سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

سرمربی اسبق تیم ملی گفت: شرایط تیم استقلال در جدول رده بندی به گونه ای است که به نظر می رسد این تیم از بیشترین بخت برای کسب عنوان قهرمانی برخوردار است ولی با این همه فوتبال غیرقابل پیش بینی است.

به گزارش مشرق، حشمت الله مهاجرانی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، درباره شرایط تیم ملی جهت آماده شدن برای حضور هر چه بهتر در جام جهانی و رقابت های لیگ برتر اظهاراتی را مطرح کرد.

فوتبال ایران ضعف برنامه ریزی دارد

مهاجرانی در ارتباط با شرایط امروز فوتبال ایران برای آماده شدن جهت حضور در مسابقات جام جهانی گفت: «ما یکسری کارها را باید انجام بدهیم. به این دلیل کلمه "باید" را به کار می برم چون باید تمام افکار و تمرکزمان را روی کارهایمان متمرکز کنیم. باید از تمام امکانات و اختیاراتی که داریم برای بهتر شدن استفاده کنیم. من همواره و مکرراً تاکید کرده ام که ضعف برنامه ریزی و ضعف تشکیلاتی داریم. ما قبل از هر چیز باید ابتدا تشکیلات فوتبال مان را درست کنیم».

کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

کارشناس فوتبال کشورمان درباره تدارکات تیم ملی برای حضور در دو دوره قبلی جام جهانی در سالهای ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه خاطرنشان کرد: « گرچه در سال های گذشته حضور کارلوس کی روش در رأس تیم ملی فوتبال ایران با حرف و حدیث هایی در رابطه با اخلاق و رفتارش همراه بود اما او در زمینه برنامه ریزی و تدارکات نقش بسیار موثری در فوتبال ایران داشت. قطعا کسی نمی تواند در بحث برنامه‌ریزی و هنر تشکیلاتی او حرفی بزند. هیچ‌کس نمی‌تواند منکر قدرت و هنر کی‌روش در این ارتباط بشود اما امروز چنین توانی را نزد کادر فنی جدید تیم ملی نمی بینیم».

سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

همه دنبال آرامش هستند فدراسیون ما دنبال جنجال

مهاجرانی با اشاره به اتفاقات عجیب و غریب در رأس فدراسیون فوتبال ادامه داد: «متاسفانه در آستانه حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی مشاهده می‌کنیم که چه تحولاتی در فدراسیون به وجود می آید! ...و یا چه اتهاماتی نسبت به افراد، اعم از رئیس پیشین فدراسیون فوتبال و برخی از اعضای هیأت رییسه اش به گوش می رسد. در شرایطی که همه عوامل تیم ملی فوتبال ایران به دنبال آرامش هستند. اما متاسفانه و درست در همین روزهای حساس عده ای دیگر در همان فدراسیون فوتبال پیگیر مسائلی هستند که ثمره ای جز جنجال و برهم زدن تمرکز تیم ملی ندارد!».

بیشتر بخوانید:

ترقه اندازی مدیرعامل در فوتبال ایران!

وی افزود: «همین رفتارها اثرات نادرستی خواهد داشت و به طور کلی فوتبال را تحت تاثیر قرار می دهد و طبعاً می تواند روی تیم ملی فوتبال هم اثرگذار باشد. این مسائل روی قدرت تصمیم گیری برای تیم ملی اثرگذار میشود. اگر می خواهیم تیم ملی خوبی را روانه جام جهانی کنیم ابتدا باید تشکیلات خودمان را اصلاح کنیم. یعنی باید سازمان فوتبالمان را از وجود چنین مسائلی پاک کنیم و همه چیز را در راستای یک هدف به کار بگیریم. باید برای رسیدن به اهداف مان بیشتر از اینها برنامه ریزی کنیم. برنامه ریزی درست همراه با صبر و حوصله، وگرنه موفقیتی حاصل نمی شود».

سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

تعطیلی یک ماهه لیگ اثر مخربش را نشان خواهد داد

مسابقات لیگ برتر از نیمه فروردین ماه سال جاری تا نیمه اردیبهشت ماه با برنامه ریزی کمیته مسابقات سازمان لیگ با وقفه همراه بود. حشمت مهاجرانی درباره تعطیلی یک ماهه فوتبال ایران به دلیل تداخل با ماه مبارک رمضان و به بهانه رقابتهای جام حذفی و حضور دو تیم سپاهان و فولاد در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا تاکید کرد: «لیگ فوتبال هر کشوری چه کوتاه مدت و چه طولانی مدت نباید تعطیل شود. تعطیلی مسابقات لیگ اثرات مخرب و منفی روی کل فوتبال کشور خواهد داشت. هم روی بازیکنان و هم روی باشگاه ها. البته اکثر بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران لژیونر هستند و آنها در شرایط مسابقه قرار داشتند اما شک نداشته باشیم که تمرین مداوم و تکرار، باعث افزایش مهارت و قدرت تصمیم گیری بازیکن در لحظه می شود. ولی قطعاً چیزی به تجربه بازیکن اضافه نمی شود چون تجربه از مسابقه دادن بدست می آید. به همین خاطر ما نیاز به بازی‌های دوستانه و تدارکاتی داریم».

بدون مسابقه دوستانه خوب عیار تیم‎مان را نمی فهمیم

سرمربی تیم ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین درباره مشخص شدن دیدارهای دوستانه تیم های همگروه ایران و برنامه ریزی ضعیف فدراسیون فوتبال کشورمان در همین ارتباط یادآور شد: «حتماً باید برای شناخت بیشتر از توانایی های تیم ملی و همچنین ایجاد هماهنگی برای اجرای راه و روشی که می خواهیم در دیدار با تیم های همگروه خودمان به کار بگیریم احتیاج به دیدارهای تدارکاتی خوب داریم. آن وقت است که برای ما روشن می شود نقاط ضعف و قوت تیم ملی در چه بخش هایی وجود دارد. مسابقات دوستانه برای بازیکنان و کادر فنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عیار تیم ملی مان را مشخص می کند».

سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

اولین بازی ایران مهمترین مسابقه اش است

مهاجرانی درباره وضعیت ایران برای ورود به مسابقات جام جهانی در آبان ماه توضیح داد: «بازیکنان و کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران باید بدانند که در چه میدان بزرگی وارد می شوند. قطعاً بازیکن برای سربلندی خود و تیم ملی به هیچ عنوان حتی یک گام هم رو به عقب برنمی دارد و تمام تلاشش را به کار می گیرد. البته باید بدون غرور مقابل تیم هایی که در گروه ایران قرار دارند بازی کنیم. خیلی باهوش و با مطالعه عمل کنیم. نقش مربی در چنین شرایطی بسیار مهم است. اینکه بدانید چطور باید تیمش را به لحاظ روحی و روانی آماده حضور در مسابقه کند خیلی مهم است. به ویژه برای حضور در اولین بازی. چرا که اولین دیدار در جام جهانی اهمیت خاص خودش را دارد و در ادامه، روی نتایج بعدی تیم ملی هم می‌تواند اثرگذار باشد».

لیگ ایران واردات بدی دارد

کارشناس فوتبال کشورمان همچنین درباره وضعیت لیگ برتر و حضور بازیکنان خارجی بی کیفیت در برخی تیم ها اضافه کرد: «در سالهای اخیر شرایط به گونه ای پیش رفته که لیگ فوتبال ما تبدیل به یک صادر کننده خوب و یک وارد کننده بد شده است. متاسفانه شاهد هستیم بازیکنانی که طی یکی دو سال اخیر به فوتبال ایران وارد شده اند هیچ الگوی خوب و مطلوبی برای نسل جوان فوتبال ایران نیستند. بازیکنانی نیستند که در تیم هایشان اثرگذار باشند».

سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

خارجی بی کیفیت به بازیکن ایرانی لطمه می زند

وی با اشاره به میزان دستمزد تعیین شده برای برخی از این بازیکنان خارجی بی کیفیت همزمان با قیمت بالای دلار در کشورمان تصریح کرد: «با نگاهی به باشگاه های فوتبال ایران، کاملا مشهود است که بازیکنان داخلی خودمان با اینکه بازیکنان خارجی هم دریافتی کمتری دارند اما فوتبالیست هایی اثرگذارتر در تیم هایشان به شمار می روند. حتماً چنین اتفاقاتی اثرات منفی را به همراه دارد. هم به روحیه بازیکن داخلی لطمه می زند و هم روی عملکرد کلی تیم و باشگاه که در نهایت منجر به عدم نتیجه‌گیری تیم میشود».

بیشتر بخوانید:

تمیروف باید فوتبال را از پایه یاد بگیرد

فوتبال باشگاهی تنها با اصلاح مدیریت درست می شود

بازیکن اسبق فوتبال کشورمان درباره وضعیت این رشته در لیگ برتر رو به اتمام خلیج فارس گفت: «متاسفانه لیگ فوتبال ایران انسجام مطلوبی را ندارد. در این بین مسائل و مشکلات داوری باعث شد تا قضاوت ها روی نتایج اثر زیادی داشته باشد. اما اگر مدیریت در فوتبال ایران اصلاح شود قطعاً در کوتاه یا بلند مدت روی نتایج کسب شده و وضعیت کلی فوتبال باشگاهی در ایران اثر خودش را نشان خواهد داد».

وی افزود: «برای نمونه یکی از این اتفاقات، موضوع کسر امتیاز در رابطه با تیم امیر قلعه نویی بود که اگر رخ نمی داد شاید نتایج این تیم به گونه دیگری رقم می خورد. این موضوع به‌نوعی تیم امیر قلعه نویی را از گردونه رقابت و مسابقه خارج کرد. تیم امیر از قهرمانی دور شد، چون کسر امتیاز روی روحیه بازیکنان و مربی تیم اثر منفی گذاشت».

پرسپولیس فصل پرالتهابی داشت

مهاجرانی که یکی از مؤسسان باشگاه ابومسلم مشهد است درباره باشگاه های بالای جدولی در لیگ برتر بیست و یکم اظهار داشت: «سپاهان در فصل جاری لیگ برتر تیم خوبی بود و همین نزدیکی امتیاز تیم ها به یکدیگر در نیمه بالایی جدول، باعث شد تا پیش بینی نتایج مسابقات در طول فصل جاری آسان نباشد».

او همچنین درباره مشکلات عدیده این فصل پرسپولیس تصریح کرد: «با توجه به نتایجی که تیم پرسپولیس در دور رفت کسب کرد این تیم نتوانست در دور دوم شرایط خوب فصول گذشته اش را تکرار کند. چون به وضوح می‌توان دید که التهاب های به وجود آمده در راس مدیریت باشگاه اثر خودش را در بدنه تیم نشان می دهد».

سرمربی سابق تیم ملی: سخت است بگوییم استقلال قهرمان نمی شود/ کی روش هر چه بود برنامه ریزی اش حرف نداشت

نساجی و آلومینیوم صدرجدولی ها را اذیت کردند

مهاجرانی درباره دیگر تیم های لیگ برتری توضیح داد: «تیم فوتبال تراکتور با سرمایه‌گذاری که داشت امیدوار کننده وارد مسابقات شد اما متاسفانه برخلاف تصور ما نتوانست نتایج مورد نظر هواداران و کارشناسان را به دست بیاورد. از جمله تیم هایی که در لیگ برتر امسال توانستند به خوبی مقابل تیم‌های صدرنشین ایستادگی کنند و اثرگذاری شان را در لیگ برتر بیست و یکم نشان دهند می توان به نام تیمی مثل نساجی مازندران همچنین تیم آلومینیوم اراک اشاره کرد که در این فصل با قدرت ظاهر شدند و توانستند در مصاف با تیم های بالای جدولی اذیت کننده ظاهر شوند».

استقلال بخت بالایی برای قهرمانی دارد

بازیکن اسبق تیم تاج در سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۲ در ارتباط با دو تیم قعر نشین و صدرنشین هم حرف زد و گفت: «متاسفانه به دلایل زیادی اعم از عدم اتفاق نظر در بحث مدیریت یا مالکیت باشگاه شهرخودرو، این تیم در انتهای جدول قرار گرفته و احتمال سقوطش هم زیاد است. اما درباره تیم استقلال باید گفت با اینکه حوادث فوتبال همیشه غیرقابل پیش بینی هستند ولیکن بسیار سخت است که بخواهیم بگوییم استقلال قهرمان نمی شود و شانسی برای این موضوع وجود ندارد. به نظر من استقلال بیش از همه تیم های حاضر در بالای جدول شانس قهرمانی دارد».

منبع: روزنامه خبر ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ایرانی عصبانی AU ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
    1 0
    با نظرات ایشان کاملاً موافقم .متاسفانه امثال ایشان در فوتبال ایران هر روز کمتر مشوند. بازیهای فوتبال شده مثل سیرک. البته از نظر محتوا ، اما نه از نظر سرگرمی. دعواهای روز در روز، متهم کردن یکدیگر , متهم کردن داور، شکایت از داورو...... والا ما اینور دنیا همچین مسخره بازی هایی را بطور مداوم نمی بینیم. مخصوصا دو تیم در این مسخره بازی نقش اول را بازی میکنند. این دو تیم هیچ وقت بنظر نمیاید نتیجه ای را قبول کنند و به هر نحوی میخواهند نتیجه را در چشم هوادارانشان غیر قابل بخوانند. همانگونه که ترامپ باخت را قبول نکرد و به گردن تقلب انداخت. من که فوتبال را دنبال میکردم دیگر علاقهای مخصوصا باشگاهی ندارم. من دلم میسوزد که مقامات و حکام این مملکت اجازه داده اند که یک بازی فوتبال که رول سرگرمی سالم را در همه جهان بازی میکند به دست یک عده غیر ورزشکار (حتی اگر قبلا فوتبالیست بودن) به پیست دعواهای عقده های غیر ورزشی تبدیل شود. فوتبال در ایران از یک بازی سرگرم کننده تبدیل شده به یک بازی روانی که از نظر من حتی قوانین و عرف سلامت ورزش در این مملکت را مخدوش میکند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس