مسافرت با هواپیما همیشه بهترین گزینه برای سفر نیست. البته این استثنا تنها برای افراد خاص مطرح می باشد. بسیاری از افرادی که شرایط جسمانی ویژه ای و یا بیماری خاصی دارند، بدون توجه به قوانین پرواز و شرایط آن، مسافرت با هواپیما را انتخاب می کنند. اما به دلیل ارتفاع بالای هواپیما در طول پرواز و گاهی اوقات زمان طولانی پرواز، این افراد ممکن است دچار مشکل شوند.

البته قبل از پرواز، مهمانداران و خدمه پرواز نسبت به سلامت مسافران بررسی های لازم را انجام می دهند اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف، متوجه این مسئله نشوند. خطر پرواز برای بیماران قلبی، افراد دارای بیماری اعصاب و روان و یا بیماری های خونی وجود دارد که لازم است این بیماران قبل از پرواز، معاینه های لازم را انجام دهند. علاوه بر این، ممنوعیت پرواز تنها برای بیماران نیست و با توجه به شرایط موجود، افرادی که واکسن نزده اند و همچنین برخی نوزدان نیز شامل این ممنوعیت می شوند. در این مقاله در مورد اینکه چه کسانی نباید سوار هواپیما شوند اطلاعات کاملی ارائه می دهیم.

چه کسانی نباید سوار هواپیما شوند؛ مهم ترین ممنوعیت های پرواز

ممنوعیت پرواز در بارداری

مسافرت هوایی برای بانوان باردار دارای قوانین خاصی می باشد. این قوانین در ایرلاین ها تفاوت کمی داشته اما شامل یک قانون کلی می شوند. طبق این قوانین، بانوان باردار قبل از هفته 28، محدودیتی در پرواز ندارند ولی افراد باردار از ابتدای هفته 35، شامل ممنوعیت پرواز می شوند. البته در موارد زیر، ممنوعیت پرواز در بارداری برای بانوان وجود ندارد:

- برای پروازهای کمتر از دو ساعت، بانوانی که بارداری اول آن ها بوده و در انتهای هفته 32 هستند.

- برای پروازهای بیشتر از دو ساعت، بانوانی که بارداری اول آن ها و در انتهای هفته 28 هستند.

- بانوان بارداری که بارداری دوم در انتهای هفته 28 دارند.

- در صورتی که بانوان باردار، گواهی پزشکی شامل ذکر سن بارداری، تاریخ زایمان و مجوز پرواز دارند.

ممنوعیت پرواز برای بیماران مختلف

این ممنوعیت شامل افرادی است که بیماری های مختلف قلبی عروقی، بیماری های خونی، بیماری های اعصاب و روان، مغز و اعصاب و بیماری های گوش، حلق و بینی دارند.

چه کسانی نباید سوار هواپیما شوند؛ مهم ترین ممنوعیت های پرواز

ممنوعیت پرواز برای بیماران قلبی - عروقی

به دلیل ارتفاع بالای هواپیما و اختلاف فشاری که به وجود می آید، افراد دچار بیماری های قلبی باید از پرواز خودداری کنند. همچنین هیجان و استرس ناشی از پرواز به ویژه در لحظه برخاستن، برای افرادی که سابقه سکته قلبی دارند بسیار خطرناک است که گاهی اوقات ممکن است باعث آریتمی و مرگ ناگهانی بیمار شود.

علاوه بر این افرادی که نارسایی قلبی دارند، به تنگی نفس و ادم دچار شده و به اصطلاح آسیت دارند نیز شامل ممنوعیت پرواز می شوند. بالا رفتن از پله های هواپیما برای این افراد خطرناک بوده زیرا دچار تنگی نفس می شوند و بهتر است برای سوار شدن از تجهیزات موجود در فرودگاه استفاده کنند.

افرادی که جراحی های مربوط به قلب مانند آنژیوپلاستی و یا عمل قلب باز را انجام داده اند، باید نسبت به زمان پرواز خود دقت کنند. بیمارانی که عمل آنژیوپلاستی داشته اند باید حداقل دو روز بعد از عمل از مسافرت با هواپیما پرهیز کنند. همچنین افرادی که عمل قلب باز داشته اند بهترین زمان برای پرواز، حداقل 2 هفته بعد از عمل می باشد.

ممنوعیت پرواز بیماران مغز و اعصاب

بیماران مغز و اعصاب که باید قبل از پرواز نسبت به سلامتی آن ها معاینه های لازم انجام شود، شامل بیماران صرع، بیماران با عفونت های مغزی، افرادی که جراحی مخچه و یا حمله مغزی ایسکمیک، می باشد. ممنوعیت پرواز برای بیماران این گروه به دلیل تشنج و حمله های عصبی می باشد. البته خدمه پرواز اقدام های اولیه برای این بیماران را به خوبی اجرا می کنند، اما بیماران نیز باید به منظور معاینه قبل از پرواز به پزشک مراجعه کنند.

ممنوعیت پرواز برای بیماران اعصاب و روان

ممنوعیت پرواز بیماران، شامل بیماران مختلف اعصاب و روان نیز می شود که ممکن است علائم مختلفی را نشان دهند. یکی از این بیماری ها شامل سایکوز حاد بوده که در آن فرد دچار هذیان و توهم در بینایی و شنوایی می شود. از علائم دیگر آن می توان به پرخاشگری و عصبانیت بدون دلیل اشاره کرد که به همین علت ممنوعیت پرواز شامل حال آن ها شده است. البته در مواردی که این بیماری کنترل و یا درمان شده و روان پزشک و کمیسیون پزشکی مجوز لازم را صادر کرده است، منعی برای پرواز آن ها وجود ندارد.

ممنوعیت پرواز برای بیماران خونی

این افراد معمولا یا دچار افت هموگلوبین می باشند و یا بیماری سلول داسی شکل دارند. به دلیل ارتفاع بالای هواپیما و کمبود اکسیژن، افرادی که هموگلوبین پایینی دارند، نباید از هواپیما استفاده کنند، زیرا ممکن است مشکلات حادی برای آن ها به وجود آید. با وجود اینکه فشار کابین هواپیما تنظیم می شود اما همیشه اینگونه نیست و ممکن است مشکلاتی مانند درد قفسه سینه و در مواردی سکته قلبی نیز برای بیماران اتفاق بیفتد.

افرادی که بیماری داسی شکل دارند، شکل هموگلوبین آن ها متفاوت بوده و در نتیجه در انتقال اکسیژن دچار نقص می شوند. در صورتی که این بیماران در معرض فشار کم اکسیژن قرار گیرند، باعث انسداد عروق و درد در عضو مربوطه خواهند شد. این افراد می توانند قبل از پرواز، خون تزریق کرده و یا هنگام سفر از ماسک اکسیژن استفاده کنند.

چه کسانی نباید سوار هواپیما شوند؛ مهم ترین ممنوعیت های پرواز

ممنوعیت پرواز برای بیماران گوش، حلق و بینی

افرادی که دچار بیماری های اوتیت مدیا و یا سینوزیت هستند، نمی توانند با هواپیما سفر کنند. زیرا هنگام برخاستن و فرود آمدن هواپیما، ممکن است به دلیل اختلاف فشار ایجاد شده، عارضه زمینه ای بیمار افزایش یابد. همچنین بیمارانی که به تازگی جراحی گوش میانی و یا لوزه داشته اند، نمی توانند به مدت 10 الی 14 روز سوار هواپیما شوند.

ممنوعیت پرواز برای واکسن نزده ها

با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم تزریق واکسن، لازم است مسافرین قبل از پرواز نسبت به تزریق آن اقدام کنند. به همین دلیل افراد هنگام دریافت کارت پرواز یا باید کارت واکسن و یا نتیجه منفی آزمایش تست کرونا را ارائه دهند.

طبق آخرین اطلاعات از سازمان هواپیمایی کشور، نیازی به تست کرونا برای پروازهای داخلی وجود ندارد. اما با این وجود افرادی که آزمایش کرونای آن ها در دو هفته قبل از تاریخ پرواز، مثبت باشد، شامل ممنوعیت پرواز می شوند. البته مسئولیت عدم پذیرش مسافران توسط ایرلاین و همچنین هزینه استرداد آن بر عهده مسافر است.

سخن پایانی

آشنایی با قوانین پرواز و هواپیما قبل از رزرو بلیط از موارد مهمی است که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند. یکی از این قوانین مربوط به ممنوعیت پرواز برای بیماران و بانوان باردار می باشد. با رعایت این قوانین علاوه بر تجربه سفری بهتر، به خدمه پرواز در ارائه خدمات به سایر مسافرین نیز کمک خواهید کرد. اگر در این رابطه اطلاعات بیشتری دارید، در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.


این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس