کد خبر 1376524
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
مجلس

طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها با ۱۷۵ رای موافق و ۱۱ رای مخالف تصویب شد.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس با تصویب ماده ۳ طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه، چگونگی شفافیت آرای مجمع تشخیص، مجلس، هیات وزیران و شوراهای اسلامی شهر و روستا را تعیین کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاههای اجرایی و سایر نهادها با ۱۷۵ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه با اصل ماده ۳ این طرح موافقت کردند.

گفتنی است احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس، با اشاره به ابهامی که در تبصره این ماده وجود داشت، گفت: مشخص نیست تشخیص جنبه صنفی و منطقه ای برعهده چه کسی بوده و چگونه انجام می شود از این رو پیشنهاد دارم همان طور که کمیسیون های تخصصی درباره ملی و منطقه ای بودن سوال از وزرا عمل می کنند درباره این موضوع نیز نظر خود را درباره صنفی، منطقه ای و یا ملی بودن اعلام کنند و به صحن گزارش دهند و صحن با رأی گیری این موضوع را تشخیص دهد که براساس این تبصره تنها در صورت ملی بودن این قانون اعمال شود.

در ماده ۳ این طرح آمده است:

مشمولان این قانون از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام (فقط در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان) هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و شوراهای موضوع این قانون موظفند مشروح مذاکرات خود را اعم از صحن و کمیسیون های تابع آن ها و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکرده اند، حداکثر ظرف یکماه در پایگاه اطلاع رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه ای منتشر نمایند، مگر در مواردی که به موجب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رای گیری مخفی پیش بینی شده باشد.

تبصره این ماده نیز می گوید؛ در جهت استقلال نظر کارشناسی، آراء ماخوذه از نمایندگان مجلس در خصوص مصوباتی که جنبه صنفی و منطقه ای دارد، از شمول این ماده خارج است. کمیسیون تخصصی مکلف است در پایان گزارش خود به صحن علنی، جنبه صنفی و منطقه ای خود را اظهار نموده و براساس رأی مجلس عمل گردد. حکم این ماده و تبصره آن در خصوص مجلس شورای اسلامی به ذیل ماده ۱۱۹ قانون آیین نامه داخلی مجلس الحاق می شود.

* مخالفت مجلس با شفافیت جلسات هیئت رئیسه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی ماده ۳ طرح شفافیت قوای سه گانه، پیشنهاد مالک شریعتی مبنی بر اینکه هیئت رئیسه مجلس موظف است که مشروح مذاکرات قوانین و جلسات خود و آرای ماخوذه را به تفکیک اسامی موافق، مخالف و ممتنع و عدم شرکت در رای گیری حداکثر تا یک هفته پس از هر جلسه را صرفا برای نمایندگان مجلس در سامانه مجلس شورای اسلامی منتشر نماید؛ بررسی کرده و در نهایت با آن مخالفت کردند.

این پیشنهاد جهت تصویب نیاز به دو سوم رای نمایندگان داشت که به دلیل عدم رسیدن آرای موافق به حد نصاب به تصویب نرسید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  واقعا تصويب شد يا خواب و خياله؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   از مردمی که تقریبا خودخواسته ۲۴ ساعته تحت پمپاژ دروغهای رسانه‌های کثیف غربگدا و اربابان صهیونیست آنها هستند بیشتر از این نظر هم توقعی نباید داشت
  • وطن پرست DE ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   اینو مجلس قبل هم تاصویب کرد ولی بدلیل مغایرت با قانون اساسی شورای نگهبان رد کرد.
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   اصلا به شورای نگهبان نرفته
 • عمو IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  اگر بدونید بعضیها چه افتضاحاتی در بعضی از قسمتها راه انداختن واقعاً شوکه می شید. چی می کشن برای ترمیم گندهایی که همون بعضیها دست از زدنشون بر نداشته اند خدا می دونه.
 • محمدصالح چگینی 33 IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  تشخیص صنفی ومنطقه ای فرقی نداردگردش حشابهای مالی خانواده وکسانیکه درگیربااین افرادازهرلحاظ بوده اند بایدحساب شودتاالودگی درست نشده باشدهرچندتاالعان ممکن است نمایندگان پولشویی راانجام داده باشند ولی علنی سازی ودادن این ماموریت به اطلاعات سپاه کشف بیشترازنفت دزدهای خلیج فارس میتواندانجام شود
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  2 0
  سالهای ساله از این طرحهه با بوق و کرنا میاد تو صحن مجلس اما هنوز که هنوزه سوزنی از شفافیت خبری نیست که نیست . بشه قانون هم فقط خاک بخوره و بس همین ؟
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 1
   چقدر دروغ میگی
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  احتمالا هر چیزی که به اقایان کاری نداشته باشه حقوق و...شفاف بشه هر وقت هم‌نخوان میگن خلاف امنیت ملی و بازهم عیر شفاف از اینها انتظار شفافیت خیال پوچه
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 1
   از توی افساد طلب چنین دروغی بعید نیست
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 1
   از توی افساد طلب چنین دروغی بعید نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس