کد خبر 1392624
تاریخ انتشار: ۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱
قاهره

پس از گزارش‌ها درباره احتمال تشکیل ائتلافی نظامی علیه ایران، منابع مصری خبر دادند تشکیلات نظامی مصر و ساختار سیاسی آن با هرگونه درگیری نظامی با ایران مخالف است.

به گزارش مشرق، منابع مصری خبر دادند که یک جریان قدرتمند در درون نیروهای مسلح این کشور و بخش امنیت ملی سازمان اطلاعات مصر شکل‌گرفته که هرگونه مشارکت در هر ائتلاف نظامی علیه ایران را رد می‌کند.

مخالفت کامل قاهره با درگیری نظامی با ایران

منابع مذکور به روزنامه «العربی الجدید» در این ارتباط خبر دادند که عده‌ای از سران نظامی ارشد مصر صراحتا در چند نشست نظامی این کشور با ورود به هر گونه مداخله نظامی مستقیم با ایران مخالفت کرده‌اند که همین موضع در نشست‌های بخش امنیت ملی سازمان اطلاعات مصر نیز تکرار شده است.

طبق گزارش امروز (سه‌شنبه) العربی الجدید، این نشست‌ها پس از آن برگزار شده‌اند که صحبت‌ از تشکیل «ناتوی خاورمیانه» برای مواجهه با ایران و تلاش برای الحاق مصر به آن بر سر زبان‌ها افتاد.

بیشتر بخوانید:

واکنش حزب الله به ادعای تشکیل ناتوی خاورمیانه

پیام مصر به ایران

منابع یادشده همچنین اضافه کردند که یکی از اهداف اصلی سفر قریب‌الوقوع «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر به سلطنت عمان اطمیان‌دهی به طرف ایرانی با این مضمون است که قاهره تمایلی به درگیری مستقیم نظامی با ایران ندارد.

براساس گفته این منابع، این مسئله صرفا موضع‌ شخصی عبدالفتاح السیسی  نبوده، بلکه نهاد نظامی مصر نیز بر سر این موضوع اتفاق‌نظر دارد و تأکید می‌کند که به هیچ عنوان نیازی به برخورد و تنش با ایران وجود ندارد چراکه ایران هیچگاه رفتار خصمانه‌ای با مصر نداشته و از طرفی دیگر، توافقی غیرعلنی میان دوطرف برای عدم تجاوز به یکدیگر وجود دارد.

این منابع همچنین دور از ذهن نداستند که به علت موضع‌گیری متعادل دوحه در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه در روابط با ایران، در سفر اخیر «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به قاهره و دیدار او با السیسی  به این مسئله اشاره شده باشد.

تلاش برای الحاق مصر به ناتوی خاورمیانه

این منابع که اشاره‌ای نیز به نام آن‌ها نشده، در ادامه افزودند: «طرح وارد کردن مصر به ائتلاف نظامی خاورمیانه‌ای علیه ایران را که ممکن است اسرائیل یکی از اعضای آن باشد، چند طرف در منطقه و همچنین چند دیپلمات غربی رهبری می‌کنند؛ همان دیپلمات‌هایی که همواره این جمله را تکرار می‌کنند: مصر با این ارتش بزرگ چه کار می‌کند؟ این ارتش بایست به جای اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] در مواجهه با ایران  نقشی ایفا کند.»

یکی از دیپلمات‌های سابق مصر نیز در این خصوص به العربی الجدید گفت: «با فشار شدیدی که چند کشور خلیج [فارس] علیه نظام مصر اعمال می‌کنند تا این کشور را با استفاده از اهرم کمک‌های اقتصادی وادار به ورود به ائتلاف نظامی موردنظر کنند، ممکن است رئیس‌جمهور مصر به سیاست بازی با چند طرف روی آورد؛ همان سیاستی که پیشتر از آن بسیار استفاده کرده است.»

وی در ادامه این سیاست را تشریح کرد و گفت: «ممکن است مصر پابه‌پای کشورهای خلیج [فارس] در مسئله ناتوی عربی حرکت کند و بر ایستادگی خود در کنار این کشورها در برابر تهدیداتی که با آن مواجه هستند، تأکید کند؛ اما این، فراتر نخواهد رفت. با این حال نظام مصر پافشاری خواهد داشت پیامی با این مضمون که عملا در هیچ مواجهه مستقیم نظامی با این کشور وارد نخواهد شد، به ایران برساند.»

این دیپلمات سابق مصر همچنین بیان کرد: «منطقه اکنون در آستانه یک درگیری جدید قرار دارد که شاید در لبنان صورت بگیرد. در هرگونه جنگ نیابتی جدید در منطقه، ایران دشمنان خود را با قدرت هدف قرار خواهد داد و مصر این را خیلی خوب می‌داند. بر این اساس، این کشور بیم هدف قرار گرفتن را دارد زیرا اگر این اتفاق رخ دهد، نیازمند پاسخ خواهد بود و واکنش بسیاری دشوار خواهد شد و شاید ارتش مصر را تنگنا قرار دهد.»

نقش مذاکرات وین

این دیپلمات سابق مصر بر این باور است که دست‌یابی به توافق هسته‌ای ایده تشکیل ناتوی خاورمیانه را منتفی خواهد و غیرمنطقی خواهد کرد؛ اما با این حال، وی می‌گوید «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا این اجازه را خواهد داد که متحدانش به‌ویژه اسرائیل و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از آنچه تهدیدات ایران خوانده شده و ائتلاف‌ ادعایی‌شان صحبت کنند.

در همین ارتباط، «سعید خطیب زاده» سخنگوی سابق وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه هفته جاری، در پاسخ به سؤالی درباره مناسبات ایران و مصر و این‌که آیا قرار است «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق پیامی را از سوی ایران به مصر منتقل کند، بیان کرد: «دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره باز است و کارش را انجام می‌دهد. ایران و مصر دو کشور تاریخ ساز و تمدن ساز در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا هستند و روابطشان در جهان اسلام به عنوان دو کشور مهم در جهان اسلام همواره حائز اهمیت بوده است و هر گونه ارتقای روابط بین دو کشور، منتفعان آن منطقه، دو ملت و جهان اسلام و حوزه تمدنی همسان و نزدیک به هم است. قطعا جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند که بتوانیم به سمت پیشرفت و ارتقای روابط حرکت کنیم.»

ماجرای تشکیل ناتوی خاورمیانه

«عبدالله دوم» شاه اردن، پنجشنبه پیش، از امکان تشکیل یک ائتلاف نظامی در غرب آسیا همانند پیمان ناتو سخن گفت و تاکید کرد که باید چشم‌انداز چنین ائتلافی به شدت واضح باشد.

وی در مصاحبه با شبکه آمریکایی «CNBC»، تصریح کرد که از تشکیل یک ائتلاف نظامی مشابه ناتو در منطقه غرب آسیا حمایت خواهد کرد، مشروط بر این‌که «این کار با [همراهی] کشورهای هم‌فکر انجام شود. اردن به طور فعال با ناتو همکاری می‌کند و خود را شریک این ائتلاف می‌داند؛ ده‌ها سال است که اردن شانه به شانه نیروهای ناتو جنگیده می‌جنگد.»

عبدالله دوم افزود: «مایلم کشورهای بیشتری در منطقه در این ائتلاف مشارکت کنند و من یکی از اولین افرادی خواهم بود که از ایجاد ناتو در خاورمیانه حمایت خواهد کرد».

این اظهارنظرها در حالی از سوی عبدالله دوم مطرح شد که سال‌هاست طرح «ناتوی عربی» توسط سران کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و امارات عربی متحده تبلیغ می‌شود؛ طرحی که اجرای آن در زمان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز از سوی کاخ‌سفید حمایت می‌شد.

به اعتقاد تحلیلگران و ناظران سیاسی، تشکیل ناتوی عربی یک طرح آمریکایی-صهیونیستی با هدف مقابله با آن‌چه که نفوذ ایران در منطقه خوانده می‌شود و نیز تضعیف قدرت محور مقاومت از چندین دهه پیش طرح شده و هربار به بهانه‌ای بار دیگر از سوی مقامات صهیونیست مطرح می‌شود؛ اما موانع تشکیل ناتوی عربی-صهیونیستی هرگز برطرف نشده و به همین دلیل از آن به عنوان یک رویای غیرقابل تعبیر یاد می‌شود.

این در حالی است که به نظر می‌رسد طرح مجدد این موضوع، با حمایت آمریکا باشد زیرا به اعلام رسانه‌های غربی و عربی، قرار است در جریان سفر قریب‌الوقوع «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی، اجلاسی با حضور شاه سعودی، سران عضو شورای همکاری خلیج فارس و سران  چند کشور عربی از جمله مصر، اردن و عراق برگزار شود.

در چنین فضایی، رسانه‌های رژیم صهیونیستی و برخی منابع آگاه از تشکیل یک مجمع امنیتی رسمی میان تل‌آویو و ریاض خبر می‌دهند. «گیلی کوهن» خبرنگار و تحلیلگر شبکه «کان» اسرائیلی درباره این سفر بایدن به منطقه می‌گوید: «تماس‌ها و هماهنگی‌های موفقی برای تشکیل یک مجمع امنیتی رسمی بین اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین تعدادی از کشورهای عربی وجود دارد تا [این مجمع] روی موضوع دفاع منطقه‌ای در خلیج فارس کار کند».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • DK ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  31 0
  ناتوی اروپا هم داره تقش درمیاد حالا چند تا کشور در پیتی که تا ۵۰ سال پیش وجود خارجی نداشتن می خوان ناتو تشکیل بدن ؟ 
  • هاشمی IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   15 1
   خیالمون راحت شد چند روز بود از ترس نخوابیده بودیم ممنون سی سی جون با اون پشتوانه بزرگ مردمی
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   13 1
   اینا چرااینجورین اسراییل فاشیست چقدرازصحرای سینا ومدیترانه رااشغال کرده وهم دینها وهم نژادهایشان رامیکشد اززن وکودک واواره وبی خانمان میکنه وبقیه روهم تهدیدیمیکنه اونوقت ایران کمک میکنه تابه فنا نرن باایران دشمنی میکنن نه دین وشرف وانسانیت ونژاددوستی ووطن دوستی ندارند
  • سعید IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   14 0
   مگه اون ناتوی عربی نبود که شش روز نتونست با اسرائیل بجنگه؟؟؟ خخخخ
  • بابک IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   مصر واقعا کشور دارای تمدن و بزرگی هستش. ما که با مصر دشمنی نداریم. ما طرفدار پیشرفت و استقلال و رشد کشور مسلمان و بزرگ مصر هستیم. مسئولان مصر در صورتی که خیلی ساده اندیش یا وابسته باشن میتونن وارد بازی غرب و دشمنی با ایران بشن. دشمنی با کشوری که دشمن تو نیست اوج نادانی است.
  • IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   0 0
   خطاب به بابک تو یکی غلط اضافه نکن مصر و ایران هر دو قربانی کشور گشایی های ع ب هاس مسلمون هستند کشور ما ۶رگز عضوی از جهان عربی اسلام نبوده و نخواهد بود
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  19 0
  مال این حرفها نیستن
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  12 4
  این تصمیمات افسران مصری منبعث از تمدن کهن، غنی و حداقل هفت هزار ساله مصریان است. انها هرگز عروسک دست غرب وحشی نخواهند بود.
 • شریف IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  13 2
  رهبرفرمودن جنگی نخواهدشد...اگرهم دشمن حماقتی کنه ایران قدرتمندناتوی عربی رامثل کلوخی ازسرراه برمیداره بشینیدسرجاتون عربهایی که امنیتتون دست اسرائیل اشغالگره... ازسرنوشت جهنمی صدام عبرت بگیرید
 • امیر IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  8 9
  آ باریکلا بچه خوب ولی به هر حال مصر شامل امپراتوری ایران بوده و باید به ایران برگرده
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  14 2
  اینا توی شش روز از اسراییل کوچک شکست خوردند.عرب را چ به جنگ و نبرد.
  • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   البته عرب داریم تا عرب، چون همان اعراب در جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ و ۱۱ روزه غزه دمار از روزگار اسقاطیل لانه عنکبوت درآوردند..
  • IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   0 0
   خطاب به نظر دومی حرف مفت نزن اسرائیل اگه ترس از واکنش های بین المللی نبود کل خاک لبنان و حزب الله کذایی رو با توبره می‌کشید تو لازم نکرده این اعراب سوسمار خور رو برامون بزرگش بکنی
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 1
  يعني با کل دنيا مشکل دارن
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  7 2
  مصر بخوبی میداند باید ایران آزاد باشد تا درصورت جنگ با رژیم صهیونیستی بشدت سرکوب ومنکوبش کند . آنها شکست خوردند و خوب میدانند ایران جای آنهاست
 • مهراب IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  5 0
  قطعاً کشور متمدنی است ویکی از بزرگترین درآمدهای این کشور صنعت توریسم می باشد همواره در طول تاریخ سیاست مسالمت آمیزی داشته است ولذا بعید است در میدان دلغک ها وارد شود .
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  15 0
  لعنت بر شاهان اردن که جیره خواران ومزدوران بدون مزد صهیونیستها در خاورمیانه شده اند
  • مقدس IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   6 0
   ننه اين يارو پادشاهك أردنى انگل ستانى هست ولى پدرش را نميشناسم . كسى هست راهنمائى مستند ارائه دهد ؟
 • رشیدی IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  8 0
  حالاناتوی اصلی چه غلطی کرده که عربی بخوادبکنه مگرتاحالاازچه کاری علیه ماکوتاهی کرده انداین بی صفت ها
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  7 0
  مصر فعلا غذای مردمش رو تهیه کنه، لازم نیست به جایی لشکرکشی کنه.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  7 0
  چیزی که میگه : عضو ائتلاف میشیم تا کمک های اقتصادی رو دریافت کنیم، اما وارد درگیری نمیشیم!
 • CA ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  4 1
  الان مخالف هست بعد از اينكه پول بهش دادن راضي ميشه
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   اتفاق برعکس هست و شما متوجه نیستی یا...
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  10 0
  آن ناتوی جهانی تا حالا چیکار کرده تا این بی غیرتها هم انجامش بدن
 • ارتشی IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  4 0
  مصر یک کشور پوشالی هست که ارتش اون فقط روی آمارها و بخاطر جمعیت زیاد و خریدهای نظامی یک ابرقدرت محسوب میشه و شاید بتونه برای کشورهایی مثل کویت و قطر و اردن قوی جلوه بده ولی در واقعیت این کشور نه از نظر ژئوپلتیکی بخاطر هموار بودن و عوارض جغرافیایی بسیار محدود بجز اندکی در جنوب شبه جزیره سینا و نه توان نظامی و سابقه جنگها و نه بخاطر تراکم بافت جمعیتی که 90 درصد جمعیت در منطقه بسیاار کوچکی از اطراف و دلتاهای نیل زندگی میکنند همه و همه نشان از ارتش ضعیف این کشور عربی داره این کشور نه توانایی خاصی برای تولیدات نظامی داره و نه قدرت موشکی قوی ای داره فقط به خریدهای نظامی دلخوش هست ریگ زارهای این کشور کار رو برای تانکهای خودش نیز مشکل کرده از نظر اقتصادی هم نمیشه این کشور رو با کشورهای ثروتمند کویت امارات قطر عربستان مقایسه کرد در جنگ 7 روزه هم باد این کشور و ناسیونالیسم عربی جمال عبدالناصر هم خوابید و شکست مفتضحانه ای در مقابل اسرائیل پذیرا شد در حالیکه سوریه و اردن هم در جنگ متحد وی بودند و اون بی خردی بزرگ فرماندهان مصری برای به حرکت در اوردن ناوگان زرهی عظیم بسمت اسرائیل و خاکستر شدن همه انها در شبه جزیره سینا شما مطمئن باشید مصر توان مقابله نظامی با ایران رو ابدا نداره فقط نیروهای نیابتب ایران پوست مصر رو خواهد کند
 • سروش IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  4 1
  دلیلی اینکه مذاکرات برجام رو از وین به قطر منتقل کردند اینه که غربیها می خوان خاورمیانه رو از نظر روانی و فیزیکی درگیر مسائل منطقه ای ایران کنند و مسئله هسته ای ایران و موشکی و نیروهای نیابتی ایران را از طریق این گزینه و همراهی کشورهای خلیج فارس به طور مستیقیم درگیر کنند و مورد برجام را از یک مسئله جهان غرب تبدیل به مسئله منطقه ای و آسیایی کنند و از این طریق خود را از انزوایی که با بدعهدی آنها سر برجام آورده بااین شیوه خارج کنند و از درون منطقه علیه ایران یارگیری کنند و با هزینه تراشی برای کشورهای منطقه به نتیجه مطلوب خودشان برسند.غربیها و اروپایی ها چنین هدفی دارند. اصلا برجام به منطقه ایران و جهان اسلام ربطی نداره این افسانه ای است که ربیها برای حمایت از رژیم اشغالگر قدس ساخته اند
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 0
   این برداشت شخصی خودتون است یا از جایی کپی زده اید؟اصلا منطقی نیست!
 • BE ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 0
  خخخخخخخ ، خیلی خنده دار بید
 • نیما IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 0
  اگر مصر وارد اتتلاف نشود یعنی اتتلاف هیچ فایده ای نخواهد داشت و قبل از تشکیل محکوم به شکست است مگر چهار کشورفسقلی حاشیه خلیج فارس اردن اسقاطیل غیره می توانند از پس ایران بر بیایند
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  1 0
  چه جالب
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  4 0
  مصر با سد سازی اتیوپی اقتصادش فلج شده . مصر از پس اتیوپی بر نیومد . آثار بی آبی در مصر دو سه سال دیگه هویدا می شه .
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   اتیوپی عددی نیست در مقابل مصر، مسئله اصلی نوکری و وادادگی رهبران مصر هست که نمی‌توانند با سرسپردگی کاری از پیش ببرند درست مثل زمان پالانی های ایران
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
   0 0
   مرسی
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  5 0
  اخه مصر و اردن عددی نیستن که این ادعا ها را دارن ناتو و امریکا غلطی نتوانستند بکنند جوجه سوسماری ها زبان باز کردن؟
 • محمد IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  3 0
  شماحکمران عاقلی هستیدجوجه نوچه های استکباراگرمرتکب حماقت حمله به ایران شوند،درکوچکترین زمان ممکن ازتارخ محوخواهندشدوزودترازاربابان خونخوارشان بدرک واصل می شون.انشاالله
  • IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   سلام ان شاءالله اصله
 • عطار IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  6 0
  ناتوی عربی؟؟؟؟؟ مگه گاوهای شیرده ارتش هم دارند؟؟؟
  • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   چرا ارتش کاریکاتوری دارند درست مثل ارتش رضا پالانی...
 • خودم IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  مگه ناتوی غربی-عربی باهم در جنگ تحمیلی ۸ساله درکنار صدام با ایران نجنگیدند؟ حالا که ایران ابر قدرت منطقه شده با ایران می جنگند ؟!!! خریت نکنند تا در دام صهیونیستها وغربیها گرفتارنشند.
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 0
  نه توروخدا درگیرشو!!!خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 0
  گربه دستش به گوشت نمیرسه ومیگه پیف پیف بو میده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس