کرونا

بر اساس یک بررسی گسترده جدید، زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به کووید طولانی مدت هستند.

به گزارش مشرق،این بررسی شامل ۱.۳ میلیون بیمار بود و نشان داد که زنان ۲۲ درصد بیشتر در معرض علائم پایدار پس از عفونت کووید هستند.

برای زنان، علائم ماندگار پس از عفونت کووید شامل خستگی، مشکلات گوش، حلق و بینی؛ و همچنین اختلالات خلقی مانند افسردگی؛ و علائم تنفسی و اختلالات عصبی، پوستی، گوارشی و روماتیسمی بود.

در مقابل، مردان مبتلا به کووید طولانی مدت بیشتر در معرض اختلالات غدد درون ریز، از جمله دیابت و مشکلات کلیوی بودند.

«شرلی سیلوستر»، سرپرست تیم تحقیق و مدیر شرکت جانسون اند جانسون در نیوجرزی، خاطرنشان کرد: «تفاوت در نحوه عملکرد سیستم ایمنی مردان و زنان می‌تواند عامل مهمی باشد.»

وی افزود: «زنان پاسخ‌های ایمنی ذاتی و سازگاری سریع‌تر و قوی‌تری دارند که می‌تواند آنها را از عفونت اولیه و شدت محافظت کند. با این حال، همین تفاوت می‌تواند زنان را در برابر بیماری‌های طولانی مدت مرتبط با خودایمنی آسیب پذیرتر کند.»

محققان می‌گویند: «تفاوت‌های جنسیتی در بروز عوارض در طول شیوع‌های قبلی کروناویروس گزارش شده است. بنابراین، تفاوت در نتایج بین زنان و مردان آلوده به کروناویروس را می‌توان پیش‌بینی کرد.»

محققان خاطرنشان کردند که زنان در مشاغلی مانند پرستاری و آموزش ممکن است در معرض خطر بیشتر کروناویروس باشند. همچنین ممکن است تفاوت‌های جنسیتی در دسترسی به مراقبت وجود داشته باشد که می‌تواند بر درمان تأثیر بگذارد و منجر به عوارض بیشتری شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس