هند: ما به عنوان ذینفع بزرگ در افغانستان باقی خواهیم ماند

مشاور امنیت ملی هند با اظهار اینکه دهلی همواره از ذینفعان بزرگ افغانستان بوده است، تاکید کرد که تحولات اخیر در افغانستان نمی‌تواند این را تغییر دهد.

به گزارش مشرق، «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند در چهارمین نشست گفت‌وگوهای منطقه‌ای تصریح کرد که باوجود تحولات افغانستان، دهلی نقش خود را به عنوان یکی از ذینفعان بزرگ در این کشور حفظ خواهد کرد.

دوال در این نشست که به میزبانی دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، تاکید کرد: هند به عنوان ذینفع بزرگ در افغانستان بوده و هست؛ هیچ چیز نمی‌تواند این را تغییر دهد.

به گزارش «ای‌ان‌آی»، مشاوران امنیت ملی کشورهای تاجیکستان، هند، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، ایران، قرقیزستان و چین در این نشست پیرامون وضعیت افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

براساس این گزارش، مشاور امنیت ملی هند در این نشست بر لزوم ایجاد دولت فراگیر در افغانستان و حقوق زنان و دختران برای تحصیل و مشارکت در جامعه تاکید کرد.

دوال، حاشیه این نشست در دیدار با «علی شمخانی» همتای ایرانی خود نیز از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و اظهارداشت که این گروه‌ها امنیت ملی هند را تهدید می‌کنند.

وی همچنین عدم ایجاد دولت فراگیر با حضور نمایندگان گروه‌های قومی و مذهبی در افغانستان و همچنین بحران اقتصادی و انسانی را از چالش‌های عمده این کشور دانست.

یادآوری می‌شود، دور سوم نشست گفت‌وگوهای منطقه‌ای درباره افغانستان نوامبر سال ۲۰۲۱ در دهلی‌نو پایتخت هند برگزار شده بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس