کد خبر 1369899
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
خطر تکرار تجربه سوریه در اوکراین

اکثریت شهروندان سوری با اعزام افراد مسلح خارجی به اوکراین مخالف هستند، زیرا خواستار تکرار رخدادهای تلخ کشورشان در اوکراین نیستند.

به گزارش مشرق، نظرسنجی‌های انجام شده در سوریه نشان می‌دهد اکثریت سوری‌ها با اعزام نیروهای خارجی به اوکراین مخالف هستند، زیرا بیم تکرار رخدادهای کشورشان را در این منطقه داشته و نگران آن هستند که این کشور نیز به صحنه کشمکش‌های منطقه‌ای و بین المللی تبدیل شود.

روز به روز دامنه جنگ در اوکراین گسترش پیدا می‌کند و اشکال و ابعاد جدیدی به خود گرفته و سایه آن بر ثبات زندگی مردم سنگینی می‌کند، جذب نیروهای خارجی نیز به بطن این جنگ وارد شده و به سلاح تهدیدآمیزی در اختیار طرف‌های متخاصم تبدیل شده است.

گزارش‌های امنیتی و اطلاعاتی و اظهارنظرهای غربی در کنار تصاویر میدانی، همگی بیانگر سرازیر شدن هزاران نفر از جنگجویان با گرایش‌های دینی و سیاسی مختلف است تا به نیابت از طرف‌های درگیر در اوکراین در آنجا بجنگند، امری که باعث افزایش نگرانی از تبدیل شدن این کشور به صحنه دیگری از صحنه‌های کشمکش بین روسیه و آمریکا شده است.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

عبدالحمید سلهب تحلیلگر سیاسی سوری در این زمینه می‌گوید: در واقع اگر از منظر انگیزه‌های مادی به این جنگ نگاه کنیم، باید گفت بله، نیاز مادی هم در شکل گیری این پدیده تاثیرگذار بوده و فرد با توجه به نیاز مادی خود در این جنگ مشارکت می کند تا در مقابل آن، پول دریافت کرده و بتوان به ادامه زندگی بپردازد، واژه مزدور در چنین شرایطی واژه‌ای رایج است.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

این مسئله در رابطه با کشورها هم صدق می‌کند، وقتی می‌گوییم اوکراین بسیاری از مزدوران را برای جنگ در مقابل دریافت حقوق در اوکراین به اینجا کشانده است، در واقع برای تامین نیرو برای اوکراینی‌ها به آن می‌پردازد، روس‌ها هم بسیاری از افراد داوطلب را برای جنگ جذب می‌کنند تا از آنها برای جنگ در جریان عملیات نظامی ویژه استفاده کنند.

اعزام جنگجویان از کشورهای دیگر صرف نظر از تابعیت آنها براساس قوانین بین المللی جرم قلمداد می‌شود و کشورها در صورت ارتکاب آن و همکاری در این زمینه مجازات می‌شوند.

نظرسنجی‌های انجام شده در سوریه نشان می‌دهد اکثریت سوری‌ها با اعزام نیروهای خارجی به اوکراین مخالف هستند، زیرا بیم تکرار رخدادهای کشورشان را در این منطقه داشته و نگران آن هستند که این کشور نیز به صحنه کشمکش‌های منطقه‌ای و بین المللی تبدیل شود.

 بسیاری از جوانان در سوریه و خارج از آن برای کسب درآمد به دیگر کشورها جهت جنگیدن می‌روند، افرادی که به مزدور شهرت پیدا کرده اند، آیا شما با این‌ایده موافقید؟

یک جوان سوری در این زمینه می‌گوید: نه، البته به طرفی که با آن می‌جنگی هم بستگی دارد، به هر شکل آنها هم انسان هستند و شما نمی‌توانید پول را در مقابل زندگی بشری قرار دهید. تصور می‌کنم اکثر جوانان امروز برای کمک به خانواده‌های خود دست به این کار می‌زنند، اکثر خانواده‌هایی که در سوریه ساکن هستند دست کم یک نفر را خارج از کشور دارند که به خانواده خود کمک می‌کند زیرا راه دیگری برای امرار معاش نیست، تصور می‌کنم صرفا برای کمک مالی است، گرچه برخی‌ها نیز به دلایل فرهنگی یا اجتماعی دست به این کار می‌زنند.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

جوان دیگری  می‌گوید: نه، به طور حتم، این منافی تمامی آداب و رسوم و دین و منطق است.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

یک شهروند دیگر هم خاطر نشان می‌کند: به طور حتم دلایل موجود در پس این اقدام مادی است، شرایط مادی در کشور یا مردم شرایط ضعیفی شده است، اما باید گفت هر کسی که خیری برای کشورش نداشته باشد، خیری برای دیگران هم ندارد، ما به عنوان باغدار می‌دانیم که درختی که در زمینش ریشه ندواند، ثمره نخواهد داد.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

جوان دیگری می‌گوید: من به طور کل مخالف جنگ‌ها هستم، هر جا که باشد چه در کشورهای عربی باشد یا کشورهای خارجی یا اروپایی، جنگ امری بسیار قبیح است، در رابطه با جوانانی که برای جنگ به دیگر کشورها می‌روند و به ویژه جوانانی که از کشورمان می‌روند به نظرم اگر به جای رفتن و جنگ در کشورهای دیگر به ارتش کشورمان بپیوندند، ما از مدت‌ها پیش می‌توانستیم از بحران خارج و از دست تروریست‌ها راحت شویم، تروریست‌هایی که در کشورما حضور دارند، پس به جای آن که برای جنگ به خارج بروند در ساختار ارتش عربی سوریه بجنگند، ارتش به آنها بیش از کشورهای دیگر نیازمند است، البته من مخالف جنگ در هر کجا هستم.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

شهروند دیگری خاطر نشان می‌کند: هر کسی شرایط خاص به خود را دارد، به طور حتم شرایط اقتصادی در راس قرار دارد اما این شرایط نباید باعث شود فرد برای جنگ به خارج از کشورش برود، در داخل کشور شاید این کار ممکن باشد اما خارج از آن به طور حتم نه.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

نظر یکی دیگر از شهروندان سوری را جویا شدیم که وی در پاسخ می‌گوید: هر فردی موظف به دفاع از کشورش است، باید برای کشورش بجنگد، اگر شرایط ایجاب کند و کشورش به او نیاز داشته باشد در جای دیگری بجنگند او باید این کار را انجام دهد، اما این کار باید با هماهنگی با دولت کشورش انجام شود، او نباید از چارچوب میهنی و ملی خویش خارج شود، اما مشکل تنگنای اقتصادی در حال حاضر، انسان را وا می‌دارد برای غذا و داروی فرزندان خود دست به هر کاری بزند.

کشور سوریه، کشور اوکراین،

کارشناسان نظامی در گزارش‌های خود با استناد به برخی از منابع موجود تخمین می‌زنند حدود بیست و پنج هزار داوطلب خارجی به اوکراین سفر کرده‌اند تا به نیروهای کی‌یف بپیوندند،

برخی سایت‌های سوری هم اعلام کردند روسیه به سوری‌ها حقوق ماهیانه بیش از یک هزار دلار را برای سفر به اوکراین و فعالیت به عنوان نگهبان در چارچوب قراردادهای شش ماهه پیشنهاد کرده است.

برای فرار از فقر و مشکلات زندگی و نیز جنگ ها، ممکن است هزاران نفر از جنگجویان صدها کیلومتر را برای جنگیدن در مقابل پول طی کنند.

در سوریه و نیز در عراق و لیبی و بسیاری از کشورهای منطقه شرایطی به مراتب بدتر از جنگ دایر در اوکراین را شاهد هستیم، جنگی که باعث کشته شدن صدها نفر و فرار هزاران نفر دیگر شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نیما IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  1 0
  جنگ خوب نیست
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  2 35
  چطور شد نظر مردم مهم شد؟؟؟! چهارنفر رو آوردی و ...!! اگر نظر مردم مهم بود که تو همین ایران ما جواب مردم رو با گلوله نمی دادند
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   10 1
   لابد منبعت همون 1500 نفریه که از رویترز به نقل از مریم رجوی گفته شده بود!؟ باشه من قبول کردم خیلی منطقی هستی.
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  2 0
  عمو بایدن چه خبر از قتل عام مردم عراق و افغانستان ایا به دو میلیون نفر رساندید یا نه این روسهای احمق که هر قدر تلاش می کنند یک صدم شما هم نمی توانند بکشند یادشون بدید چطور بمباران فرشی می کردید
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  3 0
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر از اوکراینی ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  1 0
  در ظاهر روسیه به این دلیل در موقعیت ضعف واقع شده است چون مانند امریکای تروریست عمل نکرده است . امریکا در حمله به عراق و افغانستان ابتدا با بمبهای نه تنی تمام کشور را شخم زد و دهها هزار نفر غیر نظامی را به شهادت رساند بعد با خیال آسوده نیروهای زمینی را وارد خاک این کشورها نمود . در زمان اشغال هم با طیب خاطر در مسیرهای داخل شهرها به هر جنبنده ای که دلشان میخواست شلیک می کردند ... روسیه اگر میخواست همانند گاوچران های تروریست امریکائی عمل کند ظرف یک هفته خاک اوکراین را اشغال و سران حکومتی را هم در بند و زنجیر می کرد .
 • UA ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۳
  1 0
  برای همین نبایستی اجازه داد عوامل خائن به ملت ایران از آب گل آلود ماهی بگیرند و آب در آسیاب جنگ‌ و تحریم مردم بریزند. از این عوامل در کشور ما هم هست که آرزوی سوریه ای و اوکراینی شدن ایران رو دارند. مردم بایستی با هر گرایشی که باشند این گونه اظهار نظرهای بو دار را عواملش را شناسایی کنند و به عنوان دشمن ملت در نظر بگیرند. در سوریه و اوکراین نیز این عوامل خائن باعث جنگ شدند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس