کارت سوخت

گزارش‌های مردمی و برخی اظهارات با تکذیب‌های پی‌درپی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران هم‌خوانی ندارد.

به گزارش مشرق، روز گذشته باز هم مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، بحث حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران را تکذیب کردند، این‌بار جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این خصوص گفت: "هیچ بحثی درباره افزایش قیمت بنزین در کشور مطرح نیست و آنچه در فضای رسانه‌ای درباره قیمت بنزین و جمع‌آوری کارت سوخت آزاد به‌صورت غیرواقعی مطرح می‌شود، صحت ندارد."

بحث جمع‌آوری کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران از هفته دوم خردادماه در فضای مجازی مطرح شد و همان زمان، این موضوع طی مصاحبه‌ای با مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیگیری شد.

بیشتر بخوانید:

قطع کارت سوخت جایگاه‌داران شایعه است

علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این گفت‌وگو اظهار داشت: "هیچ ابلاغیه‌ای در خصوص حذف کارت سوخت جایگاه‌داران از چرخه عرضه بنزین نداشته‌ایم."

وی افزود: "این‌که از ابتدای تیرماه، تنها با کارت سوخت شخصی اقدام به توزیع بنزین شود و کارت سوخت جایگاه‌داران برای سوختگیری با نرخ آزاد در دسترس مردم نباشد، صحت ندارد."

بعد از این اظهارنظر صریح، در دو هفته اخیر، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در چند نوبت در قالب مصاحبه و اطلاعیه، حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران را تکذیب کرد در حالی که به‌موازات این تکذیبیه‌ها، گزارش‌های مردمی از مراجعه به برخی جایگاه‌های عرضه سوخت به‌خصوص جایگاه‌هایی در مناطق غربی کشور، حکایت از امتناع جایگاه‌داران از ارائه کارت سوخت آزاد جایگاه‌ها به مردم داشت و مردمی که کارت سوخت شخصی به‌همراه نداشتند، اعلام کردند که جایگاه‌دار با اعلام اینکه کارت سوخت آزاد آنها جمع‌آوری شده است، اقدام به ارائه کارت سوخت به متقاضیان برای سوخت‌گیری با نرخ آزاد نکرده‌اند.

اسداله قلی‌زاده، رئیس صنف جایگاهداران کشور در این زمینه اظهار داشت: "هم‌اکنون همه جایگاه‌ها کارت سوخت آزاد ندارند که البته بنا به گفته مسئولان امر، این به‌معنای حذف کامل کارت‌های آزاد جایگاه‌داران نخواهد بود."

قلی‌زاده با اشاره به اینکه "تصمیم‌سازان عرصه سوخت با دلایلی نظیر سیاست‌های کنترل مصرف، تخصیص بهینه و مبارزه با قاچاق طرح‌هایی را اجرایی کردند"، از اجرای طرح‌هایی خبر داد که یکی از این طرح‌ها کاهش کارت‌های آزاد بنزین جایگاهها در برخی مناطق مرزی است و گفت: "اخیراً طی ماههای گذشته در برخی مناطق مرزی کارتهای آزاد بنزین نیز در همه جایگاهها وجود ندارد و تعداد جایگاه‌های دارای کارت کاهش داشته است که البته به‌گفته مسئولین امر این به‌منزله قصد دولت مبنی بر جمع‌آوری کامل کارت‌های آزاد جایگاهداران نیست."

این اظهارات که تکذیب چندباره حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی را زیر سؤال می‌برد، با گزارش‌های مردمی همخوانی بیشتری دارد؛ در واقع می‌توان دو نتیجه از اتفاقات رخ‌داده و تکذیب‌های پی‌درپی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گرفت:

۱. به‌دلایلی از جمله جلوگیری از قاچاق سوخت و عرضه خارج از شبکه، طی ماه‌های اخیر کارت آزاد سوخت برخی جایگاه‌ها در برخی نقاط کشور حذف یا کاهش یافته است، اما این مسئله تنها در مورد تعدادی از جایگاه‌ها اتفاق افتاده است و عمومیت ندارد، با این حال، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به‌جای اطلاع‌رسانی شفاف در این زمینه، با اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های کلی فقط اقدام به تکذیب کلی ماجرا کرده است.

۲. برخی جایگاه‌داران، علی‌رغم داشتن کارت سوخت آزاد و نبود هیچ منعی برای ارائه آن به متقاضیان سوخت‌گیری با نرخ آزاد، کارت سوخت آزاد خود را در اختیار مردم قرار نمی‌دهند و در تخلفی آشکار، به شایعه حذف کارت سوخت آزاد جایگاه‌داران دامن زده‌اند که در صورت صحت این موضوع، اقدام عاجل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای شناسایی جایگاه‌های متخلف و ارائه گزارش شفاف رسیدگی به این موضوع به محضر افکار عمومی ضروری است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • صادق IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
  0 0
  ... نباید بنزین گرونتر بشه به ضرر ماهایی هست که با ماشین شخصی خودمون کار میکنیم
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
  0 0
  کار میکنم. و یا نمیکنم نمیرسم.. خودم نگاه میکنم.. بابا مردم گرسنه اند . حیف و افسوس این طور داره سرمون میاد.. گرانی بی داد کرده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس