کد خبر 1375252
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
الزامات اجرای موفق طرح اصلاح یارانه ها/ دولت از تولیدکنندگان در برابر کاهش تقاضا حمایت می‌کند

در حالی که تولیدکنندگان مرغ نگران کاهش تقاضا برای محصولاتشان در پی اجرای طرح اصلاح یارانه ها هستند وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد محصول مازاد تولیدکنندگان را می خرد.

به گزارش مشرق، طی هفته‌های اخیر که دولت اقدامات خود برای ساماندهی یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی را آغاز کرده است، سوالات و ابهاماتی در خصوص حذف شدگان مطرح شده است. همچنین تولیدکنندگان کالاهای اساسی نگران هستند در پی افزایش قیمت ها تقاضا برای کالاهایشان کاهش یابد و در فروش محصولاتشان به مشکل بخورند.

خرید کالاهای مازاد تولید توسط دولت/حمایت دولت از زنجیره تولید در دستور کار قرار خواهد گرفت

محمد قربانی سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مورد اقدامات مورد نظر دولت در طرح ساماندهی یارانه ها گفت: در حال حاضر جراحی اقتصادی دولت آغاز شده است. در حال حاضر تعیین یارانه دهک‌ها انجام شده و این یارانه‌ها به حساب دهک های تعیین شده واریز شده است.

وی با بیان اینکه این اقدامات بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در حال انجام است، گفت: در ادامه فرآیند جراحی بزرگ اقتصادی که امیدوار هستیم منافع خوبی را برای مردم داشته باشد، وزارت جهاد کشاورزی محوریت ادامه این جراحی را در حوزه ترمیم خواهد داشت، به گونه‌ای که بر اساس مصوبه این وزارتخانه، سمت تولید نیز مورد حمایت قرار بگیرد تا به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های تولید مشکلی در این بخش ایجاد نشود.

قربانی تاکید کرد: در این زمینه اقدامات مهمی از جمله تامین نقدینگی تولید کنندگان زنجیره تولید کنندگان کالاهای اساسی در حال انجام است تا تولید با آرامش لازم رخ دهد. نکته دیگر در مورد کالاهای مازاد احتمالی است. برای دولت تداوم تولید از اهمیت ویژه ای برخوردار است در نتیجه این اطمینان به تولیدکنندگان داده شده که نگران مازاد تولید خود نباشند.

وی افزود: در شرایطی که عرضه بیش از تقاضا باشد دولت مازاد تولید را خریداری خواهد کرد. در بحث تامین نهاده های دام و طیور نیز برنامه‌ریزی انجام شده و نشست‌های خوبی با تامین کنندگان برگزار شده است. زمانبندی تامین نهاده‌های دامی تدوین شده و در حال واردات آنها با ارز نیمایی هستیم.

بروز مشکلات در زنجیره تولید مرغ به دلیل حذف ناگهانی ارز ترجیحی/کاهش تقاضا علت اصلی عرضه مازاد است

پرویز فروغی، دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور در خصوص تاثیر راهکارهای ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از صحبت های مطرح شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعجب می‌کنیم. در گذشته اعلام کردیم که به دلیل فسادهایی که این ارز دارد با حذف ارز ترجیحی مشکل چندانی نداریم.   اما اینکه به یکباره ارز را حذف کنیم مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آورد که غیر قابل جبران است.

وی افزود: این مشکلات را امروز می بینیم. در بحث تامین نقدینگی گفته می‌شود که نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان به تولید کننده برای تامین نقدینگی تولید پرداخت خواهد شد اما یک مرغداری که با ۵۰۰ میلیون تومان یک دوره را می‌چرخاند امروز به حدود ۲ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند، در نتیجه ۲۰۰ میلیون تومانی که از آن صحبت می‌شود کارکرد چندانی ندارد.

فروغی با بیان اینکه در حال حاضر مازاد تولید به وجود آمده است چرا که تقاضا کاهش یافته است، گفت: ما در جلسه‌ای که در وزارت جهاد کشاورزی داشتیم قرار بود این فرآیند به صورت تدریجی رخ دهد اما روز بعد ناگهان دیدیم ارز ترجیحی حذف شده است. نحوه مدیریت چنین اقدام بزرگی که امروز به عنوان جراحی اقتصاد ایران از آن یاد می‌شود نباید به این شکل باشد چرا که با این شرایط خونریزی ادامه پیدا خواهد کرد. با این شرایط تولید کنندگان دیگر نمی‌توانند به تولید ادامه دهند. اتفاقاتی که امروز در حال رخ دادن است به دلیل ذخایر موجود در کشور است ممکن است این ذخایر مسکن موقتی باشد اما در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی کشور در خصوص راهکارهای موجود گفت: وزارت جهاد کشاورزی اصل عرضه و تقاضا را مطرح می‌کند اگر اینگونه است پس چرا تا امروز قیمت گذاری انجام می‌شده است. اگر بحث عرضه و تقاضاست از این سوال پیش می آید که این قیمت ۶۰ هزار تومانی که برای مرغ تعیین کردند به چه دلیل تعیین شده است. مردم با توجه به افزایش شدید قیمت تقاضای چندانی ندارند و این امر موجب اختلال در تولید کشور خواهد شد.

وی گفت: اگر قرار است راهکاری ارائه دهیم، باید گفت شرایط فعلی فرقی با گذشته ندارد و بازهم قیمت‌گذاری دستوری حاکم است. در حال حاضر تولید کنندگان که با مشکلات تامین نهاده مواجه هستند به سراغ توقف تولید خواهند رفت و تبعات آن را هم تولید کننده و هم مصرف کننده در آینده خواهند دید.

تسهیل شرایط اقتصادی کشور با ریالی شدن بودجه

همت قلی زاده، کارشناس مسائل بودجه در خصوص هدفمندی یارانه‌ها و اهداف آن گفت: وقتی از دولت صحبت می‌کنیم منظور نهاد دولت است. در سطح جهان و در تمام کشورها یارانه پرداخت می‌شود. ممکن است اهداف آنها با یکدیگر متفاوت باشد اما دولت‌ها در هر صورت به این اقدام دست می‌زنند و برخلاف تصورات یکی از بزرگترین کشورها در پرداخت یارانه ایالات متحده آمریکا است.

وی افزود: در ایران در سال ۱۳۶۹ کلمه یارانه با تفکر مهندسی در اقتصاد ایجاد شد. اولین بار یارانه در سال ۷۸ محاسبه شد که در سال ۸۶ و در قالب سهمیه بندی بنزین مورد استفاده قرار گرفت.

قلی زاده گفت: ما یک رابطه مالی‌ بین نفت با بودجه کشور ایجاد کردیم که باعث گره خوردن اقتصاد کشور به نرخ ارز شده است.

وی در مورد الزامات هدفمندی یارانه ها گفت: در جنگ تحمیلی، مردم ایستادگی کردند. امروز نیز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم. امروزه به دلیل جنگ اوکراین آمریکا سیاست های حمایتی مختلفی را در نظر گرفته است و کنترل قیمت‌ها را در دستور کار دارد. این همان کاری است که سال‌ها است افرادی که در کشورهای غربی اقتصاد خوانده‌اند آن را نهی می‌کنند.

این کارشناس مسائل بودجه تاکید کرد: امروزه قیمت‌ها چند برابر شده است اما با وجود رشد تولید کالاهایی مانند گوشت، مصرف آن به شدت کاهش داشته است. در شرایطی که بودجه کشور به دلار گره می‌خورد، ارزش ریال کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی به این سوال می‌رسیم که چرا در کشورهای دیگری شاخص‌های اقتصادی از ما با کیفیت تر است.

وی ادامه داد: ما باید بودجه داخلی خود را با ریال ببندیم، چه در بحث انرژی و چه در بحث های دیگر. دولت باید از طریق اخذ مالیات کشور را اداره کند و وقتی بودجه به شکل ریالی بسته شده باشد شرایط اقتصادی تسهیل خواهد شد.

قلی‌زاده گفت: ارز ترجیحی به سه نقطه اصابت می‌کرد. در خصوص دو نقطه آن که مربوط به کالاهای اساسی است، تمرکز زیادی وجود دارد اما در مورد یارانه‌های مربوط به بخش نفت توجهی نمی‌شود. جالب است که از آبان ۱۳۹۷ که ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه مربوط به این بخش حذف شده است  این مسئله به آرامی در حال شکستن ساختارهای اقتصادی کشور است.

وحدت نظر، اقناع افکار عمومی و آمادگی زیرساخت‌ها؛ سه شرط اساسی برای به نتیجه رسیدن جراحی اقتصادی دولت

غلامحسین رضوانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات دولت و ابهاماتی که در مورد آینده این طرح وجود دارد، گفت: برای انجام موفق این موضوع باید سه شرط اساسی لحاظ شود. اولاً مسئولین باید وحدت نظر داشته باشند، به این معنا که همه افرادی که در قوای سه‌گانه و سایر نهادها فعالیت دارند و به یک باور مشترک در خصوص اجرای این طرح برسند.

وی افزود: برای اقناع افکار عمومی نیز همه باید هم نظر باشند و اقدامات عملی صورت بدهند. در تمام سطوح کارشناسی باید با مردم گفتگو شود تا در جریان امور قرار بگیرند. شرط سوم نیز این است که زیرساخت‌های لازم برای این کار آماده شده باشد اینگونه نباشد که بخش عمده ای از مردم نگران باشند که یارانه به آنها تعلق نگرفته است. هیچ اشکالی نداشت که در گام اول یارانه به تمام دهک ها پرداخت شود و سپس به تدریج یارانه افراد دهک بالا حذف شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
    1 0
    این شیوه‌ توزیع یارانه‌ها به روش پلکانی، با کاهش جزئی 25 درصدی دریافتی شش دهک دوم نسبت به سه دهک اول، از عدالت دور است. اگر قرار باشد به 9 دهک یارانه پرداخت شود، بهتر بود به‌ازای هر نفر برای دهک اول، 600 هزار تومان؛ دهک دوم، 533 هزار تومان؛ دهک سوم، 467 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 333 هزار تومان؛ دهک ششم، 267 هزار تومان؛ دهک هفتم، 200 هزار تومان؛ دهک هشتم، 133 هزار تومان، دهک نهم 67 هزار تومان و دهک دهم صفر لحاظ می‌شد. این روش خطی توزیع، دقیقاً معادل روش پلکانی اجرا شده برای دولت هزینه دارد، اما به عدالت نزدیک‌تر است. البته باز هم خیلی بهتر بود که به جای یک دهک بالا، پنج دهک بالا حذف می‌شد و به‌ازای هر نفر برای دهک اول، یک میلیون تومان؛ دهک دوم، 800 هزار تومان؛ دهک سوم، 600 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 200 هزار تومان و دهک‌های ششم تا دهم، صفر لحاظ می‌شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس