رسول‌پناه: عسل برانکو را خوردند و ظرفش را شکستند/ با سند می‌گویم دلالان چه نقشی در ناکامی پرسپولیس داشتند

در پی ناکامی پرسپولیس در این فصل، مدیرعامل اسبق این باشگاه انتقادات تندی را علیه کادرفنی و برخی از مدیران این باشگاه مطرح کرد.

به گزارش مشرق، در سال‌های اخیر مدیران زیادی در باشگاه پرسپولیس فعالیت کردند اما عمر فعالیت مهدی رسول‌پناه در این باشگاه منحصر به فرد بود. او و هیات مدیره وقت پرسپولیس در مدت زمان کمی توانستند هم با پرسپولیس، قهرمان لیگ ایران شوند و هم موفق شد با جذب بازیکنان مدنظر کادرفنی، این تیم را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسانند. آنها در فعالیت اقتصادی باشگاه توانستند درآمدزایی خوبی برای باشگاه کسب کنند به طوری که به گفته مدیران خصوصی سازی باشگاه را برای اولین بار در تاریخ پرسپولیس به سود دهی برسانند. همینطور توانستند از این درآمدزایی بزرگترین بدهی باشگاه را (برانکو) و هفت پرونده خارجی و برخی از طلبکاران داخلی را تسویه و پرداخت کنند. هر چند که جدایی رسول‌پناه از این باشگاه و صحبت‌هایی که درباره عملکردش به وجود آمد، تبدیل به یک راز سر به مُهر شد. حالا و بعد از ناکامی این فصلِ پرسپولیس و دور ماندن دستِ سرخ‌ها از همه جام‌های موجود، رسول‌پناه به این اتفاقات واکنش نشان داد. او به عنوان یک منتقد، بعد از ناکامی‌های این فصل پرسپولیس، انتقادات بی‌سابقه‌ای علیه کادرفنی پرسپولیس مطرح کرده که ‌می‌خوانید.

 خیلی‌ها منتظر بودند امسال پرسپولیس ششمین قهرمانی متوالی خود را جشن بگیرد که این اتفاق رخ نداد.

ببینید شیرینی پیروزی‌هایی که سال‌ها پرسپولیس بزرگ برای هواداران چشانده بود، بخاطر وجود مربیانی دلسوز و متخصص و باتجربه بود که ظرفیت‌ها را شناخته، نواقص را ترمیم و مولد بازیکنان ستاره‌ساز شدند و نهایتأ پیروز بودن و قهرمانی را برای پرسپولیسی‌ها به ارمغان آوردند. 

بیشتر بخوانید:

آخرین گمانه‌زنی‌ها از سرنوشت گل‌محمدی در پرسپولیس/ یحیی با دستیاران جدید می‌ماند؟

 فکر می‌کنید چه عواملی باعث شد تا پرسپولیس قهرمانی را چه در جام حذفی و چه در لیگ برتر از دست بدهد؟

خب ضمن قدردانی از زحمات اعضای تیم باید بگویم که برای همه مشخص شد که دیگر باقیمانده ظرف عسل برانکو و کالدرون ته کشیده است! میراثی که آنان در پرسپولیس به بنیان گذاشته بودند ته کشیده. دو سال و نیم آقایان که مدعی امپراطوری بودند، حتی ته مانده عسل او را خوردند و با عملکردی که بجا گذاشتند میراث قهرمانی برانکو را نابود کردند؛ هم عسل را خوردند و هم ظرفش را شکستند! آثارش این شد که بیش از ۴۰ میلیون هوادارِ امیدوار را ناامید و ناراحت کردند، بی آنکه آقایان پذیرشی در نوع و چگونگی عملکرد ورزشی خود داشته باشند. فقط بهانه تراشیدند! شما بگویید برانکو چه زمانی بهانه جویی کرد؟ چه زمانی برانکو به علت نگرفتن حقوقش قهر و یا تهدید به استعفا کرد؟ او با چه بازیکنانی به فینال آسیا رفت؟ برانکو چه زمانی به داور و دیگران بی احترامی کرد؟ چه زمانی برانکو بهانه باخت تیم را بی پولی باشگاه در جذب بازیکنان حرفه‌ای مرتبط می‌کرد؟

رسول‌پناه: عسل برانکو را خوردند و ظرفش را شکستند/ با سند می‌گویم دلالان چه نقشی در ناکامی پرسپولیس داشتند

 یعنی شما معتقدید که نتایج پرسپولیس در این سال‌ها ماحصل تیمی بوده که برانکو آن را بنا کرده بود؟

قطعآ برانکو معمار بزرگ قهرمانی‌های پرسپولیس بود و باتوجه به تعهد و تخصصش ، ستاره ساز بود. متاسفانه بعضی‌ها به اسم برانکو آلرژی داشتند. حدود ۲ سال سکوت اختیار کردم، تا پرسپولیس لطمه نخورد. هیچوقت نه به عنوان ورود به موضع تقابلِ شخصی، بلکه به عنوان یک هوادار واقعی، حامی باشگاه بودم و هستم اما حالا با گذر زمان و کنار رفتن پرده‌ها، خیلی حرف‌ها و واقعیت‌ها از زبان هواداران گفته می‌شود. هواداران به‌ خوبی همه چیز را درک، تجزیه و تحلیل کرده‌اند. هواداران پرسپولیس با واقعیت برخی افراد خوب آشنا شدند. این ناکامی‌ها دلیلی شد تا نقاب از شخصیت عده‌ای برداشته شود که در فضای مجازی سوپرمن جلوه داده می‌شدند و توسط عده‌ای، خودشان را آن طور که دوست دارند به مردم و طرفداران معرفی کردند. امیدوارم رسانه‌های دلسوز و با وجدان، ناکامی‌های پرسپولیس را در فصل جاری، خیلی خوب کالبد شکافی کنند. 

 اتفاقات این فصل پرسپولیس باعث شده تا هواداران این تیم در فضای مجازی هم انتقاداتی داشته باشند.

بله در جریان هستم. هواداران، خوب به خاطر دارند که پیروزی‌های آن دوران چه دلایل منطقی و اصولی داشت. همه دیدند که خریدهای این فصل، با لیگ بیستم که ما انجام دادیم (ازلحاظ مبلغ قرارداد و کیفیت فنی بازیکنان) چگونه بود و حتی اجازه نداده بودیم دلالان سوء استفاده کنند. هواداران این موارد را به خوبی مقایسه کنند، ببینند مشکل کار کجاست؟ مدعیان مبارزه با فساد و دلالی کجا هستند؟ پرسپولیس لایق صعود است نه سقوط.

 موضوعی که وجود دارد این است که شما بارها خواستار مناظره با برخی از مدیران پرسپولیس شدید که البته این اتفاق رخ نداد. فکر می‌کنید دلیل این که این مدیران از مناظره طفره رفتند چه بود؟

نمی‌دانم! بارها از مربیان و مدیران درخواست مناظره کردم تا در خصوص چگونگی و چراییِ امور جاری و آسیب شناسی جریاناتی همچون وقوع اجرای سناریوی برکناری کالدرون و بعد از آن، اتفاقات فسخ قرارداد با شهرخودرو و آمدن یحیی گل‌محمدی به پرسپولیس، آمدن استوکس و اوساگونا که هزینه حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومانی برای پرسپولیس بجا گذاشت، انتقال بعضی از بازیکنان یک تیم و سناریویی انجام شد که باشگاه، پول برانکو را در مهلت مقرر پرداخت نکند تا با بسته شدن پنجره، برانکو را در برابر باشگاه و هواداران قرار دهد و تخریبش کنند تا کم کم با حذف بازیکنان محبوب برانکو اثری از تیم برانکو نباشد، همچنین از وضعیت مبلغ قرارداد سرمربی و بند عجیبی که در زمان مدیریت سمیعی و شکوری (معاونت اجرایی) آورده شده بود که بخش حقوقی وقت باشگاه کتبا این تخلف وخسارات ناشی از آن را به هیات مدیره گزارش کرده بود. البته بنده در دوران مسئولیتم زیربار این پیشنهادات نرفته بودم و هزینه‌اش را هم دادم. در جلسه هیات مدیره برای حذف این بند ۳ روز مهلت دادم که فردای آن روز یحیی گل‌محمدی بعد از بازی ۲روز به وزیر مهلت به برکناری بنده از هیات مدیره داد اما من رفتنم را مشروط به حذف این بند کردم.

 در نهایت هم که پرسپولیس از آسیا حذف شد تا حسرت هواداران پرسپولیس بسیار بیشتر از قبل شود. به نظرتان علتش چه بود؟

ببینید باید نکته‌ای را بگویم. به نظر می رسد علت حذف پرسپولیس از آسیا مهمترین علتش نپرداختن پول کالدرون در آخرین مهلت تقویمی فیفا (۹ شهریور سال ۱۴۰۰) بود. بعد از آن شاهد استعفای جعفر سمیعی و بعضی از مدیران بودیم و همچنین دیگر مسائل مرتبط که شاید اگر در زمان خودش صحبت می‌کردیم جلوی خیلی اتفاقات و مسائل حاشیه‌ای گرفته می‌شد. شاید برخی افراد ذینفع سود جو که بارها به حضور آنها در اطراف پرسپولیس صحبت شده بود تا مغز استخوان در کالبد پرسپولیس نفوذ نمی‌کردند اما امروز چطور؟

رسول‌پناه: عسل برانکو را خوردند و ظرفش را شکستند/ با سند می‌گویم دلالان چه نقشی در ناکامی پرسپولیس داشتند

 یکی از مواردی که همیشه باعث انتقاد به مجموعه پرسپولیس بود حضور همین افرادی است که شما از آنها نام بردید. در زمان شما هم این افراد سعی در نفوذ در تیم داشتند؟

به عنوان یک مدیر ورزشی از جنبه کارشناسی می‌توانم این حرف‌ها را بگویم. با این حال حاضرم با اسناد، مدرک و شواهد ثابت کنم این افراد (دلال ها)چه نقشی در ناکامی‌های پرسپولیس داشته و دارند. یک بار برای همیشه در مورد فساد و مافیا برخی از موارد باید صحبت کرد تا ضمن بررسی و شناختِ آسیب‌های وارد شده در عرصه ورزشی و فوتبالی در جهت اعتلا و پیشگیری از آن اقداماتی صورت بگیرد. من حاضرم در هر برنامه‌ای از جمله برنامه فوتبال برتر برای هواداران به صورت دقیق درحضور مدیران و کارشناسان شفاف سازی کنم. متاسفانه باخت، تاسف آور و تحمیل شکست بر تیم بزرگ پرسپولیس، اعتبار پرسپولیس را زیر سوال برده و برخی آن را به بازی گرفتند. لطفا بیایید پاسخگو باشید که با ارزش‌های مادی و معنوی و جایگاه پرسپولیس و هوادارانش چه کردید؟ خوب است بگویید مسئولیت ناکامی‌ها در لیگ برتر و جام حذفی و سوپرجام به عهده کیست؟

با وجود تلاش‌هایی که کادرفنی پرسپولیس در این مدت انجام داده اما شاهد هستیم که هواداران این تیم خواستار کناره‌گیری مربیان هستند. شما فکر می‌کنید علاج این وضعیت استعفاست و آیا استعفایی در کار خواهد بود؟

خب هواداران درست می‌گویند! آقایان چرا الان پس از این همه ناکامی در تیم استعفا نمی‌دهند؟ مگر بارها و بارها به بهانه‌های مختلف سناریوی اجرای تهدید به استعفا را ندادند؟ چرا الان که ناکام شده‌اند استعفا نمی‌دهند؟ حقوق چندین میلیاردی، حق مربی قهرمان است نه مربیانی که روی مسیر قهرمانی پرسپولیس بولدوزر انداختند! با توجه به‌ بار مالی سنگینی که بر دوش باشگاه افتاد متاسفانه از به دست آوردن حتی یک جام عاجز بودند. این فصل، اولین فصلی بود که کادر فنی فعلی پرسپولیس، بازیکنان منتخب جدید خود را جذب کردند و نتیجه‌اش این شد. موفقیت‌های قبلی را هم باید به حساب برانکو و کالدرون نوشت که البته اگر انصاف داشته باشیم. در پایان خواهش می‌کنم که دستگاه‌های نظارتی و امنیتی به موضوع پرسپولیس ورود کنند و با کسانی که قرارداد آقایان را دو سال دیگر تمدید کردند آن هم با رقمی شگفت‌انگیز، برخورد قانونی داشته باشند. پرسپولیس، نباید قربانی بزرگ‌ خودخواهی‌ها و منفعت طلبی‌های اشخاص گردد. رعایت اصول و حفظ شان پرسپولیس و هوادارانش همیشه در اولویت است. من همیشه هوادار واقعی بودم، هستم و هر خدمتی در جهت بهبود اعتلای آن لازم باشد دریغ نخواهم کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  17 15
  اینکه پرسپولیس قهرمان نشد فقط به خاطر بابا مسعود بود و بس.
  • IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   14 10
   شما که با امتیاز معیشتی وپنالتی های پشت سر هم قهرمان شدید از مافیا حرف نزنید هرچه سریعتر گل محمدی استعفا بده و کالدرون برگرده.
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  12 14
  آقا اینها فکر می کنن مردم نمیدونن که عوامل اصلی جام گرفتن پیروزی چی بوده و هی دم از برنکو و کالدرون و بقیه می زنن. عامل اصلی موفقیت این تیم در چند مافیای لنگی دولت قبل و وزارت ورزش بود که با بستن دست و پای سایر مدعیان به این تیم بال و پر دادن. البته فصل اخیر هم این مافیا بازی بود ولی نه به شوری گذشته
  • یاشاسین اردبیل IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   2 0
   کیسه جام ندیده آیادر عرض سه سال دو بار فینال آسیا رفتن هم کار بابا مسعود بود؟ شیش تا از العین خوردین و آبروی فوتبال آسیا را بردین چی اونم کار بابا مسعود بود؟ عقلتونو تعطیل کردین راحتین.
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  7 2
  شما خودت خیلی مدیر درستی بودی، حالا اومدی داری بقیه رو میزنی، همه جا موفقتی هزار تا پدر داره و شکست یتیمه، اگه تیم قهرمان شده بود که میگفتی کار من بود، مشکل ازجای شروع شد که امثال شما غیر ورزشی اومدید توی ورزش، برو دیگه بر نگردی، فوتبال به امثال شمانیازی نداره
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  12 8
  فقط بابا مسعود و مامان آذر ، بقیه بهانه ای بیش نیستند
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  5 1
  پیروزی تورو خدا خودت باش. .برانکونتونست جام از استقلال خوزستانی بگیره که کسی نمیدونه الان کجا هست.لنگیا برای سلامت روح و روانتون کمی فکر کنید
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 3
  به قول یه بابایی روغن شده سه برابر مرغ شده دو برابر شیر شده دوبرابر یارانه شده سیصد تومن خلاصه هیچی سرجاش نیست آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه
 • کامران IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  4 1
  عزیزم میخوای یایا رو خراب کنی چرا کالدرون و برانکو رو بزرگ میکنی!!!؟ همه ایران حتی خود اون دو مربی خارجی میدونن اون چند سال زحمت جامها گردن جهانگیری و سلطانی فر و آذر خانوم و.... بود نه نبوغ اون مربیان! مگه پارسال همین یایا هم با حمایت مافیا کابینه روحانی قهرمان نشد!!؟ کاش انصاف داشته باشیم و حداقل تشکر کنیم از بابا مسعود مامان آذر و... بخاطر جنس خارجی کالای بومی رو تحقیر نکنیم میدونی چند تا دلال بومی با کادر یایا پول درمیارن!؟
 • کامران IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  7 6
  من دو روزه دیگه نمیخوام لنگی باشم تمام لباس ها و پرچم های پیروزی رو آتیش زدم و با افتخار بقیه عمرم رو استقلالی هستم چون تصمیم گرفتم ازین ببعد شریف زندگی کنم و پیر زحمتکش با اصالت رو به جوان خام بی اثر و نصب مافیایی ترجیح بدم. انشالله که لیاقت هواداری این تیم رو داشته باشم. منش و شخصیت بزرگان و حتی بازیکنان کنونی دو تیم رو مقایسه کردم از حماقت این سالها لنگی بودنم شرمسار شدم.
  • ١ IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   3 3
   تو كيسه ى دروغگو بايد از شدت درد زمينو چنگ بزنى ، واقعاً هضم اين پنج سال برات زجر آوره ، حالاحالاها عقبيد!!خخخخخخخخخ. كيسه ى حسود دروغ
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  3 2
  دلالان چه بسربازار مرغ آوردن!
 • نظر IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 0
  پرسپولیس پر
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  نتیجه کار کیسه دوزان . الحمدالله پول از زیر هر سنگی واسه چنین اشخاصو رفتار نادرستی پیدا میکنند و صدمه و ضربه به منافع ملی و غیره میزنند و بعد که ته آن بالا آوردند . با سربزیری کنار میروند ، و بعد همه جا جار میزنند پول نیست یا نبود . خب تو از کجا آوردی . چقدر از خودت مایه گذاشتی . یک وقتی بازیکنان کفش و وسیله رفت و آمدشان مثل تاکسی از خودشان بود و فقط بفکر فوتبال و باشگاه بودند و اتفاقا محکم بازی میکردند . اما رفته رفته فوتبال از جمله شد قلک افراد . که بیا و ببین . اما بازی خوب و شایسته . جاش را داده به عوارض جانبی .
 • قهرمانی پاک مثل آب زلال تاج کبیر IR ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 3
  درخواست لنگییا از شاه فرهاد لطفا در بازی آخر با نفت مسجد سلیمان با پیروزی در مقابل نفت مسجد سلیمان از زمین بیرون شوید تا ما در شیراز ودر حافظیه سجده بقا را اجرا کنیم ،،،،،پیشاپیش کسب مقام نایب قهرمانی را به طوفان زرد آسیا و هواداران فهمیم طوفان زرد تبریک عرض می کنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس