سفیر قرقیزستان: روابط تهران-بیشکک نمونه موفق از اعتماد متقابل است

سفیر قرقیزستان در مراسم سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک با ایران، از روابط دو کشور به عنوان نمونه ای موفق نام برد و بر همکاری متقابل تاکید کرد.

به گزارش مشرق، «تی اس سیدیکف» سفیر قرقیزستان در تهران در سخنرانی خود که به مناسبت سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور ایراد کرد خاطر نشان کرد دو کشور با پیوندهای دوستی، تاریخ و فرهنگ مشترک که پایه مستحکم روابط مدرن امروزی میانشان را شکل داده، به هم گره خورده اند.

وی  افزود: ایران از جمله نخستین کشورهای جهان بود که رسما در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ استقلال و تمامیت رسمی جمهوری قرقیزستان را به رسمیت شناخت.  

 روابط دیپلماتیک میان دو کشور در تاریخ ۱۰ مه ۱۹۹۲ پایه گذاری شد. در فوریه ۱۹۹۳ سفارت ایران در بیشکک و در مه ۱۹۹۶ سفارت قرقیزستان در تهران بازگشایی شد.  

به علاوه در سال ۲۰۰۲ اعلامیه روابط دوستانه میان دو کشور در بیشکک منتشر شد. از آغاز روابط دیپلماتیک، ارتباط سیاسی در سطح  روسای جمهور، نمایندگان مجلس و دیگر سازمان های دولتی برقرار است.

این مقام سیاسی قرقیز از روابط میان دو کشور به عنوان نمونه ای از روابط موفق تعاملی و همکاری نزدیک و دوستانه کشورها و مردم نام برد که برپایه اعتماد متقابل و تمایل برای توسعه مشترک بنا شده است.

گفتنی است در پیام تبریک «ژاراپوف» رئیس جمهوری قرقیزستان به «سید ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی که در تاریخ ۱۰ مه ۲۰۲۲ ارسال شد آمده است: «با توجه به تلاش های مشترک دو کشور، امکان ایجاد مکانیسم های موثر و  کارآمدی برای تعامل در حوزه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و انسانی وجود دارد. » 

در پاسخ به پیام رئیس جمهوری قرقیزستان، رئیس جمهوری ایران نیز تاکید کرد: «طی ۳۰ سال گذشته دو کشور دوست و برادر، ایران و قرقیزستان، با احترام متقابل و منافع مشترک گام های بزرگی برای توسعه روابط دوجانبه برداشتند.» 

او همچنین خاطرنشان کرد عبور از چالش ها و پیروزی بر تهدیدهای منطقه ای به تعامل سازنده میان دو کشور و  همکاری   با تمامی کشورهای آسیای میانه  بستگی دارد.

از سوی دیگر رهبران دو کشور به ایجاد راه های حمل و نقل جدید، جاده سازی و کریدورهای راه آهن، توسعه آب و  زیرساخت های انرژی در منطقه، توسعه تبادلات تجاری و اقتصادی تاکید کردند.  

درپایان این گزارش آمده است ایران و قرقیزستان با رویکرد منطقه ای مشترک برای حل و فصل مناقشات در منطقه از طریق کانال های سیاسی اقدام می کنند و در عین حال رویکردی منطقه ای نیز برای حل و فصل مشکلات سیاسی، محیط زیستی و اجتماعی-اقتصادی دارند تا درک مشترک و گفتگو میان دو کشور تقویت شود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس