انتخابات لبنان

وزیر کشور لبنان گفت که میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی این کشور خوب بوده و در مقایسه با انتخابات پارلمانی سابق، پایین نبوده است.

به گزارش مشرق، بسام مولوی وزیر کشور لبنان امروز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که این کشو موفق شده است با وجود تمامی مشکلات و شبهه‌آفرینی‌ها، انتخابات پارلمانی را برگزار کند.

شبکه خبری الجزیره به نقل از مولوی گزارش داد، میزان مشارکت خوب بود و در مقایسه با انتخابات پارلمانی سابق، پایین نبوده است.

وی با بیان اینکه نتایج به محض نهایی شدن، اعلام خواهد شد، همچنین تأکید کرد که در روند شمارش آراء هیچ دخالتی ندارد و فقط امنیت آن را تأمین کرده است.

وزیر کشور لبنان میزان مشارکت در حوزه‌های انتخاباتی شمارش شده را به شرح ذیل اعلام کرد: حوزه دو جبل لبنان:  ۴۷.۳۹%، البقاع الغربی: ۴۷.۴۲%، حوزه دو جنوب: ۴۸.۸%، حوزه یک البقاع-زحله ۴۹.۵% و حوزه یک جنوب: ۴۶.۶%.

در این دوره از انتخابات لبنان، سه میلیون و ۹۶۷ هزار و ۵۰۷ نفر واجد شرایط رأی هستند.   همچنین ۷۱۸ نامزد در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان در ۱۵ حوزه انتخاباتی رقابت کردند.

در همین ارتباط، جبران باسیل» رئیس حزب التیار الوطنی الحر لبنان  و نزدیک به حزب الله شب گذشته، پس از پایان موعد اخذ رای انتخابات این کشور گفت: پولی که در انتخابات خرج می‌شود، منبع منطقه‌ای شناخته شده‌ای دارد که نشان می‌دهد که مبارزه [داخلی لبنان] در این سطح است.

باسیل در اظهارات خود با تاکید بر اینکه،   انتخابات لبنان یک مبارزه و رقابت معمولی نبود، گفت: التیار الوطنی از امروز در نبرد با احزاب القوات اللبنانیه، الاشتراکی، الکتائب، جنبش امل و دیگران به سر نمی‌برد، بلکه در نبردی بود که دستکم از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ با ایالات متحده، اسرائیل و متحدان آنها آغاز شد.

وی در این زمینه با اشاره به اظهارات دیوید شنکر، معاون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در امور خاور نزدیک، گفت: دیوید شنکر اعتراف کرد که روند رویارویی با من را به نحو مطلوب مدیریت کرده و همچنین به سقوط پروژه‌ای که ما را هدف قرار داد، اعتراف کرده است.

 دیوید شنکر، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، اظهارات جدی در رابطه با ایفای نقش آمریکا توسط دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور به منظور تسریع در سقوط مالی لبنان و سوء استفاده از جنبش اعتراضی ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ به منظور تحریف چهره حزب الله و تضعیف آن و متحدانش از جمله التیار الوطنی داشته است.

باسیل در خصوص روند انتخابات با اشاره به اینکه پول‌های صرف شده در انتخابات منبع منطقه‌ای شناخته شده‌ای دارد که نشان می‌دهد نبرد در این سطح است، تاکید کرد:حزب  القوات االلبنانیه (نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع) اولین حزبی است که در لبنان وجدان‌ها و آراء را خریده است. وی ادامه داد: این انتخابات شامل تقلب در اراده مردم با خرج کردن پول است و ما در این مورد سکوت کرده‌ایم تا به سمت راه حل و کار برویم.

رئیس حزب التیار الوطنی الحر لبنان با تائید اینکه آنچه تاکنون به نظر می‌رسد این است که این حزب در این مبارزه پیروز ظاهر شده و دارای یک فراکسیون بزرگ پارلمانی خواهد بود، تاکید کرد: همه می‌مانند و هیچ حزبی نمی‌تواند دیگری را لغو کند.

انتخابات پارلمانی لبنان روز گذشته در سراسر این کشور برگزار شد که در آن ۷۱۸ نفر در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان در ۱۵ حوزه انتخاباتی با یکدیگر رقابت کردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس