تامین زمین 1.5 میلیون واحد مسکونی/ سامانه کد رهگیری به وزارت راه متصل شد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتصال سامانه کد رهگیری به وزارت راه، گفت: در دولت قبل سامانه ملی املاک و اسکان رونمایی شد اما فقط دو میلیون نفر در این سامانه خوداظهاری کردند و پس از آن نیز سامانه هک شد.

به گزارش مشرق، وزیر راه و شهرسازی در ساعت پایانی روز گذشته با حضور در برنامه صف اول، مسکن را نیاز اساسی مردم تلقی کرد و اظهار داشت: قانون جهش تولید مسکن ساخت یک میلیون واحد مسکونی را به دولت ابلاغ کرده و از طرفی این مسئله وعده آقای رئیس‌جمهور است که ما تعهد کردیم، آن را انجام بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در گام ابتدایی برنامه ریزی برای پروژه را شروع کردیم گفت: مسئله ثبت نام نهضت ملی مسکن به سرعت انجام پذیرفت و تاکنون ۵.۲ دهم میلیون نفر ثبت نام کردند و ۳.۶ میلیون نفر هم به عنوان متقاضی واجد شرایط شناسایی شدند.

*زمین لازم برای ۱.۵ میلیون مسکن تامین شد

وزیر راه و شهرسازی در بیان آمار تامین زمین اظهار داشت: تاکنون زمین ۱.۵ میلیون مسکن به طور کامل تامین شده و تامین زمین برای ۱.۳ میلیون واحد مسکونی در مراحل الحاق قرار دارد.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به ساخت ۸۰۰ هزار مسکن روستایی در نهضت ملی مسکن بیان کرد: در مسکن مهر زمین دولتی تامین شده برای یک میلیون و ۶۰ هزار واحد مسکونی بود و ما در نهضت ملی مسکن طبق قول خود در گام اول بانک زمین را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با قانون جهش تولید مسکن در حوزه زمین تعارض جدی دارد و همین مسئله سبب شده تا هیچ دستگاه دولتی به غیر از وزارت راه شهرسازی در تامین زمین نهضت ملی مسکن نقش نداشته باشد.

قاسمی با اشاره به اینکه در کلانشهرها برنامه توسعه شهری نداریم گفت: در شهرهایی که زمین محدودیتی ندارد ساخت واحدهای مسکونی یک طبقه را در دستور کار قرار دادیم و توسعه ۴۰ شهر جدید و شهرک نیز مانند شهر جدید ایوانکی در اطراف تهران انجام خواهد شد.

*نهضت ملی مسکن متقاضی محور است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نهضت ملی مسکن متقاضی محور است گفت: ما در گام ابتدایی با شناسایی متقاضی فرایند ساخت مسکن راه از طریق مدل‌های متنوع نظیر خودمالکی، قراردادهای سه جانبه و سایر شیوه‌ها ادامه می‌دهیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر ساخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در مراحل مختلف ساخت قرار دارد و پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به تعیین تکلیف مسکن مهر تا پایان سال جاری افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۴۰ هزار مسکن مهر تحویل شده و در حال حاضر ۱۹۰ هزار مسکن مهر تحویل نشده داریم که تیم مجزایی را برای این مسئله در نظر گرفتیم و قصد داریم تا پایان سال تا جایی که امکان دارد پرونده مسکن مهر را ببندیم.

*سامانه کد رهگیری به وزارت راه منتقل شد

قاسمی با اشاره به بسته حمایتی بازار اجاره مسکن گفت: موجران و مستاجران تا حد زیادی در مصوبه سران قوا تعیین تکلیف شده اند و همه در سراسر کشور موظف به اجرای این قانون هستند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تسهیلات ودیعه مسکن گفت: مصوب کردیم ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن برای مستاجران در نظر گرفته شود که می‌تواند بخشی از مشکلات مردم را حل کند.

قاسمی ادامه داد: سامانه کد رهگیری از وزارت صنعت معدن و تجارت به وزارت راه و شهرسازی انتقال پیدا کرده و می‌توانیم این اطمینان را بدهیم در سال‌های آتی دیگر شاهد تخلف بنگاه‌های معاملات املاک نخواهید.

*سامانه ملی املاک و اسکان در دولت قبل هک شد

این مقام مسئول با اشاره به سامانه ملی املاک و اسکان گفت: در دولت قبل سامانه رونمایی شد اما تنها دو میلیون نفر در این سامانه خود اظهاری کردند و پس از آن نیز سامانه هک شد و مشکلات گسترده‌ای برای آن به وجود آمد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز اطلاعات ۶۲ میلیون نفر را در سامانه ملی املاک و اسکان داریم و به دنبال تکمیل سامانه هستیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم در بیان اینکه سامانه در حال حاضر تکمیل نشده و آمارهای خانه‌های خالی متفاوت است گفت: تاکنون ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در سامانه ملی املاک و اسکان شناسایی شده و سازمان امور مالیاتی برای آن تعرفه مالیاتی صادر کرده است.

وی افزود: ما از دستگاه‌های دیگر خواهش می‌کنیم تا اطلاعات را در این سامانه ثبت کنند.

قاسمی با اشاره به اینکه ما در جاهایی مسکن سازی کردیم که معماری و شهرسازی نداشتیم گفت: کاملاً مصمم هستیم تا معماری اسلامی ایرانی را در نهضت ملی مسکن احیا کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  3 0
  سوال دارم اگر همه خانه ها مجانی هم به بازار اجاره ارائه داده شود تعداد بسیار بالایی خانه بدون مستاجر، حتی مجانی باقی میماند تکلیف چیست چرا دولت باید از خانه ای که مستاجری نتوانسته پیدا کند ولو با قیمت پایین ، مالیات خانه خالی بگیرد این یعنی دولتمردان میدانند که برای تمام خانه های خالی مستاجری وجود ندارد و‌صرفا دنبال دریافت مالیات هستند به اسم حل مشکلات مستاجران
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 3
  خدا خیرشون بده ولی تروخدا هر کاری میکنید خونه بالای دو طبقه نسازن این خودش تولید کننده مشکلاته
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 3
  خوبه
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 2
  در مورد کنترل قیمتهای افسار گسیخته و بی حساب بازار اجاره بها سران قوا هیچ کار مثبتی تا حالانکرده اند متاسفانه.فقط مستاجرین در این وضعیت بلبشو له می شوند.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  1 0
  منابع طبیعی آب و خاک و هوا شهرهای بزرگ تحمل همین جمعیت ها را هم ندارند اضافه کردن جمعیت به این شهرها اشتباه بزرگ است باید امکانات و مراکز دولتی و دیگر امکانات اشتغالزا به شهرهای کوچک با امکانات طبیعی مناسب منتقل شوند تا مشکلات اجاره و قیمت و کمبود آب و هوا و آلودگی و ....به اساسی حل شوند شجاعت برای چنین تصمیماتی لازم است
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  قیمت مسکن ملی در شهر پرند خیلی گران است ۳۲۰ نقدی ۴۵۰ وام ۱۸ درصد سود میشود بیش از یک میلیارد تا الان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس