمده است؟ لازم است که بدانیم جدا از گنجینه طلای خالص فرانسه که پس از آمریکا، آلمان و ایتالیا در ردیف چهارم جهان قرار دارد یکی دیگر از گنجینه های ملی کشور فرانسه مجموعه بویژه باستان شناسی موزه های آن و کتاب های قدیمی کتابخانه هایش می باشد و دیگر اینکه در محموعه جواهرات سلطنتی بریتانیا نزدیک به بیشتر تاج های ملکه انگلستان دقیقا با جواهراتی با طرح پرچم کاویانی و سایر نمادهای ایران باستان مزین شده اند... من از مفصل این نکته مجملی گفتم.
  • IR ۰۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۲
   0 1
   همین یاوه را ها انگلیس و آمریکا و روسیه و دیگران هم برای توجیه تحاوزها و جنایاتشان گفتند. اگر روسیه به ایران حمله کرد برای دفاع از مردم مظلوم گرحستان بود. اگر انگلیس هند را استعمار کرد برای دفاع خود در مقابل فرانسه بود که داشت هند را استعمار می کرد و اگر موفق شده بود انگلیس نابود می شد. آمریکا هم که همیشه برای دفاع از خود مقابل تروریسم دارد می جنگد. ظالم ظالم است. جانی هایی مثل کوروش و خشایارشا و نادرشاه را کسی حمایت نمی کند جز آنکه با آنها محشور خواهد شد.
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  0 0
  اینکه این گنجینه روگذاشتن پشتوانه پول ملی خیلی حرف جالبی بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس