به گزارش مشرق، محمد رستم‌پور، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

چرا پژوهش و رسانه ایران به آسیب‌ها بیشتر توجه دارد تا دستاوردها؟

«بدنو ببین، جون بابا، خودتو بلرزون بابا» می‌خواندند و تأسف می‌خوردند و سر تکان می‌دادند که کودک و نوجوان ایرانی تباه شده و جمهوری اسلامی دچار شکاف نسلی عمیقی شده که دیگر پر کردنی نیست. ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی را بر باد رفته می‌دیدند و به اندک تلاش‌های مخلصانه بسیجیانی که مخلصانه و بی‌مزد و منت در حال تربیت نسل و برپایی حلقه صالحین و برگزاری اردوی جهادی بودند، پوزخند می‌زدند که چه نشسته‌اید که سیل همه‌تان را غرق خواهد کرد. اما امروز که یک سرود کاملاً ابتدایی و تقریباً بی‌هزینه روی لب ده‌ها هزار کودک و نوجوان ایرانی نشسته، سکوت کرده‌اند و لب نمی‌جنبانند که نکند ماله‌کش و همدست و حکومتی خوانده شوند.

«سلام فرمانده» شهر به شهر می‌چرخد. نمی‌توان انکارش کرد. نمی‌توان حکومتی دانستش. چیزی دارد که خریدنی نیست. نمی‌توان اتوبوس و مینی‌بوس گرفت و این همه دختر و پسر نوجوان را جمع کرد و در میدان‌های اصلی شهر، لب‌خوانی کردش. نمی‌توان همه رسانه‌های فراگیر را به خط کرد و این چنین هماهنگ به خانه‌ها فرستادش. «سلام فرمانده» در متن جامعه پیچیده، با همه مشکلات و دشواری‌ها و رنج‌ها و زخم‌هایی که این جامعه دارد و زیر بار آنها کمر خم کرده. اما هر چه بیشتر خوانده می شود، کمتر در موردش نوشته می‌شود. 

گویی کلیشه‌هایی وجود دارد که روشنفکر و دانشگاهی و اهل کتاب و دانشگاه ایران نمی‌خواهد از آنها جدا شود. موضوع این نیست که این سرود از نظر عده‌ای «چیپ» است یا خیر، موضوع این است که بخش‌هایی از جامعه نخبگانی ما جرأت مقاومت در برابر فکر و نگاه غربی را از دست داده‌اند، وگرنه «چیپ» هم تحلیل می‌شود، اگر از آن سوی آب‌ها آمده باشد!

 ویدئوهایی که از همخوانی «سلام فرمانده» در شهرهای مختلف منتشر می‌شود، نشان می‌دهد این سرود از نظر ایجاد موج اجتماعی و ساخت همدلی موفق بوده است. ارزیابی میزان این موفقیت باید مبتنی بر معیارهایی کاملاً مستند و معتبر باشد. اما هر پژوهشی از یک حدس عالمانه آغاز می‌شود و حدس عالمانه این است که «سلام فرمانده» فراگیری بالایی ایجاد کرده آن هم در جامعه‌ای که لایه‌ها و اقشارش روز به روز از یکدیگر فاصله می‌گیرند. این فراگیری هم در سطح و هم در عمق رخ داده، هم از حیث شمار موجی که ایجاد شده و هم از نظر تنوعی که ساخته. نمی‌توان گفت فقط چادری‌ها، فقط بسیجی‌ها، فقط مذهبی‌ها «سلام فرمانده» را لب‌خوانی می‌کنند و حاضرند برایش تجمع کنند و شعرش را حفظ کنند. این حدس عالمانه یا فرض محتمل را لااقل بررسی کنید!

جامعه دانشگاهی، اهالی پژوهش و فعالان رسانه‌ای ایران، جرأت احتمال‌دهی، تأمل‌ورزی و اندیشه‌سازی را از دست داده‌اند. گمان می‌برند دیر یا زود در هاضمه فکری جهان حل خواهیم شد و اساساً قائل به نگاه تمدنی و تمایز فرهنگی نیستند. انقلاب اسلامی ایران، همان انقلابی که آن همه وصف و تعبیر و شگفتانه از دوست و دشمن، سیاستمدار و امنیتی، اقتصاددان و جامعه‌شناس در موردش رفته است، بیش و پیش از آنکه تجمع و تظاهراتی باشد، صورت‌بندی مسأله چرایی عقب‌ماندگی ایران بود. 

انقلاب در قلب‌ها ریشه زد. ذهن‌ها را پرسشگر کرد. «نه شرقی و نه غربی» قبل از آنکه به یک برنامه کلان در سیاست خارجی تبدیل شود، یک باور ملّی و هنجار دینی است. اگر نخبه جامعه ایران، باور به امکان استقلال نظری در برابر جهان فریبنده غرب و شرق را از دست بدهد، تمدن‌سازی چگونه ممکن می‌شود؟ اگر نخبه جامعه ایران، مرتباً روی آسیب‌ها و اشکالات متمرکز شود و فرصت‌ها و دارایی‌ها را نبیند، آینده‌سازی چگونه میسر می‌شود؟

«سلام فرمانده» مهر باطلی است بر گزاره پرتکرار ناامیدی و دین‌ستیزی مردم و به ویژه غرب‌گرایی مطلق کودکان و نوجوانان ایرانی. 

هر اندازه با محتوا و مضمون این سرود مشکل داشته باشیم و دلیل اثربخشی و فراگیری آن را درک نکنیم یا نسبت به بت‌سازی عوامل و طراحان و مجریان این سرود هشدار بدهیم و از موج‌سواری رسانه‌های پرادعا اما کم‌اثر حکومتی روی این کار مردمی خشمگین شویم؛ 

نمی‌توانیم انکار کنیم «سلام فرمانده» به اصطلاح رسانه‌ای‌ها «گرفته» یا فراگیر شده و نشان داده که «امکان» مقاومت فرهنگی در برابر ساخته‌های مبتذل امثال ساسی مانکن که به شکل طراحی شده‌ای، نسل‌ جدید را هدف گرفته، وجود دارد.

 دومین ویژگی یعنی طرح «امکان» مقاومت از نخستین ویژگی یعنی «فراگیری» مهم‌تر است؛ حتی اگر هیچ دانشگاهی، پژوهشگر یا اهل رسانه‌ای بدان نپردازد. کاش یک دهم آسیب‌شناس‌ها، دستاوردشناس داشتیم.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  14 0
  خدا خیرت دهد
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  15 3
  زنده باد رویش های انقلاب اسلامی.
 • مورخ ایرانی IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  14 1
  وقتی کسی نخواهد حالش خوش باشد، حالش خوش نیست؛ حالمان خوش نیست چون فقط بر اخبار منفی متمرکزیم. سلام فرمانده
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  17 4
  درود بر گیلانی ها که سازنده سرود سلام فرمانده هستند.
 • س IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  14 3
  ان شالله مورد تاییدات حضرت ولیعصر عج .ما وبچه های ما باعشق ولایت میخوانیم
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  7 1
  خیلی دوست دارم پیشواز تلفنم باشه. متاسفانه اپراتور ها هم همکاری و تبلیغات خوبی نمی کنن
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  7 1
  دیدید برخی از خواص و سایت های خبری چطور به همین راحتی عاقبت به شر شدند. برخی از آنها خواسته یا ناخواسته در کنار رژیم صهیونیست و منافقین با جمهوری اسلامی ایران در حال نبرد هستند. وقتی بصیرت نباشد همین می شود. اگر امام زمان هم ظهور کند بهانه ایی برای مخالفت با او پیدا خواهند کرد.آنها حتی از روی بغض سرود سلام فرمانده که برای امام زمان بود را سانسور کردند در حالی که در کشور های دیگر به خوبی دیده شد. چه می کند لقمه های حرام.
  • حاجی IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
   2 7
   اگه معنای بصیرت اینه که یه آدم مارو به اسارت درآره وبشه ارباب ما وهرچی بگه ما بگیم تو درست میگی پس تو درست گفتی ما این بصیرت رو نمیخواهیم وبا افتخار میگیم بله من یه ریزشی هستم
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  4 2
  یکی هم خودت !!!! جون بابا را نوشتی ، کامل هم نوشتی ، کلی هم ورررراجی کردی و فحش دادی ، ولی نتوانستی و یا دلت نیامد و یا .... یک بیت یا مصرع از سلم فرمانده را ننوشتی و یا دریغ از یک لینک !! خودت هم خجالت کشیدی ، نه ؟
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹
  5 11
  مشکل اصلی اینه که ، آهنگ با تم ترکی استانبولی ، برای چنین شعری ، و صدای تو دماغی و بدون رعایت اصول و قواعد خوانندگی ، بیشتر ما را یاد آهنگ های لاله زاری می اندازد تا به قول شما ، سرود !!!!! زورکی و با پاشنه کِش هم نمی توان آن را جا انداخت !
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  0 0
  این بنده خدا ادم بدی نیست ولی خیلی جاهاش میلنگه
 • DE ۰۵:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  انصافا با حاله اقامون جنتلمنه مگه بده تعریف افاش داده
 • ایرانی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  شما عددی نیستید که بیایین و به شعر امام عصر (عج) خرده بگیرید
 • مری FR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  خودت رو مسخره کردی
 • DE ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  0 0
  مثلا حالا اگه آقامون هم فرمانده باشه هم جنتلمن مگه چه میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس